Je možné zapojit více FVE "vedle sebe" bez komunikace?

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
MichalSix
Příspěvky: 38
Registrován: pon pro 27, 2021 11:27 pm

Je možné zapojit více FVE "vedle sebe" bez komunikace?

Příspěvek od MichalSix »

Mám dům, na který budu instalovat FVE 10kW. V domě mám hlavní přívod, na který se připojí FVE. Z domu mi vede 3f kabel ke garáži. Moje představa je, že bych časem koupil elektromobil a na garáž nainstalovat druhou FVE. Hledal jsem, zda je možné mít vedle sebe dvě FVE elektrárny (které o sobě nevědí, nemají komunikaci) a nikde to nemohu najít. Našel jsem jen rozšiřování jedné FVE, kdy se střídače umísťují vedle sebe a jsou propojené kabely pro komunikaci. Takové zapojení ale není u mě možné, vzhledem k tomu, že dům a garáž nestojí vedle sebe. Ocenil bych jakoukoliv radu, jak je možné toto řešit.
FV pole - 10kWp (22ks Longi 450 Wp)
Měnič - SOLAX X3-Hybrid-10.0T (G3)
Baterie - 11.6kW (Triple Power LFP 5.8)
Řízení přebytků: Homey (https://homey.app)
Online dohled: Homey (mobilní aplikace & web) + Solax Cloud
MichalSix
Příspěvky: 38
Registrován: pon pro 27, 2021 11:27 pm

Re: Je možné zapojit více FVE "vedle sebe" bez komunikace?

Příspěvek od MichalSix »

Ještě bych doplnil, že měnič bude SOLAX X3-Hybrid-10.0T (ano, vím, že doporučujete 1f).
FV pole - 10kWp (22ks Longi 450 Wp)
Měnič - SOLAX X3-Hybrid-10.0T (G3)
Baterie - 11.6kW (Triple Power LFP 5.8)
Řízení přebytků: Homey (https://homey.app)
Online dohled: Homey (mobilní aplikace & web) + Solax Cloud
rva
Příspěvky: 3514
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Je možné zapojit více FVE "vedle sebe" bez komunikace?

Příspěvek od rva »

Dvě úplně nezávislé, které nejsou ničím propojené samozřejmě bez problémů. A běžné je i mít společnou baterii, na které jsou navěšeny různé regulátory, měniče, DC spotřebiče.
1. AC výstupy měničů tvoří "nezávislou" AC síť, která může být synchronizována se sítí distrubutora. Popřípadě být přímo na síť distributora připojeny (ongrid) - toto je ale podmíněno schválením a obvykle to realizují ti, kteří pasou po dotacích dle hesla "nechci slevu zadarmo".
1. AC výstupy měničů mohou být propojené jedině když spolu takové měniče komunikují (obvykle musí splňovat řadu podmínek - stejný typ, firmware, vzdálenost mezi nimi, extra propojovací kabel, ...),
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Artuš
Příspěvky: 34
Registrován: čtv pro 23, 2021 8:04 pm

Re: Je možné zapojit více FVE "vedle sebe" bez komunikace?

Příspěvek od Artuš »

Blbej dotaz amatéra, děláš jenom noční?
Uživatelský avatar
Honza_H
Příspěvky: 51
Registrován: ned říj 23, 2016 11:14 am

Re: Je možné zapojit více FVE "vedle sebe" bez komunikace?

Příspěvek od Honza_H »

rva píše:Dvě úplně nezávislé, které nejsou ničím propojené samozřejmě bez problémů. A běžné je i mít společnou baterii, na které jsou navěšeny různé regulátory, měniče, DC spotřebiče.
1. AC výstupy měničů tvoří "nezávislou" AC síť, která může být synchronizována se sítí distrubutora. Popřípadě být přímo na síť distributora připojeny (ongrid) - toto je ale podmíněno schválením a obvykle to realizují ti, kteří pasou po dotacích dle hesla "nechci slevu zadarmo".
1. AC výstupy měničů mohou být propojené jedině když spolu takové měniče komunikují (obvykle musí splňovat řadu podmínek - stejný typ, firmware, vzdálenost mezi nimi, extra propojovací kabel, ...),
Napadl mě podobný scénář, ale u mne obrácený. Garáž jede a dům budu dodělávat. Šlo by Axpert (klon) napájet jiným Axpertem? Pak by byly elektrárny teoreticky propojené. Nebo by to druhý Axpert neskousl. Vše je u mne na jedné fázi.
FVE 7,6kW, VE 500W, 2x Axpert 4kW, 1x Epewer 2,2 kW, 48x LiFePo 100Ah, 32x LiFePo 280Ah
rva
Příspěvky: 3514
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Je možné zapojit více FVE "vedle sebe" bez komunikace?

Příspěvek od rva »

Nevidím v tom žádnou výhodu oproti tomu když se na vstupy Axpertů přivede (přivedou) fáze z DS.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
Honza_H
Příspěvky: 51
Registrován: ned říj 23, 2016 11:14 am

Re: Je možné zapojit více FVE "vedle sebe" bez komunikace?

Příspěvek od Honza_H »

Ono by šlo v podstatě o rozšíření stávající elektrárny, Na garáži už není místo, tak bych dal novou na dům a použil baterie z garáže přes Axperta. Jinak musím rozházet spotřebiče na garáž a dům. Teď mi vše táhne garáž, ale je to málo:-(.
FVE 7,6kW, VE 500W, 2x Axpert 4kW, 1x Epewer 2,2 kW, 48x LiFePo 100Ah, 32x LiFePo 280Ah
Martin P
Příspěvky: 579
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Je možné zapojit více FVE "vedle sebe" bez komunikace?

Příspěvek od Martin P »

Vyřešit to lze jednoduše. Ale má to jednu podmínku:
Baterie obou FVE musí mít stejné napětí.
Pak je lze propojit DC propojkou. Pak si budou obě baterie vzájemně pomáhat dle aktuálního zatížení měničů a výkonu panelů.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2211
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Je možné zapojit více FVE "vedle sebe" bez komunikace?

Příspěvek od fugas »

Zásadní je jak to bude s baterkami. Takže vlastně jaké jsou finanční instalační možnosti. Jestli můžeš mít v garáži 30kWh LiFePo, tak je to z mého pohledu naopak geniální řešení. Garáž si žije vlastním životem, nabíjí auto a v případě potřeby to může zase poslat po tom kabelu do domu. Při tom všem to pořád zůstává nezávislé.
Když budou obě baterky propojené, budou muset vést do garáže DC kabely jak z Temelína. Už by to nebyly dvě nezávislé FVE ale jedna. Prostě paralelní spojení baterek jako by pro zvýšení kapacity.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
MichalSix
Příspěvky: 38
Registrován: pon pro 27, 2021 11:27 pm

Re: Je možné zapojit více FVE "vedle sebe" bez komunikace?

Příspěvek od MichalSix »

rva píše:Dvě úplně nezávislé, které nejsou ničím propojené samozřejmě bez problémů. A běžné je i mít společnou baterii, na které jsou navěšeny různé regulátory, měniče, DC spotřebiče.
1. AC výstupy měničů tvoří "nezávislou" AC síť, která může být synchronizována se sítí distrubutora. Popřípadě být přímo na síť distributora připojeny (ongrid) - toto je ale podmíněno schválením a obvykle to realizují ti, kteří pasou po dotacích dle hesla "nechci slevu zadarmo".
1. AC výstupy měničů mohou být propojené jedině když spolu takové měniče komunikují (obvykle musí splňovat řadu podmínek - stejný typ, firmware, vzdálenost mezi nimi, extra propojovací kabel, ...),
V domě mám dva rozvadeče, jeden hlavní, kde bude připojen měnič a druhý podružný, do kterého vedou všechny kabely, včetně toho do garáže. Nejsou úplně vedle sebe, takže by mě zajímalo, zda je možné zapojit tuto sekundární FVE na zálohovaný výstup Solax měniče. Pokud to chápu správně, tak by se druhý Solax měnič měl přizpůsobit tomu prvnímu, ale jsem amatér, jen hádám, tak bych chtěl mít jistotu, jak toto řešit od někoho, kdo tomu rozumí :)

Pokud by to nešlo, tak budu muset natáhnout kabel, nic hrozného, ale lepší by bylo, kdybych nemusel :)

Co mi ještě není jasné, jak se to bude chovat, pokud by bylo možné mít druhý (garážový) měnič na zálohovaném výstupu prvního měniče. Teoreticky by se mohlo dodávané množství energie z obou elektráren sečíst, nebo ne? S tím, že přetoky by šli jen z prvního?

Pokud by byly oba měniče vedle sebe nezávisle, tz. garáž by nebyla na zálohovaném výstupu, ale na stejném "kabelu" od distributora, tak by se také sčítali výkony i přebytky, je to tak?
FV pole - 10kWp (22ks Longi 450 Wp)
Měnič - SOLAX X3-Hybrid-10.0T (G3)
Baterie - 11.6kW (Triple Power LFP 5.8)
Řízení přebytků: Homey (https://homey.app)
Online dohled: Homey (mobilní aplikace & web) + Solax Cloud
MichalSix
Příspěvky: 38
Registrován: pon pro 27, 2021 11:27 pm

Re: Je možné zapojit více FVE "vedle sebe" bez komunikace?

Příspěvek od MichalSix »

fugas píše:Zásadní je jak to bude s baterkami. Takže vlastně jaké jsou finanční instalační možnosti. Jestli můžeš mít v garáži 30kWh LiFePo, tak je to z mého pohledu naopak geniální řešení. Garáž si žije vlastním životem, nabíjí auto a v případě potřeby to může zase poslat po tom kabelu do domu. Při tom všem to pořád zůstává nezávislé.
Když budou obě baterky propojené, budou muset vést do garáže DC kabely jak z Temelína. Už by to nebyly dvě nezávislé FVE ale jedna. Prostě paralelní spojení baterek jako by pro zvýšení kapacity.
Přesně, pokud to finance umožní, přijde mi mít lepší dvě elektrárny, které se doplňují:
- teoreticky, když vypadne jedna, druhá stále jede
- dají se použít slabší střídače
- méně kabelů na propojení, menší složitost zapojení
FV pole - 10kWp (22ks Longi 450 Wp)
Měnič - SOLAX X3-Hybrid-10.0T (G3)
Baterie - 11.6kW (Triple Power LFP 5.8)
Řízení přebytků: Homey (https://homey.app)
Online dohled: Homey (mobilní aplikace & web) + Solax Cloud
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am

Re: Je možné zapojit více FVE "vedle sebe" bez komunikace?

Příspěvek od Mojm10 »

MichalSix píše:Mám dům, na který budu instalovat FVE 10kW. V domě mám hlavní přívod, na který se připojí FVE. Z domu mi vede 3f kabel ke garáži. Moje představa je, že bych časem koupil elektromobil a na garáž nainstalovat druhou FVE. Hledal jsem, zda je možné mít vedle sebe dvě FVE elektrárny (které o sobě nevědí, nemají komunikaci) a nikde to nemohu najít. Našel jsem jen rozšiřování jedné FVE, kdy se střídače umísťují vedle sebe a jsou propojené kabely pro komunikaci. Takové zapojení ale není u mě možné, vzhledem k tomu, že dům a garáž nestojí vedle sebe. Ocenil bych jakoukoliv radu, jak je možné toto řešit.
Ja provozuji dum 3f hybrid 5,4 kWp s Pylontechama 9,6 kWh a garaz 4,8 kWp s 48V 15 kWh baterkama. Postavil jsem to tak, abych vlastne mohl rozsirovat FVe, ale nespojovat to s DS a tim padem se nikoho neptat. Tzn. je to jakoby master/slave system. Funkce je na delsi vysvetlovani, ve zkratce: Spotrebice navesene na garazove fve se uspokojuji z jeji baterie a panelu. Jakmile se vybije, prepnou se na domovni FVe a uspokojuji z jeji baterie. Tzn. nikdy neni zadny spotrebic bez proudu. Timhle zpusobem lze pridat i vice fve bez komunikaci s ruznymi menici i bateriemi. Dokonce lze dobijet baterii jedne fve panely druhe fve pokud by tam byly prebytky, ale to uz je navic.
JirkaFM
Příspěvky: 44
Registrován: stř led 05, 2022 9:12 am

Re: Je možné zapojit více FVE "vedle sebe" bez komunikace?

Příspěvek od JirkaFM »

Mojm10 píše:
MichalSix píše:Mám dům, na který budu instalovat FVE 10kW. V domě mám hlavní přívod, na který se připojí FVE. Z domu mi vede 3f kabel ke garáži. Moje představa je, že bych časem koupil elektromobil a na garáž nainstalovat druhou FVE. Hledal jsem, zda je možné mít vedle sebe dvě FVE elektrárny (které o sobě nevědí, nemají komunikaci) a nikde to nemohu najít. Našel jsem jen rozšiřování jedné FVE, kdy se střídače umísťují vedle sebe a jsou propojené kabely pro komunikaci. Takové zapojení ale není u mě možné, vzhledem k tomu, že dům a garáž nestojí vedle sebe. Ocenil bych jakoukoliv radu, jak je možné toto řešit.
Ja provozuji dum 3f hybrid 5,4 kWp s Pylontechama 9,6 kWh a garaz 4,8 kWp s 48V 15 kWh baterkama. Postavil jsem to tak, abych vlastne mohl rozsirovat FVe, ale nespojovat to s DS a tim padem se nikoho neptat. Tzn. je to jakoby master/slave system. Funkce je na delsi vysvetlovani, ve zkratce: Spotrebice navesene na garazove fve se uspokojuji z jeji baterie a panelu. Jakmile se vybije, prepnou se na domovni FVe a uspokojuji z jeji baterie. Tzn. nikdy neni zadny spotrebic bez proudu. Timhle zpusobem lze pridat i vice fve bez komunikaci s ruznymi menici i bateriemi. Dokonce lze dobijet baterii jedne fve panely druhe fve pokud by tam byly prebytky, ale to uz je navic.
A co se stane když by byl přetok z Garážové FVE. Jak to pochopí ta domovní FVE pokud by i tam byla menší spotřeba než tento přetok?
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am

Re: Je možné zapojit více FVE "vedle sebe" bez komunikace?

Příspěvek od Mojm10 »

Soucet povolenych pretoku menicu nepresahuje povoleny rezervovany prikon. Jedna FVe o druhe 'nevi'. Bohuzel, nevyhoda je, ze pretok z jedne FVe nemuze nabit baterii te druhe. Takovy system s komunikaci umi victron i goodwe, nicmene u victronu je pro me problem cena a u goodwe cena baterii.
JirkaFM
Příspěvky: 44
Registrován: stř led 05, 2022 9:12 am

Re: Je možné zapojit více FVE "vedle sebe" bez komunikace?

Příspěvek od JirkaFM »

Mojm10 píše:Soucet povolenych pretoku menicu nepresahuje povoleny rezervovany prikon. Jedna FVe o druhe 'nevi'. Bohuzel, nevyhoda je, ze pretok z jedne FVe nemuze nabit baterii te druhe. Takovy system s komunikaci umi victron i goodwe, nicmene u victronu je pro me problem cena a u goodwe cena baterii.
Tak pokud budou střídače sériově zapojené a nebudou o sobě vědět a jeden střídač udělá přetok. A druhému střídači ten přetok vadit nebude, když ho on sám nepůsobil? Nevyhodnotí to jako chybu? Mělo by té řídicí jednotce vadit, proč má přetok, když to sama nezpůsobila. Podle mne to může fungovat jen do doby než se objeví přetok z jednoho střídače do druhého.
MichalSix
Příspěvky: 38
Registrován: pon pro 27, 2021 11:27 pm

Re: Je možné zapojit více FVE "vedle sebe" bez komunikace?

Příspěvek od MichalSix »

Napadla mě ještě jedna varianta, ale vyžadovala by střídač, který by podporoval více stringů - například 4 (nebo dosáhnout toho, že na dům + garáž budou stačit 2). Myšlenka je, že by se z garáže natáhly pouze 4 dráty (dva stringy) a vše by se to připojilo do střídače, který je v domě. Otázka je, jestli by vadilo, že by dráty od panelů ke střídači byly například 30m dlouhé? Nenapadá mě důvod, proč by to mělo vadit, když je tam relativně vysoké napětí (cca. 500V). Co si o tom myslíte?

Další možnost je pořízení licence a FVE připojit paralelně ke gridu (obě FVE by byly paralelně). Tato varianta se zatím jeví jako komplikovanější, nicméně v plánu (co se týká zákona) je, že bude možné provozovat i větší FVE než 10kW bez licence. Bohužel aktuálně to "vypadlo" v připomínkovém řízení :|

Solární elektrárny větší než 10 kW bez licence zřejmě až od roku 2024
https://www.hybrid.cz/solarni-elektrarn ... roku-2024/
FV pole - 10kWp (22ks Longi 450 Wp)
Měnič - SOLAX X3-Hybrid-10.0T (G3)
Baterie - 11.6kW (Triple Power LFP 5.8)
Řízení přebytků: Homey (https://homey.app)
Online dohled: Homey (mobilní aplikace & web) + Solax Cloud
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Je možné zapojit více FVE "vedle sebe" bez komunikace?

Příspěvek od jahodovák »

Ty dráty mohou být jibovolně dlouhé,jen je třeba použít odpovídající průřez,aby na nich nebyl velký úbytek...sice to jde i se slabými ale na konci ti toho moc netůstane..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Soban
Příspěvky: 3448
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Je možné zapojit více FVE "vedle sebe" bez komunikace?

Příspěvek od Soban »

Já mám 6mm2 k panelům 50m daleko string 153V ztráta na kabelech je asi kolem 30W při maximu co z toho dostanu 1688W
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
MichalSix
Příspěvky: 38
Registrován: pon pro 27, 2021 11:27 pm

Re: Je možné zapojit více FVE "vedle sebe" bez komunikace?

Příspěvek od MichalSix »

@Soban @Jahodovák
Díky za odpovědi :)
FV pole - 10kWp (22ks Longi 450 Wp)
Měnič - SOLAX X3-Hybrid-10.0T (G3)
Baterie - 11.6kW (Triple Power LFP 5.8)
Řízení přebytků: Homey (https://homey.app)
Online dohled: Homey (mobilní aplikace & web) + Solax Cloud

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek