PIP 5048MKX zkušenosti

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od cipis »

No hlavně v zimě by tam měl o dost vyšší napětí než zkousne ten regulátor ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Thoma_CPU
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 18, 2022 10:37 pm

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od Thoma_CPU »

Ahoj, rád bych se zeptal vlastníků nového Kinga II (5048MKX) jestli vám funguje "docucávání ze sítě" ? Z původním FW 50.01 mi nefungovalo nabíjení z panelů když sem neměl povolené dobíjení baterky ze sítě, to se po upgrade FW na 50.02 vyřešilo ale nyní jsem zkoušel režim "docucávání" přes AC-DC-AC konverzi a nefunguje mi to.

Mám nastaveno:

SLB-UDC
SBU
BAT: USER
Operation Logic: AUT
Bypass povolen
Back to Grid : 50V
Back to dicharge: 51V
Cut-off 48,5V

Float 54,2V
Bulk 55,2V

Testoval jsem to tak že jsem nechal baterku úplně vycucnout a síť jsem měl stále připojenou jakmile se dosáhlo napětí 50V měniči začalo se vše tahat přes AC-DC-AC konverzi a panely jen dobíjeli baterku ale všechna zátež jela ze sítě. Nevím jestli jsem špatně pochopil důvod proč mít Kinga :-D takhle by se to asi chovat nemělo ne ? Očekával bych že energie z panelů půjde do zátěže a když jí bude víc než na pokrytí zátěže až pak do baterky. V případě že nebude dost energie ze solárů tak si "přicucne" ale mně se to chová tak že zátěž mám 1kW na výstupu - na vstupu mi papá měnič cca 1,1Kw (cca 90% ucinnost dvojite konverze předpokladam) + dobíjí mi baterku třeba 300W z panelů

Díky všem za odpověď ;-)
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od cipis »

A není to spíše kvůli tomu, že je vycucnutá baterka, tak je priorita nejdříve nabít baterii? Na tom mém voltpolska je to udělané v režimu SBU tak, že když klesne baterka pod 20%, tak zapne bypass a plným knedlem dobíjí baterii (spolu s panelama, když je slunko) a až to dojede na 80%, tak se vrátí bypass a jede měnič z panelů/baterek.

Principiálně je to správně, chceš mít nabitou baterii, protože slunko zapadne a nemusí ho být dost a zůstaneš na noc bez baterky.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Thoma_CPU
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 18, 2022 10:37 pm

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od Thoma_CPU »

No dle mého je ideální právě to co jde z panelů ihned spotřebovat ;-) je zbytečné ukládat do baterky a podle těch režimů by to mělo být nastaveno tak že SLB-UDC (Primárně jde energie z panelů do zátěže a pak baterie). A režim SBU (Energie se bere ze soláru > baterie a když nic není zak ze sítě). Alespoň jsem to tak pochopil. Už jsem přečetl mraky vláken a článků ale nejsem si jist jestli jsem to nějak špatně nepobral.
cipis
Příspěvky: 4360
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od cipis »

No však to spotřebuješ na nabití baterie :) Baterka je priorita, musí být nabitá, aby bylo na noc. K čemu je, že přes den ukrmíš třeba klimu, ale baterky na nule a v noci si ani nerožneš? A zejména u olovo to chce okamžitě nabíjet, hned jak to jde.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Thoma_CPU
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 18, 2022 10:37 pm

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od Thoma_CPU »

U olova je to specifické ale pokud je k dispozici síť jako že v 99% případů je tak je zbytečné dle mého ukládat do akumulátorů a pak znovu přes noc cucat - to nedává smysl zbytečně se cyklují baterie primárně by měla být spotřeba pokryta napřímo a přebytky ukládat to mi zní logicky.

Jiná varianta je samozřejmě režim UPS
Thoma_CPU
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 18, 2022 10:37 pm

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od Thoma_CPU »

Thoma_CPU píše:Ahoj, rád bych se zeptal vlastníků nového Kinga II (5048MKX) jestli vám funguje "docucávání ze sítě" ? Z původním FW 50.01 mi nefungovalo nabíjení z panelů když sem neměl povolené dobíjení baterky ze sítě, to se po upgrade FW na 50.02 vyřešilo ale nyní jsem zkoušel režim "docucávání" přes AC-DC-AC konverzi a nefunguje mi to.

Mám nastaveno:

SLB-UDC
SBU
BAT: USER
Operation Logic: AUT
Bypass povolen
Back to Grid : 50V
Back to dicharge: 51V
Cut-off 48,5V

Float 54,2V
Bulk 55,2V

Testoval jsem to tak že jsem nechal baterku úplně vycucnout a síť jsem měl stále připojenou jakmile se dosáhlo napětí 50V měniči začalo se vše tahat přes AC-DC-AC konverzi a panely jen dobíjeli baterku ale všechna zátež jela ze sítě. Nevím jestli jsem špatně pochopil důvod proč mít Kinga :-D takhle by se to asi chovat nemělo ne ? Očekával bych že energie z panelů půjde do zátěže a když jí bude víc než na pokrytí zátěže až pak do baterky. V případě že nebude dost energie ze solárů tak si "přicucne" ale mně se to chová tak že zátěž mám 1kW na výstupu - na vstupu mi papá měnič cca 1,1Kw (cca 90% ucinnost dvojite konverze předpokladam) + dobíjí mi baterku třeba 300W z panelů

Díky všem za odpověď ;-)
Ahoj, kolegové tak nikdo kdo má Kinga II neporadí ? přemýšlím že bych koupil ještě jednoho Kinga II ale moc nechápu jakou to má výhodu jelikož režim "docucávání" se mi nepodařilo zprovoznit. Přemýšlím jestli raději nevzít nového MAXe II 10kW

Díky všem :D
Uživatelský avatar
Camel
Příspěvky: 152
Registrován: čtv čer 11, 2020 6:40 am
Bydliště: Kousek od Šumperka

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od Camel »

Nevím jak si to docucávání představujete, ale interní nabíječka pokud je povolena spustí jen v případě vybití baterie na určitou nastavenou mez v tu chvíli se nabíječka spustí a jakmile se baterie nabije na určitou hodnotu tak nabíječka zase vypne. Nevím že by to mělo fungovat nějak jinak
4020Wp: 1470Wp JV, 1560Wp JZ, 990Wp SZ
EPsolar 150VDC/40A 4415N XTRA + EPsolar 150VDC/50A 5415AN
EPever IPower Plus 5000W 48V
Axpert King (145V) 5000W 48V
7200Wh starší olovo + 4800Wh Li-ion
Thoma_CPU
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 18, 2022 10:37 pm

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od Thoma_CPU »

No výhodu dvojité konverze u Kinga bych si představoval tak že:

Mám vybitou baterii která dosáhla na nastavený limit (Back to Grid : 50V) to znamená že se nyní připne síť a baterie se začne dobíjet v případě že to má povoleno (v mém případě zakázáno) a zátěž by šla primárně z panelů + co by nestačilo tak by se docuclo ze sítě a na vyrovnání/cucání z baterie by to šlo až když dosáhne baterie požadovaného napětí (Back to dicharge: 51V). Chová se mi to tak že panely jdou do baterky a ze sítě se tahá vše co jde do záteže. To bych mohl mít rovnou normálního Axperta - když není baterie přepne se na bypass (a neztrací se dvojitou konverzí) a až se baterky dobije tak to zase přepne zpět.

V Číslech :

Zátež 1000W
z PV do záteže: 500W
z PV do baterky: 0W
z CEZ (550W) - ztráta dvojitou konverzí

Tak se mi to chová v číslech :

Zátež 1000W
z PV do záteže: 0W
z PV do baterky: 500W
z CEZ (1100W) - ztráta dvojitou konverzí

Je fakt možné že jsem to nějak špatně pochopil :-D jedinou výhodu pak vidím v tom že přechod síť/baterie má 0ms dle výrobce. Nicméně to nepoužívám jelikož je pro mne lepší přepnout na bypass a počkat až se dobije baterka (takže z toho dle mého mám normálního axperta) - to přepnutí na bypass se projeví bliknutím žárovky + UPSky u serveru cvaknou. PC které mám bez UPS to ustojí ale např. dálkově ovládané IP zásuvky na dálkové ovládání (s relátkem uvnitř) to odrovná do stavu že se musí restartovat = nedá se to používat.
Matess
Příspěvky: 1519
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od Matess »

ano je to presne tak jak pises... king vlastne dava smysl jen z hlediska stability vystupu pokud bydlis nekde v horni dolni a napeti na siti lita +-20V. Já ho mám rád jako UPS, protoze 0ms transfer time = 0 problemu. Pokud ale jde o usporu energie neni to dobry produkt a s bypassem je shodny jako ne-king varianta.

Jeste muzes zkusit jednu vec a to jest nastavit prioritu jako SUB a utility odpojovat externim stykacem podle SOC baterie se zakazanym nabijenim. To by mohlo fungovat blize k tomu co chces ty.
Thoma_CPU
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 18, 2022 10:37 pm

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od Thoma_CPU »

Matess píše:ano je to presne tak jak pises... king vlastne dava smysl jen z hlediska stability vystupu pokud bydlis nekde v horni dolni a napeti na siti lita +-20V. Já ho mám rád jako UPS, protoze 0ms transfer time = 0 problemu. Pokud ale jde o usporu energie neni to dobry produkt a s bypassem je shodny jako ne-king varianta.

Jeste muzes zkusit jednu vec a to jest nastavit prioritu jako SUB a utility odpojovat externim stykacem podle SOC baterie se zakazanym nabijenim. To by mohlo fungovat blize k tomu co chces ty.
No a co to docucavani jak se tu o něm všude píše ?

Tak jsem to měl to jsem zrušil. Ted to vypínám přes přerušení pinů do panelu. Funguje to ok ale asi je pro mne je King fakt zbytečnost
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od shuty »

treba nastavit iny rezim.
ako pisal Matess:
SUB
SLB UCB
- mne to tak funguje OK. baterku udrzuje na nastavenom napati a co da solar tak to ide do spotreby, ak je solaru malo tak to docucne z DS. ak je ale solaru nadbytok tak holt smola, zostava to na streche. preto je dobre to spravit s nejakou automatikou aby to pri slnku zhodilo DS na vstupe a menic pojde v ostrove. potom ak nebude solaru dostatok tak si to doplni z baterky. ked sa baterka vybije na urcitu hodnotu tak zas pripnut DS a pricucavas.
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od xmasin »

Kromě režimu je třeba ještě nastavit prioritu kam má jít výroba ze solárů. U Kinga je to položka 16 v menu a je třeba nastavit SLb: Solar energy for load first, a podle chuti povolit nebo zakázat nabíjení baterie ze sítě, jinak solár dobíjí baterku a teprve co zbyde jde pro zátěž.
Thoma_CPU
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 18, 2022 10:37 pm

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od Thoma_CPU »

xmasin píše:Kromě režimu je třeba ještě nastavit prioritu kam má jít výroba ze solárů. U Kinga je to položka 16 v menu a je třeba nastavit SLb: Solar energy for load first, a podle chuti povolit nebo zakázat nabíjení baterie ze sítě, jinak solár dobíjí baterku a teprve co zbyde jde pro zátěž.
Edit: už to vidím režim UPS s tím že přepínat DS musím zkusit.
Thoma_CPU
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 18, 2022 10:37 pm

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od Thoma_CPU »

Ahoj, kolegové nevíte kde teď nejlíp sehnat Kinga II resp. 5048MKX dá se objednat z Taiwanu přímo ale celni řízení to prodraží :'( a v EU ho nikde nemohu najít předtím sem objednával z Itálie ale tam mají už jen Kinga I s nízkonapěťovym vstupem.

Díky moc za případné info
Matess
Příspěvky: 1519
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od Matess »

https://www.ostrovni-elektrarny.cz/?kom ... f1-p570023

září není zas až tak daleko. Zkoušel jsi tam volat?
Thoma_CPU
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 18, 2022 10:37 pm

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od Thoma_CPU »

Matess píše:https://www.ostrovni-elektrarny.cz/?kom ... f1-p570023

září není zas až tak daleko. Zkoušel jsi tam volat?
Ahoj díky za tip já úplně zapomněl na cz shopy když nikde nemají skladem :-)
soami
Příspěvky: 555
Registrován: pon lis 08, 2021 9:10 pm
Lokalita: Posázaví
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Posázaví

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od soami »

Thoma_CPU
Příspěvky: 74
Registrován: úte led 18, 2022 10:37 pm

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od Thoma_CPU »

soami píše:1ks mají skladem v DE https://www.solarfy.de/Voltronic-Axpert ... 8-Off-Grid
Opravdu akorát za dopravu chtějí přes 6k nemáte někdo zkušenost že by se to dalo domluvit níže v tomto shopu ?

Díky
wattman
Příspěvky: 58
Registrován: pon lis 15, 2021 9:07 pm

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od wattman »

Udelej si ucet na https://www.mailboxde.cz/
Pouzivam je na zasilky z D uz mozna i 10 let a naprosta spokojenost.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek