sunways

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Tichyc
Příspěvky: 10
Registrován: pon lis 08, 2021 10:37 am
Reputace: 0

sunways

Příspěvek od Tichyc »

Zdravím,
máte někdo zkušenost s tímto produktem?
https://shop.iftech.cz/solarni-menice/3 ... tl-ht.html

Vyhnout se mu nebo koupit do domu, kde již jedna fve je? (rozšíření)
má vyšší asymetrii než GoodWe, ale nevím jestli umí také nabíjet z AC strany jako GoodWe
umí pracovat i na backupu paralelně
machs
Příspěvky: 13
Registrován: pát led 28, 2022 10:52 pm
Reputace: 0

Re: sunways

Příspěvek od machs »

Tichyc píše:Zdravím,
máte někdo zkušenost s tímto produktem?
https://shop.iftech.cz/solarni-menice/3 ... tl-ht.html

Vyhnout se mu nebo koupit do domu, kde již jedna fve je? (rozšíření)
má vyšší asymetrii než GoodWe, ale nevím jestli umí také nabíjet z AC strany jako GoodWe
umí pracovat i na backupu paralelně
Ahoj, nabíjení z AC by neměl být problém.
Kvůli paralernímu provozu více střídačů na jednom backupu jsem se pro sunways rozhodl (prý to zatím úplně nefunguje, ale už prý dolaďují FW).

Ale nějak se mi nedaří vygooglit popis komunikace se střídačem kvůli čtení hodit z něj, a případnému ovládání :/
Tichyc
Příspěvky: 10
Registrován: pon lis 08, 2021 10:37 am
Reputace: 0

Re: sunways

Příspěvek od Tichyc »

Děkuji za krátkou recenzi.
Jakou má stridac vlastní spotřebu?
Ještě se zeptám, na AC straně tedy nabihet umí a předpokládám, že i ve stanovenou dobu, kdy si uživatel nastavi.
Otázka: Umí nabijet z AC strany v době, když jiný stridac pouští přebytek do DS (jiná paralelní fve s vlastním životem), aby tato elektřina neodesla do DS, ale zůstala v domě?
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: sunways

Příspěvek od tomas »

Jasně že umí stejně jako i ostatní podobné střídače, od toho tam je ten elektroměr aby udržel nulový výkon z a do distribuční sítě.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Tichyc
Příspěvky: 10
Registrován: pon lis 08, 2021 10:37 am
Reputace: 0

Re: sunways

Příspěvek od Tichyc »

machs píše:
Tichyc píše:Zdravím,
máte někdo zkušenost s tímto produktem?
https://shop.iftech.cz/solarni-menice/3 ... tl-ht.html

Vyhnout se mu nebo koupit do domu, kde již jedna fve je? (rozšíření)
má vyšší asymetrii než GoodWe, ale nevím jestli umí také nabíjet z AC strany jako GoodWe
umí pracovat i na backupu paralelně
Ahoj, nabíjení z AC by neměl být problém.
Kvůli paralernímu provozu více střídačů na jednom backupu jsem se pro sunways rozhodl (prý to zatím úplně nefunguje, ale už prý dolaďují FW).

Ale nějak se mi nedaří vygooglit popis komunikace se střídačem kvůli čtení hodit z něj, a případnému ovládání :/
Ahoj , jsi spokojený s tímto střídačem nebo je něco co bys mu vytknul, kromě nedořešenému paralelnímu provozu na backupu? nebo pracuje jak má, hluk, rychlost přeregulace na "nulu",...
Uživatelský avatar
oba_bk
Příspěvky: 1
Registrován: sob zář 10, 2022 7:28 pm
Reputace: 0

Re: sunways

Příspěvek od oba_bk »

Podařilo se prosím někomu rozchodit komunikaci s sunways přes modbus? Popis mám, tak ať nevytvářím vytvořené ....
Díky za info ...
machs
Příspěvky: 13
Registrován: pát led 28, 2022 10:52 pm
Reputace: 0

Re: sunways

Příspěvek od machs »

Tichyc píše:
machs píše:
Tichyc píše:Zdravím,
máte někdo zkušenost s tímto produktem?
https://shop.iftech.cz/solarni-menice/3 ... tl-ht.html

Vyhnout se mu nebo koupit do domu, kde již jedna fve je? (rozšíření)
má vyšší asymetrii než GoodWe, ale nevím jestli umí také nabíjet z AC strany jako GoodWe
umí pracovat i na backupu paralelně
Ahoj, nabíjení z AC by neměl být problém.
Kvůli paralernímu provozu více střídačů na jednom backupu jsem se pro sunways rozhodl (prý to zatím úplně nefunguje, ale už prý dolaďují FW).

Ale nějak se mi nedaří vygooglit popis komunikace se střídačem kvůli čtení hodit z něj, a případnému ovládání :/
Ahoj , jsi spokojený s tímto střídačem nebo je něco co bys mu vytknul, kromě nedořešenému paralelnímu provozu na backupu? nebo pracuje jak má, hluk, rychlost přeregulace na "nulu",...
Co je teda děs tak je backup, na 12kW střídači se nerozběhne ani 250W 3f motůrek. V podstatě i domácnost ve stand by to umí shodit :/
Druhá věc co je hodně slabá je modbus komunitách, něco se z toho nechá číst, ale půlka parametrů tam není (všeobecně baterka atd.). Na nastavování parametrů můžeš úplně zapomenout.

Nulu to drží docela obstojně. S vydáním zvuků ani přehříváním problém není.
machs
Příspěvky: 13
Registrován: pát led 28, 2022 10:52 pm
Reputace: 0

Re: sunways

Příspěvek od machs »

oba_bk píše:Podařilo se prosím někomu rozchodit komunikaci s sunways přes modbus? Popis mám, tak ať nevytvářím vytvořené ....
Díky za info ...
Já to rozchodil, ale zatím to nemám nijak zpracované protože tam je prd ke čtení :/ nebo teda alespoň v té verzi popisu protokolu co mám.
Mám verzi 00.06 z 20211019. Pokud by jsi měl nějakou novější tak mám zájem.
Pepa35
Příspěvky: 3
Registrován: ned led 08, 2023 4:45 pm
Reputace: 0

Re: sunways

Příspěvek od Pepa35 »

Zdravím, podařilo se někomu najít nebo rozklíčovat popis komunikace? Docela by se mi hodilo, kdybych byl schopný ze střídače vytáhnout data aktuální výroba/spotřeba, příp. stav baterie.

V manuálu se zmiňuje RS-485 rozhraní pro EMS Communication. Pod zkratkou EMS si představuji Energy management systém. Tzn. střídač by nějaké data poskytovat měl. Nikde ovšem nemůžu najít ani zmínku, natož popis komunikace.

Budu moc vděčný za jakoukoliv zkušenost.
machs
Příspěvky: 13
Registrován: pát led 28, 2022 10:52 pm
Reputace: 0

Re: sunways

Příspěvek od machs »

Pepa35 píše:Zdravím, podařilo se někomu najít nebo rozklíčovat popis komunikace? Docela by se mi hodilo, kdybych byl schopný ze střídače vytáhnout data aktuální výroba/spotřeba, příp. stav baterie.

V manuálu se zmiňuje RS-485 rozhraní pro EMS Communication. Pod zkratkou EMS si představuji Energy management systém. Tzn. střídač by nějaké data poskytovat měl. Nikde ovšem nemůžu najít ani zmínku, natož popis komunikace.

Budu moc vděčný za jakoukoliv zkušenost.
už vydali i popis Modbusu RTU pro hybridní střídače, tady si to můžeš státhnout :

https://www.admach.cz/media/uploads/hyb ... en0332.pdf


O proti dřívějším verzím tam jsou navíc věci k hybridnímu střídači, ale možnosti střídač přes modbus ovládat jsou pořád značně mizerný :/
Pepa35
Příspěvky: 3
Registrován: ned led 08, 2023 4:45 pm
Reputace: 0

Re: sunways

Příspěvek od Pepa35 »

Díky moc, přesně tohle jsem hledal.

Může to běžný smrtelník oficiálně sehnat nebo to sunways dává jenom zasvěceným? Já jsem to nebyl schopný nikde najít.
machs
Příspěvky: 13
Registrován: pát led 28, 2022 10:52 pm
Reputace: 0

Re: sunways

Příspěvek od machs »

Pepa35 píše:Díky moc, přesně tohle jsem hledal.

Může to běžný smrtelník oficiálně sehnat nebo to sunways dává jenom zasvěceným? Já jsem to nebyl schopný nikde najít.
Hele já to dostal od dealera, ani jsem je nemusel nijak přesvědčovat normálně na dotaz mi to poslali.
Jinak předtím jsem se snažil hledat na netu a taky jsem nic nenašel.
budis
Příspěvky: 6
Registrován: pon úno 20, 2023 6:05 pm
Reputace: 0
Lokalita: Vysočina

Re: sunways

Příspěvek od budis »

Zdravím,

Umím programovat chytrou domácnost v Home Assistant a ESPhome. Bohužel Sunways nemá žádnou možnost integrace a čtení hodnot střídače.

Mám střídač Sunways STH-10KTL HT s přídavným měřičem Smart meter.

Zde se ale bavíte o nějaké možnosti čtení dat z měřiče přes Modbus, což mi bohužel zatím nic neříká. Můžete mi prosím vysvětlit, oč se jedná nebo mě odkázat někam, kde se o tom něco dozvím?

Díky moc.
Pepa35
Příspěvky: 3
Registrován: ned led 08, 2023 4:45 pm
Reputace: 0

Re: sunways

Příspěvek od Pepa35 »

Obecně není moc co vysvětlovat, pokud má člověk nějaké základy. Na odkazu výše je popis komunikačního protokolu, tzn. z jakých adres se dají vyčíst jaká data.

Střídač má RS485 výstup pro Modbus RTU (viz. dokumentace ke střídači), pak už jen stačí mít nějaký RS485 master a je to. Pokud ESP Home nějak souvisí s ESP32/8266, tak se myslím dá sehnat RS485 převodník. Nevím jak spolehlivě to bude v takovém případě fungovat.

Já to řeším tak, že Modbus RTU převádím na Modbus TCP a můžu k datům přistupovat snáz a s pomocí více zařízení.
JoK
Příspěvky: 3
Registrován: pon bře 27, 2023 11:21 am
Reputace: 0
Lokalita: Krkonoše

Re: sunways

Příspěvek od JoK »

Zdravím,
právě jsem ve fázi instalace měniče Sunways STH-10KTL HT a měl bych dotaz na ty co ho mají.

Ještě nemám instalované panely a jedu v režimu UPS s připojenou baterkou Sunways 12kW. Co nějak nechápu jsou hodnoty Ia, Ib, Ic na OLED displeji měniče. Ty hodnoty jsou pořád stejné bez ohledu na připojenou zátěž.
- Připojil jsem jen měnič bez čehokoliv jiného a stále ukazuje 1.1A na všech třech fázích i když je to bez zátěže a bez výroby.
- Když na backup připojím celý dům, tak i když je tam zátěž pořád ukazuje 1.1A
- Když jsem nechal chvilku dům běžet na baterky, tak po přepnutí zpátky se baterie začaly dobíjet a hodnota se změnila na 1.3A na všech fázích.

Z toho mi plyne, že to asi bude ukazovat jen proud při výrobě nebo konverzi do baterek. Můžete to někdo potvrdit?
Snažím se něco dostat ze supportu Sunways, jsem v kontaktu s jejich podporou, ale položím dotaz, co ty hodnoty znamenají a odpověď je, že mi vypadává přívodní síť a ať se na to podívám. :wall:

Požádal jsem také o specificaci protokolu RS485, ale prý kvůli jejich bezpečnostní politice mi ho nemohou poskytnout.
Takže jsem rád, že jste tu postli to PDF. Chtěl bych to spojit s chytrou domácností Fibaro.
Dík
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: sunways

Příspěvek od cipis »

A proč si takový krám bez podpory a manuálu kupuješ? To sis instaloval sám?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
JoK
Příspěvky: 3
Registrován: pon bře 27, 2023 11:21 am
Reputace: 0
Lokalita: Krkonoše

Re: sunways

Příspěvek od JoK »

Ty ten měnič znáš, že víš to je "krám"? Manuál k tomu samozřejmě je, konkrétně můj problém tam vysvětlený není, proto se ptám těch co případně mají stejný "krám", jak se to má chovat, protože mi možná odpoví dřív něž podpora. Na zítřek mám dohodnutou konzultaci se Sunways "senior technician", tak třeba se něco dozvím. ;-) Ano, instaloval jsem si to sám. Vše funguje podle očekávání, až na to zmatečné zobrazovaní proudů.
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: sunways

Příspěvek od cipis »

Tak šup vyrobit vlákno s popisem svojí elektrárny. Ať je i motivace ostatních, aby případně poradili.

PS. Všechno jsou to "krámy" :)
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
JoK
Příspěvky: 3
Registrován: pon bře 27, 2023 11:21 am
Reputace: 0
Lokalita: Krkonoše

Re: sunways

Příspěvek od JoK »

Ano, všechno to jsou krámy. ;-)
A na otázku co to tedy ukazuje ten OLED na měniči si odpovím sám. Je to vnitřní proud měniče, ne proud zátěže.
Uživatelský avatar
weekend
Příspěvky: 1
Registrován: pon dub 17, 2023 8:52 pm
Reputace: 0
Lokalita: okolí Plzně
Výkon panelů [Wp]: 8,2
Kapacita baterie [kWh]: 7,1

Re: sunways

Příspěvek od weekend »

Ahoj všem, byl by tu někdo schopný a tak hodný, že by mi poradil? Pokouším se o čtení některých paramentrů ze střídače Sunways přes rs485 a nemůžu rozchodit spojení. Zajímaly by mi parametry, který použít pro nastavení, aby mi střídač odpovídal a já mohl číst hodnoty. Zatím mám hodnoty nastaveny takto: baud rate 9600, RTU, parity: none, 8 data bits, 1 stop bit. Jakou adresu (jestli 0 master, nebo 1-247 slave) bych měl použít a případně jaký registr pro vyzkoušení. Děkuji.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek