UPS - pripojenie ďaľších akumulátorov

Benzinové, naftové, LPG a jiné elektrocentrály, alternátory poháněné parou, stirglingův motor, atd.
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: UPS - pripojenie ďaľších akumulátorov

Příspěvek od JiříK »

Mám na UPS, kde byla původně baterka 7Ah, připojen akumulátor cca. 400 Ah už mnoho let. UPS s tím nemá sebemenší problém, pokud je dostatečné napětí, na nic se neptá a prostě jede. Jen ji člověk musí zatěžovat s rozumem, tak do 60%, jinak se hřeje a začne hlásit alarm. Poté se sama vypne, vychladne a nechá se zapnout.
Nutno podotknout, že je to poměrně hodně staré APC bez displeje.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Matess
Příspěvky: 1519
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: UPS - pripojenie ďaľších akumulátorov

Příspěvek od Matess »

friend155 píše:
Matess píše:upřímně vám doporučuji se na to vykašlat. Pokud se jedná o UPS a jde vám jen o větší baterii najděte si nějakou starší UPS s konektorem na externí baterie a připojte si tam co chcete. Pokud má UPS konektor má i lépe řešené chlazení.

Pokud to má být znásilněná UPS na střídač, tak si kupte střídač - UPS nemá tak vysokou účinnost.
...beriem aj tento názor,
ale keby som sa na to chcel vykašlať tak to sem nedávam (zaujíma ma to prečo to tak funguje)
..o väčšiu batériu - akumulátor mi ani tak nejde a už vôbec nemám v pláne kupovať nejakú staršiu UPS-ku
....ide mi o to, ako a či sa dá na mojej UPS-ke sprevádzkovať ďalší aku napojený paralelne,
v úvode som to napísal, len neviem AKO... a preto je tu fórum, aby som sa dozvedel čo najviac a pokiaľ to pôjde tak to vyskúšal a spojazdnil a sorry vyjadrenia ´´vykašli sa na to alebo použi strýčka Googla už poznám, hľadal som túto tému na nete a nič som nenašiel tak sa pýtam, sory... spravil som niekde chybu???
Kúpil som si tento model (má cca týždeň) a riešim čo a ako sa dá a som vďačný za každú radu a postreh,
a vyjadrenia vykašli sa na to... kúp si starú... a pod. ma nejako neuspokoja, sorry...
Zároveň ďakujem každému, kto prispel konštruktívne a k veci, ako vidím tak to pripojenie bude asi problém, už iba nájsť niekoho kto to bude vedieť sprevádzkovať a tomu sa určite odmením...
Ak mi bude chcieť niekto pomôcť to sprevádzkovať, tak nech sa ozve cez SZ alebo mail:
friend155@zoznam.sk .......(KE a okolie) VEĽKÁ VĎAKA
Zkoušel jsem to ve svých začátcích před lety. Měl jsem malou APC UPS s obdelníkem na výstupu a připojil jsem místo origo 7Ah starší 200Ah baterii co měla reálných 120Ah. Jako zátěž byly v kancelří 2 počítače, voip, switch, monitory - asi 130W. Vydrželo to 4 roky tj. 2 výpadky elektriky. Prostě chlazení na to nebylo stavěné.

Klidně si to zkus... prostě si vem baterku z auta a dostatečně silnýma drátama ji zapoj místo té co tam je. UPSce to bude celkem jedno... jestli bude superchytrá vypne ji nějaká ochrana. Jestli bude blbě chytrá bude počítat Ah z baterky a vypne se ikdyž baterie bude nabitá. Jestli bude blbá stejně jako APC na kterém jsem začínal odejde na přehřátí.

Aby sis nemyslel že tě od toho jen odrazuji, tak osobně mám doma APC 1000VA s aktivním chlazením u které jsem vyměnil už 2x olověné baterky a protože se mi je nechtělo kupovat po 3. postavil jsem si do toho 7s liion baterii. Kapacita 40Ah místo původních 12Ah už něco podrží a funguje to skvěle. Stavba byla nakonec mnohem komplikovanější a kdybych baterky nedostal zdarma a musel je kupovat nevím jestli bych do toho šel znovu. Vzal jsem tu stavbu velice poctivě... všechny články připojeny přes pojistku, u baterie daly BMS a přelévací pumpa. Má to přesně na rozměr svařenou krabici (taková vana) z 3mm železa a nahoře té baterie se nachází PET láhve plné vody.

Co se týká bazar UPS, tak její výhoda je roky prověřená technologie, když si vybereš správně bude mít sinus a hlavně nízká cena a její dostatečná tupost, která prostě umožňuje připojit jiné baterie. Ano má kalibraci a nedělal jsem ji. Jediný výsledek je že ukazatel stavu nabití neukazuje správně, ale výdrž je tak dlouhá že na to stíhám zareagovat včasně sám.

UPS APC 1000VA - 1000Kč
150 článků lipo 4Ah z telefonů zdarma (bylo z toho asi 110 funkčních a cca 95 s kapacitou nad 3,2Ah) - zapojeno 13p7s
40A BMS 500kč
přelévací pumpa 300Kč
Krabice 1300Kč
svařování a barva u kamaráda
Měření článků asi měsíc po večerech, pájení asi 6h, pojistky byly na prase z rozpleteného cysy kabelu - nevím kterého, ale při 5A ten drátek žhnul, ale držel a při 8A prakticky okamžitě zmizel.

Baterii jsem měnil ze 2 důvodů... olověné prostě odchází.
Chtěl jsem delší výdrž (ale tu UPS jsem kupoval už na začátku s tím že baterka bude někdy časem jiná... tehdy jsem myslel že koupím lifepo4, ale když jsem dostal lipol použil jsem co jsem měl.)

Takže se toho neboj a prostě to ze začátku zkus s nějakou zdravou autobaterkou. Dají se přímo koupit ty protikusy faston konektorů přes které je ta origo baterka připojena. Mysli jen na to že při takhle malém napětí tam budou dost slušné proudy a proto by měl být drát co nejsilnější a co nejkratší. 500W bude v pohodě 50A z baterie...
Marek_
Příspěvky: 9
Registrován: stř kvě 06, 2020 9:10 am

Re: UPS - pripojenie ďaľších akumulátorov

Příspěvek od Marek_ »

PetrDubi píše:A hlavně UPS mívá ve svém programu uvedenou kapacitu baterie která se dodává s UPS a podle té kapacity počítá tu zbývající. Některé lepší UPS mají i možnost připojit externí baterie přes oficiální konektor, tak tam je to asi i nějak řešené.
Jinak například APC si v průběhu používání dělá autokalibraci a pokud vyměníš špatnou baterii ale neprovedeš kalibraci (je potřeba speciální program), tak bude pořád ukazovat výdrž té staré baterie. V práci to dělám a po výměně baterie ukazuje výdrž třeba 5 minut a po kalibraci to vyskočí na 15 minut. Je možné, že ta tvoje UPS to má obdobně.

Zdravím, lze daný sw pro APC někde získat ?
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: UPS - pripojenie ďaľších akumulátorov

Příspěvek od PetrDubi »

http://www.apcupsd.org/
Je potřeba stáhnout balíček pro příslušný operační systém, nainstalovat a změnit ovladač pro připojenou UPS (pokud je připojená přes USB).
Kalibrace je pomocí prográmku apctest ve složce bin. Při spuštění prográmku musí být zastavená služba apcdaemon (odkaz pro spuštění a zastavení je v menu).
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Marek_
Příspěvky: 9
Registrován: stř kvě 06, 2020 9:10 am

Re: UPS - pripojenie ďaľších akumulátorov

Příspěvek od Marek_ »

PetrDubi: poslal jsem SZ
friend155
Příspěvky: 13
Registrován: ned pro 26, 2021 11:32 pm

Re: UPS - pripojenie ďaľších akumulátorov

Příspěvek od friend155 »

to MAtess:
Veľká vďaka, konečne som sa dočkal komentára z PRAXE a nie skús toto možno to pôjde.. alebo nie,
...super postrehy a super poznatok z praxe.
Len malý dodatok - moja UPS nie je až tak stará - modelovo, čiže nebude až tak blbá (blbovzdorná) určite to bude strážiť aj blokovať nejakým predinštalovaným softom a tak rozmýšlam či sa to nebude dať prestaviť - nastaviť (oblbnúť) nejakým hack-softom, ako tu už spomínali vyššie na UPS-APC. Dalo by sa to?
Ešte raz vďaka..
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: UPS - pripojenie ďaľších akumulátorov

Příspěvek od PetrDubi »

Když jsem u APC měnil například originální baterii 7,2Ah za 9Ah, tak po kalibraci baterie se zvýšila předpokládaná doba chodu na baterie oproti novému originálu o několik minut, ale nevím co by se stalo, pokud bych tam dal několikanásobnou kapacitu.
Každopádně při kalibraci u APC musí být baterie nabitá minimálně na 90% a zátěž snad 30%, potom se spustí chod na baterie a ups měří pokles napětí (a nejspíš i odebraný proud) a většinou vypne kalibraci pod 50% baterie. Přepočítá si parametry a začne ukazovat stavy pofle nových hodnot. Jednou za čas si při provozu udělá test baterie, kdy otestuje jak tychle klesá napětí a podle toho překalibruje zbývající čas chodu na baterie.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: UPS - pripojenie ďaľších akumulátorov

Příspěvek od PetrDubi »

A ještě k zakladateli vlákna. Existuje ještě software jménem NUT, který podporuje UPS i od jiných výrobců a ten umožňuje také kalibrovat baterii UPS, ale musí to ta UPS podporovat (musí ta funkce být zabudovaná od výrobce), takže to zvládají určitě APC a potom předpokládám někteří další tradičnější a dražší výrobci. V nejlevnějších UPS, které nemají ani propojení s počítačem taková možnost není ani u APC.

Pokud to chceš vyzkoušet, tak si nainstaluj NUT do počítače a vyzkoušej, jestli ti u tvé UPS nabídne i kalibraci nebo ne. Dělá se to ale v textovém režimu pomocí příkazového řádku. V dokumentaci na stránkách NUT si dej vyhledat calibration a uvidíš jaký příkaz máš použít pro zjištění zda to tvoje UPS podporuje a jak jí vyvolat.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
friend155
Příspěvky: 13
Registrován: ned pro 26, 2021 11:32 pm

Re: UPS - pripojenie ďaľších akumulátorov

Příspěvek od friend155 »

Moja UPS má túto funkciu, spúšťanie cez PC a volá sa táto apk.
PowerPanel Personal
1.- Konfigurace UPS
2.-Automatický test - Spustenie vnútorného testu.
Prevádzal som test (so vstavaným aku 9Ah) ale vyskúšam to ešte po pripojení silnejšieho ext akum. 28Ah a po odpojeni int. akum.
Uvidím či sa hodnoty zmenia, len časovo nestíham. Ale dám vedieť či sa niečo zmenilo...
friend155
Příspěvky: 13
Registrován: ned pro 26, 2021 11:32 pm

Re: UPS - pripojenie ďaľších akumulátorov

Příspěvek od friend155 »

Ak by som sa rozhodol predať súčasnú UPS- CyberPower a dal sa cestou iných modelov, bola by to lepšia voľba?
Konkrétne tohto modelu, kde je možnosť pripájať ext. aj silnejšie akumulátory:
https://ecoprodukt.sk/p/73457-zalozny-z ... gLDWfD_BwE
alebo:
https://www.epenta.sk/mhpower-mpu-500-12_d140346.html
Váš názor na tieto modely? Bola by to lepšia voľba?
Uživatelský avatar
Komanche
Příspěvky: 62
Registrován: ned úno 12, 2012 4:03 pm

Re: UPS - pripojenie ďaľších akumulátorov

Příspěvek od Komanche »

Mel jsem podobnou, jen od APC, pripojil jsem autobaterku a fungovalo to normalne dal, jen to psalo na displeji vydrz 999 minut... Pouzival jsem jako zalohu u krbovek na cerpadle.
Lzicealopaty.cz - 1. český eshop pro minibagry a bagry

Dodge Ram 5.9 V8 1998
Subaru Impreza GG 2.0 AT 2004 LPG
Subaru Forester SJ 2.0 XT 2015

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek