ideální vzdálenost mezi panely "na výšku"

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
aivosh
Příspěvky: 62
Registrován: stř lis 17, 2021 8:08 pm

ideální vzdálenost mezi panely "na výšku"

Příspěvek od aivosh »

Dobrý den,

na šikmé střeše budu mít 4 panely do čtverce, tedy 2 vedle sebe a 2 nad sebou.
Jaká je vhodná vzdálenost mezi těma na výšku?

Pro velkou vzdálenost hovoří, aby mi sníh z těch horních nesjížděl na ty spodní a nezasťinoval je.

Pro malou vzdálenost hovoří, aby se naopak mezi těma panelama sníh nekupil a v nejhorším neprojížděl spodem a nevytrhal kabely z těch panelů.

Prosím tedy o názory, jaká je ideální vzdálenost v centimetrech.

Díky, Ivo
skopec
Příspěvky: 137
Registrován: pon srp 16, 2021 8:35 pm

Re: ideální vzdálenost mezi panely "na výšku"

Příspěvek od skopec »

Mám to na doraz... snih sjede az dolu.
D34: 3,3kWp 174° (6*235 Wp + 6*310 Wp) + EPsolar Tracer 6420AN + Epsolar IPower IP5000-42-Plus-T + 4* VRLA GEL 12V/150Ah + 16*LiFePo4/120Ah, WIFI: 50Wp 174° + PWM KLX1230+3*VRLA AGM 12V/17Ah, Včely: 10Wp 180° + Epsolar LS LS1024B + VRLA AGM 12V/17Ah, Automatizace: 15 * Wemos D1 mini/lite
aivosh
Příspěvky: 62
Registrován: stř lis 17, 2021 8:08 pm

Re: ideální vzdálenost mezi panely "na výšku"

Příspěvek od aivosh »

skopec píše:Mám to na doraz... snih sjede az dolu.
Diky. A dilatace?

Btw u sebe sem byl svedkem scenare, kdy snih visel z panelu dolu a stale cast panelu kryl
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ideální vzdálenost mezi panely "na výšku"

Příspěvek od kodl69 »

jeden. nebo jenom půl. Když to montuju, tak namontuju spodní řadu, na panely položím dilatační laťku a montuju ty horní. Něco málo by tam být mělo kvůli dilataci, ale nechávat volný plochy na střeše je škoda.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Ivo12s
Příspěvky: 559
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ideální vzdálenost mezi panely "na výšku"

Příspěvek od Ivo12s »

aivosh píše:... Pro malou vzdálenost hovoří, aby se naopak mezi těma panelama sníh nekupil
Letošní moje praktická zkušenost. Mám mezi panelama mezeru tak 10 cm - tak akorát na jednu nohu, co jsem potřeboval při šroubování horního úchytu při montáži - ZDE. Při "oblevě" sníh z horních panelů sjel do mezery, tak zůstal viset a pomalu odtával. Takže bylo štěstí, že odtál všechen, pokud by se opakovalo sněžení, ta bariéra by se postupně zvětšovala a blokovala by právě tu možnost že sníh sjede. Spodem sníh nesjede, jakmile se odstane pod panel, tašky jsou podstatně drsnější a současně pod panelem nesvítí sluníčko, takže tak zůstane a bude postupně odtávat. A to zase hovoří pro co nejmenší mezeru. Velmi mě mrzí jak to mám já a kdybych mohl, hned to opravím.
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
cipis
Příspěvky: 4357
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: ideální vzdálenost mezi panely "na výšku"

Příspěvek od cipis »

10 cm je 5 cm na panel, tak to snad posunout jde, ne?

Jinak z jiného soudku - co sněhové zábrany pod panely? Tam už nestačí samotné háky, ale chce to "zábradlí" (nevím, jak se to jmenuje). Jedna věc je totiž to, že chceme, aby sníh sjel, ale zase nechceme, aby to sjelo někomu na hlavu. Před svátkama mi to sjelo akorát na hranici chodník/silnice, no a samozřejmě na zaparkované auto u toho chodníku. Naštěstí bez škody, jsou tam zatím jen dva a dva panely (dal jsem je na sraz, nicméně při následné manipulaci je tam stejně pár mm mezera), ale až jich bude víc, tak to asi budu muset začít řešit. Na ulici jsem si všiml, že dávají jednak háky a jednak tu zábranu, to "zábradlí", ale jen pod panely.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
trezvii
Příspěvky: 19
Registrován: úte lis 10, 2020 1:50 pm

Re: ideální vzdálenost mezi panely "na výšku"

Příspěvek od trezvii »

Zeptam se jestli má smysl dávat háky/zábradlí u sklonu 20st?

Děkuji
2,7kwp JVV + 2,7kwp JJZ. Studer XTM4000-48, 2x VT-80, RCC. LiFePO 120Ah 16ks.
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: ideální vzdálenost mezi panely "na výšku"

Příspěvek od Quickyprd »

Já mám dvě řady nad sebou, mezi nima jen pár cm (nevím 1-2cm asi). Pod spodní řadou je dvojitá sněhová trubka. Chtěl jsem jí demontovat, jelikož se tam mezi panel a těma trubkama drží dost sněhu a zakrývá tak 1/10-1/5 panelu, což dost degraduje. Mám navíc HV string, čili vůbec paráda. Postupně se to tam kupí jak to sjíždí i z horní řady a padá na 1,5m širokou pergolu o patro níže. Ale jak jsem to dva roky pozoroval, tak jak je mokrý sníh a sjede to v kuse, tak fyzika je neúprosná, jsou to bomby jako prase a chodí tam i nyní 2letý syn. Čili jak mě poradil i kodl69, tak jsme tam sněháky nechal, padá to dál na tu pergolu. Těch pár desítek kW za zimu co by to vyrobilo navíc mě za zmrzačené dítě nestojí. Ono i z té pergoly po tom plechu jak to sjede z výšky 2,5m udělá pěknou prdu, jsou to desítky až stovky kilo těžkého sněhu. Být to někam na zahradu, kde nikdy nikdo nechodí, tak to nechávám sjíždět (což je případ severní strany...kde ale panely nemám :-) Osobně výkon výhledově nahradím pozemníma instalacema (2x1,5-2kWp ), kde bude hrana spodní metr vysoko a půjde to sundávat koštětem hned jak nasněží. Střecha zůstane jak je. Bezpečnost především.
cipis
Příspěvky: 4357
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: ideální vzdálenost mezi panely "na výšku"

Příspěvek od cipis »

Dvojitá sněhová trubka - to bude asi ten správný termín :)

Mé uvažování se ubírá úplně stejným směrem, tak, jak jsem tam nikdy nic nechtěl (ani nebyl důvod, nikdy to nesjelo, máme asi 25°sklon), tak to pod ty panely budu muset dát, za tu cenu, že to prostě bude zastíněné.
Co jsem zatím stihl přečíst, tak jen háky pod panely nestačí, musí tam jít i to "zábradlí".

No ale ty ceny ... 3m trubka 600, jeden držák skoro 400, no pod pár panýlku jsme v tom za pětku ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: ideální vzdálenost mezi panely "na výšku"

Příspěvek od Quickyprd »

Já mám střechu 25st., Prefalz a originál trubky a držáky taky Prefa...čili mě o ceně ani nemluv :-D Tady to sjíždí i bez panelů§. Holt hladký hliník ještě antracit, A mám to jak dole tak uprostřed jednodtrubku, jinak by ta na tu spodní dvojtrubku mohl být moc velký tlak.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ideální vzdálenost mezi panely "na výšku"

Příspěvek od kodl69 »

Já jsem si udělal držáky tvarově podobný těm na falc, ale mám u toho háky pod pálený tašky. Trubky standartní 1/2" vodařskej pozink, spojky ne na závity, ale kousek 3/4" s dírama se závitama M8 na pojišťovací šroubky. Je to dost dobrý i pro pohyb po střeše, udrží to i mou prasečí váhu. Dával jsem to i nad střešní okna, ona taková lavina, která najede na pootevřený střešní okno je celkem silnej zážitek...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
cipis
Příspěvky: 4357
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: ideální vzdálenost mezi panely "na výšku"

Příspěvek od cipis »

Dobrý nápad, asi to zadám švagrovi, těch střešních oken mají na té naší střeše spoustu, tak jich udělá víc i pro moje panely :D Jak máš ty držáky daleko od sebe?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ideální vzdálenost mezi panely "na výšku"

Příspěvek od kodl69 »

Na trámech, tj cca po metru. Prohlídni si ty na falc, mají takový plíšky na zajištění trubek proti posunu, to ty trubky honě zpevní.
Svařence šly na žárovej zinek, tj předpokládám, že já už tohle řešit nebudu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rob.brno
Příspěvky: 958
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: ideální vzdálenost mezi panely "na výšku"

Příspěvek od rob.brno »

Dvě řady nad sebou srazit k sobě s drobnou mezerou, při více řadách kolem 15cm "na nohu" mezera pro možnost servisu FV polí.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek