Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od vlkazajac »

Banung píše: ...Chápu, že skutečná jistota nulových přetoků je mít oddělený systém. Tedy systém s bateriemi, které se případně dobijí na levný proud, když nesvítí. Dost možná u něj skončím.....
To je to správne orechové. Ostrov s nabíjačkou na NT a žiadne spolky s diablom.

K tomu nasmerovaniu panelov. Na streche domu by som dal tri hoci nerovnaké rady panelov otočené na juh tak, aby druhá rada bola pred komínom ( domýšľam, že je naznačený v strede strechy ). Tretia rada za komínom, aj keby trpela občasným zatienením.
Ak by to na papieri moc nevychádzalo, jemné natočenie panelov k východu neublíži.

Podpora elektromobility - nanajvýš tak pre rodinnú flotilu e-bikov.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od pezizka »

Banung píše:To pezizka - Douám, že sis ulevil. Jinak je tvůj příspěvek zbytečný.
Ne není zbytečný, pouze Tě trochu drsnějším způsobem upozorňuji, že firma Ti "pouze" projekt patrně neudělá.
Akumulátory se nikomu nelíbí, samo kvůli ceně jak jinak. Mně také ne :cry: Proto snad pochopená silně ironická zmínka o virtuální baterii... Ale ono to jinak asi nepůjde, pokud tedy neskončíš pouze s TUV. Záleží jak si systém představuješ ve finále. Popis že vykrýt část spotřeby není optimální. Nemám osobní zkušenost, jestli si hybrid odplivne do sítě (takto svou FVE neprovozuji) ale údajně každý, s aku méně, bez hodně... A to je na průšvih :| Proto jsem já tuto variantu zamítl. Navíc tak jako většina, jsem si dělal vše sám a legislativně jsem to neřešil vůbec. Taky nejsem elektroinstalatér. Pořádně prolez fórum a podívej se na zkušenosti lidí co mají hybridy, ať si uděláš obrázek co to obnáší. Právě hybrid má okamžitě nespotřebovaný výkon dodat do aku. Přečerpávat z nízkého tarifu do vysokého.. Taky tu o tom byla debata, jestli je to ekonomické, no nevím, ale myslím si že nic moc. Prve by jsi si měl ujasnit co vlastně chceš. Myslím tím ve výsledku. Dá budovat postupně. No a potom zjistit jak to provést, co to bude stát a tak dále. Takto skáčeš od jednoho k druhému. Taky si zjisti co obnáší legalizace. A potom si zvol směr a řešení.
Banung píše:Nejsem elektroinstalatér, tak můžu občas položit blbý dotaz.
Neexistuje blbá otázka, blbá je vždy jen odpověď :lol:
Uživatelský avatar
ViktorEX
Příspěvky: 416
Registrován: stř zář 16, 2020 5:45 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od ViktorEX »

... se pridam ... trochu tady procitam tu zimu .... asi zalezi na tom, jestli je snih nebo ne. ja jsem v horach a snih mam skoro furt ... takze nula.
mam extra 4 panely na jizni zdi, kdyz uz vykoukne slunicko, tak aby bylo alespon neco = 4-6kwh za slunecneho dne. letos byly od 1.11. do dnes asi 3-4 dny (myslim 2x azuro, 2x s mraky) ... jinak proste jen tma a dela to 2A (x 50V = 100W) ... to je proste prdlajs. takze mam system vypnuty jen nabiji sam sebe, a az je dost nacmrndano tak to prepnu na jeden den a vycucnu baterky. v prumeru to vychazi na 2kwh denne v prosinci. takze jeste leden a kousek unora a uz se zase bude neco dit.
v kazdem pripade bych se zdrahal pocitat se solarama v zime. mozna kdyz by byla nouze nejvyssi.
(polo) - Ostrov 13,8 kWp (bude 15 kWp, už to tu leží), 2x Mppt Epever 5kW, Batt Lifepo4 18kWh, 3x invertor 6kW (čistý sinus) .... 300K CZK bez práce, všechno nějaká čína,

14.7. -31.12.2021
21,4 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 3,69 MWh

1.1. -27.3.2022,
20,6 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 1,8 MWh
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

pezizka píše:Prve by jsi si měl ujasnit co vlastně chceš.
Tak o to se právě snažím. Najít ten správný směr a nezačnout blbě.
Malá baterie mi v zásadě nevadí. - Ta může například vykrýt výkyv spotřeby. Třeba když spustí pračka. (krátkodobě 2kw a po té nějaké stovky w)

Vzal jsem to tedy z druhého konce a zkoumám co umí a naopak vyžaduje DEYE SUN 5K-G
https://www.deyeinverter.com/product/si ... 5-6kg.html
Dá se nastavit zero export a dá se i nastavit aby to stále ze sítě odebíralo např 10w. Pak by měla být jistota, že to do sítě nic nedodá, když se vypne nějaký spotřebič. Jestli to tedy chápu správně.
Bohužel to neumí nabíjet baterky. Pozitivum je, že umí MPPT od 80V.

Hybridní DEYE SUN 5K-SG01 má také fci zero export, ale nezjistil jsem jestli lze nastavit stálý minimální odběr ze sítě.
String musí mít min 125V
https://www.deyeinverter.com/product/hy ... lp1eu.html

Kloním se k hybridnímu regulátoru abych měl možnost přidání baterek.
Napsal jsem do Deye, jestli jsou schopni garantovat nulové přetoky do sítě.
Diablo1st
Příspěvky: 1567
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Diablo1st »

Osobne by som sa na prepojenie s DS vykašlal ak to nechceš riešiť oficiálne. Stávajú sa prípady kedy aj pri nastavení "zero export" úplná nula nie je. Sú to síce pár Wh, ale elektromer ich môže zaznamenať. Jediné ako tomu zabrániť je použiť dvojitú konverziu za cenu nižšej účinnosti.
Čiže prvé čo je potrebné si ujasniť:
Oficiálne pripojenie (on-grid, hybrid) alebo neoficiálne pripojenie (ostrov)?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od pezizka »

Banung píše:
pezizka píše:Prve by jsi si měl ujasnit co vlastně chceš.
Tak o to se právě snažím. Najít ten správný směr a nezačnout blbě.
Malá baterie mi v zásadě nevadí. - Ta může například vykrýt výkyv spotřeby. Třeba když spustí pračka. (krátkodobě 2kw a po té nějaké stovky w)

Vzal jsem to tedy z druhého konce a zkoumám co umí a naopak vyžaduje DEYE SUN 5K-G
https://www.deyeinverter.com/product/si ... 5-6kg.html
Dá se nastavit zero export a dá se i nastavit aby to stále ze sítě odebíralo např 10w. Pak by měla být jistota, že to do sítě nic nedodá, když se vypne nějaký spotřebič. Jestli to tedy chápu správně.
Bohužel to neumí nabíjet baterky. Pozitivum je, že umí MPPT od 80V.

Hybridní DEYE SUN 5K-SG01 má také fci zero export, ale nezjistil jsem jestli lze nastavit stálý minimální odběr ze sítě.
String musí mít min 125V
https://www.deyeinverter.com/product/hy ... lp1eu.html

Kloním se k hybridnímu regulátoru abych měl možnost přidání baterek.
Napsal jsem do Deye, jestli jsou schopni garantovat nulové přetoky do sítě.
Já bych nějakému jejich vyjádření nevěřil ani omylem, jim nebude Čezák mlátit na dveře... Taky nabízejí v I4WIFI : https://www.i4wifi.cz/cs/210725-gwl-power-gf-sun-2000g2 a taky se to tady rozebíralo, že to není a nemůže být pravda. Sám jsem svého času o hybridu vážně uvažoval, ale raději jsem z toho vycouval, ač se to nabízí jako nejelegantnější řešení. Pokud chceš jít touto cestou první bych řešil legislativu a vše co k tomu patří. Takže budeš muset mít vše oficial se vším co k tomu patří. Jak jsem už psal, vyzkoušené to ale nemám a nepamatuji se, že by zde někdo napsal, že je to zaručeně bezpřetokové. Tedy změřeno a ověřeno.
Banung
Příspěvky: 57
Registrován: ned srp 16, 2020 10:09 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Banung »

Jaké spotřebiče mohu napájet tímto regulátorem?
https://www.bel-shop.eu/regulator-napaj ... 4316ac-ng/

Chápu, že tím mohu napájet spotřebiče jako je rychlovarná konvice, olejový radiátor, toustovač atd.

Mohu tím ale napájet i troubu a varnou desku? (obyč. ne indukci) Není v nich elektronika, které by to vadilo?
Troubu mám jednoduchou jednofázovou s dvěma otočnými knoflíky.
Varná deska je dotyková na dvě fáze. Každá fáze obsluhuje dva vařiče.

Co kávovar?
Hyp
Příspěvky: 242
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Hyp »

Kontrolni otazka:

1) kolik mas spotrebu kWh a Kc na tvou TUV za rok?
2) jakou uvazujes navratnost, kolik let?

Za mne stavet si FVE (jen/hlavne) kvuli TUV je BLBOST.

Ps: varna deska i jen 2 plotynka imdukce si cucne 3700W z faze. Ta co mam ja. Ale jakoze budes cekat na plny osvit, nez zacnes varit obed? A pozor pri nizsim stupni indukce jede PWM, tedy odber mezera odber mezera… neustale pulzovani. Sklokeramika pulzuje jen podle teploty.

Pro 4 plotny si to vynasob dvema.

Tyhle spotreby fakt na FVE nejsou idealni. A bojler se pouziva jako uloznik energie, ale je to neefektivni, protoze pres FVE nasbiras max 20% energie, pres vodni panely treba az 90%? Nevim presne.

Vyrabet elektrinu pres FVE treba 10 kW bez baterek je nejvyhodnejsi, pokud mas doma trvalou spotrebu treba 3 kW (servery, tepelny cerpadlo, cokoliv)… no a pak spicky mezi 3-10 kW muzes spalovat do bojleru, radeji, nez je posilat “do gridu” za cenu silovky, i kdyby sis je chtel vybirat zpet “za cenu silovky+distribucni poplatky”, to je az level 3.

Treba se pletu, vubec tomu nerozumim, klidne me opravte.

Na to paleni do bojleru se pouzivaji 900 litrovy zasobniky, i kdyz i ony se dobiji pres Tepelny cerpadlo (hnany solarama pry)

Pps: topit FVE v zimě :-) Scifi nebo podle joutubu: https://youtu.be/ILb6XHI7LOQ
Diablo1st
Příspěvky: 1567
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Diablo1st »

Hyp píše:Kontrolni otazka:

Za mne stavet si FVE (jen/hlavne) kvuli TUV je BLBOST.
Tu by som si dovolil oponovať, ako všeto má to svoje výhody aj nevýhody. Ak má človek na toto prvotné podmienky (bojler nad 180L, ktorý ohrieva hlavne cez leto špirálov a väčšiu spotrebu vody) pre mňa je lepšia FVE ako solárny kolektor, lebo nemusím riešiť izolované trubky až na strechu, nemám žiadne mechanické súčiastky, keď je nahriata voda termostat vypne špirálu takže nehrozí vyvretie vody v okruhu.

Mám 3,3kWp on-grid hlavne kvôli TUV, vďaka FVE som ušetril cca. 400€ a návratnosť mi vychádza na cca. 8 rokov.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Hyp
Příspěvky: 242
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Hyp »

Usetril s dotaci nebo bez? Muzes to nejak podlozit cislama? Zejmena s jakou cenou kWh pro navratnost uvazujes.

Od listopadu do unora ti to ten 180L bojler asi nenahreje na plnou teplotu, na nahrati takoveho bojleru potrebujes az 10 kWh (podle teploty vstupni vody).

Mas nekde vypsane naklady?
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Quickyprd »

2 roky jsem měl on-grid, kde jsem se snažil o maximální využití, aby jsem v roční bilanci využití max. 50%....závěr mám AC-coupling s Victronem. Snad jedině co je na on-gridu pozitivní je technická jednoduchost. Naopak byrokracie a vše ostatní to degraduje. Do domu to nemá moc smysl, pokud nemáte důl na krypto či domácí IT firmu. Výkon, který se hodí na využití TUV, bude po nahřátá vody zcela nevyužit a v zimě je to bída. Tam nekoukej na kalkulačky ale na realitu...zastínění, sníh na panelech, jde to ometat? Nížina s oparem? Vrchol hory s vichřicí a závějí? Třeba loni jsem v lednu vyrobil na 3,5kWp 16kWh....30-50cm sněhu, mlhy, málo slunce. V červnu vyrobeno přitom skoro 500kWh....hoooodně slunce. Nyní jsme zatím za leden na 31kWp, ale je to o držku to ometat, tak tam radši ani moc nelezu. Sklon 25st., sněhové trubky. Pod panely je totiž zahrada kde chodí malé děti. Za to mě ty kWh nestojí....proto plánuji 2x3 HC panely přimo na nevyužité části zahrady, kde se budou krásně čistit a kam svítí i v zimě vcelku dost hodin denně. Střecha je z poloviny po většinu dne stíněná velikou jedlí...tolik mé zimní zkušenosti.
Diablo1st
Příspěvky: 1567
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Diablo1st »

Hyp píše:Usetril s dotaci nebo bez? Muzes to nejak podlozit cislama? Zejmena s jakou cenou kWh pro navratnost uvazujes.

Od listopadu do unora ti to ten 180L bojler asi nenahreje na plnou teplotu, na nahrati takoveho bojleru potrebujes az 10 kWh (podle teploty vstupni vody).

Mas nekde vypsane naklady?
FVE som robil s dotáciou, v SR max. 1500€. Ja som za ňu zaplatil 3200€. Pred FVE som mal spotrebu cca. 6,5MWh/rok po inštalácii som klesol na 3,1MWh/rok. Celkovo som zaplatil 508€ za tých 3,1MWh. Ak by som odobral 6,5MWh zaplatil by som niečo cez 920€ (robil som si tabuľku, kde som si dal všetky fixné a premenlivé položky, presné číslo si nepamätám).
Čiže 3200/(920-508)= cca. 8 rokov.

Ja som toto robil hlavne pre ohrev TUV v mesiacoch jún - septeber, kedy nekúrim (kotol na drevo) resp. prikurujem len večer. Pre moje podmienky (veľká spotreba vody) to splnilo očakávania.

Ak by som sa rozhodoval znova so súčasnými znalosťami, asi by som do toho nešiel, ale pri sume okolo 3000€ by som moc na výber nemal. Neviem veru či sa dá za 3k€ postaviť niečo rozumné. Ale bez dotácii by som do on-gridu určite nešiel.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Hyp
Příspěvky: 242
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Hyp »

Ad bojler a Siton : Koukám na http://46.174.61.40/emoncms/dashboard/view/fotovolt a to se prostě teď v zimě nevykoupeš, když nejsi ledový muž :-) A jen 2 kWp panely? A to urcite se tomu odberu TUV clovek hodne musi podridit, zacne sporit aby s malem vysel, vystacil… takze za velky penize se musi uskromnit, snizit komfort a pak si to oduvodnuje jako ze dela neco pro planetu… :eek2:


Co by mozna melo smysl, sporeni do site, s tarify topnymi je cena regulovamych slozek nizka, ale pausal drahy… (nekteri dodavatele to umoznuji, ze do site vyrobene kWh odectou od odebranych), jenze je problem ze na jedny fazi jde jen 3 nebo 3,3? KW vykon? Proc nejde 25A (5,7 kW)?
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 457
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od stano22 »

2 Hyp: 2kWp? Pise, ze ma 3,3kWp. Ci mi nieco uslo? V zime ohrieva TUV drevom, ved to pise, takze aky zmysel ma vysmievat sa z maleho zisku v januari? V mesiacoch kedy nekuri mu to TUV z velkej casti vykryje, na spotrebe energie to jasne vidi. Preco by sa musel obmedzovat? A za ake "velky penize" ? 3k€ za 3,3kWp predsa nieje nic az take premrstene.
Diablo1st
Příspěvky: 1567
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Diablo1st »

Tiež si myslím, že tá cena 3k€ za 3,3kWp nie je nejako premrštená. Samozrejme ak by som si to robil sám niečo málo by som ušetril, ale takto mi to namontovali a ešte vybavili papiere.
Ja som spokojný, ale beriem, že to nie je úplne pre každého.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Atman
Příspěvky: 298
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Atman »

FVE len na TUV ak sa dovtedy ohrievalo elektrinou je vysoko návratná vec, ja som dal bazárové panely 2,5kWp, konštrukcie samodomo, a nejaký lacný PWM vyťažovačť a za 4 roky sa to splatilo, keď som to neskôr pri prerábke na menič a aku demontoval malo to natočených 9000kWh. Teplá voda 9 mesiacov v roku v prebytku a zvyšok som tiež "za hubičku" ohrieval drevom. To ma práve nakoplo do kompletnej fotovoltaiky, čo už ale nie je návratné asi vôbec, ale ten pocit z vlastnoručnej zbastlenej elektrárne je super.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
Hyp
Příspěvky: 242
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Hyp »

Ja tam cetl 8 panelu po 233 Wh nebo tak neco z toho jm spocetl 2 kW. Nyni mi odkaz nemaka, asi vypadek.
Edit: pise “ celkem 8 panelů BENQ 255Wp “ a to mi vyslo jako 2000 Wp = 2 kW FVE pro 300L bojler…

No jo ale, jinak nez na bojler ty panely nemuze vyuzit? Treba chladnicka apod?

Neco jineho:
https://youtu.be/wW77EfyHmOE Tady ma 10 kWp a zminuje “manzelka se uz naucila” = to je ten diskomfort co myslim.

Pokud to vyrobi za rok 9 MWh tak to ale nejde jednoduse tvrdit, ze jsem usetril penize za 9 MWh (ktere bych treba nespotreboval v case produkce apod.). Aneb takhle optimisticky navratnost videt neni objektivni.

A i pokud ano, tak uvedl navratnost 16 let. A to do toho nasypal asi x mega i vcetne tech EV, protoze pak neni kam ukladat vyrobene MWh…
Naposledy upravil(a) Hyp dne úte led 25, 2022 6:26 pm, celkem upraveno 1 x.
Diablo1st
Příspěvky: 1567
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Diablo1st »

Hyp: to si podľa mňa zle pochopil. O akom diskomforte je reč ak má legálny hybrid pripojený na DS? To len keď chce maximalizovať využitie energie zo slnka tak treba poučiť obsluhu. To prakticky platí pri všetkých typoch FVE, ak máš možnosť sa pripojiť na sieť.
Ak chceš využiť čo najviac slnka treba to robiť troška z rozumom, aby sa nestalo, že keď svieti slnko zapneš všetko naraz a preťažíš menič, ktorý prepne na DS. Toto je kontraproduktívne.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Hyp
Příspěvky: 242
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od Hyp »

Ano, nutnost sebediscipliny nejen uzivatele, ale cele jeho rodiny, k maximalizaci tech uzitku, to pak prijede navsteva a klepe si na hlavu, treba ze se nemuze zapnout sporak a mycka pracka kafe…

Tuhle sebedisciplinu JE nutno v modelu navratnosti nacenit, zohlednit :lol: Protoze zadnou slevu ti za usetreny prikon* distributor neda, ty stale hradis rezervovany prikon a defakto ho nemuzes pouzit. Protoze by se pretizil menic nebo cokoliv, protoze cekas na slunce etc.

* ani nedovoli pripojit FVE 5,7 kW pres 1 x 25A (pres jednofazovou pripojku) do DS. Ale jen 3,7 kW viz pripojovaci podminky. Coz odpovida 16A a ne 25A.
soami
Příspěvky: 520
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Bydliště: Posázaví

Re: Pomoc s návrhem FVE bez baterií

Příspěvek od soami »

Proto je třeba se na to z vysoka ... a řešit si ostrovní fázi, která může být třeba 10kW - za předpokladu, že to není vše na 1 okruhu.
Údajně se připravují nějaké změny, ale co jsem viděl návrhy na ERU - návrhy/ vyjádření, tak to má ČEZ a spol dobře ošéfované...Vše, co by znamenalo nějaký posun, bylo zamítnuto.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek