FVE na ploché střeše řadovky

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
jan.stepanek
Příspěvky: 71
Registrován: čtv bře 19, 2020 8:57 pm
Reputace: 0

FVE na ploché střeše řadovky

Příspěvek od jan.stepanek »

Po dlouhých večerech pročítání zdejších podnětných diskuzí jsem se rozhodl založit téma o zrodu vlastní elektrárny. Budu rád když mé úvahy a slepé uličky občas zkorigujete.

Bude se jednat o poloostrov. Panely budou umístěny na ploché střeše naší koncové řadovky.

Doma už mám:
12ks panelů 325Wp
měnič Axpert King 48V s dvojí konverzí MPPT do 150V
baterie Lion 2x pack po 18s =36 článků 140Ah --> hodlám zapojit 3x 12S

Bateriové packy budou vybavené DIY BMS od Stuarta Pittaway viz. https://github.com/stuartpittaway/diyBM ... /README.md

Budu testovat zatím s jedním 12S modulem jak se chová měnič a beterie trochu se bojím aby napětí moc nepadalo dolů při zatížení a měnič se nevypínal. Má někdo zkušenosti s 12S Lion?
FRSO
Příspěvky: 2253
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: FVE na ploché střeše řadovky

Příspěvek od FRSO »

Budu testovat zatím s jedním 12S modulem jak se chová měnič a beterie trochu se bojím aby napětí moc nepadalo dolů při zatížení a měnič se nevypínal. Má někdo zkušenosti s 12S Lion?[/quote]
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Já budu testovat příští týden akupack Lion 12S 64Ah z I3 ale s Multiplusem 3K, ten má vyšší rozsah napětí cca 38-68V, aku bude v rozsahu 42-49,8V.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
jan.stepanek
Příspěvky: 71
Registrován: čtv bře 19, 2020 8:57 pm
Reputace: 0

Re: FVE na ploché střeše řadovky

Příspěvek od jan.stepanek »

S baterkou a kingem budu referovat. Zatím nemám nic na střeše namontováno tak to zprovozním na stole a budu vařit kafe z baterek :D

Řeším teď otázku jak udělat bezpečně svody ze střechy a ochranu proti blesku? Připojovat na hromosvod se nebudu budu se snažit dodržet bezpečnou vzdálenost od hromosvodu. Samozřejmě jímače v podobě TV antén přijdou odstranit nebo budou chráněny oddáleným jímačem na izolačních podpěrách.
IMG_20191027_100255.jpg
Mám k dispozici volný komínový průduch ve sdruženém komínovém tělese. Tím bych došel do kotelny v suterénu, potom po stropě do dílny a pak do garáže, kde je umístěný podružný elektrický rozvaděč, který zásobuje půlku domu. V garáži bych chtěl umístit strojovnu FVE.

Na komínovém tělese tedy umístím sběrnou krabici do které svedu 4 stringy 3S, které odjistím pojistkami spojím do jednoho vedení, přidám odpojovač, připojím na přepěťovku a dolů pošlu asi 2x CY 35mm2. Otázka je odkud přivést k přepěťovce zem. Stejnou trasou jako DC svod až do garáže mi nepřijde vhodné kvůli zpětné indukci do DC vedení. Navíc v suterénu hrozí souběh s rozvodem NN 230V a datovou sítí. Před měničem v garáži bude sice další přepěťovka, ale co ten souběh s NN? Tady si nevím rady. Nejbezpečnější by asi bylo jít se zeměním venkem - vybudovat separé zemnící svod ze střechy a vyřešit nějak křížení s plechovou atikou a hromosvodovou soustavou a po fasádě dolů do HUP, kterou bych musel vybudovat páč dům ji nemá s ohledem na rok výstavby. Jak to zemnění na střeše řešíte?

Základový zemnič je připojen v HPS na fasádě domu na přívod PEN z DS. Ccca 1-2m od HPS je elektroměrový a hlavní rozvaděč. Nevím jestli je tento ještě přizeměn nebo ne. Z HPS je to přes zeď do garáže, takže bych v garáži potom mohl vybudovat HUP.

V současnosti mám v podružném rozvaděči v garáži umístěnou přepěťovku, která nemá vlastní přizemnění, je propojená pouze na fáze a PEN přivedené z hlavního rozvaděče. Z podružného rozvaděče v garáži již pokračuje síť TN-C-S.

Přepěťovku bych přemístil do hlavního rozvaděče, který budu muset překopat na jednu fázi, aby byla hned na vstupu.
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE na ploché střeše řadovky

Příspěvek od Dagus »

V tomhle případě bych přistoupil k spojení soustavy k jímači, udělal novou revizi a na komíně rozvaděč s patřičnou přepěťovou ochranou a dole taky ochranu. Nad panely bych vytáhl jímače aby emergie nešla do ráno jako to dělají na polních elektrárnách.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: FVE na ploché střeše řadovky

Příspěvek od xmasin »

Zapojení Li-ion baterek 12S pro Kinga bude málo, nejnižší napětí, které jde na Kingovi nastavit pro přechod na síť je 44V, takže baterie budou vybíjeny jen do 3,65V což je cca 60% DoD, odpojení při výpadku DS jde nastavit na 40V a to je 3,33V což je asi v pořádku, to je tak 80% DoD. Osobně jsem použil zapojení 15S, ale to je už na horním limitu Kinga, obvyklé zapojení je 14S pro Li-ion a 16S pro LiFe. Mám baterie Samsung SDI ze zdejšího bazaru, zapojení 3P15S.
jan.stepanek
Příspěvky: 71
Registrován: čtv bře 19, 2020 8:57 pm
Reputace: 0

Re: FVE na ploché střeše řadovky

Příspěvek od jan.stepanek »

xmasin píše:Zapojení Li-ion baterek 12S pro Kinga bude málo, nejnižší napětí, které jde na Kingovi nastavit pro přechod na síť je 44V, takže baterie budou vybíjeny jen do 3,65V což je cca 60% DoD, odpojení při výpadku DS jde nastavit na 40V a to je 3,33V což je asi v pořádku, to je tak 80% DoD.
Můžu si vybrat jestli zapojím 2x15(14)S nebo 3x12S. S ohledem na využití všech článků jsem chtěl jít do druhého řešení počítal jsem vybíjením do 42V (3.5V na článek). To znamená, že bych musel Kingovi odpojovat AC vstup, aby mi King nechtěně nedobíjel...
jan.stepanek
Příspěvky: 71
Registrován: čtv bře 19, 2020 8:57 pm
Reputace: 0

Re: FVE na ploché střeše řadovky

Příspěvek od jan.stepanek »

Dagus píše:V tomhle případě bych přistoupil k spojení soustavy k jímači, udělal novou revizi a na komíně rozvaděč s patřičnou přepěťovou ochranou a dole taky ochranu. Nad panely bych vytáhl jímače aby emergie nešla do ráno jako to dělají na polních elektrárnách.
Přiznám se, že nerozumím. Navrhuješ vodivé propojení mezi soustavou hromosvodu a rámy panelů? Tomu bych se rád vyhnul...
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: FVE na ploché střeše řadovky

Příspěvek od xmasin »

jan.stepanek píše:
xmasin píše:Zapojení Li-ion baterek 12S pro Kinga bude málo, nejnižší napětí, které jde na Kingovi nastavit pro přechod na síť je 44V, takže baterie budou vybíjeny jen do 3,65V což je cca 60% DoD, odpojení při výpadku DS jde nastavit na 40V a to je 3,33V což je asi v pořádku, to je tak 80% DoD.
Můžu si vybrat jestli zapojím 2x15(14)S nebo 3x12S. S ohledem na využití všech článků jsem chtěl jít do druhého řešení počítal jsem vybíjením do 42V (3.5V na článek). To znamená, že bych musel Kingovi odpojovat AC vstup, aby mi King nechtěně nedobíjel...
Na Kingovi vypneš dobíjení ze sítě, to problém není, problém je v tom, že nevyužiješ kapacitu baterií, ale je otázka jak hluboko chceš baterie vybíjet.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: FVE na ploché střeše řadovky

Příspěvek od beethowen »

12S Li-ion už je celkem bastl. U Studera nebo Victronu asi v pohodě, ale u těch Axpertů už je to trochu mimo. Je to potom nestandardní i pro nějaké další návazné věci. které by se mohly časem na baterii pověsit.
Případně těch 18s bloků sehnat více, pokud je to možné. Kapacita se vždycky hodí.
FRSO
Příspěvky: 2253
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Reputace: 136
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: FVE na ploché střeše řadovky

Příspěvek od FRSO »

beethowen píše:12S Li-ion už je celkem bastl. U Studera nebo Victronu asi v pohodě, ale u těch Axpertů už je to trochu mimo. Je to potom nestandardní i pro nějaké další návazné věci. které by se mohly časem na baterii pověsit.
Případně těch 18s bloků sehnat více, pokud je to možné. Kapacita se vždycky hodí.
Já jsem včera testoval ten pack 12S 64Ah z I3 od brina tuším a funguje to v pohodě s Multiplusem, spodní napětí se dá na MPII 3k nastavit až 37,2V, což byl opravdu už konec vybíjení, od 42V to dolů šlo už velmi rychle, v půlce akupacku oproti + a - se to rozjelo o 0,35V, ale při nabíjení 35A se to srovnalo na cca 1-2mV na článcích, takže se to dá bez úprav používat na MP měniče, můj akupack vydal 2,1kWh - cca 46Ah, ale články byli nabité jen na 4,15V, tj, 12S 49,8V, ale odstavené cca 3 měsíce a nezapojené. Jinak ten akupack je dost tvrdý, při 2kW odběru byl pokles napětí celého packu do 0,5V ! :yes:
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 6.3.2024 8115kWh
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: FVE na ploché střeše řadovky

Příspěvek od beethowen »

Jak jsem psal u Victronu a Studera nevidím problém. U Studeru je to minimum na 36V a max až 74V, co jsem teď kontroloval. Tam by se to dalo provozovat i těch 18S, protože umí nabíjet až do 72V, což by dalo 4V/čl a to už celkem jde a bateriím to dá dost života navíc. Ale taky je to dost mimo standard.
jan.stepanek
Příspěvky: 71
Registrován: čtv bře 19, 2020 8:57 pm
Reputace: 0

Re: FVE na ploché střeše řadovky

Příspěvek od jan.stepanek »

beethowen píše:12S Li-ion už je celkem bastl. U Studera nebo Victronu asi v pohodě, ale u těch Axpertů už je to trochu mimo. Je to potom nestandardní i pro nějaké další návazné věci. které by se mohly časem na baterii pověsit.
Chápu, že limit 44V pro zahájení nabíjení ze sítě je trochu problém. Ale budu asi Kinga ovládat nějakým nadřazeným řízením a nabíječku ze sítě bude mít vypnutou dokud mu neřeknu. Takže bych mohl zapnout nabííjení až při 42V.

Jaké další návazné věci máš namysli?
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: FVE na ploché střeše řadovky

Příspěvek od beethowen »

Můžou, ale nemusí být. Můžeš mít různé DC-DC měniče, tam asi problém nebude, třeba osvětlení přímo na DC, atd.
Můžeš tam mít externí nabíječku, Nevím co dále bude na baterii pověšené, ale asi to snad nebude žádný problém. Jenom, že to už je kousek dál od standardního napětí na 48V sběrnici a úplně nevyužiješ potenciál baterie, pokud by bylo třeba v nějaké krizi potřeba ji vybít víc než standardně.
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE na ploché střeše řadovky

Příspěvek od Dagus »

jan.stepanek píše:
Dagus píše:V tomhle případě bych přistoupil k spojení soustavy k jímači, udělal novou revizi a na komíně rozvaděč s patřičnou přepěťovou ochranou a dole taky ochranu. Nad panely bych vytáhl jímače aby emergie nešla do ráno jako to dělají na polních elektrárnách.
Přiznám se, že nerozumím. Navrhuješ vodivé propojení mezi soustavou hromosvodu a rámy panelů? Tomu bych se rád vyhnul...
Pokud se tomu chceš vyhnout, tak směle do toho, proč ne, lepší to bude, ale i dražší. Asi nejsnazší je to namalovat (co tam bude stát) dát vyprojektovat a nechat udělat. Pozor na stíny, aby ti tam neudělali nějaké stojky co půl dne budou vrhat stíny na pole.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Reputace: 31
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE na ploché střeše řadovky

Příspěvek od kuli »

Budu testovat zatím s jedním 12S modulem jak se chová měnič a beterie trochu se bojím aby napětí moc nepadalo dolů při zatížení a měnič se nevypínal. Má někdo zkušenosti s 12S Lion?[/quote]

Ja to tiež zatiaľ iba testujem. Nakoľko mám cca 40 Kwh 12S Lion chcem to cyklovať 50 - 90 %. Pod 50 % si nechám v prípade výpadku siete. Keď v zime slnko nesvieti zbytočné je baterky vyšťaviť. Pod 44 V to prepne na AC-DC-AC. Mám tam nastavenie nabíjanie zo siete 2 A ( nastavenie ampér je prúd do batérie t.j cca 90 W odber zo siete) a môžem ísť ešte stále z batérie. Len je tam už pokles AC napätia pri väčšom odbere pri 40 SOC. Ale keď vypadne sieť tak sa už s energiou šetrí, tak mi to až tak nevadí.
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Reputace: 31
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE na ploché střeše řadovky

Příspěvek od kuli »

CC148190-2083-42CA-B8EF-9AF3EAC60712.png
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
jan.stepanek
Příspěvky: 71
Registrován: čtv bře 19, 2020 8:57 pm
Reputace: 0

Re: FVE na ploché střeše řadovky

Příspěvek od jan.stepanek »

Zatím jsem moc nepokročil v mezidobí vzniká krabice na baterky, oživují se moduly DIY BMS v4...

Vrtá mi celou dobu hlavou jak nejjednodušeji, ale spolehlivě a funkčně vyřešit uzemnění pro přepěťové ochrany a instalace v domě i na střeše. Nyní je všechno pospojování (topení, plyn, podružný rozvaděč) v domě nataženo na PEN můstek v domovním rozvaděči, ale tento není samostatně přizemněn (jen PEN 10mm2 Al z HDS). HDSka je ve zdi u vstupních dveří metr nebo dva od domovního rozvaděče. Tam je nějaký zemnící pásek vytažený a napojený na PEN, ale netuším s čím je to v zemi spojené. Chtěl bych do té HDSky zavést 16mm2 Cu a vyvést přes zeď do garáže, kdy by se zřídila hlavní ochranná přípojnice. Bude takový zásah do HDSky možný,bude ČEZ souhlasit?
IMG_8720.JPG
Dům má hromosvod, ale netuším zda je zemnič společný i pro pásek v HDS. Zkusím odpojit svody hromosvodu ve zkušebních svorkách a zjistit jestli existuje propojení zemniče na PEN. Pak by asi bylo dobré změřit odpor zemniče.

Nemáte někdo tip na eletrikáře z okolí Ostravy, který by pomohl případně někdo z fóra s příslušným oprávněním.
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm
Reputace: 22
Kontaktovat uživatele:

Re: FVE na ploché střeše řadovky

Příspěvek od sitra »

Odpověděl jsi si sám.
Spojit všechno se vším je :celebrate4:
Nicméně pokud se zeptáš distributora tak .... ale nápad je to dobrý.
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE na ploché střeše řadovky

Příspěvek od kodl69 »

AYKY 4x10mm2 - to je nedostatečný podle současné normy, mělo by to být min CYKY 4x10 nebo AYKY 4x16... A místo rozdělaní na PE a N by mělo být uzemněno taky...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
jan.stepanek
Příspěvky: 71
Registrován: čtv bře 19, 2020 8:57 pm
Reputace: 0

Re: FVE na ploché střeše řadovky

Příspěvek od jan.stepanek »

kodl69 píše:AYKY 4x10mm2 - to je nedostatečný podle současné normy, mělo by to být min CYKY 4x10 nebo AYKY 4x16... A místo rozdělaní na PE a N by mělo být uzemněno taky...
To mi je jasné, proto mne napadlo z toho PEN vodiče v HDSce natáhnout CY16mm2 do garáže a tam zřídit HOPku. Hlavní domovné rozvaděč je a zatím zůstane v TN-C. Jsou vněm 3 světelné 6A a 3 zásuvkové okruhy 10A Musel bych rozkopat celý dům, abych to mohl vyměnit. Ostatní okruhy jsou již TN-C-S a bod rozdělení je v podružném rozvaděči v garáži, ale ten není přizemněn, neb nebylo kam. Proto bych tam právě zřídil někde poblíž tu HOPku.

Měl jsem tu jednoho elektrikáře, kterému jsem to představil. V podstatě jsem po něm chtěl jen to zřízení te HOPky a propojené do HDSky, ale nechtělo se mu do toho. Je mi jasné, že by se muselo požádat distributora o odstávku protože na živém to nikdo dělat nebude...

PS: když to bude odstavené možná by stálo za to vyměnit i celý ten přívodní AYKY4x10 k elektroměru. Nevím jestli to je v chráničce a nebo je to napevno ve zdi.

@ Kodl69: Těch věcí tam bude se zemněním asi víc byl bys ochotný k nějaké třeba i placené konzultaci - vypracování projektu/seznamu bodů co dodržet atd.?

Napadá mne namátkou. Na střeše chci vybudovat oddálený sytém jímačů a pak potřebuji někudy přivést zemnění pro rámy panelů a pro přepěťovku. Mohu jít komínovým průduchem společně s DC kabely do sklepa, ale to asi není dobrý nápad. Jaká je min vzdálenost uzemnění od ostatních vedení v domě? Potom bych mohl jít s uzemněním přes atiku dolů po fasádě, střecha se bude zateplovat tak bych mohl dodržet v křížení dostatečnou vzdálenost zemnění od jímacího vedení. Ať už jedna nebo druhá varianta tak s drátem skončím někde dole na fasádě nad terénem a budu muset udělat propoj na zemnič a na tu novou HOPku. Jak daleko od hromosvodu to napojení musí být?

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek