Konzultace LT

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Lumirt
Příspěvky: 7
Registrován: úte kvě 05, 2020 11:00 am

Konzultace LT

Příspěvek od Lumirt »

Zdravím všechny,
chci zdejší chytré lidi požádat o názor na sestavu, kterou jsem po dlouhém studiu vybral. Budu rád za každou radu a doporučení. Realizaci zvládnu sám, na projekt a byrokracii si netroufám.
Lokalita je rodinný dům, severní Morava, roční spotřeba VT:6MWh NT:3MWh, na domě je solární termický systém pro ohřev vody. V domě se používají 3F motory, ty zřejmě zůstanou připojeny na DS (čerpadlo, kompresor..) Orientace střech je JJV, JJZ.
Cílem je maximálně (nebo alespoň výrazně) snížit odběr z DS. Přebytky do bazénu nebo plánované klimatizace.
Navrhnul jsem si tuto 48V sestavu:
střecha JJV, panely 450Wp 6ks zapojeno 3S2P, MPPT SmartSolar 250/85
střecha JJZ, panely 450Wp 8ks zapojeno 4S2P, MPPT SmartSolar 250/100
Měniče 3ks MultiplusII 48V/5000VA (pro 3F systém)
Baterie 2-3 ks Pylontech US3000C

Sám se sebou vedu diskuzi zda pořídit výkonově menší měniče a po testovací době toto vyhodnotit. nabízí se možnost vyměnit za silnější nebo přidat další pro paralelní provoz. Vaše doporučení?
Další otázka je legislativa, abych mohl začít realizovat musím mít vyřešenou byrokracii?
Předem díky za Vaše smysluplné názory.
rva
Příspěvky: 3513
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Konzultace LT

Příspěvek od rva »

3f spotřebiče má téměř každý. Ale aby kvůli tomu dělal 3f FV elektrárnu, tak to ne. Protože těch nevýhod je tolik, že téměř každý zvolí 1f elektrárnu a 3f spotřebiče řeší zvlášť.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Lumirt
Příspěvky: 7
Registrován: úte kvě 05, 2020 11:00 am

Re: Konzultace LT

Příspěvek od Lumirt »

Dík za první reakci.
Možná jsem to nenapsal hned správně. Tedy 3F spotřebiče zůstanou připojeny na DS. Tyto 3 ks měničů jsou pro bytový rozvod, možná je to předimenzované, ale nevím jak řešit výkonové špičky a souběhy.
rva
Příspěvky: 3513
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Konzultace LT

Příspěvek od rva »

Značkové komponenty budou fungovat dlouhodobě, mají zajištěnu budoucí podporu i možnosti rozšíření. Vzhledem k roční spotřebě bych možná ubral jeden měnič a přidal baterii.
FV stojí spoustu peněz a je spíš o energetickém nadbytku po dobu poloviny roku než o nějakých úsporách. Proto je lepší, když se jedná o koníček, který se realizuje až tehdy, když jsou ostatní finančně náročné věci hotovy (zateplení, hypotéka, bývalá manželka, ...).
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Matess
Příspěvky: 1514
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Konzultace LT

Příspěvek od Matess »

toto je hodně draze navrhnutá hračka. Já bych udělal hodně věcí jinak, ale proti gustu...

Zvolil bych axpert místo victronu - jsem škrt a vím že funguje dobře za zlomek ceny.
Pokud se koupí 2 zvládnou obsloužit i i panely a není třeba kupovat regulátory.

pro každých 5000W možného odběru je potřeba počítat alespoň se 120Ah lifepo4, lépe 200Ah. (takže pro 2 měniče 400Ah) a skládat to z pylontechů je velice drahé. Koupil bych články samostatně a a udělal si baterii vlastní

Jaký máte aktuálně hlavní jistič a jaké tam máte spotřebiče? Ono ty měniče špičky zvládají taky a v nejhorším přepnou na DS. Podle mě 5000W měnič stačí na 98% spotřeby v domácnosti a pokud máte například elektrickou varnou desku, troubu,... tak 2x5000W by to mělo zvládnout.
Lumirt
Příspěvky: 7
Registrován: úte kvě 05, 2020 11:00 am

Re: Konzultace LT

Příspěvek od Lumirt »

Díky za další postřehy.
Při výběru jsem upřednostnil kvalitu, proto Victron.
Na téma baterie: tohle je pro mne zatím velká věda, netroufám si na sestavení a udržování vlastní baterie. Možná s přítelem na telefonu nebo v hospodě bych si na to troufl.
Pokud jde o spotřebiče, mezi náročné patří řetězová pila, svářečky, wapka, ruční nářadí, el.trouba, sušička, plánovaná klima. Vyjmenoval jsem spotřebiče s velkým náběhovým proudem.
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Konzultace LT

Příspěvek od jahodovák »

Zkuste se podívat ve zdejším e-schopu na baterie od mivi energy,tam je nabídka už zhotovených sestav,takže netřeba mimo nabíjení nic řešit...nevím jak ted ale měl jsem dříve dva aexperty 4/5 kva jeden od 2013 ,druhý od 2015 a než jsem jeden nahradil silnějším od zdejšího člana PJ 10kw tak to jelo každý na svůj okruh bez problémů,jistě by ten druhý jel dál,ted je jen jako solární nabíječ a v připadě poruchy jako záloha.Takže za mě s nima spokojenost.Pokud náhodou dojde k přetížení je chvilku tma a poté se zas zapne.Jedu zcela bez sítě a pouze v době nedostatku sluníčka dobiju baterky přez nabíječ aexperta,takže odděleno od sítě a bez problémů....řetězová pila,tig a další svářečka jede bez problémůa ještě další jako drtič větví 2,8kw bez zaváhání,přeji štastnou ruku při výběru komponentů aby vám to dlouho spolehlivě sloužilo...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Lumirt
Příspěvky: 7
Registrován: úte kvě 05, 2020 11:00 am

Re: Konzultace LT

Příspěvek od Lumirt »

Jak máte tento koníček řešen po papírové stránce?
Mám na mysli byrokracii s připojením mikrozdroje. Tohle musí být zřejmě taky požehnáno od úřadů.
Nebo se mýlím?
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Konzultace LT

Příspěvek od brin »

Nemusí, pokud to bude provozovat bez připojení k DS. Ale vzhledem k tomu, že pro připojení stačí jednopólové schéma, vyplněný dotazník na ČEZu a revize, tak to asi nebude takový problém.
Matess
Příspěvky: 1514
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Konzultace LT

Příspěvek od Matess »

Lumirt píše:Díky za další postřehy.
Při výběru jsem upřednostnil kvalitu, proto Victron.
Na téma baterie: tohle je pro mne zatím velká věda, netroufám si na sestavení a udržování vlastní baterie. Možná s přítelem na telefonu nebo v hospodě bych si na to troufl.
Pokud jde o spotřebiče, mezi náročné patří řetězová pila, svářečky, wapka, ruční nářadí, el.trouba, sušička, plánovaná klima. Vyjmenoval jsem spotřebiče s velkým náběhovým proudem.
Baterie není žádná věda...

A. články
16x
https://www.mivvyenergy.cz/cs/clanky-li ... _nabiti-ne

BMS
https://www.aliexpress.com/item/4001316 ... mainSearch

a rozhodně přidat správné pojistky.

Celé se to vleze na polici do racku (počítám s tím že chcete baterii v racku když jste koukal po pylontechu)

na propojky to chce buď trochu kutění a prostě si nařezat a vyvrtat pásovinu, nebo si to prostě nakreslit a nechat vypálit na idílně.

Baterie se zapojuje do série tzn PLUS<>pojistka<>+bat-<>+bat-<>.....<>+bat-<>BMS<>MINUS a z BMS vede drát ke každému + pólu baterie.

Balancer (k nove baterii to asi neni uplne potreba, ale pro klid duse) - udržuje články srovnané - lifepo4 se lehce rozchází a balanční proud BMS je malý... tohle si s tím poradí lépe.
https://www.aliexpress.com/item/1005003 ... 3c60cYkVrk

zapojuje se prakticky stejne jako BMS, jen tam nejsou ty vykonove draty pro nouzove odpojeni.

police
https://www.czc.cz/legrand-evoline-4-bo ... r4QAvD_BwE

Rekapitulace:
baterky: 16x4700=75200
propojky: 2000
BMS: 157usd = 157*24*1,21=4600
balancer: 54usd = 54*24*1,21=1600
police: 600

baterie je vhodne stahnout necim k sobe aby se nemohly s casem deformovat... to chce trochu predstavivosti a vlastniho kutilstvi.

cena celkem 84000Kč za 16x3,2x280=14,3kWh = 5,87Kč za Wh

ve srovnaní
pylontech US2000C stojí 27290 a je 15x3,2x50=2,4kWh = 11,37Kč za Wh

Co se týká prvního nabití... prakticky o nic nejde prostě je budete nabíjet proudem menším než zvládne balancer (třeba 5A) na lehce vyšší napětí než provozní dle manuálu výrobce v tomto případě 3,65*16=58,4V a jakmile baterie dosáhne tohoto napětí necháte ji tam nějakou dobu sedět... nabíjecí proud se bude postupně zmenšovat až bude vše nabité. Třeba 10h.

potom nastavíte měnič aby baterii nabíjel do 3,45*16=55,2V a vypnul se při třeba 2,9V=46,4V

nehledat v tom žádnou vědu...

o co přijdete...
komunikace mezi baterií a měničem, nicméně stav nabití vám bude hlásit BMS přes aplikaci.
Za mě ta komunikace není potřeba...
Zcela jistě bude existovat BMS která komunikaci umí... (jiní poradí)

Nechci tím říct že pylontech je špatná volba... není. Je to asi nejvýhodnější hotová baterie na trhu, ale rozdíl mezi pylontechem a stavbou svépomocí je stále za mě dost velký.
Dagus
Příspěvky: 1946
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Konzultace LT

Příspěvek od Dagus »

Zrovna tato bms komunikuje s victronem bezproblému.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Konzultace LT

Příspěvek od mopadzi »

Baterku je třeba vymazlit, třeba takhle 8S100Ah/200A
IMG_8061.jpg
IMG_8060.jpg
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Lumirt
Příspěvky: 7
Registrován: úte kvě 05, 2020 11:00 am

Re: Konzultace LT

Příspěvek od Lumirt »

Matess - děkuji za objasnění.
Mám dotaz, BMS a balancer - není to náhodou totéž? Nebo jinak- umí BMS balancovat články?
PetrDubi
Příspěvky: 1347
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Konzultace LT

Příspěvek od PetrDubi »

BMS je zkratka battery mangement system, což většinou zahrnuje hlídání proti podpětí nebo přepětí na jednotlivých článcích , ochranu proti zkratu nebo nadproudu, počítání nabití baterie (SOC) a může mít i funkci balancování článků (většina BMS tuto funkci má, ale jen malým proudem a některé BMS nemají balancování vůbec).
Balancer se stará pouze o balancování článků a nic jiného nedělá.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Matess
Příspěvky: 1514
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Konzultace LT

Příspěvek od Matess »

Ano... balancer má balanční proud 1,2A na každých 0,1V rozdílu do proudu 10A. Jedná se o přelévací pumpu - takže s nějakou účinností ( prý 96% ) se energie přelévá do ostatních.

tato BMS má balanční proud 0,26A (a to je docela nadprůměr) - funguje na principu vybíjení nejnabitějšího (zabraňuje přebití) do odporu (do tepla)

balancování u BMS stačí pokud má baterie být trvale nabitá například u UPS, ale nestačí pro časté cyklování.
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Konzultace LT

Příspěvek od mopadzi »

mám na svém eshopu 2A, ale na 16S se musí skládat z více modulů
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Konzultace LT

Příspěvek od kodl69 »

Jenom je škoda, že ty přelévací balancery pro lifepo4 nemají rozumný použití. U lifepo4 je pořád napětí 3.3V +-0.1V aT se nabíjí nabo vybíjí, v rozmezí 20-80% SOC. A rozumný maximální napětí článku je 3.5V (chvilku, ne trvale) kde ti ten přelívací balancer bude balancovat 1A, ale ty budeš mít zrovna poledne a nabíjecí proud 20 nebo 40A, tj napětí na tom jednom článku nekontrolovatelně vzroste.
Proto by měl BMS komunikovat s regulátorem nabíjení, přím ještě řešit nějaký vytěžování, a to dřív, než se násilně začne snižovat nabíjecí proud. DiyBMSV4 tohle celkem řeší komplexně.
To Mopadzi: kam se chodí na ty svorky?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Konzultace LT

Příspěvek od mopadzi »

kam se chodí na ty svorky myslíš na tý baterce? dovezl jsem to z číny, ale protože je to těžký (komplet z CU) tak je to drahý jak prase. Dovezl jsem to na svou výrobu aby to bylo "hezký"
ano balancery jsou na už starší články a dokáží trošku hasit. Spouští se při rozdílu 0,1V a vypnou se při 30mV diference. Což stačí ke srovnání rozjetých článků aniž by jsi musel rozhazovat pack. o zbytek se musí postarat BMS
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Lumirt
Příspěvky: 7
Registrován: úte kvě 05, 2020 11:00 am

Re: Konzultace LT

Příspěvek od Lumirt »

Jak řešíte realizaci svépomocí a současně žádost o dotaci na FVE?
V dotačních podmínkách je uvedeno že je nutné podepsat "Zpráva o instalaci a uvedení nového zdroje energie do provozu – oblast C.2, C.3" Toto může podepsat pouze firma s oprávněním.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2211
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Konzultace LT

Příspěvek od fugas »

Neřešíme.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek