Nejlepší panely pro rok 2022 - přehledně

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.

Co s přehledem panelů pro rok 2022

Nechat si pro sebe
5
22%
Podělit se s ostatními
4
17%
podělit se s ostatními a dát možnost editace vybraným
8
35%
podělit se s ostatními a dát možnost editace všem
6
26%
 
Celkem hlasů: 23

SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Nejlepší panely pro rok 2022 - přehledně

Příspěvek od SvetZitrka »

Pokud vybíráte FV panely ::pv:: stejně jako já, jistě jste zjistili, že možnosti je tolik že jednomu jde z toho hlava kolem :oops: . Informace jsou sice relativně dobře dostupné, ale vždy jen po malých kouscích. Nikde se mi nepodařilo najít ucelený a aktuální přehled všech "lepších" panelu na trhu, s možnosti filtrace atd. (asi nějaký existuje ale dotyční si jej dobře chrání). Rozhodl jsem se tedy v rámci vlastních potřeb a sebevzdělání se tím trochu prohrabat a takový seznam udělat.

Zabralo mi to už pár hodin a rozhoduji se co s tímto sezname dále a dává mi smyls se o něj podělit. Dělal jsem jej ale primárně pro své potřeby (AllBlack panelů) a tak je zde velká šance, že pro vaše potřeby budou nějaké panely chybět. Takže byste je možná chtěli doplnit. Doplňování by mělo mít ale nějaké pravidla, tak aby se data jako celek daly porovnávat. ::fv::

Nabízí se zde i možnost udělat to primárně v angličtině s CZ popisky jako poznámky. Pak to může používat téměř kdokoliv.

Na začátku je práce nejvíce, ale udržovat už dále tento seznam je časově nenáročné pro jednoho člověka, natož pro skupinu. Udělal jsem pro vás anketu. Tak mi tam kdyžtak řekněte, jak to vidíte vy. Podle vašeho zájmu a podle toho jak dopadne anketa, se rozhodnu jak dál. Zdali si to v jednom extrému nechám pro sebe, nebo to v druhém extrému nasdílím pro všechny. *sun*

Aktuálně to vypadá nějak takto, malá ochutnávka: jedná se jen o malý výsek dat a ta se neustále doplňují a zpřesňují
fotovoltaic panels.png
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Nejlepší panely pro rok 2022 - přehledně

Příspěvek od SvetZitrka »

Pár lidí už hlasovalo, děkuji za to. Trochu jsem doufal :twisted: , že k hlasování sem napíšete ještě svůj názor na věc a přidáte např: proč jste hlasovali zrovna pro tuto volbu. Pomohlo by to udělat si celistvější představu o vašem názoru.
:arrow: Zvládnete doplnit?
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nejlepší panely pro rok 2022 - přehledně

Příspěvek od Dagus »

Nevím jak pro tebe, ale pro mě u nákupu je důležité hlavně dostupné skladem a cena/parametry. Je hezké,že uvidím jak moc je super LG panel, ale když mi ho nikdo nedodá, nebo za jiné ceny, tak to postrádá smysl. Podivej se třeba na iftech tam mají excel tabulku kde je výrobce/wattáž/počet kusů/cena a to si myslím dostačuje. Když má panel 370W odhaduji, že to je 160cm panel a když přes 400 tak 2m formát, protože jsou to moderní panely. Jelikož je totální nedostatek a pokud neobjednáš paletu, tak se s tebou nikdo nebaví, tak vybírat co chceš je krásný, ale nakonec koupíš stejně co je a nebo nic.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Nejlepší panely pro rok 2022 - přehledně

Příspěvek od FRSO »

SvetZitrka píše:Pokud vybíráte FV panely ::pv:: stejně jako já, jistě jste zjistili, že možnosti je tolik že jednomu jde z toho hlava kolem :oops: . Informace jsou sice relativně dobře dostupné, ale vždy jen po malých kouscích. Nikde se mi nepodařilo najít ucelený a aktuální přehled všech "lepších" panelu na trhu, s možnosti filtrace atd. (asi nějaký existuje ale dotyční si jej dobře chrání). Rozhodl jsem se tedy v rámci vlastních potřeb a sebevzdělání se tím trochu prohrabat a takový seznam udělat.

Zabralo mi to už pár hodin a rozhoduji se co s tímto sezname dále a dává mi smyls se o něj podělit. Dělal jsem jej ale primárně pro své potřeby (AllBlack panelů) a tak je zde velká šance, že pro vaše potřeby budou nějaké panely chybět. Takže byste je možná chtěli doplnit. Doplňování by mělo mít ale nějaké pravidla, tak aby se data jako celek daly porovnávat. ::fv::

Nabízí se zde i možnost udělat to primárně v angličtině s CZ popisky jako poznámky. Pak to může používat téměř kdokoliv.

Na začátku je práce nejvíce, ale udržovat už dále tento seznam je časově nenáročné pro jednoho člověka, natož pro skupinu. Udělal jsem pro vás anketu. Tak mi tam kdyžtak řekněte, jak to vidíte vy. Podle vašeho zájmu a podle toho jak dopadne anketa, se rozhodnu jak dál. Zdali si to v jednom extrému nechám pro sebe, nebo to v druhém extrému nasdílím pro všechny. *sun*

Aktuálně to vypadá nějak takto, malá ochutnávka: jedná se jen o malý výsek dat a ta se neustále doplňují a zpřesňují
fotovoltaic panels.png
Výkon panelu se opravdu neuvádí v kW
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 437
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: Nejlepší panely pro rok 2022 - přehledně

Příspěvek od Lubik »

Taková tabulka nemá valný význam. Každý má trochu jiné kritéria výběru a nabídka se stále mění.
Já jsem vybíral podle dostupnosti a ceny. Náhodou jsem narazil na panely se 40% slevou, které měly trochu šmouhy na skle a byly v dosahu několika km.
Myslím, že je užitečnější, když sem někdo hodí odkaz na nějakou akci nebo zajímavou cenu
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
rob.brno
Příspěvky: 960
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Nejlepší panely pro rok 2022 - přehledně

Příspěvek od rob.brno »

Jedno ze skutečně relevantních kriterií je "velikost" výrobce panelů a to už je leta zaběhnuté hodnocení Tear-1
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Nejlepší panely pro rok 2022 - přehledně

Příspěvek od vla »

V čem mají být nejlepší? Výkon, poměr výkon/cena, mechanické vlastnosti, dostupnost, cena dopravy atd. Je mnoho kriterií, podle kterých se rozhodujeme.
Nemám rád tenhle stát.
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Nejlepší panely pro rok 2022 - přehledně

Příspěvek od SvetZitrka »

Lubik píše:Taková tabulka nemá valný význam. Každý má trochu jiné kritéria výběru a nabídka se stále mění.
Já jsem vybíral podle dostupnosti a ceny. Náhodou jsem narazil na panely se 40% slevou, které měly trochu šmouhy na skle a byly v dosahu několika km.
Myslím, že je užitečnější, když sem někdo hodí odkaz na nějakou akci nebo zajímavou cenu
Díky za názor. Pokud vybíráte pouze podle dostupnosti a ceny, naprosto chápu, že podobný "katalog" tabulka s parametry fotovoltaickcýh panelů, pro vás nemá smysl. Protože právě cena a dostupnost, jsou jediné dva parametry, které se u konkrétních modelů mění. Vše ostatní je ale jednou dané a neměnné.

Můj pohled na věc je takový, že kupovat panely jen podle akce (ceny), je velmi krátkozraké a mohlo by se ve finále naopak prodražit. K takovému přístupu bych sáhl až kdyby mě tlačil čas.
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Nejlepší panely pro rok 2022 - přehledně

Příspěvek od SvetZitrka »

rob.brno píše:Jedno ze skutečně relevantních kriterií je "velikost" výrobce panelů a to už je leta zaběhnuté hodnocení Tear-1
A jak to souvisí s otázkou tohoto vlákna?
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Nejlepší panely pro rok 2022 - přehledně

Příspěvek od SvetZitrka »

vla píše:V čem mají být nejlepší? Výkon, poměr výkon/cena, mechanické vlastnosti, dostupnost, cena dopravy atd. Je mnoho kriterií, podle kterých se rozhodujeme.
To co píšete je jistě zřejmé i naprostému nováčkovi v oboru. Jaký význam má váš komentář? Asi jsem ho nepochopil.
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Nejlepší panely pro rok 2022 - přehledně

Příspěvek od vla »

Jenže Vám to asi jasné není. Jinak byste určitě napsal hodnocení bude podle těchto kriterií, která mají takovouto váhu. Např. výkon panelů 60%, mechanické zpracování 20% doprava 5% atd. Pokud si myslíte, že hodnocením je soupis parametrů, který najdete u jednotlivých výrobků, tak jste neudělal nic. To si každý zájemce umí najít sám.
Nemám rád tenhle stát.
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Nejlepší panely pro rok 2022 - přehledně

Příspěvek od SvetZitrka »

Zkuste si prosím přečíst ještě jednou můj první post. Já vám přece nenabízím hodnocení (agregované parametry), ale něco spíše co by se dalo nazvat katalogem. Kde si každý bude moci vybrat, pro něj nevhodnější panel, podle kritérií/parametrů, které jsou zrovna pro jeho instalaci nejdůležitější.

Hodnocení panelů, kdy každému parametru panelu přiřadíte nějakou "subjektivní" váhu, vám tady přece ale nenabízím.

Může si každý najít parametry panelů? jasně může. Ale tohle řešení "srovnání většiny" by třeba mě, ušetřilo hodiny hledání a srovnávání na pouhých pár minut. Vaše tvrzení je přitažené za vlasy, stejně jako kdybyste tvrdil, že tohle fórum není potřeba, jelikož většinu informaci si lidé mohou najít na internetu někde jinde :twisted:

Pokud vám toto řešení "katalogu/tabulky" nepřijde zajímavé, stačilo napsat, že vám nepřijde zajímavé z těch a těch důvodů a ne to takto okecávat.
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Nejlepší panely pro rok 2022 - přehledně

Příspěvek od vla »

Vžyť si to tvořte, když Vás to baví. Já Vám v tom určitě nebráním. Jem jsem napsal svůj názor. Pokud to nazvete " seznam vyráběných panelů v roce 22" ani nepípnu. Ale "nejlepší" to si fakt fandíte.
Nemám rád tenhle stát.
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Nejlepší panely pro rok 2022 - přehledně

Příspěvek od SvetZitrka »

Možná to příště chce přečíst více než jen název vlákna ;). Ale věřím, že ten nejlepší Fotovoltaický Panel tam najdete i vy.
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Nejlepší panely pro rok 2022 - přehledně

Příspěvek od SvetZitrka »

Dagus píše:Nevím jak pro tebe, ale pro mě u nákupu je důležité hlavně dostupné skladem a cena/parametry. Je hezké,že uvidím jak moc je super LG panel, ale když mi ho nikdo nedodá, nebo za jiné ceny, tak to postrádá smysl. Podivej se třeba na iftech tam mají excel tabulku kde je výrobce/wattáž/počet kusů/cena a to si myslím dostačuje. Když má panel 370W odhaduji, že to je 160cm panel a když přes 400 tak 2m formát, protože jsou to moderní panely. Jelikož je totální nedostatek a pokud neobjednáš paletu, tak se s tebou nikdo nebaví, tak vybírat co chceš je krásný, ale nakonec koupíš stejně co je a nebo nic.
Díky za názor, máte odkaz na ten excel?
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Nejlepší panely pro rok 2022 - přehledně

Příspěvek od SvetZitrka »

FRSO píše:
SvetZitrka píše:Pokud vybíráte FV panely ::pv:: stejně jako já, jistě jste zjistili, že možnosti je tolik že jednomu jde z toho hlava kolem :oops: . Informace jsou sice relativně dobře dostupné, ale vždy jen po malých kouscích. Nikde se mi nepodařilo najít ucelený a aktuální přehled všech "lepších" panelu na trhu, s možnosti filtrace atd. (asi nějaký existuje ale dotyční si jej dobře chrání). Rozhodl jsem se tedy v rámci vlastních potřeb a sebevzdělání se tím trochu prohrabat a takový seznam udělat.

Zabralo mi to už pár hodin a rozhoduji se co s tímto sezname dále a dává mi smyls se o něj podělit. Dělal jsem jej ale primárně pro své potřeby (AllBlack panelů) a tak je zde velká šance, že pro vaše potřeby budou nějaké panely chybět. Takže byste je možná chtěli doplnit. Doplňování by mělo mít ale nějaké pravidla, tak aby se data jako celek daly porovnávat. ::fv::

Nabízí se zde i možnost udělat to primárně v angličtině s CZ popisky jako poznámky. Pak to může používat téměř kdokoliv.

Na začátku je práce nejvíce, ale udržovat už dále tento seznam je časově nenáročné pro jednoho člověka, natož pro skupinu. Udělal jsem pro vás anketu. Tak mi tam kdyžtak řekněte, jak to vidíte vy. Podle vašeho zájmu a podle toho jak dopadne anketa, se rozhodnu jak dál. Zdali si to v jednom extrému nechám pro sebe, nebo to v druhém extrému nasdílím pro všechny. *sun*

Aktuálně to vypadá nějak takto, malá ochutnávka: jedná se jen o malý výsek dat a ta se neustále doplňují a zpřesňují
fotovoltaic panels.png
Výkon panelu se opravdu neuvádí v kW
Je mi celkem jasné, že výkon FV panelu se uvádí ve Wp (Watt-peak), ale běžně se udává ve W (Watech) byť to pro někoho nemusí být 100% správně.
Např zde: https://www.solarreviews.com/blog/what- ... lar-panels
A tady taky https://www.cleanenergyreviews.info/blo ... lar-panels
Tady pak uvádí cenu přepočtenou na Watt https://news.energysage.com/best-solar- ... e-ranking/

Používá se to tedy běžně. Máte pak něco i k tématu "vlákna"?
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Nejlepší panely pro rok 2022 - přehledně

Příspěvek od dracekvo »

To že někdo udává výkon u panelů ve W akorát svědčí o nekompetentnosti autora článku. Na internetu najdu spoustu nesmyslů, protože tam může psát každý. A to že něco takového najdu, neznamená automaticky, že je to běžné.
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Nejlepší panely pro rok 2022 - přehledně

Příspěvek od SvetZitrka »

OK beru, ale zdali je to takto správně, nebo ne, není úplně předmětem a cílem tohoto vlákna.
K tématu taky máte co říct?
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Nejlepší panely pro rok 2022 - přehledně

Příspěvek od fugas »

Nevím úplně od čeho se odrazit. Sestavit katalog podle informací výrobců, aby informace byly na jednom místě? Jiné další funkční rozdělení mě totiž napadá pouze stylem pokus/omyl. Nakoupit od zájmových panelů po jednom kuse. Pod stejným úhlem je umístit na stejné regulátory a baterie se stejnými parametry a po celý rok měřit jak to funguje. Luxmetrem měřit intenzitu světla. Tak by se snad daly získat jakž takž relevantní výsledky k seriózní publikaci pro někoho, kdo má zájem opravdu jen o to nejlepší. Respektive nejlepší pro konkrétní využití. To ale asi nikdo dělat nebude.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Nejlepší panely pro rok 2022 - přehledně

Příspěvek od SvetZitrka »

Ten váš návrh zní zajímavě a rozhodně věcně, i když dost pracně a mnohým se pochopitelně do něj nebude chtít.
Tabulka katalog ale řeší základní rozstřel a nejde až takto do hloubky. Může to být ale další krok a s tabulkou se pěkně doplňovat.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek