UPS - pripojenie ďaľších akumulátorov

Benzinové, naftové, LPG a jiné elektrocentrály, alternátory poháněné parou, stirglingův motor, atd.
friend155
Příspěvky: 13
Registrován: ned pro 26, 2021 11:32 pm

UPS - pripojenie ďaľších akumulátorov

Příspěvek od friend155 »

Zdravím všetkých.
Mal by som otázku, týkajúcu sa pripojenia ďalších ext. akumulátorov k zdrojom UPS.
Konkrétne:
Vlastním nový UPS zdroj CyberPower VP1000ELCD-FR (1000VA-550W), pripojený k stašiemu PC, monitoru a wifi routru - celkovo odber max. cca 250-300W.
https://www.cyberpower.com/eu/cs/produc ... 000elcd-fr

Zdroj funguje bezproblémovo, hodnoty zobrazené na displeji sa s reálom zhodujú.
Za účelom zvýšenia kapacity, čiže aj času prevádzky UPS, som sa rozhodol pripojiť 2-ext. akumulátory (paralelne k vstavanému akumulátoru 12V-9Ah)
Pripojené akumulátory: 12V-28Ah (úplne nový) a 12V-7Ah (používaný-100% funkčný)
UPS nevykazuje žiadne problémy po pripojení ext. akumulátorov ale.....
...moja otázka znie:
-prečo čas zobrazovaný na displeji UPS ale aj reálne odpočítavaný, (doba prevádzky -výdrž, čas v minútach) je rovnaký so zapojenými ext. akumulátormi -9Ah +35Ah a rovnaký s odpojenými ext. akumulátormi -9Ah
-konkrétny čas ktorý je zobrazovaný na displeji a reálne odpočítavaný je čas, ktorý je udávaný pri používaní UPS iba so vstavaným akumulátorom čiže 9Ah.
Logicky pri vyššej celkovej kapacite akumulátorov, čiže spolu 44Ah by mal byť čas prevádzky UPS väčší, ako pri odbere iba zo vstavaného akumulátora -9Ah.
Porovnanie času prevádzky bolo vykonané pri plnom 100% dobití akumulátorov, pri rovnakej záťaži - odbere (W) a pri konštantnej teplote.
Ďakujem každému, kto mi túto ´´záhadu´´ vysvetlí - objasní, nakoľko som sa nikde o tomto probléme nedozvedel.
Pevné zdravie prajem a ešte raz ďakujem.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: UPS - pripojenie ďaľších akumulátorov

Příspěvek od rva »

Dnes je každé takové zařízení malým počítačem. Nedivil bych se, kdyby výrobce UPS "vylepšil" tak, aby fungovala maximálně po dobu danou integrovaným akumulátorem. I když je v akumulátorech ještě spousta energie, tak prostě hlásí, že je vybito.
A výrobce to dělá třeba proto, aby si základní model chytráci levně nerozšiřovali.
Pro vyloučení chyby bych ale provedl jeden cyklus a změřil, jaký je stav akumulátorů při stavu 100% a 0% - jestli napětí odpovídá nabitému a vybitému stavu.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: UPS - pripojenie ďaľších akumulátorov

Příspěvek od gupa »

friend155 píše: Ďakujem každému, kto mi túto ´´záhadu´´ vysvetlí - objasní, nakoľko som sa nikde o tomto probléme nedozvedel.
Pevné zdravie prajem a ešte raz ďakujem.
Věc má návod

https://www.cyberpower.com/eu/cs/produc ... sersmanual

a ovládácí SW PowerPanel® Personal for Windows.

2.4.3. Runtime Configuration
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: UPS - pripojenie ďaľších akumulátorov

Příspěvek od stano22 »

Možno zle čítam, ale trápi Ťa len nesprávne zobrazovaný čas na displeji, alebo čas chodu UPS po pripojení ext. aku je reálne menší, než +/- výpočtovo vychádza? Stále to sedí len na 9Ah vstavaný a potom sa UPS vypne aj keď má ešte dosť energie v batériách?
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: UPS - pripojenie ďaľších akumulátorov

Příspěvek od PetrDubi »

A hlavně UPS mívá ve svém programu uvedenou kapacitu baterie která se dodává s UPS a podle té kapacity počítá tu zbývající. Některé lepší UPS mají i možnost připojit externí baterie přes oficiální konektor, tak tam je to asi i nějak řešené.
Jinak například APC si v průběhu používání dělá autokalibraci a pokud vyměníš špatnou baterii ale neprovedeš kalibraci (je potřeba speciální program), tak bude pořád ukazovat výdrž té staré baterie. V práci to dělám a po výměně baterie ukazuje výdrž třeba 5 minut a po kalibraci to vyskočí na 15 minut. Je možné, že ta tvoje UPS to má obdobně.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
friend155
Příspěvky: 13
Registrován: ned pro 26, 2021 11:32 pm

Re: UPS - pripojenie ďaľších akumulátorov

Příspěvek od friend155 »

rva píše:Dnes je každé takové zařízení malým počítačem. Nedivil bych se, kdyby výrobce UPS "vylepšil" tak, aby fungovala maximálně po dobu danou integrovaným akumulátorem. I když je v akumulátorech ještě spousta energie, tak prostě hlásí, že je vybito.
A výrobce to dělá třeba proto, aby si základní model chytráci levně nerozšiřovali.
Pro vyloučení chyby bych ale provedl jeden cyklus a změřil, jaký je stav akumulátorů při stavu 100% a 0% - jestli napětí odpovídá nabitému a vybitému stavu.
Aj mňa táto myšlienka napadla, ale tvoj nápad s meraním aku pri 100% stave a pri ´´údajnom´´ vybití aku nie je na zahodenie, díky vyskúšam...
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: UPS - pripojenie ďaľších akumulátorov

Příspěvek od cipis »

Už jsem to tu asi psal někde jinde, ale tyhle malé domácí potvory mají tu výdrž nastavenou i s ohledem na chlazení.
Udávaná výdrž by měla být při daném zatížení, na co je dimenzované chlazení. Když tu dobu prodloužíš větší baterií, tak se to může (ale nemusí) přehřát.
A když už bych do toho vrtal, tak bych dal pryč tu vnitřní a k tomu třeba dvě veliké, hlavně pokud možno stejné.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
friend155
Příspěvky: 13
Registrován: ned pro 26, 2021 11:32 pm

Re: UPS - pripojenie ďaľších akumulátorov

Příspěvek od friend155 »

gupa píše:
friend155 píše: Ďakujem každému, kto mi túto ´´záhadu´´ vysvetlí - objasní, nakoľko som sa nikde o tomto probléme nedozvedel.
Pevné zdravie prajem a ešte raz ďakujem.
Věc má návod

https://www.cyberpower.com/eu/cs/produc ... sersmanual

a ovládácí SW PowerPanel® Personal for Windows.

2.4.3. Runtime Configuration
ˇAno mám tento soft v pc a nie je tam nič omožnosti pripojenia ´ˇdaľších akumulátor, iba monitoring a bežné nastavenie.... a apk v mobile je to isté ale na ďiaľku cez net a s mobilom...
friend155
Příspěvky: 13
Registrován: ned pro 26, 2021 11:32 pm

Re: UPS - pripojenie ďaľších akumulátorov

Příspěvek od friend155 »

stano22 píše:Možno zle čítam, ale trápi Ťa len nesprávne zobrazovaný čas na displeji, alebo čas chodu UPS po pripojení ext. aku je reálne menší, než +/- výpočtovo vychádza? Stále to sedí len na 9Ah vstavaný a potom sa UPS vypne aj keď má ešte dosť energie v batériách?
...presne tak, ale netrápi ma to, len tomu nerozumiem prečo to je tak...
friend155
Příspěvky: 13
Registrován: ned pro 26, 2021 11:32 pm

Re: UPS - pripojenie ďaľších akumulátorov

Příspěvek od friend155 »

PetrDubi píše:A hlavně UPS mívá ve svém programu uvedenou kapacitu baterie která se dodává s UPS a podle té kapacity počítá tu zbývající. Některé lepší UPS mají i možnost připojit externí baterie přes oficiální konektor, tak tam je to asi i nějak řešené.
Jinak například APC si v průběhu používání dělá autokalibraci a pokud vyměníš špatnou baterii ale neprovedeš kalibraci (je potřeba speciální program), tak bude pořád ukazovat výdrž té staré baterie. V práci to dělám a po výměně baterie ukazuje výdrž třeba 5 minut a po kalibraci to vyskočí na 15 minut. Je možné, že ta tvoje UPS to má obdobně.
...áno je tam autom. kontrola akumulátora a vykonal som to a je to to isté,
čiže jedna z možností je predinštalovaný soft na daný akum. (9Ah) a jednoducho to vyššie nepustí...
friend155
Příspěvky: 13
Registrován: ned pro 26, 2021 11:32 pm

Re: UPS - pripojenie ďaľších akumulátorov

Příspěvek od friend155 »

cipis píše:Už jsem to tu asi psal někde jinde, ale tyhle malé domácí potvory mají tu výdrž nastavenou i s ohledem na chlazení.
Udávaná výdrž by měla být při daném zatížení, na co je dimenzované chlazení. Když tu dobu prodloužíš větší baterií, tak se to může (ale nemusí) přehřát.
A když už bych do toho vrtal, tak bych dal pryč tu vnitřní a k tomu třeba dvě veliké, hlavně pokud možno stejné.
...tiež dobrá úvaha, vyskúšam ešte tú väčšiu (28Ah) bez internej a uvidím čo mi to za nezmysli vyhodí a ako sa bude chovať..
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: UPS - pripojenie ďaľších akumulátorov

Příspěvek od Dagus »

Tak tomuto již nevěřím, předělával jsem smart ups 420 rackmount 1U na externí 100Ah aku. Vzal jsem si termokameru a testoval při plné zátěži a při nabíjení a nebylo vůbec nic teplejšího. Dokud jsem neměl termokameru, věřil jsem ledasčemu.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
friend155
Příspěvky: 13
Registrován: ned pro 26, 2021 11:32 pm

Re: UPS - pripojenie ďaľších akumulátorov

Příspěvek od friend155 »

Dagus píše:Tak tomuto již nevěřím, předělával jsem smart ups 420 rackmount 1U na externí 100Ah aku. Vzal jsem si termokameru a testoval při plné zátěži a při nabíjení a nebylo vůbec nic teplejšího. Dokud jsem neměl termokameru, věřil jsem ledasčemu.
...konkrétne čomu neveríš?
..ako by si to poriešil na mojom mieste s konkrétnou UPS-kou?
...nejaký tip, návod, nový soft. alebo čo?
Vďaka.
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: UPS - pripojenie ďaľších akumulátorov

Příspěvek od Dagus »

Nevěřím na přehřívání.
Typ snadný, připojit větší aku paralelně a otestovat výdrž. Pokud se zvýší, tak se displyem nezabývat, max udělat rekalibraci pokud umožňuje.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: UPS - pripojenie ďaľších akumulátorov

Příspěvek od PetrDubi »

Pravdu máte oba.
Nejlevnější UPS jsou poddimenzované a pokud poběží třeba na 3/4 výkonu, tak se může třeba po půl hodině až hodině provozu přehřívat. Dost se liší jednotlivé řady a i jednotlivé značky - měl jsem jich už x rozdělaných a u UPS stejných výkonů se může například velikost chladičů tranzistorů lišit i trojnásobně!
Další věc je, že dražší řady mívají ventilátor, který při chodu na baterie pomůže s chlazením, ale levnější typy ho nemívají.

Předělával jsem si jednu levnou UPS na měnič pro kulmu do obytky a doplnil jsem velký pomaloběžný ventilátor a nasávací mřížku a je vyzkoušené, že takhle dokáže běžet i několik hodin s vyšší zátěží. Bez úpravy měly chladiče po 10 minutách provozu se zátěží 350W 70°C a teplota pořád stoupala, protože chladiče jsou tragicky malý a při návrhu se počítalo s chodem 5-10 minut, než chcípne baterka a potom to zase vystydne..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: UPS - pripojenie ďaľších akumulátorov

Příspěvek od cipis »

Ano, tohle je presne to, co jsem myslel.

Rozhodne jsem nemel na mysli nejakou rackovou upsku, ktera byla beztak online, tudiz dimenzovana na nonstop zatez, pak je uz opravdu jedno, jak velkou baterii tam clovek zapoji. Na tohle nemusim brat termokameru.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
friend155
Příspěvky: 13
Registrován: ned pro 26, 2021 11:32 pm

Re: UPS - pripojenie ďaľších akumulátorov

Příspěvek od friend155 »

Dagus píše:Nevěřím na přehřívání.
Typ snadný, připojit větší aku paralelně a otestovat výdrž. Pokud se zvýší, tak se displyem nezabývat, max udělat rekalibraci pokud umožňuje.
Pripojenie paralelne väčšieho aku. ku vstavanému vyskúšané (písal som to v úvode), aj otestované a čas aj reálna doba je rovnká ako iba pri vstavanom aku. Čiže asi nevie spočítať kapacitu... je to asi nainštalovaným softom.... ja si myslím...
Rekalibrácia urobená....
friend155
Příspěvky: 13
Registrován: ned pro 26, 2021 11:32 pm

Re: UPS - pripojenie ďaľších akumulátorov

Příspěvek od friend155 »

PetrDubi píše:Pravdu máte oba.
Nejlevnější UPS jsou poddimenzované a pokud poběží třeba na 3/4 výkonu, tak se může třeba po půl hodině až hodině provozu přehřívat. Dost se liší jednotlivé řady a i jednotlivé značky - měl jsem jich už x rozdělaných a u UPS stejných výkonů se může například velikost chladičů tranzistorů lišit i trojnásobně!
Další věc je, že dražší řady mívají ventilátor, který při chodu na baterie pomůže s chlazením, ale levnější typy ho nemívají.

Předělával jsem si jednu levnou UPS na měnič pro kulmu do obytky a doplnil jsem velký pomaloběžný ventilátor a nasávací mřížku a je vyzkoušené, že takhle dokáže běžet i několik hodin s vyšší zátěží. Bez úpravy měly chladiče po 10 minutách provozu se zátěží 350W 70°C a teplota pořád stoupala, protože chladiče jsou tragicky malý a při návrhu se počítalo s chodem 5-10 minut, než chcípne baterka a potom to zase vystydne..
Pracujem pri záťaži max 150W, asi si budem musieť nájsť niekoho kto mi túto UPS asi prerobí (vytuninguje :)
Len neviem čo na to nainštalovaný softw....
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: UPS - pripojenie ďaľších akumulátorov

Příspěvek od Matess »

upřímně vám doporučuji se na to vykašlat. Pokud se jedná o UPS a jde vám jen o větší baterii najděte si nějakou starší UPS s konektorem na externí baterie a připojte si tam co chcete. Pokud má UPS konektor má i lépe řešené chlazení.

Pokud to má být znásilněná UPS na střídač, tak si kupte střídač - UPS nemá tak vysokou účinnost.
friend155
Příspěvky: 13
Registrován: ned pro 26, 2021 11:32 pm

Re: UPS - pripojenie ďaľších akumulátorov

Příspěvek od friend155 »

Matess píše:upřímně vám doporučuji se na to vykašlat. Pokud se jedná o UPS a jde vám jen o větší baterii najděte si nějakou starší UPS s konektorem na externí baterie a připojte si tam co chcete. Pokud má UPS konektor má i lépe řešené chlazení.

Pokud to má být znásilněná UPS na střídač, tak si kupte střídač - UPS nemá tak vysokou účinnost.
...beriem aj tento názor,
ale keby som sa na to chcel vykašlať tak to sem nedávam (zaujíma ma to prečo to tak funguje)
..o väčšiu batériu - akumulátor mi ani tak nejde a už vôbec nemám v pláne kupovať nejakú staršiu UPS-ku
....ide mi o to, ako a či sa dá na mojej UPS-ke sprevádzkovať ďalší aku napojený paralelne,
v úvode som to napísal, len neviem AKO... a preto je tu fórum, aby som sa dozvedel čo najviac a pokiaľ to pôjde tak to vyskúšal a spojazdnil a sorry vyjadrenia ´´vykašli sa na to alebo použi strýčka Googla už poznám, hľadal som túto tému na nete a nič som nenašiel tak sa pýtam, sory... spravil som niekde chybu???
Kúpil som si tento model (má cca týždeň) a riešim čo a ako sa dá a som vďačný za každú radu a postreh,
a vyjadrenia vykašli sa na to... kúp si starú... a pod. ma nejako neuspokoja, sorry...
Zároveň ďakujem každému, kto prispel konštruktívne a k veci, ako vidím tak to pripojenie bude asi problém, už iba nájsť niekoho kto to bude vedieť sprevádzkovať a tomu sa určite odmením...
Ak mi bude chcieť niekto pomôcť to sprevádzkovať, tak nech sa ozve cez SZ alebo mail:
friend155@zoznam.sk .......(KE a okolie) VEĽKÁ VĎAKA

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek