FVE pre virivku + ...

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
joseph
Příspěvky: 2
Registrován: pát led 21, 2022 12:05 pm

FVE pre virivku + ...

Příspěvek od joseph »

Dobry den,
Ako zacat ? Skratka tak, ako aj predoslych xyz pripadov, aj mna zaujima FVE, konkretne na rodinny dom.
Potreboval by som poradit s navrhom FVE.
Kedze moje ucty su mesacne dost vysoke + nizsie uz nebudu, tak sa zamyslam, ako by som dokazal usetrit na ele. uctoch + si spravil "zabavku" menom FVE.
Moj najvacsi zrut, ktory som nedokazal zatrhnut :-) je virivka, ktora funguje celorocne. Celkovo ma spotrebu 5.5kW,
z toho 3kW ohrev, 2.2kW masazne cerpadlo a 0.30kW cirkulacne a filtracne cerpadlo. /samozrejme ze nejde stale/.
V podstate, by stacilo ak by samotna FVE dokazala vodu nahrievat t.j. 3kW, masazne cerpadlo ide sporadicky.
Aky vykon pocitat na FVE ?

Povodny zamer je a aj bol taky, ze postavit FVE na letnu kuchynu + "trucovna" /rozumej moja miestnost na odpocinok + IT a ine veci - ja to mam pod jednou strechou, kde umiestnit dostatocne vela panelov na to, aby som vedel s pomocou samotnej FVE obhospodarit virivku + v letnych mesiacoch chladnicku, 1ks TV, par led svetiel a wifi router. Strecha je plechova jednoducha bez nezelanych tienov orientacia JV rozmer strechy 7x7m.

Rozmyslal som teda nad panelmi ktorych sucet by bol do 9kWp /aby som nemusel riesit ohlasku/, + menic /tu je otazka ci jeden 7-8 kW alebo dva 5 kW - osobne som aj koli cene za kombi Axperta King. /ale asi samostatny, kedze on sam spotrebuje dost W/Samozrejme, ze by bol pripojeny aj do DS + k baterkam. Baterky mam kde umiestnit, budu ako som hore pisal v altanku je tam miesta dost. Tu sa nacrta taktiez otazka ake baterky zvolit, kedze ta virivka je zrut ...
Asi by som bol za variantu zlozit si ich sam v sucte nech maju 15kWh ? viac - menej ?

dufam, ze som vas neunavil - dakujem vsetkym za rady a konstruktivnu kritiku
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm

Re: FVE pre virivku + ...

Příspěvek od matej »

Výkon FVE zhruba vypočítaš ako ročnú spotrebu v kWh /1000. Baterka (Li-xyz) minimálne dvojnásobná kapacita kWh k výkonu panelov kWp. Ale ideálne viac.
Len malá poznámka, tie Axperty sieť ozaj budú musieť mať pripojenú, inak to čerpadlá vo vírivke nerozbehne,,, majú šialený nábehový prúd.
Pravda a Láska zvítězí!.
cipis
Příspěvky: 4357
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE pre virivku + ...

Příspěvek od cipis »

A kolik jsi schopen z čeho dostat, tak zjistíš zde:
https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP

Zadej to tam úplně přesně.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
jahodovák
Příspěvky: 1927
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE pre virivku + ...

Příspěvek od jahodovák »

Pokud je možnost přepojit čerpadlo na 3 krát 230 lze použít frekvenční měnič a ten většinou má pozvolný náběh...jinak jaké komponenty dál,na to by bylo potřeba ještě vědět co budou napájet ještě jiného a hlavně možný souběh spotřeby,případně zda je možnost spotřebiče rozdělit do okruhů,zkuste se podívat na složení členů kteří mají 9kwp panelů...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
misa84
Příspěvky: 97
Registrován: úte říj 19, 2021 10:21 pm

Re: FVE pre virivku + ...

Příspěvek od misa84 »

integrace vířivky k fve už mám za sebou, dobrá zkušenost :-)

1. Vířivka má chytrou elektroniku hlídá poruchy čerpadel topné spirály atd.. (při nízké teplotě spirály hodí chybu min.výkon přes ssr relé je u mě 650w) pokud se nespustí čerpadlo podle programu zase chyba :-D
2. Vířivka se rozmyslí ohřívat vodu většinou když nesvítí :-) zásahu do vnitřních rozvodů se nevyhneš pokud chceš mít efektivní využití fve pro ohřev
3. připojení vířivky mám na 3 fáze , motory jsou pouze 1f, topení také
u mě to je:
L1 topení 3kw, elektronika
L2 filtrace 0,38kw + masážní motor v pravo
L3 masážní motor v levo+ vzduchování
joseph
Příspěvky: 2
Registrován: pát led 21, 2022 12:05 pm

Re: FVE pre virivku + ...

Příspěvek od joseph »

dakujem pekne za prvu osvetu :-)
samozrejme citam citam a este raz citam /hlavu mam ako ... :-) /
Tych moznosti a variant je strasne vela - samozrejme okrem citania aj pocitam :-D
Ked si nieco navrhnem vlozim to sem - rad sa s vami poradim a ako som pisal vyssie budem rad za kazdu radu, pomoc a konstruktivnu kritiku.
V tejto chvili som na vaskach s tym axpertom ... vsetci uzivatelia pisu, ze je strasne hlucny.
Mate nejaku dobru skusenost s inou znackou v podobnej cenovej kategorii ? /GoodWe ? alebo bazarovy menic ? /
Vychadza mi to tak s tou mojou spotrebou a financiami ako start, ze by som dokazal spravit FVE cca. 7kWp.
Tych otazok mam strasne vela - ale nebudem vas floodovat s nimi ... studujem dalej :-)