FV panely / větrná elektrárna pro ohřev vody

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Ivos
Příspěvky: 3
Registrován: ned čer 28, 2015 1:53 pm

FV panely / větrná elektrárna pro ohřev vody

Příspěvek od Ivos »

Zdravím,
Stavím takovou menší obytnou stodolu.
Jako laik jsem procházel místní fórum, a nejsem z toho úplně moudrý, tak bych poprosil o radu.
Chtěl bych mít soběstačnost ve výše zmiňované obytné stodole co se týče teplé vody. ( V bolieru)
Mám bohužel pultovou střechu, která je na sever, což je špatné. Dát na ní panely směr jih je nemožné.. Místo na fv panely kde mohou být na jih, jsou asi 7 m od stavby. Stavba je v táhlem údolí, kde poměrně pravidelně fouká. Tak jsem se chtěl zeptat, panely, cca 7 m od stavby, nebo větrná elektrárna, nebo nějaká kombinace obou systémů? Poradil by někdo nějaký vlastní funkční systém, včetně nějakého boileru? Děkuji a přeji klidné vánoce.
Atman
Příspěvky: 305
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: FV panely / větrná elektrárna pro ohřev vody

Příspěvek od Atman »

Prečo je na juh nemožné? Pultová strecha má väčšinou max 25 stupňov, na vyššom hrebeni nie je problém dať panely naplocho aby trčali iba 50cm a sklon 25 stupňov, takže konštrukcia 50 stupňov, pozvárať oceľovú konštrukciu z L30x30, kotviť do krokiev kombiskrutkami a vydrží to všetko. Ale tých nejakých 20m káblov stačí aj 4mm2, lebo na ohrev vody budeš mať string min 250V. Na 9 mesiacov vody bez starostí ti treba 2,5kWp panelov a nejaký čínsky vyťažovač, bojler najlacnejší 120L, straty neplatíš ty ale slnko.. Nerieš DC bojlery, oplatí sa mať také veci, ktoré vieš využiť aj ináč - na 230V. Ja som tak začínal, zaplatilo sa to za pár rokov a aj preto som potom išiel do kompletnej fotovoltaiky (ktorá sa už nikdy nezaplatí, ale ten pocit stojí za to.) Veterná elektráreň sú vyhodené peniaze.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
Ivos
Příspěvky: 3
Registrován: ned čer 28, 2015 1:53 pm

Re: FV panely / větrná elektrárna pro ohřev vody

Příspěvek od Ivos »

Děkuji za odpověď. Na pultovou střechu to prostě nedám. Je na sever a ze předu jsou stromy souseda. Permanentní stín, by se dalo říci.
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: FV panely / větrná elektrárna pro ohřev vody

Příspěvek od ZdZ »

Dobrý téma a ten kdo se ptá je ještě lepší :-)

- Na pultovou střechu to nejde dát.
- Dá se svařit konstrukce, není problém.
- Prostě to tam nedám a tečka. Je na sever a ze předu jsou stromy souseda...

Odchod z fóra po dvou příspěvcích :-)
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
Ivos
Příspěvky: 3
Registrován: ned čer 28, 2015 1:53 pm

Re: FV panely / větrná elektrárna pro ohřev vody

Příspěvek od Ivos »

Předpokládám, že jsi danou střechu viděl a problematiku okolo znáš. Měl jsem tam lidi ze 3 firem a bohužel..... Ale chápu, že pindat do prázdna umí kde kdo, protože ninak zaujmout neumí...
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: FV panely / větrná elektrárna pro ohřev vody

Příspěvek od thomas.007 »

Tak ono zadání je natolik obecné, že se dá radit jenom obecně. Nejlepší bývá fotka, ideálně za slunečného počasí v místě, kde by měly být panely a ještě lepší je třeba printscreen z map, aby se dalo opravdu něco určit. Panely na sever, ne že by to nešlo, ale reálně na ohřev bojleru by to muselo být aspoň 10kWp a to v zimě stejně moc neohřeje. Sám mám panely skoro naplocho a pokud nesvítí slunce, tak difuzní záření dá tak 1-10% jmenovitého výkonu, když se do toho opře slunce jako dnes, tak 1/3 výkonu z toho leze a to se už dá bojler ohřát i z 3,24kWp.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek