Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od SJM »

JML... píše:Lze z aku i nějakou kapacitu vyčerpat než začne znovu nabíjet.
Úravu firmware udělali na vyžádání nebo sami od sebe?
Na disleji je vidět 86% akku capacity odběr 510W a Vertex nenabíjí - chrgigng current 0 Amp, takže hystereze je 14% než začne zase nabíjet? Je to pevně nastavené?
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od luge »

JML... píše:
SJM píše: ...
Na konci cyklu LiFe má prý dojít ke skutečnému ukončení nabíjení, nikoliv k poklesu nabíjecího napětí jako např. u olova. Ponechání jakéhokoliv udržovacího nabíjení po ukončení nabíjecího cyklu prý není u LiFe správné, pravděodobně se tím snižuje množství cyklů a kapacita.
Tak toto momentálně umí po úpravě firmware Vertex. Skutečně se odpojí a přestane Li aku nabíjet a to buď po dosažení absorbce nebo float, podle toho jak byl aku moc vybit. Vidím to i na LCD v rozvaděči a LCD Vertexu a kreslič grafů Pandora to dokazuje. Toto je to správné zazházení s Li aku! :yes:
Lze z aku i nějakou kapacitu vyčerpat než začne znovu nabíjet.
vertex-pandorasrv-ui.jpg
10kw-den.jpg
Zaujímalo by ma pri akej kapacite betérií začne regulátor znovu batérie nabíjat ?
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od JML... »

luge píše:
JML... píše:
SJM píše: ...
Na konci cyklu LiFe má prý dojít ke skutečnému ukončení nabíjení, nikoliv k poklesu nabíjecího napětí jako např. u olova. Ponechání jakéhokoliv udržovacího nabíjení po ukončení nabíjecího cyklu prý není u LiFe správné, pravděodobně se tím snižuje množství cyklů a kapacita.
Tak toto momentálně umí po úpravě firmware Vertex. Skutečně se odpojí a přestane Li aku nabíjet a to buď po dosažení absorbce nebo float, podle toho jak byl aku moc vybit. Vidím to i na LCD v rozvaděči a LCD Vertexu a kreslič grafů Pandora to dokazuje. Toto je to správné zazházení s Li aku! :yes:
Lze z aku i nějakou kapacitu vyčerpat než začne znovu nabíjet.
vertex-pandorasrv-ui.jpg
10kw-den.jpg
Zaujímalo by ma pri akej kapacite betérií začne regulátor znovu batérie nabíjat ?
Mam nastaveno charging recover voltage na 3.28V na clanek, do te hodnoty Vertex na aku s nabijenim nesahne, obnovi nabijeni pri dosazeni teto hodnoty, zatim se mi to osvedcilo.
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od luge »

A tak.Myslel som že to nieje na základe voltov ale kapacity aku.
JAVA
Příspěvky: 32
Registrován: pát čer 22, 2012 2:03 pm

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od JAVA »

Mám za to, že provoz LiFePO v ostrovní systému by měl mít specifický režim.
1) Regulátor v běžném provozu (BULK) má do AKU cpát co může.
2) V momentu otevření kteréhokoliv balančního modulu regulátor omezí nabíjecí proud na max. jmenovitý balancovací proud bal.modulů (stačit bude i třeba 1/2 jm.proudu).
3) Není nutné odpojení AKU (snížení proudu na 0 A) - to má pozitivní efekt na drobnou spotřebu monitorovacích obvodů atd. Podmínkou je ale nastavení balančního napětí na modulech na 3,4V jak bylo v jiné diskuzi uvedeno - FLOAT napětí LiFePO článku.
4) Pokud je informace o úplném nabití všech článků (všechny moduly balancují) možné snížení proudu na 0A ale lépe na nimimální (nastavitelný) proud - třeba 100mA sem-tam aktivující bal. moduly (taky aby zbytečně netopily).
5) Pokud vymizí indikace balancování, po nastavitelné době přímý přechod do BULK nabíjení.

Z toho plyne, že regulátor by měl reagovat na stav AKU (zpětná vazba). Režim jak je volený pro Pb AKU je nevhodný. BOOST režim 2 hodiny jenom zbytečně vypeče balancéry.

Takto to ale nepůjde se současnými regulátory - některý výrobce by se už konečně mohl zamyslet.... :sm1:
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od vata »

Zdravím,

koho by to zajímalo - mám tu vztah napětí / soc u LifeYPo baterie. Jak z grafu vidět, není to vztah zrovna přímočarý:
socUbat.png
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od honzaL »

Bohužel nepochopil (asi moc teplo). Co je to "soc", jaké jsou hodnoty na osách? V jékem režimu byl graf vytvořen bylo to stálé a konstantní vybíjení?

Děkuji
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od vata »

SOC: state of charge, 100% je plné nabití, 0 plné vybití. Pravá osa jsou % soc, levá je napětí baterie. Data jsou z reálného provozu za poslední týden a ukazují tedy 7 denních cyklů užití baterie. Nejhlubší byl 16.7., kdy jsem baterku vybila pod 50%.
Teplo: bude hůř :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od honzaL »

Odkud čerpáte to přirovnání 12.8V (3.2V na článek) = 40% SOC. Já chodím až na 3.1V na článek, ale vidím to tak na 10% nebo 15% SOC. 99% je u mne cokoliv nad 3.5V na článek. Dnešní graf vypadá takto http://is.ssakhk.cz/graf/G_2013_07_22.jpg. Pořád hledám optimální nastavení pro začátek ukládání přebytků. Na grafu je to první zub na napští asi ve 13:30. Za hodinu nato je dobito a začíná fáze absorpce. Protože svítí mohl jsem ukládat dříve, ale potřeboval bych server s dobrou předpovědí svitu na další dny a z něj přímo odečítat předpoklad doby a intenzity svitu pro daný geografický bod.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od vata »

Zapomněla jsem zmínit, že soc v mém grafu není vůbec odvozeno od napětí, nýbrž je vypočítáno z proudů tekoucích z/do baterie. Funguje to už docela dobře, občas jen mírně nesedí náboj - nabíjecí je cca o 5 - 10% vyšší než vybíjecí, přisuzuju to kalibračním chybám. To napětí tam mám jen pro informaci. Baterii pokládám za vybitou při podkročení napětí na 3.2V/čl.
Přebytky začínám ukládat od momentu, kdy napětí baterie spadne z absorpčního na float.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od honzaL »

Přebytky mi vznikaji i když zapnu ukládání energie do vody. Rozhodl jsem se ukládat ještě dříve, než dojde k fázi absorption a zatím se to jeví jako rozumný přístup.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
JAVA
Příspěvky: 32
Registrován: pát čer 22, 2012 2:03 pm

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od JAVA »

vata píše:Zapomněla jsem zmínit, že soc v mém grafu není vůbec odvozeno od napětí, nýbrž je vypočítáno z proudů tekoucích z/do baterie. Funguje to už docela dobře, občas jen mírně nesedí náboj - nabíjecí je cca o 5 - 10% vyšší než vybíjecí, přisuzuju to kalibračním chybám. To napětí tam mám jen pro informaci. Baterii pokládám za vybitou při podkročení napětí na 3.2V/čl.
Přebytky začínám ukládat od momentu, kdy napětí baterie spadne z absorpčního na float.
Při měření těch 4 LiFePO článků, jak jsem psal výše vycházela "nábojová účinnost" (odebraný náboj/dodaný náboj) kolem 92-94%. Dle mého je to vlastnost, nebudou to kalibrační chyby. Žádný nabíjecí cyklus nemůže být 100% účinný.

V baterii s balancéry to bude horší - část náboje(energie) se ztratí v balancérech.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od vata »

Ona ta odchylka souvisí s hloubkou cyklu a s rychlostí nabíjení. Čím pomalejší nabíjení, tím víc ta ochylka roste, podobně i hlubší cyklus generuje větší rozdíl. Stále je to ovšem dost malá odchylka, kterou navíc nuluju vždy při detekci plného nabití (to jsou ty zuby na vrcholech křivky SOC v grafu), a dá se s ní docela dobře žít :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od solárník »

Nevím, jestli se to tu někde nediskutovalo jinde, ale na zahraničních fórech poslední ověřený proces nabíjení LiFe například pomocí Tristaru uvádějí

Velmi krátká absorpce na 3.60V
a následný Float na 3.33V

..s tím, že stálé napětí 3.33V LiFe článkům nijak neškodí

Kromě toho vidím, že Winstony mají podle datasheetu i (nevím jestli zanedbatelnou) teplotní závislost - například napětí na článek 3.3V při 25°C odpovídá zhruba 3,18V při 0°C. Pod 0°C se to začne dokonce rozcházet daleko rychleji. Řešil to někdo? Já zatím jen slyšel, že například v Tristaru všichni teplotní kompenzaci pro LiFe vypínají... Podle těch grafů se pak při nízkých teplotách články pravděpodobně při nabíjení na stejný cíl přebíjejí.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od dracekvo »

Mám natvrdo udržovací 3,4V článek a absorbci 3,45V článek po dobu 5 min.
Teplotu kolem 0°C neřeším, protože mám baterky v takovém prostoru, kde téhle teploty nikdy nedosáhnu. Teplotní kompenzaci mám taky vypnutou.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od solárník »

No ja tam mam nekdy v mrazech az okolo plus 10 stupnu, tak nevim, no. To uz by tu desetinu voltu udelat mohlo.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od dracekvo »

No ale co pak s balancováním, když by se v zimě nabíjelo o desetinu míň. Jedině nastavit equalizaci a jednou týdně to vyhnat povinně na balanční napětí.
Ale nevím jak se chová třeba tristar, jestli teplotní kompenzace funguje jen na float, nebo ovlivňuje všechny režimy.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od mobilik »

Mozem povedat za PCMka ze teplotna kompenzacia ovplivnuje aj float aj absorciu. Proste je trvalo zvysene napatie o tu kompenzaciu podla teploty nameranej priamo na baterii. :wink: Podla mna tristar to bude mat rovnake.

Odoslané z Lenovo Vibe Z2 Pro.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od rva »

U EPSolar ETracer teplotní kompenzace ovlivní též všechna napětí. Toho využívám u LiFe k tomu, abych reguloval na trochu nižší napětí, než dovoluje nastavit tento regulátor. Místo teplotního čidla mám odpor, který simuluje zvýšenou teplotu a regulátor pak reguluje na nižší napětí.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Správný cyklus LiFe v ostrovním režimu

Příspěvek od ota »

U Tristaru se mění také všechna napětí.
Místo termistoru mám zapojený potenciometr kterým reguluji nabíjecí napětí při různých testech.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek