Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od FRSO »

SvetZitrka píše:
FRSO píše: Tento web patří k tobě ?, že má stejný název, jak tvůj nick.
https://www.svetzitrka.cz
Jak to souvisí s tématem tohoto vlákna? Není pro tento typ dotazu lépe volit spíše MP?
My si tady mezi sebou většinou nic netajíme, nebo se stydíš za ten web ? proč volit MP, třeba to zajímá více lidí tu na foru.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od SvetZitrka »

Jsem zde na fóru relativně krátce, takže neznám tak dobře zdejší folklor :).

Jinde je ale běžným zvykem, že aby informace ve fóru měly nějaký dlouhodobý smysl a využitelnost pro co nejširší komunitu, je potřeba zachovávat určitý řád a pravidla komunikace. Například neodbíhat od tématu tzv. off-topic, který je nežádoucí a snižuje přehlednost informací. Navíc informace na fórech, jsou většinou určeny pro více lidí. Pokud se ale jeden člen, chce zeptat druhého používá se většinou PM, ať se fórum nespamuje informacemi, které nejsou užitečné všem.

Když už jsme tady tak velká rodina, jak tvrdíte a off-topic témata vám zde nevadí, zeptám se. Proč je pro vás ta informace tak důležitá, proč jí chcete vědět a k čemu vám bude :) ?
mmv
Příspěvky: 220
Registrován: úte dub 13, 2021 10:45 pm
Lokalita: východ Prahy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13500
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od mmv »

:D :D :D :D a já tě šacoval na redaktora (např.) D testu , kterej dostal za úkol zmapovat nabídku, kvalitu a výkon okolo FV panelů, jen se mu do toho samotnému nechtělo dávat moc energie :D :D :D :D ten systém tahání rozumů mně připadal "podezřelý" :D :D :D :D
9900Wp 6×ESM-450H, 6×UL-450M-144HV 8×VDS-S144 zzj 15°, 3600Wp 8×AS-6m144VV vvs 30° 2× Epever 4415, 1×Easun 8048, Axpert king 5kW, 240Ah staré olovo, 450Ah LI-ION mivvyenergy.cz
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od SvetZitrka »

mmv píše::D :D :D :D a já tě šacoval na redaktora (např.) D testu , kterej dostal za úkol zmapovat nabídku, kvalitu a výkon okolo FV panelů, jen se mu do toho samotnému nechtělo dávat moc energie :D :D :D :D ten systém tahání rozumů mně připadal "podezřelý" :D :D :D :D
Tak snad jsem tě nezklamal ;) . Tohle dělám primárně pro sebe :lol: , ale kdo ví, třeba jednou o tom začnu psát i články :). Fakt to vypadalo tak podezřele? :)

Ale třeba se tohle vlákno klukům z D-testu bude hodit :), ten jejich test z toku 2018 už není moc aktuální. Chtělo by to update.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od DanoP »

SvetZitrka píše:*sun* Tak za mě nakonec vybrány panely REC Alpha Black REC375AA Black.
Nechcem vás sklamať, ale skúšali ste si zistiť či tie panely viete aj u nás (CZ, SK) kúpiť. Ja som to skúšal v auguste (8), a nepochodil som. Dokonca aj nemecký obchodníci mi odpísali, že dodávajú už len DE a AT, aj keď pred 2 rokmi SK nebolo problém aj pri 6ks.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od Dagus »

SvetZitrka píše:Když už jsme tady tak velká rodina, jak tvrdíte a off-topic témata vám zde nevadí, zeptám se. Proč je pro vás ta informace tak důležitá, proč jí chcete vědět a k čemu vám bude :) ?
Tak když si přečtu co na tom webu píšeš, tak se se domnívám, že všechny informace časem monetizuješ. V tomhle směru udržovat někomu databázi panelů, pro jeho konzultační business je úlet. Třeba se pletu, ale domnívám se, že se jen chceš svézt na solárním boomu. Jinak si nedokážu to vyhýbání odpovědi vysvětlit. :uh:
FRSO a jeho detektivní kancelář odvedla dobrou práci. :yes:
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Artuš
Příspěvky: 34
Registrován: čtv pro 23, 2021 8:04 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od Artuš »

Já nevim, mě to celý připadne, jakože si někdo zkouší zjistit, co má dovézt, protože se mu naskytla nějaká možnost. V době katastrofálního nedostatku všeho, včetně panelů, mě z toho trčí biznis na všechny strany, ze kterých se na to dívám.
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od SvetZitrka »

DanoP píše:
SvetZitrka píše:*sun* Tak za mě nakonec vybrány panely REC Alpha Black REC375AA Black.
Nechcem vás sklamať, ale skúšali ste si zistiť či tie panely viete aj u nás (CZ, SK) kúpiť. Ja som to skúšal v auguste (8), a nepochodil som. Dokonca aj nemecký obchodníci mi odpísali, že dodávajú už len DE a AT, aj keď pred 2 rokmi SK nebolo problém aj pri 6ks.
Určitě dobrá poznámka, díky za ní. Aktuálně jsem to nezkoušel. Ale běžně nakupuji v DE jinou elektroniku, tak doufám že ani toto nebude problém. Pokud ano, objednám celou paletu, nebo dvě (sám jich potřebuji cca 50 kusů) a co zbude prodám zde na fóru, pokud bude zájem. To už by neměl být problém ne?

Pro mě je to ale aktuální až v době montáže 2022-2023
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od SvetZitrka »

Dagus píše:
SvetZitrka píše:Tak když si přečtu co na tom webu píšeš, tak se se domnívám, že všechny informace časem monetizuješ. V tomhle směru udržovat někomu databázi panelů, pro jeho konzultační business je úlet. Třeba se pletu, ale domnívám se, že se jen chceš svézt na solárním boomu. Jinak si nedokážu to vyhýbání odpovědi vysvětlit. :uh:
FRSO a jeho detektivní kancelář odvedla dobrou práci. :yes:
Nenapsal jste o jakém webu mluvíte, takže sotva se k tomu mohu vyjádřit. Možná zkuste web uvést a vysvětlit, jak jste k závěrům došel, třeba to pak k nějaké konstruktivní debatě povede.

Chlapi, jsem z toho vašeho přístupu zde na fóru trochu zklamaný. Nevím, zdali se vaše podezřívavost zakládá na nějaké špatné zkušenosti, ale doufal jsem že nováčka zde na fóru přivítáte vřeleji. Místo toho mě hromadně grilujete jak malého Jardu. :roll:

Přišel jsem sem pro radu s výběrem AllBlack panelu. Místo toho jsem dostal pořádnou dávku výslechu, kritiky a podezřívání. Škoda. Já jsem si své panely už vybral, dokonce jsem nabídl, že se podělím o nástroj, který mě s výběrem pomohl. Nikomu nic z toho ale nenutím.
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od SvetZitrka »

Artuš píše:Já nevim, mě to celý připadne, jakože si někdo zkouší zjistit, co má dovézt, protože se mu naskytla nějaká možnost. V době katastrofálního nedostatku všeho, včetně panelů, mě z toho trčí biznis na všechny strany, ze kterých se na to dívám.
Mě z vás picne. Kdybych chtěl něco prodávat, nemusím ztrácet čas debatou zde na fóru. Jak říkáte, je nedostatek. Stačilo by přivést paletu a po týdnu by se po ní zaprášilo. ::pv::
Artuš
Příspěvky: 34
Registrován: čtv pro 23, 2021 8:04 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od Artuš »

Jestli je to opravdu tak, jak říkáš, tak se omlouvám. Ale nesmíš se zlobit, to, jak jsi celou záležitost odprezentoval, je podezřelý vícero lidem, včetně mě. A to snad uznáš že něco vypovídá. Sleduju to tady i na vedle jším fóru a.... no prostě si nemůžu pomoct, je mě to divný. Navíc je to podle mě celé, neřeknu k ničemu, nějakou výpovědnou hodnotu to má jako shrnutí toho, co je aktuálně na trhu, ale příští rok a další a další tady budou jiné panely, jiné technologie. Sám jsi psal, že nikam nespěcháš, ale nic víc o svě plánované FVE jsi nenapsal a to je taky, alespoň mě, hóóódně divný.
mmv
Příspěvky: 220
Registrován: úte dub 13, 2021 10:45 pm
Lokalita: východ Prahy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13500
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od mmv »

SvetZitrka píše:
Přišel jsem sem pro radu s výběrem AllBlack panelu. Místo toho jsem dostal pořádnou dávku výslechu, kritiky a podezřívání. Škoda. Já jsem si své panely už vybral, dokonce jsem nabídl, že se podělím o nástroj, který mě s výběrem pomohl. Nikomu nic z toho ale nenutím.
tak se poděl, tančíš okolo toho jako prvnička před prvním štrychem :-D

https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing

... imho tady na tom vzorku je jasně vidět, jak je to groo tabulky k ničemu, totiž nesedí už cena, a i odkazy jsou offtopic
9900Wp 6×ESM-450H, 6×UL-450M-144HV 8×VDS-S144 zzj 15°, 3600Wp 8×AS-6m144VV vvs 30° 2× Epever 4415, 1×Easun 8048, Axpert king 5kW, 240Ah staré olovo, 450Ah LI-ION mivvyenergy.cz
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od SvetZitrka »

Artuš píše:Jestli je to opravdu tak, jak říkáš, tak se omlouvám. Ale nesmíš se zlobit, to, jak jsi celou záležitost odprezentoval, je podezřelý vícero lidem, včetně mě. A to snad uznáš že něco vypovídá. Sleduju to tady i na vedle jším fóru a.... no prostě si nemůžu pomoct, je mě to divný. Navíc je to podle mě celé, neřeknu k ničemu, nějakou výpovědnou hodnotu to má jako shrnutí toho, co je aktuálně na trhu, ale příští rok a další a další tady budou jiné panely, jiné technologie. Sám jsi psal, že nikam nespěcháš, ale nic víc o svě plánované FVE jsi nenapsal a to je taky, alespoň mě, hóóódně divný.
Já se nezlobím, ale jsem zklamaný. Fórum, neboli online komunita, je odrazem lidi v ní. Tedy alespoň většiny. Jaké mají vědomosti, zdali jsou ochotni se o ně dělit, jak empatický přístup komunikace preferují atd.

Mě osobně reakce místních štamgastu zatím spíše odradila. Doufám, že to bylo pouze nedorozumění a nejedná se o "pravou tvář fóra", jinak za mě není důvod zde dále chodit a být součástí této na první pohled skvělé vypadající komunity.
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od SvetZitrka »

mmv píše:tak se poděl, tančíš okolo toho jako prvnička před prvním štrychem :-D
Tak to už jsem dlouho neslyšel, ale pobavil jste :lol: . Jak bude chvíle, tak během svátku tam udělám pár úprav a pak to nasdílím do druhého vlákna zde na fóru.
Artuš
Příspěvky: 34
Registrován: čtv pro 23, 2021 8:04 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od Artuš »

SvetZitrka píše:
Já se nezlobím, ale jsem zklamaný. Fórum, neboli online komunita, je odrazem lidi v ní. Tedy alespoň většiny. Jaké mají vědomosti, zdali jsou ochotni se o ně dělit, jak empatický přístup komunikace preferují atd.

Mě osobně reakce místních štamgastu zatím spíše odradila. Doufám, že to bylo pouze nedorozumění a nejedná se o "pravou tvář fóra", jinak za mě není důvod zde dále chodit a být součástí této na první pohled skvělé vypadající komunity.
A co jsi jako čekal? Nadšenou vědeckou konferenci od lidí, co už maj panely na střeše a prachmálo je zajímá, co si tam dáš ty? Většinu tady zajímá, jak vylepšit svůj systém, jak zefektivnit výrobu, zbastlit měření, řízení přebytků a podobný věci. A najednou přijdeš sem se svým marketingovým projektem, pokládáš dotazy jako vystřižené z průzkumů a vyptáváš se, jestli si máš koupit činčilu, nebo stříbrnou lišku v době, kdy zimníky jdou na dračku, leze jim cena do nebes a nejsou k mání? Co to jako je? Kde je tvoje FVE, kde máš dotazy kolem mnohem důležitějších věcí? Panely jsou nejlevnější komponenta FVE, a každej ti tady řekne, že než se patlat s tím, jestli účinnost 20,1 nebo 20,8 procent, tak radši dokoupí pár kousků a je po ptákách.
A co se týče dlouhověkosti, taky tady není X lidí, co mají FVE 25 let a kdo ji má 10 let tak má panely, co už jsou dávno z obliga, ti ti taky nic neřeknou. Nezlob se, ale jestli tě nic jinýho, než panely a zdejší dobrá vůle nezajímají a nemáš jeden, jedinkatej dotaz ke "své vlastní FVE", tak jsi hodně podezřelej. To radši kápni božskou a spíš se dočkáš odpovědi, protože pokud mají lidi dojem, že je někdo vomejvá, tak se s ním bavit nebudou.
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od SvetZitrka »

Díky Artuši, konečně někdo, kdo to dokáže smysluplně napsat. Má to hlavu a patu a není to jen podezřívavé tytyty

Doufal jsem, že moje očekávání jsou jasně vidět z první reakce v tomto vlákně. Pokud není omlouvám se. Dokážete mi poradit, co jsem v prvním postu tohoto vlákna měl udělat jinak a proč? Díky
  1. hledal jsem zkušenosti z praxe (protože marketing firem je jedna věc, ale realita můžeme být jiná)
  2. zajímaly mě ale i vaše názory na instalaci, kterou jsem obecně popsal, primárně proto, zdali mi něco v mých úvahách neuniklo

Proč nesdílím celou FV, ale řeším jen panely? Z pohledu informací, to mám už většinově zvládnuté. Proto zde neřeším celou FVE. Jednak je dost specifická (jde o celofolovoltaickou střechu), většinu už jsem si nastudoval sám. Jen u panelů jsem většinou dostal informace, že na nich víceméně až tak moc nezáleží. Pro většinu běžných instalací to asi tak je (nemá smysl to řešit, vem co je a dává ti ekonomicky smysl). Ale já jsem se s tím tvrzením nedokázal smířit, tak jsem pátral dále a zde jsem doufal, že najdu odpověď. Navíc jsem zvyklý si informace ověřovat. Nebudete ani věřit kolik lidí věří bullshitu, kterých je online svět plný a v dobré víře je pak šíří.

Nevím jak to tu chodí, jsem zde nováčkem. Jak píšu, jsem na fóru relativně krátce a netušil jsem, že abych se mohl konstruktivně na něco zeptat, je potřeba nejprve představit svou FVE. Jinak budu považován za šejdíře, kterého je potřeba ugrilovat, nebo vypudit. Pokud to tak je, stačilo to napsat v první reakci. Porušil jsem snad nějaké pravidla fóra, že jste tak hrrr?

Trocha rekapitulace
9.12.2021 - jsem zde na fórum přišel pro radu
25.12.2021 - jsem nějaké informace, nebo nasměrování dostal, ale je to jen zlomek všech reakcí zde. Většinu rekci se točila kolem nutnosti něco obhajovat, že jsem nepřišel se zlým úmyslem :roll:

Jak jsem psal výše, doufám, že zdejší samozvaná "domobrana", je pouze přehnanou reakcí zapříčiněnou nedávnou tragickou události admina, a ne běžným přístupem k nováčkům. Jinak vám jich většina uteče a zůstanou tu pouze chlubící se strýcové, kteří ladí své FV dítka. Je to ale jen můj pohled a třeba se pletu.

Pro zajímavost: stejné téma paralelně řeším na druhém FV fóru, kde byl přístup mnohem vřelejší. Nebe a dudy. Nabídli tykání, podělili se o zkušenosti. Hned má člověk více motivace zůstat a dělit se. Jak říkám, je to vždy o lidech a komunitě. A fakt zvažuji, zdali má smysl pálit zde čas nad nesmyslnou obhajobou, podezřívání, osočování :oops:
mmv
Příspěvky: 220
Registrován: úte dub 13, 2021 10:45 pm
Lokalita: východ Prahy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13500
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od mmv »

:wood: teď jsi to rozřízl :yes: ještě že tu neni admin, :mrgreen:
9900Wp 6×ESM-450H, 6×UL-450M-144HV 8×VDS-S144 zzj 15°, 3600Wp 8×AS-6m144VV vvs 30° 2× Epever 4415, 1×Easun 8048, Axpert king 5kW, 240Ah staré olovo, 450Ah LI-ION mivvyenergy.cz
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od Dagus »

Většina je na obou fórech, tak si nedělej iluze o růžovém světě. Když ti 10 lidí napíše, že je to zbytečná prace, protože to bude věčně mimo realitu a ty si dál jedeš to svoje? Co čekáš? Každej byl někdy nováček, taky mi na spoustu dotazů přijde odpověď co nechci slyšet, nebo ještě líp, nedostane se mi žádná. Ale další rozvíjení těchto myšlenek si nechám od cesty a tvoje reakce mě ujišťují v tom, že reagovat na lidi jinak než jak chtějí slyšet je mrhání času. Ty jsis ho ale odemě získal a to by mělo být poučení pro mě. Jenže pokud bychom takto přemýšleli už na začátku, tak ti nikdo neodepisuje a to by jsi asi nesl ještě hůř. Vykání na fóru mi přijde úlet a že ti někdo nabídne tykání a tebe to nadchne taky, ale tvůj pohled na svět respektuji.
Zkušenost s panely, co chceš slyšet? Nikdo ti na to co má, nic špatného neřekne. Protože i kdyby to mělo neduhy, tak nemá porovnání s jiným výrobcem. To by ti musel psát někdo kdo montuje stovky elektráren a i ty co jsou v dotacích tak mají Amerisol nebo aeg a tím to většinou hasne.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od SvetZitrka »

Dagus píše:Zkušenost s panely, co chceš slyšet? Nikdo ti na to co má, nic špatného neřekne. Protože i kdyby to mělo neduhy, tak nemá porovnání s jiným výrobcem. To by ti musel psát někdo kdo montuje stovky elektráren a i ty co jsou v dotacích tak mají Amerisol nebo aeg a tím to většinou hasne.
No asi moje představa, co očekávat od návštěvníků tohoto fóra, byla trochu zkreslená.
Ale jak píšu. Já už mám vybráno, kdo pomohl, děkuji, kdo ne, jeho volba kterou respektuji.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od FRSO »

Tak hlavně, že jsi spokojen se svým výběrem, nám je jedno co jsi si vybral.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek