Jaká je nejmenší funkční kapacita baterie u FVE?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaká je nejmenší funkční kapacita baterie u FVE?

Příspěvek od kodl69 »

Když to zjednoduším, rozumný minimum baterie je výkon měniče v kW*2= kapacita batere v Ah. A pořád platí: 16 je víc než 8 :)
Mimochodem nemám tam ani zem.
No ale když má světla natažena na jednom drátu se zásuvkama, tak holt nic.
To je pěkná přehlídka elektrotechnické deviace :)
Ale kdo chce kam, pomožme mu tam. Chatu s vystříhanejma PE těsně u hrany krabice jsem měl možnost vidět nedávno. A myslel jsem si, že takovej deviant byl jenom jeden v téhle zemi... Spletl jsem se. Někteří jsou schpní se tím i pochlubit.
Dodnes je v normě odstavec, že v místnosti může být jedna zásuvka zapojená ze sv. rozvodu. To je třeba pro sklepy a půdy, ale jištění potom musí odpovídat těm světlům, tj max. 10A. Taky se pod to dá schovat ta jedna zásuvka u vypínače...
Ale udělat takhle celou chatu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaká je nejmenší funkční kapacita baterie u FVE?

Příspěvek od pezizka »

kodl69 píše:Když to zjednoduším, rozumný minimum baterie je výkon měniče v kW*2= kapacita batere v Ah.
Dovolím si doplnit :D Platí při 48V systému.
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Jaká je nejmenší funkční kapacita baterie u FVE?

Příspěvek od vla »

To máš pravdu, jenže jako deviant jsem si pořídil chatu 16 m2, tam to s těmi rozvody opravdu nemá smysl přehánět.
Nemám rád tenhle stát.
Franta2776
Příspěvky: 2384
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Jaká je nejmenší funkční kapacita baterie u FVE?

Příspěvek od Franta2776 »

kodl69 píše:Když to zjednoduším, rozumný minimum baterie je výkon měniče v kW*2= kapacita batere v Ah. A pořád platí: 16 je víc než 8 :)
Mimochodem nemám tam ani zem.
No ale když má světla natažena na jednom drátu se zásuvkama, tak holt nic.
To je pěkná přehlídka elektrotechnické deviace :)
Ale kdo chce kam, pomožme mu tam. Chatu s vystříhanejma PE těsně u hrany krabice jsem měl možnost vidět nedávno. A myslel jsem si, že takovej deviant byl jenom jeden v téhle zemi... Spletl jsem se. Někteří jsou schpní se tím i pochlubit.
Dodnes je v normě odstavec, že v místnosti může být jedna zásuvka zapojená ze sv. rozvodu. To je třeba pro sklepy a půdy, ale jištění potom musí odpovídat těm světlům, tj max. 10A. Taky se pod to dá schovat ta jedna zásuvka u vypínače...
Ale udělat takhle celou chatu...
Ještě k tvýmu rozvodu světel 48V.Jaký tam dávaš žárovky??Já našel jenom obyč48V s prachsprostou účinností.Nebo LEdka svítí i na 48V DC???
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
feliz navidad
Příspěvky: 204
Registrován: stř říj 10, 2012 8:31 pm

Re: Jaká je nejmenší funkční kapacita baterie u FVE?

Příspěvek od feliz navidad »

kodl69 píše:Když to zjednoduším, rozumný minimum baterie je výkon měniče v kW*2= kapacita batere v Ah.
Ah je zřejmě překlep, předpokládám že má být správně kWh. Baterie 8kWh u 4kW měniče bude fungovat, baterii 8Ah si funkční představit nedokážu.
unicast
Příspěvky: 1214
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaká je nejmenší funkční kapacita baterie u FVE?

Příspěvek od unicast »

Franta2776 píše:Ještě k tvýmu rozvodu světel 48V.Jaký tam dávaš žárovky??Já našel jenom obyč48V s prachsprostou účinností.Nebo LEdka svítí i na 48V DC???
Tak šlo by to řešit například čtyřmi 12V COB osvětlovacími prvky v sérii.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaká je nejmenší funkční kapacita baterie u FVE?

Příspěvek od kodl69 »

To Unicast: nešlo. Škoda materiálu.
kdysi jsem si předřadníky vyráběl, tohle vleze i do GU10 žárovky místo původního, nebo s HV9910 pro větší výkony, dneska na to není čas, takže LED žárovky z aliexpresu: https://www.aliexpress.com/item/3282663 ... mainSearch a nebo místo původních kulatejch divnozářivek tohle: https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... 4c4doXQcgg
a nebo celý svítidla: https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... 1406%22%7D
Samozřejmě co člověk udělá sám, ví nejlíp, jak to udělal dobře, a neušetřil 0.1USD za odrušení nebo blokovací kondenzátor...
K té baterce: jasně, překlep, ještě jsem nebyl úplně při smyslech, takže znovu,
výkon měniče v kW*2= kapacita baterie v kWh a platí to kupodivu pro všechny napětí, protože se tady s napětím vůbec nepočítá, koeficient 2 je v podstaě 1/max. odber, rtj pro 0.5C. Žádná atomová věda.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek