Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
MichalSix
Příspěvky: 38
Registrován: pon pro 27, 2021 11:27 pm

Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od MichalSix »

Maximální limit velikosti fotovoltaické elektrárny na střeše rodinného domu je 10 kWp. Na elektrárny do 10 kWp se nevztahuje povinnost provozní licence. Pro vyšší výkony je třeba požádat o licenci což představuje finančí a legislativní zátěž.
Už jsem to zde nakousnul, chtěl bych mít jednu FVE pro dům a jednu pro garáž (nezávislé na sobě). Na dům plánuji 10kW panelů a na zatím garáž nevím, ale ať tam dám cokoliv, tak přesáhnu povolený limit 10kW. Nicméně, to nebude ta samá FVE, takže vztahuje se na ni také limit? Není mi jasné, zda je to limit na jednu přípojku od distributora nebo limit na FVE na dům a kamkoliv jinam si mohu dát "cokoliv".

Pokud by to byl limit na přípojku od distributora, tak ten mohu obejít tím, že místo hybridní FVE dám na garáž ostrovní, nicméně, tím se připravím o možné přebytky z garáže. Je nějaké lepší řešení?

Btw, ten limit 10kW mi hlava nebere. "Chápal" bych ho před 10 lety, ale dnes, kdy se vše (kola, auta, sekačky, ...) konvertuje na elektřinu, tak to nedává smysl. Hlavně na elekromobil(y) mi to přijde žalostně málo.

Předem děkuji za odpovědi :)
FV pole - 10kWp (22ks Longi 450 Wp)
Měnič - SOLAX X3-Hybrid-10.0T (G3)
Baterie - 11.6kW (Triple Power LFP 5.8)
Řízení přebytků: Homey (https://homey.app)
Online dohled: Homey (mobilní aplikace & web) + Solax Cloud
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od Diablo1st »

Ten 10kW limit je tam preto, lebo je to mierené na RD, kde pre 98% domácností je to úplne dostatočné. Do tohto limitu je tam menšia byrokracia a distribučka je povinná ťa pripojiť po splnení všetkých papierovačiek.
Problém však je, že niekde berú 10kW ako max výkon meniča (čo by bolo v poriadku) a niekde max výkon panelov, čo už tak v poriadku nie je, lebo ten výkon budú mať málokedy.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Zak
Příspěvky: 81
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od Zak »

Ještě bych původní dotaz rád rozšířil:

-je možné například po několika letech provozu 10 kWp elektrárny na základě degradace panelů například připojit další nový panel a degradaci původních "vybalancovat"?

-je možné kombinovat panely na různé světové strany a výpočtem doložit, že například x kw na jih a y kw na západ nepřeleze v součtu 10 kW? Nebo se to prostě distributorovi uvádí v kWp bez ohledu na orientaci, zastínění atd. a nic jiného ho nezajímá?
Zak
Příspěvky: 81
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od Zak »

Diablo1st píše:Ten 10kW limit je tam preto, lebo je to mierené na RD, kde pre 98% domácností je to úplne dostatočné. Do tohto limitu je tam menšia byrokracia a distribučka je povinná ťa pripojiť po splnení všetkých papierovačiek.
Problém však je, že niekde berú 10kW ako max výkon meniča (čo by bolo v poriadku) a niekde max výkon panelov, čo už tak v poriadku nie je, lebo ten výkon budú mať málokedy.
Měl jsem za to, že výkon měniče je v zásadě irelevantní a že distributor by měl hybrid připojit jak s 10 kW střídačem, tak 15 kW střídačem. Je možné to trochu rozvést, popřípadě mě odkázat na dokumenty, ze kterých to vyplývá?
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od Diablo1st »

Zak píše: Měl jsem za to, že výkon měniče je v zásadě irelevantní a že distributor by měl hybrid připojit jak s 10 kW střídačem, tak 15 kW střídačem. Je možné to trochu rozvést, popřípadě mě odkázat na dokumenty, ze kterých to vyplývá?
Na dokumenty Vás bohužiaľ neodkážem, lebo to sú skúsenosti ľudí z rôznych fór a diskusii.
Z logiky veci je to podľa mňa scestné povolovať FVE podľa panelov a nie podľa meniča, lebo svoj štítkový výkon dodajú pár krát v roku a menič určuje koľko energie dodá do siete. 3kW menič do siete nedodá 5kW ani náhodou aj keby mal na sebe 30kWp.
Ale ja mám tiež povolený výkon na dodávku do siete podľa panelov.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od xmasin »

Distributor připojí jakoukoliv elektrárnu. U FVE od 10 kW musíte vlastnit licenci na výrobu elektřiny a tudíž se stáváte podnikatelem, od 20 kW musíte, kromě licence mít i osobu s odborným vzděláním, která se o FVE bude starat viz podmínky udělení licence v Energetickém zákonu https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-458#p5
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od xmasin »

Zak píše:Měl jsem za to, že výkon měniče je v zásadě irelevantní a že distributor by měl hybrid připojit jak s 10 kW střídačem, tak 15 kW střídačem. Je možné to trochu rozvést, popřípadě mě odkázat na dokumenty, ze kterých to vyplývá?
Distributor klidně připojí i hybrid s 15 kW střídačem, ale už se na tuto přípojku budou vztahovat parametry a podmínky provozu jako pro výrobní modul kategorie A2 a hlavně nelze připojit takovýto střídač v zjednodušeném režimu, ale musí projít plným schválením u distribuční společnosti. Toto je popsané v PPDS jednotlivých provozovatelů DS. Pro ČEZ Distribuce třeba zde https://www.cezdistribuce.cz/cs/energet ... ozovani-ds přičemž podmínky provozování výroben řeší Příloha č. 4. Důležitý je následující odstavec:
Instalovaný činný výkon výrobny elektřiny
Součet jmenovitých činných výkonů všech generátorů (výrobních modulů); v případě výroben využívajících
solární panely součet jmenovitých hodnot všech instalovaných solárních panelů. U fotovoltaických elektráren se
pro posouzení vlivu na DS (včetně velikosti nesymetrie) uvažuje výkon střídačů.
Toto je rozdíl proti minulým PPDS, kdy se za výkon považoval součet výkonů FV panelů.
Zak
Příspěvky: 81
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od Zak »

xmasin píše:
Zak píše:Měl jsem za to, že výkon měniče je v zásadě irelevantní a že distributor by měl hybrid připojit jak s 10 kW střídačem, tak 15 kW střídačem. Je možné to trochu rozvést, popřípadě mě odkázat na dokumenty, ze kterých to vyplývá?
Distributor klidně připojí i hybrid s 15 kW střídačem, ale už se na tuto přípojku budou vztahovat parametry a podmínky provozu jako pro výrobní modul kategorie A2 a hlavně nelze připojit takovýto střídač v zjednodušeném režimu, ale musí projít plným schválením u distribuční společnosti. Toto je popsané v PPDS jednotlivých provozovatelů DS. Pro ČEZ Distribuce třeba zde https://www.cezdistribuce.cz/cs/energet ... ozovani-ds přičemž podmínky provozování výroben řeší Příloha č. 4. Důležitý je následující odstavec:
Instalovaný činný výkon výrobny elektřiny
Součet jmenovitých činných výkonů všech generátorů (výrobních modulů); v případě výroben využívajících
solární panely součet jmenovitých hodnot všech instalovaných solárních panelů. U fotovoltaických elektráren se
pro posouzení vlivu na DS (včetně velikosti nesymetrie) uvažuje výkon střídačů.
Toto je rozdíl proti minulým PPDS, kdy se za výkon považoval součet výkonů FV panelů.
Mockrát děkuji. Nevěděl byste, kdy se toto změnilo? Jestli to chápu dobře, tak pro mikrozdroj mohu mít libovolně panelů, ale jen 10 kW měnič?
Zak
Příspěvky: 81
Registrován: pon říj 11, 2021 1:19 pm

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od Zak »

Tak jsem se do toho trochu začetl a zjistil jsem, že instalovaný výkon výrobny (i mikrozdroje) je dán vyhláškou 16/2016:

"instalovaným výkonem výrobny součet jmenovitých výkonů všech generátorů; v případě výroben využívajících solární panely součet jmenovitých hodnot výkonů všech instalovaných solárních panelů."

O střídači se tam nic nepíše, ani ve verzi platné od 1.1.2022. V dokumentu citovaném výše se mluví o termínu "instalovaný činný výkon", což zřejmě není to samé, co "instalovaný výkon výrobny". Není tedy možné, že pro posouzení 10 kW limitu pro mikrozdroj se bere součet panelů, ale pro posouzení vlivu střídače na DS se bere v úvahu reálný maximální výkon střídače? To by mi docela dávalo smysl.
MichalSix
Příspěvky: 38
Registrován: pon pro 27, 2021 11:27 pm

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od MichalSix »

Pokud bych tedy chtěl zprovoznit druhou FVE bez licence, hádám, že mám dvě možnosti:

- galvanicky ji oddělit - tz. ostrovní systém (bez limitu výkonu)
- pořídit si druhou přípojku od distributora pro garáž, a tam připojit max.10kW

Souhlasíte s tím?

Jinak mě osobně dává smysl limit na panelech, tz. jejich výkon by neměl přesáhnout 10kW, protože i když bude měnič 15kW, tak by musel mít nastavený nesmyslný režim (cpát vyrobenou energii z panelů + baterií do sítě). Pokud bude běžet v "normálním" režimu, tak baterie bude používat pouze na vlastní spotřebu, takže by do sítě neměl být schopen poslat více než 10kW.

Zásadní otázka je, zda někdo řeší úbytek výkonu na panelech v čase nebo rozdělení FVE na východní/západní, kdy se výkony nikdy nesečtou.

Co se týká licence,
FV pole - 10kWp (22ks Longi 450 Wp)
Měnič - SOLAX X3-Hybrid-10.0T (G3)
Baterie - 11.6kW (Triple Power LFP 5.8)
Řízení přebytků: Homey (https://homey.app)
Online dohled: Homey (mobilní aplikace & web) + Solax Cloud
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od Diablo1st »

Troška nechápem načo to tak komplikovať. V prvej etape by som dal 10kWp na dom oficiálne. Po pripojení a vybavení formalít by som v druhej etape spravil fve na garáži. Ak bude na vstupe merač dobre nastavený (prietoky pod rezervovanú dodávku) nemal by byť problém.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
MichalSix
Příspěvky: 38
Registrován: pon pro 27, 2021 11:27 pm

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od MichalSix »

Diablo1st píše:Troška nechápem načo to tak komplikovať. V prvej etape by som dal 10kWp na dom oficiálne. Po pripojení a vybavení formalít by som v druhej etape spravil fve na garáži. Ak bude na vstupe merač dobre nastavený (prietoky pod rezervovanú dodávku) nemal by byť problém.
A když na to někdo přijde, tak bude prů.er, ne? :o
FV pole - 10kWp (22ks Longi 450 Wp)
Měnič - SOLAX X3-Hybrid-10.0T (G3)
Baterie - 11.6kW (Triple Power LFP 5.8)
Řízení přebytků: Homey (https://homey.app)
Online dohled: Homey (mobilní aplikace & web) + Solax Cloud
Artuš
Příspěvky: 34
Registrován: čtv pro 23, 2021 8:04 pm

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od Artuš »

MichalSix píše: Jinak mě osobně dává smysl limit na panelech, tz. jejich výkon by neměl přesáhnout 10kW, .............
A tohle je právě problém, protože já mám například sic jen 7,5 kWp, ale kdybych rozšířoval, klidně to půjde přes 10kWp, jenomže!!! na tři světové strany! Nikdy takové rozložení panelů nedosáhne 10kW výkonu i kdyby se slunce posralo za ušima! To bych musel jít na přes 30kWp a to už je nesmysl na jedný šikmý střeše u RD.
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od Franta2776 »

MichalSix píše:
Diablo1st píše:Troška nechápem načo to tak komplikovať. V prvej etape by som dal 10kWp na dom oficiálne. Po pripojení a vybavení formalít by som v druhej etape spravil fve na garáži. Ak bude na vstupe merač dobre nastavený (prietoky pod rezervovanú dodávku) nemal by byť problém.
A když na to někdo přijde, tak bude prů.er, ne? :o
Jako,že by přijel někdo z ERU ze soudním přílkazem s žebříkem a kontroloval,jak výkonné panely máš na střeše :D :D :D
To máš velkou fantazii
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od Diablo1st »

MichalSix píše:
Diablo1st píše:Troška nechápem načo to tak komplikovať. V prvej etape by som dal 10kWp na dom oficiálne. Po pripojení a vybavení formalít by som v druhej etape spravil fve na garáži. Ak bude na vstupe merač dobre nastavený (prietoky pod rezervovanú dodávku) nemal by byť problém.
A když na to někdo přijde, tak bude prů.er, ne? :o
Ako ti na to prídu? Ak neprekročíš povolenú dodávku, je to ako píše franta. Ak by sa aj na to niekto spýtal, povieš že to máš offgrid a nikto ti to premerávať nepôjde.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od jahodovák »

Nikam nepolezou,stačí,když se podívají na satelitní snímky a zjistí nějakou změnu...jeden doveda takto přišel o dotaci na posečení pastvin,ukázali mu je i s datumem kdy posekal..udělají si snímek po instalaci a pak stačí porovnávat...vše je někde archivováno...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od Diablo1st »

jahodovák píše:Nikam nepolezou,stačí,když se podívají na satelitní snímky a zjistí nějakou změnu...jeden doveda takto přišel o dotaci na posečení pastvin,ukázali mu je i s datumem kdy posekal..udělají si snímek po instalaci a pak stačí porovnávat...vše je někde archivováno...
Aj keby sa prišlo na to, že si namontoval panely na garáž, ako dokážu že to máš prepojené s domom? Pokiaľ si to niekto vyložene fyzicky nepozrie a nepremerá nie je šanca.
Samozrejme nikoho nechcem navádzať k niečomu o čom nie je presvedčený.
Ja plánujem spraviť niečo podobné. Mám 3,3kWp ongrid a plánujem ho rozšíriť. Bude obmedzená dodávka tak aby som neprekročil to čo mám v zmluve, ale inak neplánujem vybavovať nové povolenie.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od xmasin »

Artuš píše:A tohle je právě problém, protože já mám například sic jen 7,5 kWp, ale kdybych rozšířoval, klidně to půjde přes 10kWp, jenomže!!! na tři světové strany! Nikdy takové rozložení panelů nedosáhne 10kW výkonu i kdyby se slunce posralo za ušima! To bych musel jít na přes 30kWp a to už je nesmysl na jedný šikmý střeše u RD.
Panelů můžeš mít kolik chceš, ale pokud jdeš nad 10 kWp v panelech, tak musíš žádat o licenci na vyrobu elektřiny u ERÚ se všemi důsledky. Z hlediska provozovatele DS můžeš mít víc jak 10 kWp na 10 kW měnič. Tohle se změnilo od letošních PPDS, kdy se v úvahu bere výkon měniče a ne výkon v panelech.
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od SvetZitrka »

xmasin píše:
Artuš píše:Panelů můžeš mít kolik chceš, ale pokud jdeš nad 10 kWp v panelech, tak musíš žádat o licenci na vyrobu elektřiny u ERÚ se všemi důsledky. Z hlediska provozovatele DS můžeš mít víc jak 10 kWp na 10 kW měnič. Tohle se změnilo od letošních PPDS, kdy se v úvahu bere výkon měniče a ne výkon v panelech.
Taky jsem o této nové změně podmínek slyšel, nebudete mít prosím i odkaz, kde o tom píšou oficiálně? abych mohl dostudovat?
MichalSix
Příspěvky: 38
Registrován: pon pro 27, 2021 11:27 pm

Re: Jaký je maximální výkon FVE pro hybridní režim?

Příspěvek od MichalSix »

Jako,že by přijel někdo z ERU ze soudním přílkazem s žebříkem a kontroloval,jak výkonné panely máš na střeše :D :D :D To máš velkou fantazii
Vzhledem k tomu, že bych chtěl prodávat přebytky, abych tím kompenzoval platby v zimě, tak si myslím, že tím, že bych měl najednou ještě víc přebytků, by na to přišli velmi rychle (kdybych je zapojil paralelně vedle sebe). Bohužel pouze paralelní zapojení dvou FVE mi dává největší smysl, protože pak se mohou dorovnávat obě FVE navzájem.

Pokud se nepletu, tak neexistuje zařízení, které by mi u paralelního zapojení dvou FVE dovolilo přetoky mezi sebou, ale jen jeden do sítě (tak, aby pouze jedna FVE generovala přebytky do sítě, ale zároveň si obě pomáhaly).
FV pole - 10kWp (22ks Longi 450 Wp)
Měnič - SOLAX X3-Hybrid-10.0T (G3)
Baterie - 11.6kW (Triple Power LFP 5.8)
Řízení přebytků: Homey (https://homey.app)
Online dohled: Homey (mobilní aplikace & web) + Solax Cloud

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek