Elektrocentrála pro ostrov

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektrocentrála pro ostrov

Příspěvek od kodl69 »

U těch dieselovejch stabiláků je už z principu poměrně plochá křivka účinnosti, to není jako dvoutaktní benzín, kterej žere skoro stejně když dává i když nedává... Samozřejmě tahat 2kW ze 100kW motoru je šptně, ale 12kW motor s plánovanýou zátěží okolo 4kW podle mě není problém. Naopak účinnost dieselu klesá, když se přibližuje jmenovitýmu výkonu (otázka je, jak je vlastně ten jmenovitej výkon stanovenej), protože klesá přebytek vzduchu ve válci, kterej je vlastně teplonosný médium, a taky se zhoršuje kvalita spalování - viz klasický diesely na plnej kotel, to už je spalování s nedostatkem vzduchu, to si asi všichni pamatují...
Kolik že stojí ten asijskej stabilák?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektrocentrála pro ostrov

Příspěvek od kuli »

Příspěvekod kuli » pon led 31, 2022 6:29 pm

Na bazoši som videl čínsku vodou chladenú elektrocentrálu. Má aj centrály - rôzne výkony
https://stroje.bazos.sk/inzerat/1336555 ... ladeny.php
Je to nízkoobrátkovy motor vodou chladený, takže nie je ani taký hlučný. Rôzne výkony aj el. štart.
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektrocentrála pro ostrov

Příspěvek od kodl69 »

jediný, co mi brání zajásat a motor hned objednat, je nabídka servisu a prodeje dílů. Na jednu stranu je fajn, že je to koupitelný, na druhou je to trochu odrazující, pokud má mít motor životnost ve vyšších desítkách tisíc motohodin, tak jestli je prodává dva roky, tak by měly být všechny teprve "v záběhu" . Jenom orientační výpočet - sprostej motor ve felicii zvládne přes 500kkm, při průměru 50km/h je to 10 tisíc motohodin. realita je horší, ten průměr bejvá někdy i 30km/h, a frelicie s původním motorem s nájezdem přes 700kkm jsem taky viděl, tj 20 tis. mth je začátek. V Tedomech tyhle motory vydržely údajně 50tis mth na výkonu okolo 30kW. tj motor z felicie by měl nepřetržitě jet 5 let, než zgabne (samozřejmě běžná údržba, jako je výměna těsnění pod hlavou, rozvody s pod se nepočítá.)
Životnost klasickejch OHV honda odhaduju na tisíce mth, ale tolik, co favorit určitě ne, už jenom to provedení vahadel a zdvihátek, rozstřikový mazání bez filtru... A kolik vydrží tohle, si netroufnu odhadnout, ale na traktoru domácím to tisíc mth nenatočí ani za 20 let, a tak je potřeba se k tomu asi stavět. Stejně jako vychvalovaný motory zetor 25, většinou dnes po třetí nebo čtvrté GO, naštěstí do toho pasují písty a vložky z důlních lokomotiv. A takovej traktor se používal na orbu možná do r 1960, pak už jenom potahoval různě zatížený vlečky, tj z pohledu motoru odpočinek...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektrocentrála pro ostrov

Příspěvek od kuli »

Nejdem ho zastávať, ale za tú cenu ? No nekúp to.

Ten servis by nemal byť problem, píše tam, že ich je habadej po Ázii. Životnosť neviem, bolo by sa treba spýtať chlapíka, nech dá kontakt na tých ktorým to už predal a ako to je zo súčiastkami. Hádam to nebude celkom z blata. Sledujem trend, že aj Číňania sa trošku polepšili s kvalitou.

Sám tam píše, že je to odkopírovaný Yanmar. A to sú dobré motory, používajú sa napr. - mraziarenské návesy - síce 3 válec ,tam sa používajú tisíce hodín na pohon kompresora.

Tiež je lepšie motoru, keď ide 10 hodín v kuse na 50 - 70 %, ako krátke studené štarty.

Mazanie by tam malo byť tlakové aj filter. Výhoda je, že je vodník - kogeneračná jednotka

Potom varianta je Yanmar, ale sú dosť drahé. Pod 2000 e používaný aj s 3 f generátorom nekúpiš. Ale to už je tuším cez 15 kVA.
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Elektrocentrála pro ostrov

Příspěvek od Majkl »

Tohle mě zaujalo
od pezizka » ned led 30, 2022 7:03 pm
s alternátorem s permanentními magnety 48V přímo do aku
Pokud bych tedy vzal výše uvedený stabilák, k němu připojil alternátor s permanentními magnety, který bude v nominálních otáčkách toho motoru na řekněme 57V (mám baterii 15S Li), tak mám s nabíjením "vystaráno" a není potřeba nic dalšího?

M.
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektrocentrála pro ostrov

Příspěvek od jahodovák »

Skoro to tak je,jen je třeba včas ukončit nabíjení aby nedošlo k destrukci té baterky,je možné,že pokud by ten generátor byl správně navržen ani k tomuto by vůbec nemuselo dojít....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 443
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: Elektrocentrála pro ostrov

Příspěvek od lemra79 »

furt si rikam, jak by to popadlo, kdyby se vystup z generatoru usmernil a poslal do mppt, za predpokladu, ze by sedel napetovy rozsah.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektrocentrála pro ostrov

Příspěvek od kuli »

K alternátoru s PM ti treba regulátor napätia. Aj staré dynamá ho mali.
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektrocentrála pro ostrov

Příspěvek od pezizka »

kuli píše:Nejdem ho zastávať, ale za tú cenu ? No nekúp to.
Ale ano vypadá to super, samá pozitiva. I tu řemenici bych strpěl :D
Majkl píše: Pokud bych tedy vzal výše uvedený stabilák, k němu připojil alternátor s permanentními magnety, který bude v nominálních otáčkách toho motoru na řekněme 57V (mám baterii 15S Li), tak mám s nabíjením "vystaráno" a není potřeba nic dalšího?
kuli píše:K alternátoru s PM ti treba regulátor napätia. Aj staré dynamá ho mali.
Majkl: Jsem přesvědčen že je to tak. Napětí a výkon generátoru s PM je přímo úměrný otáčkám. Takže nastavím otáčky tak aby při spodní hranici napětí aku nebyl generátor proudově přetěžován a po dosažení cílového U, nejlépe nejslabšího článku motor automaticky vypnout. Tak si to představuji a nevím proč by to nemělo fachčit ažádný regulátor netřeba :D
lemra79 píše:furt si rikam, jak by to popadlo, kdyby se vystup z generatoru usmernil a poslal do mppt, za predpokladu, ze by sedel napetovy rozsah.
Blbě.. Kdysi jsem zkoušel toroidem v karavanu krmit MPPT Epsolar a šel do kytek :hell: Je to příliš tvrdý zdroj. Možná nějaký Victron co je to schopný dlouhodobě udržet na hranici svého maxima. Ale proč? Jen další věc navíc :uh: Tehdy pomohla tlumivka.¨

Kolik myslíte, že dá ten 3f altík s PM reálně?
https://www.aliexpress.com/item/1005002 ... mainSearch
Při otáčkách do 5000? Tedy když už by byla ta řemenice ;) Těm 5kW moc nevěřím, byl bych spokojen se 2kW. A protože ten nejmenší rumpál co nabízí má asi 4,8kW a zvážil bych tam ty altíky nacpat 2 při menších otáčkách.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektrocentrála pro ostrov

Příspěvek od kodl69 »

znovu opakuju, diesel není potřeba zatěžovat na jmenovitej výkon pro maximální účinnost. Ta bude odhadem někde v polovině výkonovýho spektra, a vzhledem k pomalýmu hoření nízkotlace vstříknuté nafty v nižších než max. otáčkách. tj když je napsaný 5kW/2200n/min, tak optimum bude někde pod 3kW/1500n/min
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
StefanK
Příspěvky: 172
Registrován: pon kvě 04, 2020 7:27 pm
Bydliště: Orava SK

Re: Elektrocentrála pro ostrov

Příspěvek od StefanK »

Ku DC generatoru treba dat PWM nabijac aku, (kvoli ochrane aku) pripadne este regulator max prudu.
Stare dynama mali budiace elm.cievky miesto permanentnych magtnetov, cim sa dal ovladat ich vykon.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektrocentrála pro ostrov

Příspěvek od kodl69 »

To je otázka. Jesttli hledáš analogii s generátorem u motorky, tak tu nehledej. tam máš 100-200W generátor, kterej musí nakrmit světla, palivový čerpadlo, vstřikování, a ještě nabíjet malinkou 10Ah baterečku přiměřeným proudem, i když zrovna další odběr je minimální. Tohle je přesně naopak, malým a slabým generátorem (3kW na 50V je 60A ) nabíjíš velkou baterku (200Ah? nebo mnohem víc?) a nic jinýho. Stačí hlídat vypínací napětí, protože ten generátor to "nepřerve". A pokud je generátor správně zvolenej, tak se nabíjecí proud nastaví otáčkama generátoru. Samozřejmě že vypínání nabíjení se nejjednodušej udělá řízeným usměrňovačem s tyristorama, o tom žádná...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektrocentrála pro ostrov

Příspěvek od kuli »

pezizka - ako si to nakoniec vyriešil ? posunul si sa niekde ?

Tiež riešim podobný problém
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... ka#p182202
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektrocentrála pro ostrov

Příspěvek od pezizka »

kuli píše:pezizka - ako si to nakoniec vyriešil ? posunul si sa niekde ?
Posunul i když trošku těžkopádně... Nakonec jsem asi před půlrokem od p. Vitéze (a mohu jen jej chválit, tak seriózního člověka pohledat :yes: ) koupil motor:
https://www.youtube.com/shorts/eVCRhfXRWAo
Jen je to 190AM, el. startér a chlazení odparem. Předělávám ho prakticky jak je ve videu a taky bude "vytěžování" výfuku do AN. Má výkon při 1500 ot. 4,7kW.
K tomu generátor 230VAC 5kW:
https://stroje.bazos.sk/inzerat/1435027 ... erator.php
Ačkoliv byly v ceně řemenice tak jsem si zmyslel že to chci v ose přes hardy spojku, mám pro to víc důvodů. Taky bych rád plnohodnotný olejový filtr, průtokáč s papírovou vložkou z motorky a spoustu dalších "blbin" abych byl spokojen... Tak se to trošku natahuje, ale myslím že příští podzim už bude vše jak bych chtěl :D
Taky p. Vitéz začal prodávat indické klony motoru Lister.
https://stroje.bazos.sk/inzerat/1451149 ... -motor.php
Tak to je totální brutus :shock: 8HP a 410kg :mrgreen: Kamarádovi má dorazit do konce týdne. Na mne je to až příliš velký rumpál, ale on to míní krmit výhradně vyjetým olejem a prý pro to není lepší volba.
Jak budu s dílem hotový jistě se pochlubím, ale protože "zmýšlám" tak to sežere holt víc času. Jestli chceš pošlu na SZ pár fotek v jaké jsu fázi.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektrocentrála pro ostrov

Příspěvek od kodl69 »

Lister - z toho by šla udělat i motorka, viz https://www.youtube.com/watch?v=xePknD5eQgU https://www.youtube.com/watch?v=6tmCWORSnN4 - lidi dělají fšelijaký divný věci...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektrocentrála pro ostrov

Příspěvek od pezizka »

kodl69 píše:Lister - z toho by šla udělat i motorka, viz https://www.youtube.com/watch?v=xePknD5eQgU https://www.youtube.com/watch?v=6tmCWORSnN4 - lidi dělají fšelijaký divný věci...
Dobrý :D, Ty máš taky v oblibě "rumpály" že jo? Ale v motorce, já nevím :dontknow: Mám raději svou MT09SP :celebrate2:
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektrocentrála pro ostrov

Příspěvek od kodl69 »

Přesně naopak, takovejma věcma mě zásobuje kámoš, co má několik HD, ale jezdí na starým fazeru, protože je spolehlivej :)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Elektrocentrála pro ostrov

Příspěvek od Franta2776 »

Dnes to jde vyřešit za pár Kč včetně automatických startů a regulace ,stačí zadat Vehicle range extender generator 48v

https://www.aliexpress.com/w/wholesale- ... 2.0&dida=y
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Matess
Příspěvky: 1519
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Elektrocentrála pro ostrov

Příspěvek od Matess »

kdyby jste někdo měl nějaký produkt co lze koupit v čr se zárukou tak mám zájem...
kuli
Příspěvky: 441
Registrován: pon bře 01, 2021 10:27 am
Lokalita: Horná Orava
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Elektrocentrála pro ostrov

Příspěvek od kuli »

Tiež mám niečo rozpracované, ale ako hovorí pezizka - trošku ťažkopádne
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=37&t=9708
8,64 kWp JJZ 12 % sklon, 24 x 360 Wp Longi Full Black , 3 x PIP 5048 MK na 1 f, Batéria Li-ion Tesla 12s - 40 kWh/ pracovný rozsah batérii 42 - 49 V

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek