GoodWe ET - vlastní spotřeba

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
danidani
Příspěvky: 26
Registrován: úte bře 16, 2021 3:23 pm

GoodWe ET - vlastní spotřeba

Příspěvek od danidani »

Ahoj,

řeším ekonomiku provozu GoodWe 10K-ET a mám pár začátečnických dotazů :-)

1. Podle dokumentace má v pohotovostním režimu má spotřebu 15 W, pak jsem někde zaregistroval testy spotřeby v provozu, kde to vycházelo cca 75 W. Kdybych to vzal v průměru během roku 12 a 12 hodin, vychází to cca 1 kWh/den = 400 kWh/rok. Máte někdo změřeno, jaká je skutečná celková roční spotřeba ?

2. To, co hlásí jako denní výrobu sems portal, je předpokládám výroba bez vlastní spotřeby. Když tedy vyrobí za rok např. 5,4 MWh, tak ve skutečnosti se dá použít 5 MWh.

3. Máte někdo vysledované ztráty na baterii? Třeba v % za rok? Příklad: Nabiju 10 kWh, ale vybiju do stejného SOC jako před nabitím pouze 9 kWh.

Děkuju.
danidani
Příspěvky: 26
Registrován: úte bře 16, 2021 3:23 pm

Re: GoodWe ET - vlastní spotřeba

Příspěvek od danidani »

p.s.: dva protokoly z tohoto tématu jsem prošel.

Tak kdyby měl někdo data ze skutečného provozu.
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am

Re: GoodWe ET - vlastní spotřeba

Příspěvek od Mojm10 »

Data ze skutecneho provozu mam. Mereno elektromerem.
Vysledky:
1. ruzny firmware se chova ruzne
2. spotreba jako deklarovana nebo mensi tzn. cca 15w standby, 80W provoz, 150W backup.
3. Problem ale je: mereni po fazich
to zpusobuje a) zkresleni statistik (sems sice ukaze i jednotlive faze, ale statistiky pouzivaji soucet)
b) menic ma sice spotrebu 80W, ale vezme si z jedne faze treba 400, odebere 80 a do dalsich dvou doda 160W. Tady tedy muze vzniknout ztrata treba 1-4 kwh za den. Navic ty faze strida.

Tim se z toho stava ekonomicky nesmysl.

Ma to ale nekolik reseni:
1.Zmena firmware (od posledního update to bere napr. jen 60W, vezme si to svych 30W a 30 vrati zpet.)
2.Wattrouter na alespon zachyceni tech napr. 320W.
4. Provoz v ostrovnim rezimu, rele na vypinani menice v noci atp. ale to nepovazuju za reseni.
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am

Re: GoodWe ET - vlastní spotřeba

Příspěvek od Mojm10 »

danidani píše:Ahoj,

2. To, co hlásí jako denní výrobu sems portal, je předpokládám výroba bez vlastní spotřeby. Když tedy vyrobí za rok např. 5,4 MWh, tak ve skutečnosti se dá použít 5 MWh.

3. Máte někdo vysledované ztráty na baterii? Třeba v % za rok? Příklad: Nabiju 10 kWh, ale vybiju do stejného SOC jako před nabitím pouze 9 kWh.

Děkuju.
Zalezi o co ti jde. Pokud chces vedet efektivitu, musis merit dvakrat.
Samozrejme ze kazda konverze ma ztraty a navic to bude indivodualni, kvuli teplotam, delkam, prurezum, nadmorske vysce, atd.
Lze rict: slunce/panely 20%, Panely menic 90%, Menic/baterie 95% (HV), baterie round trip 92% (lithium), menic baterie/AC 96%. Samozrejme vymyslene hodnoty.
Vse se samozrejme scita, takze pokud chce doopravdy vedet co 1W panelu na strese zbyde ve spotrebici, musis vse dvakrat zmerit. Za me radsi nevedet.

Sems pocita vyrobu z toho co pritece DC z panelu.
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm

Re: GoodWe ET - vlastní spotřeba

Příspěvek od Brbla »

Už delší dobu sleduju energii, kterou nacpu a následně získám z baterií. Jedu v režimu ostrov.
Ke dnešnímu dni je "Total Battery Charge" 4 767,8 kWh a "Total Battery Discharge" 3 502,3 kWh, rozdíl je tedy 1265,5 kWh - cca 25,6%.
JirkaFM
Příspěvky: 44
Registrován: stř led 05, 2022 9:12 am

Re: GoodWe ET - vlastní spotřeba

Příspěvek od JirkaFM »

Brbla píše:Už delší dobu sleduju energii, kterou nacpu a následně získám z baterií. Jedu v režimu ostrov.
Ke dnešnímu dni je "Total Battery Charge" 4 767,8 kWh a "Total Battery Discharge" 3 502,3 kWh, rozdíl je tedy 1265,5 kWh - cca 25,6%.
Myslím, že pokud není střídač připojen k DS jak jeho účinnost je potom značně nižší. Musí držet rezervu na prudké změny odběru. Tzn. ve špičkovém odběru nemá možnost počáteční špičku nabrat z DS a taky při poklesu, momentální přebytek poslat do DS. Proto v ostrovním systému by měla značně klesnout účinnost střídače. Pokud je to v době kdy je slunce nadbytek tak na účinnosti potom samozřejmě už asi nezaleží.
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm

Re: GoodWe ET - vlastní spotřeba

Příspěvek od Brbla »

JirkaFM píše:
Brbla píše:Už delší dobu sleduju energii, kterou nacpu a následně získám z baterií. Jedu v režimu ostrov.
Ke dnešnímu dni je "Total Battery Charge" 4 767,8 kWh a "Total Battery Discharge" 3 502,3 kWh, rozdíl je tedy 1265,5 kWh - cca 25,6%.
Myslím, že pokud není střídač připojen k DS jak jeho účinnost je potom značně nižší. Musí držet rezervu na prudké změny odběru. Tzn. ve špičkovém odběru nemá možnost počáteční špičku nabrat z DS a taky při poklesu, momentální přebytek poslat do DS. Proto v ostrovním systému by měla značně klesnout účinnost střídače. Pokud je to v době kdy je slunce nadbytek tak na účinnosti potom samozřejmě už asi nezaleží.
To není pravda - neřešíme tu účinnost střídače jako takovou, ale ztráty na nabíjení/vybíjení baterií a v tomto duchu byla moje odpověď.
Je třeba počítat s tím, že ztráty energie při nabíjení, napájení BMS, ekvalizace a vybíjení baterií celkově "sežerou" kolem 25% z dodané energie. Energie na napájení střídače a ztráty konverzí na další napětí, ať už na BackUp, nebo Grid staně v tom nejsou.
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 525
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: GoodWe ET - vlastní spotřeba

Příspěvek od sindyk »

Co je to za baterie? 75% mi přijde jako dost malá účinnost nabíjení, já jsem zatím na nějakých 89% se svými.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
JirkaFM
Příspěvky: 44
Registrován: stř led 05, 2022 9:12 am

Re: GoodWe ET - vlastní spotřeba

Příspěvek od JirkaFM »

Brbla píše:
JirkaFM píše:
Brbla píše:Už delší dobu sleduju energii, kterou nacpu a následně získám z baterií. Jedu v režimu ostrov.
Ke dnešnímu dni je "Total Battery Charge" 4 767,8 kWh a "Total Battery Discharge" 3 502,3 kWh, rozdíl je tedy 1265,5 kWh - cca 25,6%.
Myslím, že pokud není střídač připojen k DS jak jeho účinnost je potom značně nižší. Musí držet rezervu na prudké změny odběru. Tzn. ve špičkovém odběru nemá možnost počáteční špičku nabrat z DS a taky při poklesu, momentální přebytek poslat do DS. Proto v ostrovním systému by měla značně klesnout účinnost střídače. Pokud je to v době kdy je slunce nadbytek tak na účinnosti potom samozřejmě už asi nezaleží.
To není pravda - neřešíme tu účinnost střídače jako takovou, ale ztráty na nabíjení/vybíjení baterií a v tomto duchu byla moje odpověď.
Je třeba počítat s tím, že ztráty energie při nabíjení, napájení BMS, ekvalizace a vybíjení baterií celkově "sežerou" kolem 25% z dodané energie. Energie na napájení střídače a ztráty konverzí na další napětí, ať už na BackUp, nebo Grid staně v tom nejsou.
Pokud je to opravdu měření jen co jde do baterie a z baterie zpět tak ta účinost je špatná. Nemají ty baterie malou kapacitu k výkonu? Tzn. není tam příliš velký proud při nabíjení a vybíjení a nezahřívají se tedy více při nabíjení a vybíjení?
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm

Re: GoodWe ET - vlastní spotřeba

Příspěvek od Brbla »

sindyk píše:Co je to za baterie? 75% mi přijde jako dost malá účinnost nabíjení, já jsem zatím na nějakých 89% se svými.
Jojo, jsou to uplně mizerný baterky 7x Pylontech H48050 provozovaný v drastických podmínkách - nabíjení/vybíjení do 20A a umístěný v klimatizovaný místnosti. Však taky po 2 letech ostrovního provozu vykazují jen 99% životnosti.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: GoodWe ET - vlastní spotřeba

Příspěvek od brin »

Takže klasický lifepo spolu s hromadou elektroniky, která žere spoustu elektřiny. Lifepo je super z hlediska životnosti, ale už není tak super z hlediska vlastního řízení. Ta 99% životnost je jen číslo v softwaru, s realitou nemusí mít nic společného, protože to lze ověřit jen tak, že byste tu baterku vzal, nabil do 100 % jmenovitého napětí a následně ji vybil do 0 % jmenovitého a porovnal hodnoty se štítkovými.
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm

Re: GoodWe ET - vlastní spotřeba

Příspěvek od Brbla »

brin píše:Takže klasický lifepo spolu s hromadou elektroniky, která žere spoustu elektřiny. Lifepo je super z hlediska životnosti, ale už není tak super z hlediska vlastního řízení. Ta 99% životnost je jen číslo v softwaru, s realitou nemusí mít nic společného, protože to lze ověřit jen tak, že byste tu baterku vzal, nabil do 100 % jmenovitého napětí a následně ji vybil do 0 % jmenovitého a porovnal hodnoty se štítkovými.
Jojo, vybít na 0% jmenonovitého napětí, to bude ono, pak budu přesně vědět neživotnost baterií. Doufám, že to podle tédle rady nikdo nikdy neudělá. Raději to pravte.
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: GoodWe ET - vlastní spotřeba

Příspěvek od brin »

Jaké rady? Já jen říkám, jak lze reálně zjistit skutečnou kapacitu baterie. Jeden rychlý cyklus do 2,5 V (v případě lifepo) s následným okamžitým nabitím baterii nijak zásadně nepoškodí. Tím neříkám, že je vhodné to dělat. Říkám tím, že je to jediný způsob, jak zjistit skutečně reálnou kapacitu baterie. A fascinuje mě, co jediného sis z celého toho mého příspěvku vzal.
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 525
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: GoodWe ET - vlastní spotřeba

Příspěvek od sindyk »

Já bych to viděl jen na popletené pojmy, takové tahání za slovíčka :-)
0 % jmenovitého napětí článku = 0 V, nikoliv 2,5 V. Zrovna tak 100 % jmenovitého napětí článku je 3,2 V a to není řádně nabitá baterie. Ale už se asi dostáváme mimo téma.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm

Re: GoodWe ET - vlastní spotřeba

Příspěvek od Brbla »

brin píše:Jaké rady? Já jen říkám, jak lze reálně zjistit skutečnou kapacitu baterie. Jeden rychlý cyklus do 2,5 V (v případě lifepo) s následným okamžitým nabitím baterii nijak zásadně nepoškodí. Tím neříkám, že je vhodné to dělat. Říkám tím, že je to jediný způsob, jak zjistit skutečně reálnou kapacitu baterie. A fascinuje mě, co jediného sis z celého toho mého příspěvku vzal.
0% je 0
0% z nějaké veličiny, je 0
0% z napětí, je 0V

vybíjet LiFePo článek na napětí NULA, je vražda
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: GoodWe ET - vlastní spotřeba

Příspěvek od brin »

Aha, pán má potřebu slovíčkařit. Tak jo. Máš pravdu mistře. Vyhráls. Tady máš lízátko. Bylo myšleno jmenovité křivky napětí. Ale to je jedno, všichni normální to pochopili.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: GoodWe ET - vlastní spotřeba

Příspěvek od vlkazajac »

sindyk píše:Já bych to viděl jen na popletené pojmy, takové tahání za slovíčka :-)
0 % jmenovitého napětí článku = 0 V, nikoliv 2,5 V. Zrovna tak 100 % jmenovitého napětí článku je 3,2 V a to není řádně nabitá baterie. Ale už se asi dostáváme mimo téma.
Teda, taketo popletene informacie treba dementovat. Nevymyslaj si rezimy mimo technickych podmienok, kde je rozsah napati udany, urcite nie od nuly po menovitych 3,2 V.

Ked bude razova pevnost horolezeckeho lana 1600 kp, nechcel by si tam visiet ako dvadsiaty.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
sindyk
Příspěvky: 525
Registrován: pát kvě 21, 2021 12:53 pm
Bydliště: Semily

Re: GoodWe ET - vlastní spotřeba

Příspěvek od sindyk »

vlkazajac píše:Teda, taketo popletene informacie treba dementovat. Nevymyslaj si rezimy mimo technickych podmienok, kde je rozsah napati udany, urcite nie od nuly po menovitych 3,2 V.

Ked bude razova pevnost horolezeckeho lana 1600 kp, nechcel by si tam visiet ako dvadsiaty.
Co já mám popletené? Když někdo napíše "jmenovité napětí", tak to je jasně dané technickou specifikací článku nebo baterie. A napsat "vybít do 0 % jmenovitého napětí", což znamená do 0 V, je smrt. Zrovna tak je blbost napsat "nabít do 100 % jmenovitého napětí, což znamená u LFP4 článku 3,2 V, to přece není zdaleka nabité.
Samozřejmě se má článek nebo baterie provozovat v rozsahu napětí podle technické specifikace, ale kolega nahoře použil pro označení stavu nabití 0 a 100 % špatný pojem.
3800 Wp (10s Elerix 380 Wp) | Deye SUN-3.6K-SG03LP1-EU | 14 kWh olova (4s2p JPC12-100 + 4s 12V92F)
Domovské vlákno: FVE Pojizeří, povinná četba: Victron Wiring Unlimited
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: GoodWe ET - vlastní spotřeba

Příspěvek od vlkazajac »

Naco opakovat blbiny ? Mali sme diskusiu vratit hned k TP a nezamotat sa do toho, kto co povedal a ako to mysli.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
Brbla
Příspěvky: 258
Registrován: čtv srp 08, 2019 3:44 pm

Re: GoodWe ET - vlastní spotřeba

Příspěvek od Brbla »

Dávám sem průběh ztrát GW10k-et za dnešní den. Provozováno zcela bez zatížení, pouze dobíjení baterek z panelů. Data beru ze střídače.
Je vidět, že bez příkonu z panelů je spotřeba z baterek 30-38W (odběr z baterek neměří GW, pouze je přebírá z BMS).
Jakmile je na panelech dostatečný výkon, spotřeba z baterek klesne na 20-30W a pokud je energie oravdu dost, na 10-20W. To je dáno tím, že vlastní spotřebu již GW plně pokreje z panelů.
Z toho lze usuzovat na to, že ve standby modu je spotřeba cca 20W BMS a cca 20W je spotřeba střídače.
GW_loss.png
GW_loss.png (17.37 KiB) Zobrazeno 3780 x

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek