Hybrid svepomoci s pretoky do CEZ

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
bereda20
Příspěvky: 130
Registrován: úte led 25, 2022 4:19 pm
Lokalita: Klatovy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6300
Kapacita baterie [kWh]: 15

Hybrid svepomoci s pretoky do CEZ

Příspěvek od bereda20 »

Ahoj,
mám možnost sehnat několik panelů se slevou a možná i nějakou baterii 48V. Chtěl bych výkon cca 4kW v panelech a 3kW 1f střídač. Připojení by bylo pro starší RD, který sice má 3f připojku, ale všechny spotřebiče jsou na 1 fázi - to bych možná časem změnil. Chtěl bych vědět co vše ČEZ potřebuje aby mi dal 4Q elektroměr. Rekonstrukci elměrového rozvaděče beru jako samozřejmost - mám ještě všude černé jističe. Dočetl jsem se i o revizi na FVE.
Vzhledem k tomu, že měření spotřeby mám již instalované a připojené na ethernet, podstatně se snižují dostupné použitelné hybridní měniče. Také tomu nahrává fakt, že bych chtěl baterie vybíjet/nabíjet s jistou inteligencí a predikcí dle počasí. Čistě teoreticky by mi stačil výkonový blok, který bych třeba po CANu řídil (možná si ho postavím).
Takže vzhledem k složitosti mého hybridu, nepočítám s jeho revizí a projektovou dokumentací. Také určitě neprojde instalovaný výkon. Řešl bych to nejlevnějším, třeba i nefunkčním střídačem z bazaru a menším počtem panelů.
Dále také elektrická přípojka není nejlepší i když zatím v dobrém stavu. Např.: HDS na fasádě se šroubovými pojistky, odtud 4x10mm AL do měření, dále 4x6mm do RZ FVE. Časem se počítá s kompletní rekonstrukcí RD a i vyřešením přípojky, proto bych nerad zatím dělal na slepo.
Jaké je nutné minimum aby ČEZ byl spokojený a já mohl i využít službu virtuální baterie?
ringo
Příspěvky: 66
Registrován: ned zář 27, 2020 7:38 am

Re: Hybrid svepomoci s pretoky do CEZ

Příspěvek od ringo »

To základní minimum je právě projekt a revize.
4,4kWp, GoodWe 10K-ET, Pylontech Force H2 10.65kWh
TČ Fujitsu + vlastní řízení pomocí PWM + RS232 na SDS micro
SmartHome na Domoticz/Synology + SDS + ESPEasy/ ESP8266 (bazén, žaluzie,...)
postupný přechod na Home Assistant/Rpi4 -> NUC
Uživatelský avatar
Honza_H
Příspěvky: 51
Registrován: ned říj 23, 2016 11:14 am

Re: Hybrid svepomoci s pretoky do CEZ

Příspěvek od Honza_H »

ringo píše:To základní minimum je právě projekt a revize.
A musí to být jejich schválení, projektant a revizák, nebo pouze autorizovaný?
Bylo by to jednodušší. Jejich schválení teď nebudou stíhat.
FVE 7,6kW, VE 500W, 2x Axpert 4kW, 1x Epewer 2,2 kW, 48x LiFePo 100Ah, 32x LiFePo 280Ah
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 874
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Hybrid svepomoci s pretoky do CEZ

Příspěvek od beethowen »

Honza_H píše:
ringo píše:To základní minimum je právě projekt a revize.
A musí to být jejich schválení, projektant a revizák, nebo pouze autorizovaný?
Bylo by to jednodušší. Jejich schválení teď nebudou stíhat.
Myslíš, že je to nějak trápí? :D :lol:
bereda20
Příspěvky: 130
Registrován: úte led 25, 2022 4:19 pm
Lokalita: Klatovy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6300
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Hybrid svepomoci s pretoky do CEZ

Příspěvek od bereda20 »

Jak je to s tím revizákem? Známého co reviduje FVE bych sehnal, projektanta též, problém je jen o penězích co si řeknou. Pod CEZ určitě nepatří. Pokud bych se rozhodl to postavit bez přetoků do sítě, dejme tomu cca 50-100W trvalý odběr ze sítě, poznají na elektroměru, že napočítal nějaký, byť malý přetok? Možná jedině po demontáži a napojení se na něj, ale při klasickém odečtu myslím, že ne. Je otázka jestli to technicky vůbec umí, když jeho uživatelské rozhraní ne... A nebo pak oficiálnější cesta je přihlášení mikrozdroje bez přetoku, tam asi podmínky jsou benevolentnější...
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Hybrid svepomoci s pretoky do CEZ

Příspěvek od bublich »

Když to postavíš bez přetoků tak se jich nemusíš bát.Přetok poznají na prakticky všech nových el.měrech,pokud budou chtít.Nejsem si jist zda správně chápeš definici přetoku.
ringo
Příspěvky: 66
Registrován: ned zář 27, 2020 7:38 am

Re: Hybrid svepomoci s pretoky do CEZ

Příspěvek od ringo »

Projektant nemusí být autorizovaný ČEZem ale ty FVE musí "dělat". Ten projekt ale není formalita, ale navržená FVE musí splňovat podmínky, které distributor stanoví (např. těm podmínkám vyhovují jen některé střídače) a ten si pak ten projekt kontroluje. Rozhodně ti projekt nezpracuje projektant, který doposud jen kreslil zásuvky pro RD. Stejně tak si distributor kontroluje při prvním paralelním zapojení soulad použitého střídače s revizí/projektem.
bereda20 píše: Vzhledem k tomu, že měření spotřeby mám již instalované a připojené na ethernet, podstatně se snižují dostupné použitelné hybridní měniče.
Střídač má svoje vlastní měření spotřeby, nechápu jak by tvoje udělátko mohlo omezovat výběr střídačů.
4,4kWp, GoodWe 10K-ET, Pylontech Force H2 10.65kWh
TČ Fujitsu + vlastní řízení pomocí PWM + RS232 na SDS micro
SmartHome na Domoticz/Synology + SDS + ESPEasy/ ESP8266 (bazén, žaluzie,...)
postupný přechod na Home Assistant/Rpi4 -> NUC
bereda20
Příspěvky: 130
Registrován: úte led 25, 2022 4:19 pm
Lokalita: Klatovy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6300
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Hybrid svepomoci s pretoky do CEZ

Příspěvek od bereda20 »

bublich píše:Když to postavíš bez přetoků tak se jich nemusíš bát.Přetok poznají na prakticky všech nových el.měrech,pokud budou chtít.Nejsem si jist zda správně chápeš definici přetoku.
Systém by byl řešený grid-tie, počítám s nějakou regulační dobou při skokovém odpojení zátěže, typuju 1 vteřina možná více? Elměr co mám, ZE312.D0B1T022-010, umí měřit součet spotřeby nebo součet spotřeby a výroby, na to bude předpokládám nastaven, takže i přetok budu platit. Přetok chápu jako směr energie v jedné fázi, přičemž někde jsem četl, že moderní elměry už umí měřit i přetok na čtvrt sinusovce.
ringo píše:Projektant nemusí být autorizovaný ČEZem ale ty FVE musí "dělat". Ten projekt ale není formalita, ale navržená FVE musí splňovat podmínky, které distributor stanoví (např. těm podmínkám vyhovují jen některé střídače) a ten si pak ten projekt kontroluje. Rozhodně ti projekt nezpracuje projektant, který doposud jen kreslil zásuvky pro RD. Stejně tak si distributor kontroluje při prvním paralelním zapojení soulad použitého střídače s revizí/projektem.
Projektanta FVE bych měl, čas na mě bude mít až za pár měsíců, ale nebyl by problém aby udělal projekt tak jak to mezitím postavím. Samozřejmě s ohledem na všechny nutné předpisy. Počítám s instalací nejlevnějšího bazarového měniče pro revizi a připojení k DS, hybrid domácí výroby by stejně nikdo neschválil.
ringo píše:Střídač má svoje vlastní měření spotřeby, nechápu jak by tvoje udělátko mohlo omezovat výběr střídačů.
Střídač je od RZ a měření vzdálen 20m, FV bude na stodole - má větší sklon cca 35° a tašky, na baráku je eternit. Elektroměr ET340 je připojen přes modbus TCP po wifi, registry vyčítám po cca 0.5 vteřině, ale sám elměr je updatuje po 1 vteřině. Natažení dalšího kabelu střídač - RZ není možné, navíc nechci automní řízení do kterého nemohu zasáhnout, časem nevylučuji rozšíření. Už takhle mi hlodá, že tam musím mít svůj elměr, když tam vlastně jeden, ČEZu, už je.
Trubka
Příspěvky: 3
Registrován: úte kvě 25, 2021 6:58 pm

Re: Hybrid svepomoci s pretoky do CEZ

Příspěvek od Trubka »

Pokud vedle elměru ČEZu nepřidáš tovární snímač (CT či modbus elměr) od měniče, tak většina hybridů funguje tak, že začnou vybíjet baterky do DS. Fyzickou polohou snímače na vedení se totiž vymezují spotřebiče, jejichž příkon má hybrid dotovat (tvůj barák) a spotřebiče, do kterých dodávat nemá (sousedův barák).

Podle konfigurace měniče se to pak bude chovat tak, že:
A) baterky to bude vybíjet plným výkonem, naštěstí jen když bude svítit slunce
B) bude to baterky plným výkonem vybíjet i v noci
C) nebude to vybíjet baterky, ale také to nebude krmit spotřebiče v domě. Jediná solární výroba bude dostupná na backup výstupu z měniče.

Samozřejmě, můžeš to řešit tím, že si zbastlíš emulátor, který připojíš modbusem k měniči a budeš jej krmit údaji z vlastního měření. Rychlost regulační smyčky bude pomalejší, ale chodit to bude.
bereda20
Příspěvky: 130
Registrován: úte led 25, 2022 4:19 pm
Lokalita: Klatovy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6300
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Hybrid svepomoci s pretoky do CEZ

Příspěvek od bereda20 »

Trubka píše:Samozřejmě, můžeš to řešit tím, že si zbastlíš emulátor, který připojíš modbusem k měniči a budeš jej krmit údaji z vlastního měření. Rychlost regulační smyčky bude pomalejší, ale chodit to bude.
Přesně s tim počítám, teoreticky by mi tak stačil střídač, kterýmu budu pouze říkat na jaký výkon má fungovat. Pohrávám si i s myšlenkou, že vezmu nějaký obyčejný střídač (meziobvod a tranzistory), k němu doplním síťový filtr, řízení a přifázuji ho na síť. Zkušenosti s tím už z práce mám.

Protože mám na čezu hlášeny 2 odběrná místa, mělo by snad i jít distribuovat enegrii z jednoho do druhého. Samozřejmě s doplatkem za distribuci. Ale to je daleká budoucnost, prozatím mi bude stačit, když nabíju baterie na 80%, ohřeju vodu na 60°C, dobiju baterie na 100%, ohřeju vodu na 80°C, a zbytek někam vyzářím. Spotřeba domu vychází v průměru 7kWh denně, tak těch přebytků moc nebude.
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am

Re: Hybrid svepomoci s pretoky do CEZ

Příspěvek od Mojm10 »

V tomto pripade doporucuji jit do ostrova s prepinacem siti.
Duvody:
1. Vse je jiz zapojene na 1f.
2. Odpadne rekonstrukce pilire, atp.
3. Byrokracie 0
4. Lze pouzit i "neschvalene", tj. napr. z druhe ruky nebo starsi komponenty.
Vyhnuti se moznosti pokut zabpretoky, zpetne vlivy na sit, nedodrzeni podminek pripojeni, nebo poskozeno zdravi treba.
5.Moznost rozsireni (jinak by se zase muselo povolovat)
6. Pro spotrebice, ktere budou prilis na menic (motory, svarecky, atp.) se nechaji zasuvky mezi DS a FVe. Zbytek muze jit na menic. Idelane se vse jeste doplni o vytezovac, pokud bude dostatek panelu.
bereda20
Příspěvky: 130
Registrován: úte led 25, 2022 4:19 pm
Lokalita: Klatovy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6300
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Hybrid svepomoci s pretoky do CEZ

Příspěvek od bereda20 »

Byl bych také pro ostrov. Momentálně měřím odběr na té jedné fázi a za měsíc je tam maximmální souběh 4kW, to ale neznamená, že je to maximální hodnota. Z hlavního RZ do RZ FVE zřejmě budu tahat nový kabel 5x6 o délce 50m - přes fasádu by to bylo kratší, ale ta je nová. Postupně na něj bude připojena dílna(přímo z RZ FVE) a někde "uprostřed" i sklep s TČ, TUV a další žravé spotřebiče v rámci rekonstrukce starých AL rozvodů. Takže FVE bude zapojena až na konci. Nevím jestli existuje střídač co má jen jeden výstup a odpojovací relé je vzdálené těch 50m. Předpokládám, že bych musel ještě tahat další kabel (50m) do hlavního RZ 3x4 pro napájení ostrova. Posun střídače blíže k měření je asi nereálný. Mám k dispozici tyto prostory:
Sklep - vlhký, zaprášený od uhlí + o mývání stěn a podlahy, vzdálenost od hlavního RZ 20m
Přízemí - obytná část, není prostor pro baterie a technické zázemí
Podkroví - neobytné, prostoru dost, v zimě 10°C, v létě 30 a více, vzdálenost od hlavního RZ 8m
Dílna ve stodole - teplota okolo 0 v zimě, při mrazech déle než týden i lehce pod nulou, v létě 25

Čistě ostrovní provoz není potřeba, výpadek za poslední rok asi na 4 hodiny. Výhodou by bylo cca 100W pro zálohu kotle, ale to klidně budu řešit UPS.

Takže abych to schrnul ostrov vs hybrid:
+ bez projektu, revize a úprav ČEZ rozvaděče
+ možnost se odpojení od DS
- nutnost další 50m kabel od měniče zpět do RZ
- bez možnosti využít virtuální baterii a posílat energii do druhého odběrného místa.

Když zapojím ten vytěžovač, tak mohu dodávat i pro spotřebiče připojené mezi DS a FVE?

Na jižní střeše 35° mám prostor 4,5m výška, 8,5m šířka, celkem tak 16 panelů, plus budoucí případné rozšíření 12 panelů na západ.

Ještě doplním: přibližná spotřeba domu je 6kWh denně
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Hybrid svepomoci s pretoky do CEZ

Příspěvek od Quickyprd »

Souhlasím s návrhem ostrovu:
Já osobně mám AC coupling legálně připojen do sítě, ale ČEZ je opravdu důsledný a dle přiděleného technika se pak řeší i jen slova v popisu projektu, chybná čára v projektu a schématu, revize, smlouvy, podmínky....já to měl prakticky na klíč a firma vše udělala sama. Ale kdybych to měl dělat sám, tak bych šel do ostrovu jak zde píšou ostatní. Celý sloupek s vystrojením, nové jističe řízení HDO. Ona i cena projektu a revize není za pár kaček...
Ostrov si uděláš úplně izolovaně, jen bude dobíjet z DS a můžeš si dělat co jak chceš a nikdo tě nebude kontrolovat. U distributora musíš hlásit každou změnu. Jak někdy uvidí při odečtech či na snímkách či díky hodnému sousedovi více než připsaný počet panelů, tak musíš vysvětlovat. A taky při PPP mají podmínku vlézt Ti do baráku a zkontrolovat zapojení a vše si nafotí...to dost lidí fakt nechce...
Pokud na to máš znalosti a umíš to - udělej ostrov.
bereda20
Příspěvky: 130
Registrován: úte led 25, 2022 4:19 pm
Lokalita: Klatovy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6300
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: Hybrid svepomoci s pretoky do CEZ

Příspěvek od bereda20 »

Na doporučení Mojm10 a Quickyprd začínám o ostrovu uvažovat. Doplním ještě pár znalostí a dám sem nějaké schéma. Požadavek mám takový, aby se mi to cca za 10 let zaplatilo. Mám již baterii https://www.vselektro.eu/lifepo4-pack-4 ... 200-10kwh/ kterou do nákladů nepočítám. Dále mám k dispozici střídače 2x2kW z 48V co neumí ostrov, ale jsou plně řiditelné přes CAN, cena 10 tisíc za oba. Řízení střídačů již mám. Panely zatím nemám vybrané, ale uvažoval jsem tak 4kW na jižní stranu. Předělání sloupku mi stejně nemine kvůli plánovanému TČ. To taktéž nepočítám mezi náklady. Z těchto důvodů jsem uvažoval o hybridu. Čezu bych nahlásil 10 panelů, s tím že třeba dalších 6 by bylo pouze uskladněných na střeše. Vše by bylo modulární a kdykoliv odpojitelné.
Pokud se budeme bavit o ostrovu, můžete mi doporučit nějaký střídač? Trvalý výkon cca 5kW, při málo nabitých bateriích bych chtěl aby výstup byl přes bypass relé na DS, a tento stav si mohl já z venku řídit. V domě se starými rozvody mám všechny zásuvky na jeden jistič, světla na druhý. Poté ještě samostatně myčku, pračku, TUV, el. troubu. Zde narážím na problém, rozvody jsou TNC, na střídači bych tak musel spojit N a PE.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Hybrid svepomoci s pretoky do CEZ

Příspěvek od xmasin »

Asi půjdu trochu proti proudu, ale přesně o tohle se pokusím. Aktuálně mám poloostrov s Axpertem King a Victron MPPT nabíječem baterií a zkusím ho doplnit o Victron Multiplus II abychy mohl dodávat do sítě a využít VB u ČEZ Prodej. Idea je taková, že primárně se bude nabíjet baterie, která bude společná pro Axpert i Multiplus, po nabití baterie se bude ohřívat voda v bojleru a pokud bude ještě nějaká výroba po naplnění akumulace, tak Multiplus bude posílat přebytky do VB, které si vyberu v zimě. Jak dopadnu zveřejním ve svém tématu.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek