PIP 5048MKX zkušenosti

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
taran
Příspěvky: 78
Registrován: ned led 13, 2013 11:11 pm

PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od taran »

Zdravím pánové,
máte někdo v provozu PIP 5048MKX a jak Vám funguje? Já jsem koupil jeden přímo v MPP a dva tady v CZ a pořádně nefunguje ani jeden a chovají se naprosto stejně. Před tím jsem měl PIP 7248MAX a ten byl bez problémů. Jaké máte zkušenosti?
Přeji hezké svátky.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od Pawel »

Co nefunguje?
Uživatelský avatar
ViktorEX
Příspěvky: 416
Registrován: stř zář 16, 2020 5:45 pm

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od ViktorEX »

vzdycky kdyz ctu tyto radky, dekuji panubohu, ze jsem zvolil moje priserne-katastrofalni-netradicni reseni ... protoze to funguje perfektne.
nema firmware, nema display, nema statistiku a šprťouchlata na mobilu. proste ho pustis a dela proud :D

nijak to neprosazuji, ale šetří mi to srdce a můj vysoký tlak.
(polo) - Ostrov 13,8 kWp (bude 15 kWp, už to tu leží), 2x Mppt Epever 5kW, Batt Lifepo4 18kWh, 3x invertor 6kW (čistý sinus) .... 300K CZK bez práce, všechno nějaká čína,

14.7. -31.12.2021
21,4 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 3,69 MWh

1.1. -27.3.2022,
20,6 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 1,8 MWh
taran
Příspěvky: 78
Registrován: ned led 13, 2013 11:11 pm

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od taran »

Tak mě to připadá jako by tam byl jiný FW. Ve stručnosti:
- v režimu ECO nenabíjí AKU z panelů
- v režimu SUB odebírá z AKU
- AKU se nabíjí z panelů max. cca. 500W (nastavení velikosti proudu je 50A), nabíjení z DS je v pořádku
- SW WP ukazuje nesmysly, použitelné je ICC porovnání dat bylo děláno s externími měřidly
- změnu velikosti nabíjecího proudu z DS nelze provést pomocí SW WP, ani ICC

Zkouším reklamece u dodavatelů, ale zatím bez zřetelného výsledku.
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od rasto1 »

ViktorEX píše:vzdycky kdyz ctu tyto radky, dekuji panubohu, ze jsem zvolil moje priserne-katastrofalni-netradicni reseni ... protoze to funguje perfektne.
nema firmware, nema display, nema statistiku a šprťouchlata na mobilu. proste ho pustis a dela proud :D

nijak to neprosazuji, ale šetří mi to srdce a můj vysoký tlak.
Ano mas to taky zlepenec, nikto nehovori, ze zly, ale tak svojsky :-)
Ked som zacal poskulovat po FV tak vela amikov malo taketo zbastlene riesenia cize zvlast menice a zvlast nabijace mppt.
MKX je novy vyvojovy trend firmy ktora sa to uz naucila robit a je dlhodobo na trhu, bohuzial ako vacsina i oni davaju na trh nedorobky, ktore casom snad dotiahnu.
Ja som preto zvolil osvedceny 5048MK, ale keby som to realizoval dnes, tak by som MKX asi pouzil taktiez.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od LIX »

Zdravím páni, možno trocha OT ale už začínam z tej kopy axpertov šalieť.
Po dlhšej odmlke plánujem rozšíriť systém z 3kW infini solar, uvažujem nad axpertom s dvojitou konverziou.
Vedeli by ste mi prosím poradiť ktorý axper 5kW má dvojitú konverziu, vysokonapäťový vstup najlepšie 2x MPPT a od kial axperty objednávate? Našiel som ich na taliánskych stránkach za celkom dobré ceny okolo 700€ za 5kW verziu.
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od rasto1 »

LIX píše:Zdravím páni, možno trocha OT ale už začínam z tej kopy axpertov šalieť.
Po dlhšej odmlke plánujem rozšíriť systém z 3kW infini solar, uvažujem nad axpertom s dvojitou konverziou.
Vedeli by ste mi prosím poradiť ktorý axper 5kW má dvojitú konverziu, vysokonapäťový vstup najlepšie 2x MPPT a od kial axperty objednávate? Našiel som ich na taliánskych stránkach za celkom dobré ceny okolo 700€ za 5kW verziu.
taka kombinacia neexistuje.
Hod ockom, nastuduj a potom hladaj v EU skladoch.
https://www.mppsolar.com/v3/inverter-selection-guide-2/
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Ender
Příspěvky: 12
Registrován: sob úno 05, 2022 10:13 am

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od Ender »

Ahoj, tak mi to nedalo a musim se take podelit o svoje kratke zkusenosti s 5048MKX. Mam jeden kousek zatim zkusebne pripojen na 8x455wp Trina solar (kazdy ma Tigo optimizer) a 2ks Pylontech 3000c. Zatim bez AC IN a AC Out, takze pouze nabijim baterie a zkoumam jak se ta zarizeni chovaji nez to pustim do/z baraku :).
To co me zarazilo, byl spatny udaj vykonu stringu ve Watchpower. Ten ukazoval cca 2 nasobně vic nez Tigo. Koukal jsem tedy na jedotlive udaje napeti a proudu. Napeti ukazuje MKXko uplne jine nez jsem schopny namerit na vstupu ze stringu. Napriklad 339V merakem vs. 393V na displeji. To je vic jak 50V rozdil! Mate podobne zkusenosti nebo mam nejaky spatny kus?
Co me zarazilo dal, ze displej neukazuje desetinna mista pro proud. Takze Tigo ukazuje pod 1A, displej MKXka 2A :((.
9,1kWp jih; 2x5048MKX v paralelnim zapojeni; 15,6kWh Pylontech + 280Ah Lifepo4
pekoz
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 31, 2021 12:16 pm
Bydliště: vedle Ostravy

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od pekoz »

Tyhle zkušenosti mě přibrzdily při objednávání. To s měřením jak jsem si zjišťoval řeší FVE MP s výrobcem. Až bude nový FW tak se to prý upraví. Je to asi moc nové.
Nicméně - co ostatní funkce? Ještě něco je zvláštní kromě měření?
Ender
Příspěvky: 12
Registrován: sob úno 05, 2022 10:13 am

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od Ender »

Ja objednaval primo z MPP Solaru, takze jsem jim poslal dotaz a uvidim jak odpovi. Kazdopadne moc diky za info a doufam, ze to opravi firmwarem.

No dneska pekne sviti, takze se dobila baterie a stridac se zacal restartovat. Nebyl zapnuty vystup AC, takze jen nabijel baterie a po tom co dosahli baterie 51,3V tak slysim pipani. Neprisel jsem zatim na to proc to delal, ale abych se toho zbavil, tak jsem ho zapnul (aby daval do AC Out) a prestalo to. Takze to vypada, ze mam bud neco spatne nastaveneho nebo ma nejaky problem pri odstaveni stringu.

Dalsi takova vec co se mi moc nelibi, je ta aplikace Watchpower wifi, ale to budu stejne resit casem jinak, takze to do te doby preziju :).

Jinak nemam zkusenosti s hlucnosti u jinych stridacu, ale zda se mi, ze to neni zas tak hrozne. Pres dvoje dvere to slyset neni ( to pipani teda jo :)), ale jelo to max. 2,5kW do baterek, takze zadny velky vykon. Co me udivilo, ze nejvic hral RJ45 konektor u toho displeje :).
9,1kWp jih; 2x5048MKX v paralelnim zapojeni; 15,6kWh Pylontech + 280Ah Lifepo4
teapack
Příspěvky: 111
Registrován: ned říj 17, 2021 2:09 pm

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od teapack »

Taky mám podezření, že měření trochu kecá, musím to ještě ověřit (občas se mi zdá, že vyrábí podezřele moc). U mě se napětí stringu liší o 5V. Napětí baterie měří dobře.

Zdá se, že i MPPT nefunguje úplně špatně. První watty začínají lézt ještě za tmy. Maximální nabíjecí proud baterie z panelů lze nastavit na 100A.

Největší neduh je asi to, že v ECO módu nedobíjí z panelů baterii. Bere pouze cca 20-30W (zřejmě na pokrytí vlastní spotřeby). Psal jsem to výrobci a snad to nějak řeší.

Další nedostatek - při poklesu napětí baterie pod limit "back to utility" přestane používat baterii a automaticky ji začne dobíjet ze sítě, i když to má zakázané. Mám nastaven režim "SBU", priority "SLB - UDC". Prý je to bezpečnostní funkce kvůli ochraně baterie.

Na jiná omezení jsem zatím nenarazil. Tak snad s tím něco udělají v novém FW.

Ještě doplnění, aplikace Watchpower mi přijde nepoužitelná. Někdy má neskutečné zpoždění, někdy se nenačte vůbec...
Ender
Příspěvky: 12
Registrován: sob úno 05, 2022 10:13 am

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od Ender »

Tak dnes aplikovan postup od MPP solar a zda se ze vstupni napeti ze stringu uz meri spravne (tim padem i vykon stringu a mel by odpovidat udajum z Tigo). Bylo potreba kalibrovat menic. Zajimave je, ze v tom popisu byl zminen Voltronic.
9,1kWp jih; 2x5048MKX v paralelnim zapojeni; 15,6kWh Pylontech + 280Ah Lifepo4
taran
Příspěvky: 78
Registrován: ned led 13, 2013 11:11 pm

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od taran »

Ender píše:Tak dnes aplikovan postup od MPP solar a zda se ze vstupni napeti ze stringu uz meri spravne (tim padem i vykon stringu a mel by odpovidat udajum z Tigo). Bylo potreba kalibrovat menic. Zajimave je, ze v tom popisu byl zminen Voltronic.

Mohl by jsi prosím ten postup zveřejnit? Asi nás je víc se stejným problémem. Diky za všechny postižené.
teapack
Příspěvky: 111
Registrován: ned říj 17, 2021 2:09 pm

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od teapack »

Mně dnes také poslali odkaz s postupem kalibrace, předpokládám, že to bude totéž:

https://easyupload.io/z326eu

Ke zkoušce se dostanu až odpoledne...
pekoz
Příspěvky: 72
Registrován: úte srp 31, 2021 12:16 pm
Bydliště: vedle Ostravy

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od pekoz »

Zajímavá užitečná informace.
Ještě takový dotaz.
Mohl by někdo z Vás (nejlépe všichni :) ) napsat jaké máte panely pro tenhle měnič.
Já třeba mám 8s 370Wp Trina. Zatím hřeju vodu BELem.
Jestli to není třeba blbost (malý výkon např.) si koupit zrovna tenhle.
Ale zase bych chtěl 48V.
Fakt je že jsem z FV začal loni v říjnu :(
teapack
Příspěvky: 111
Registrován: ned říj 17, 2021 2:09 pm

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od teapack »

Mám tam pověšeno celkem 16 panelů Jinko 400W (8S2P)
Ender
Příspěvky: 12
Registrován: sob úno 05, 2022 10:13 am

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od Ender »

teapack píše:Mně dnes také poslali odkaz s postupem kalibrace, předpokládám, že to bude totéž:

https://easyupload.io/z326eu

Ke zkoušce se dostanu až odpoledne...
Jo, je to presne to same a fakt to funguje. Napeti uz ukazuje spravne. Pak jsem jim psal dotaz jestli by mohli upravit zobrazeni proudu alespon na jedno desetinne misto na displeji. A to odepsali, ze to nejde. Tak je nebudu dal provokovat :)
9,1kWp jih; 2x5048MKX v paralelnim zapojeni; 15,6kWh Pylontech + 280Ah Lifepo4
Ender
Příspěvky: 12
Registrován: sob úno 05, 2022 10:13 am

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od Ender »

teapack píše:Mám tam pověšeno celkem 16 panelů Jinko 400W (8S2P)
To uz je hezky. Ja mam jen 8x455 Trina na jih. Dneska uz bych asi sel do mensich, abych je mohl dat paralelne a neprekrocil tech 6kWp na menici.
Ty parelelni vetve mas na vychod, zapad nebo si s tim menic poradi a nepusti vic nez 6kWp?
9,1kWp jih; 2x5048MKX v paralelnim zapojeni; 15,6kWh Pylontech + 280Ah Lifepo4
teapack
Příspěvky: 111
Registrován: ned říj 17, 2021 2:09 pm

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od teapack »

Mám to všechno na JJZ, měnič si s tím poradí. Jen je potřeba dodržet dva parametry - max. 27A a max. 500Voc (při nejnižší teplotě). Výkon lze při dodržení těchto limitů lehce přepálit...
To je fajn, že kalibrace pomohla. Já musím počkat, až mi přijde USB - RS 232 převodník, komunikaci přes microUSB se mi nepodařilo rozchodit (zlobí ovladače). Jsem zvědav, zda mi to pomůže, mně měření napětí stringu kecá cca o 5V, ale výkon z panelů lže tak o 200W, tak uvidíme...
Co se měření proudu týče, tak je blbé, že to hlásí na celá čísla i ve výpisu, nejen na displeji.
teapack
Příspěvky: 111
Registrován: ned říj 17, 2021 2:09 pm

Re: PIP 5048MKX zkušenosti

Příspěvek od teapack »

Tak můj PIP-5048MKX už nabíjí i v ECO módu. Výrobce poslal opravený FW. Mám ho nainstalovaný cca týden. Po instalaci mi začal měnič špatně měřit napětí baterie (do té doby měřil celkem přesně). Naštěstí to lze uživatelsky zkalibrovat. Jiný neduh jsem zatím nezjistil.

Návody na kalibraci jsou zde (nepovedlo se mi připojit přes microUSB, s převodníkem RS232-USB nebyl problém):
napětí baterie: https://ulozto.cz/file/yef8CrxK8Oib/mk- ... c0AQt4Zj==
napětí panelů: https://ulozto.cz/file/vWXetfJ8uKCI/mkx ... k1GQuvZN==
proud z panelů: https://ulozto.cz/file/Rx10KnC1ZV8c/mkx ... EWG0gfATLl
komunikační program, kterým se to kalibruje: https://ulozto.cz/file/wVQ4wcY8xB2A/com ... 5uFGDjZj==
a jako bonus, kdyby se někomu hodil postup demontáže:
https://ulozto.cz/file/WIou08A7KLbQ/mkx ... W2IQSvZj==

Zde je i zmíněný update FW, ale pusťte se do toho pouze, pokud víte co děláte, nerad bych byl nařčen ze zničení měniče, kdyby se někomu update nevydařil... Alibisticky tedy píši, jen na vlastní nebezpečí: https://ulozto.cz/file/QdJMM9nYClki/mkx ... V4D2L2BN==
Postupoval jsem dle tohoto návodu: https://www.fve-mp.cz/aktuality/navod-n ... pp-solar-6 (bez aktualizace ovládacího panelu, ale pozor v části aktualizace ovládacího panelu je popsán restart a odpojení měniče před nahráním FW, to je třeba dodržet)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek