Počasí

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Počasí

Příspěvek od youda »

Screenshot_20191113-075119.png
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Reputace: 211
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Počasí

Příspěvek od DanoP »

Zeby Murphi ? U nas v TT dnes tma tmuca, z panelov lezie aktualne (9:00) 65W, cca 3,6% nominalu.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Počasí

Příspěvek od youda »

Přesně. V elektrice se prostě nejdřív uplatní Murphyho zákony a pak teprve zákon Ohmův a ty další.

ČEZ............plánovaná odstávka
Počasí.........déšť se sněhem
Panely.........300W
SOC...........23%

To nevymyslíš ::facepalm::

PS: Naštěstí, kafe to ještě pořád uvařit dokáže a bagetku to taky ohřálo. Takže vlastně dobrý ::rolleyes::

PS2: Jupí, sice furt leje, ale už to dává 1000W. Jdu otevřít okna a pustit rádio na plný kule, aby všichni viděli, že mám elektriky dost!
3398.png
3398.png (695 bajtů) Zobrazeno 638 x
Live feed zde: https://emoncms.org/dashboard/view&id=54531
Naposledy upravil(a) youda dne stř lis 13, 2019 10:09 am, celkem upraveno 2 x.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Počasí

Příspěvek od Vitek »

no a co ten diesel, ted by se hodil zkušební každoroční start...
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Počasí

Příspěvek od youda »

Myslíš ta elektrocentrála?

Ta se mi během posledního zkušebního startu samovolně rozložila, viz zde:
Jahodovák pak dával info, že se mu ji povedlo znovu oživit.
Ale jelikož od té doby už pak nenapsal žádný update, tak bych řekl, že mu chcípla nadobro :mrgreen:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Počasí

Příspěvek od dumi »

youda píše:Přesně. V elektrice se prostě nejdřív uplatní Murphyho zákony a pak teprve zákon Ohmův a ty další.

ČEZ............plánovaná odstávka
Počasí.........déšť se sněhem
Panely.........300W
SOC...........23%

To nevymyslíš ::facepalm::

PS: Naštěstí, kafe to ještě pořád uvařit dokáže a bagetku to taky ohřálo. Takže vlastně dobrý ::rolleyes::

PS2: Jupí, sice furt leje, ale už to dává 1000W. Jdu otevřít okna a pustit rádio na plný kule, aby všichni viděli, že mám elektriky dost!
3398.png
Live feed zde: https://emoncms.org/dashboard/view&id=54531
Me od Eonu chodi upozorneni emailem par dni pred odstavkou. Takze mam par dni na to nabit baterky ze slunce a v nouzi z DS :)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Počasí

Příspěvek od rottenkiwi »

Nie len ked je odstávka, ale aj ked je vietor/kalamita, tak je rozumné
mať baterky na 60 až 75 %, určite im to pár dní neublíži.
Alebo kúpiť 1200 VA centrálu za 150 €.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Počasí

Příspěvek od youda »

Vida, takže status místních internetových providerů při odstávce ČEZu je tento:

Provider1: tomu to chcíplo hned
Provider2: runtime 3 hodiny (7:30-10:35)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm
Reputace: 157

Re: Počasí

Příspěvek od dumi »

zrovna sem dneska premyslel, ze budu asi pri poklesu pod 50% SOC prechazet na DS. protoze nema cenu to zdimat, lepsi si nechat neco jako rezervu

2Youda: muj provider taky umre hned :)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Počasí

Příspěvek od mypower.cz »

Hele youda by mohl misto prepinani na DS nebo uvazovani o centrale obratit smer dobijeci stanice a az prijede nejaky elektromobilista nabit euto, tak mu misto nabiti ten zbytek usosnout do baterek v baraku :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Vedlejsi efekt je sice ze se mu tam budou hromadit euta, ale tak to muze prilakat dalsi euta, kdyz vsichni uvidi ten zajem o nabiti :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

*fall* ::facepalm:: Ja vim... To jsou nejapne fory tohle :D ::mute::
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Počasí

Příspěvek od jahodovák »

youda píše:Myslíš ta elektrocentrála?

Ta se mi během posledního zkušebního startu samovolně rozložila, viz zde:
Jahodovák pak dával info, že se mu ji povedlo znovu oživit.
Ale jelikož od té doby už pak nenapsal žádný update, tak bych řekl, že mu chcípla nadobro :mrgreen:
Velice se omlouvám že jsem nepodal nejakou zprávu,tu jsem chtěl předat osobně na srazu ale nějak nebylo komu,sám profesor youda se nám někde zatoulal a nedorazil.Centrála je v dobré kondici a jen čeká na vhodnou dobu na službu.Byla zkoušena a trápena bruskou,velkou rozbruškou a vše zvládala bez zaváhání,jen až budu zas mít budovatelskou chvilku musím trošku dotáhnout ochranný kryt výfuku,je tak nějak uvolněn a vydává to nějaké pazvuky,které neladí s chodem motoru...kapalnou odměnu jsem rozdal abych ji nemusel vézt zpět,jak po ní dopadlo osazenstvo srazu jsem radši nezjištoval,hezký den přeji a doufám,že na nějakém dalším srazu budu moct dárci osobně poděkovat,hezký den z Jahodova :D :D :D
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Počasí

Příspěvek od Vitek »

mypower.cz píše:Hele youda by mohl misto prepinani na DS nebo uvazovani o centrale obratit smer dobijeci stanice a az prijede nejaky elektromobilista nabit euto, tak mu misto nabiti ten zbytek usosnout do baterek v baraku :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Vedlejsi efekt je sice ze se mu tam budou hromadit euta, ale tak to muze prilakat dalsi euta, kdyz vsichni uvidi ten zajem o nabiti :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

*fall* ::facepalm:: Ja vim... To jsou nejapne fory tohle :D ::mute::
No le to je hodně slušný.... přijet v noci s 10kW a odjet v únoru :D
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Počasí

Příspěvek od youda »

Admine,

ta tvoje úvaha o vybíjení elektromobilů mi trochu připomíná mexickou hospodu z Tarantinova snímku "From dusk till down". Místo aby tam znavené pocestné občerstvili, jak jim taky pěkně pustili žilou :twisted:

Takže když ses nám tady tak pěkně odmaskoval, tak už vím, že až si postavíš hospodu (nebo transfůzní stanici) tak v zájmu zachování vlastního zdraví tam rozhodně chodit nebudu :mrgreen:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Počasí

Příspěvek od youda »

jahodovák píše: Velice se omlouvám že jsem nepodal nejakou zprávu,tu jsem chtěl předat osobně na srazu ale nějak nebylo komu,sám profesor youda se nám někde zatoulal a nedorazil.Centrála je v dobré kondici a jen čeká na vhodnou dobu na službu.Byla zkoušena a trápena bruskou,velkou rozbruškou a vše zvládala bez zaváhání,jen až budu zas mít budovatelskou chvilku musím trošku dotáhnout ochranný kryt výfuku,je tak nějak uvolněn a vydává to nějaké pazvuky,které neladí s chodem motoru...kapalnou odměnu jsem rozdal abych ji nemusel vézt zpět,jak po ní dopadlo osazenstvo srazu jsem radši nezjištoval,hezký den přeji a doufám,že na nějakém dalším srazu budu moct dárci osobně poděkovat,hezký den z Jahodova :D :D :D
Já bych ještě nejásal. Ta rudá mrcha určitě zase chcípne, až budou její služby nejvíce potřeba...
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Reputace: 421
Bydliště: Brno - venkov

Re: Počasí

Příspěvek od volente »

Z 4,3kWp mě leze 120W, Tak tomu říkám tma.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Vitek
Příspěvky: 1916
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am
Reputace: 289

Re: Počasí

Příspěvek od Vitek »

naštěstí u mě mám 8,1 kWp no a aspoň tu vlastní spotřebu pokryju a dobiju baterky po noci takže u nas šulnul…. kolem 300W se dnes pohybuju.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Počasí

Příspěvek od marko250 »

Minulý rok mě udělali youdo to samé,došla baterka a na druhý den ráno přerušená dodávka z DS,to prostě nevymyslíš.Jinak u mě na SM(Ostravsko) za celý den 0.9kWh z necelých 8kWp.Přichází temná depka.Na druhou stranu jsem si jist ,že letos do konce roku pokořím odběr ze sítě do 0.6MWh/rok z 5MWh potřebných,takže 88% soběstačnost + přebytky.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Počasí

Příspěvek od jahodovák »

youda píše:
jahodovák píše: Velice se omlouvám že jsem nepodal nejakou zprávu,tu jsem chtěl předat osobně na srazu ale nějak nebylo komu,sám profesor youda se nám někde zatoulal a nedorazil.Centrála je v dobré kondici a jen čeká na vhodnou dobu na službu.Byla zkoušena a trápena bruskou,velkou rozbruškou a vše zvládala bez zaváhání,jen až budu zas mít budovatelskou chvilku musím trošku dotáhnout ochranný kryt výfuku,je tak nějak uvolněn a vydává to nějaké pazvuky,které neladí s chodem motoru...kapalnou odměnu jsem rozdal abych ji nemusel vézt zpět,jak po ní dopadlo osazenstvo srazu jsem radši nezjištoval,hezký den přeji a doufám,že na nějakém dalším srazu budu moct dárci osobně poděkovat,hezký den z Jahodova :D :D :D
Já bych ještě nejásal. Ta rudá mrcha určitě zase chcípne, až budou její služby nejvíce potřeba...
Kdepak,já na to mám čuch,většinou ty mašinky co mám pokud je půjčím,tak nikomu moc nejdou a jen co přijdu tak běží jak o život,k velkému udivu ostatních .... :D :D
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
macherko
Příspěvky: 65
Registrován: ned pro 09, 2018 5:50 pm
Reputace: 3

Re: Počasí

Příspěvek od macherko »

Mne z 3,2Kwp leze 80-100W cez den,temno temno
Poloostrov /Faza L1:JV: 325Wp /10ks poly 3250Wp +Axpert VMIII 450V Mppt + OpSZ fG Forte 48V/620Ah Faza L2:JV: 285Wp /12ks Poly + MPP Solar PIP5048GK 450V MPPT-OpSZ IGB 48V/840Ah,GreenBono AKU
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Počasí

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
U mne dneska maximum 200W. Jinak průměrně 80-100W z 7,15 kWp. Celý den mokrý sníh, nebo sníh s deštěm.
Malá když ráno uviděla sníh, tak z toho byla celá rozjařena a málem jsme ji nedostali do školky.
V práci to dnes taky pěkně klouzalo. Železo na železo a ještě k tomu mokrý to jede jako namydleny.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.



*sun*
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek