Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od SvetZitrka »

Ahoj, plánuji fotovoltaiku, při které budu záměrně používat jen all black panely. Pojedou v ostrovním režimu, takže plocha střechy je omezená a hodí se každý KW (obzvláště v zimě).

K panelům bude špatný přístup, takže hodně důležitým faktorem je bezproblémový/poruchový provoz. Předběžně jsem již rozhodnuty, že budu vybírat z N-type článků, ale hodily by se mi vaše zkušenosti, které by mi pomohly zodpovědět tyto otázky?

  1. Má smysl si připlácet za prémiovou značku s vysokou zárukou SunPower, LG REC solar? Vyplatí se to? Pokud ano, za které a proč?
  2. Má smysl řešit 25 záruku? Výrobce v té době již možná nebude existovat.
  3. Vnímáte IBC, nebo HJT jako velkou výhodu?
  4. AllBlack panely budou asi náchylnější na přehřívání, má proto smysl řešit nízký teplotní koeficient?
  5. Jaké AllBlack panely se vám zatím nevíce osvědčily?

0264z.jpg
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od kodl69 »

Rozdíl v zahřívání allblack oproti normálním panelům bude asi těžko měřitelnej. Na to bude mít větší vliv celková velikost pole, spád, a výška věrané mezery, než těch pár procent černé plochy navíc.
Nevím, jaký panely chceš vybírat, když není prakticky nic na výběr, hlavně ne za normální peníze.
Jestli něco vydrží nebo nevydrží ti dnes nikdo nezaručí. A jak sám chápeš, ty dražší se zárukou na 25 let neznamená, že těch 25 let vydrží, ale mají takovou rezervu v ceně, že si můžou dovolit polovinu těch panelů za nějakou dobu vyměnit za nový... Předpokládám, že jako se objevili problémy s PID, tak i nový technologie přinesou problémy, o kterejch teď nemáme ani tušení, že by mohly vzniknout, tj za pár let se to bude vědět, ale bude ti to prd platný.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od DanoP »

Mám fullback BenQ 300Wp nainštalované od r. 2017, zatiaľ žiadna degradácia výkonu a ani viditeľné chyby. "Čo ma prekvapilo, že pri veľmi nízkom osvite dajú 2x viac ako SunPower 400Wp (ide o výkon v rozsahu 5-30 W per string. Pri lepšom osvetlení sa to zrovná (vzhľadom na Wp). Ďalšia vec, vyzerá to tak že po 5 rokoch ich budem musieť umyť autošampónom. Je na nich povlak špiny (niečo ako na čelnom skle, keď vidno rozdiel kde stierajú stierače a kde nie). Problémom FB je že sa v našich končinách ťažko zháňajú a podľa mňa majú neodôvodnene vyššiu cenu oproti panelom z čiernym rámom.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od Franta2776 »

Já jsem rámy panelů natíral,černé nebyly k dostání.Touto barvou:
https://www.nejlevnejsi-barvy-laky.cz/h ... XQQAvD_BwE
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od Majkl »

Na GWL teď nějaký bullblack mají https://shop.gwl.eu/Solar-PV-Systems/So ... html?cur=2 jen ta cena :cry: V dubnu jsem tam dával za 330W panel 2 300,-
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od kodl69 »

tolik stály panely před pěti a více lety. Ale můžeme se uklidnit, díky inflaci jsou vlastně levný... Zrovna na výrobky prodávaný GWl jsem neslyšel moc chvály. Já kupoval na Iftech.cz, ale už mají jenom velkoobchod (ale nějaký ičo se dycky najde, ne?) tady jsou ty ceny drobek lepší a jsou to aspoň značky, o kterejch jsi někdy slyšel https://shop.iftech.cz/12-solarni-panel ... st-skladem
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od Franta2776 »

Tak vypadají natřené na střeše,celkem to spývá s krytinou.
Přílohy
20210905_1731401.jpg
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od SvetZitrka »

kodl69 píše:Rozdíl v zahřívání allblack oproti normálním panelům bude asi těžko měřitelnej. Na to bude mít větší vliv celková velikost pole, spád, a výška věrané mezery, než těch pár procent černé plochy navíc.
Nevím, jaký panely chceš vybírat, když není prakticky nic na výběr, hlavně ne za normální peníze.
Jestli něco vydrží nebo nevydrží ti dnes nikdo nezaručí. A jak sám chápeš, ty dražší se zárukou na 25 let neznamená, že těch 25 let vydrží, ale mají takovou rezervu v ceně, že si můžou dovolit polovinu těch panelů za nějakou dobu vyměnit za nový... Předpokládám, že jako se objevili problémy s PID, tak i nový technologie přinesou problémy, o kterejch teď nemáme ani tušení, že by mohly vzniknout, tj za pár let se to bude vědět, ale bude ti to prd platný.
Vážně si myslíte, že plocha černé barvy, která více pohlcuje teplo ze záření, je z pohledu teplotních rozdílu celého panelu zanedbatelná? Já si tedy tak jistý nejsem a doufal jsem že s tím bude mít někdo reálné zkušenosti.

Můj odhad je, že u AllBlack panelu je min o 10 % více plochy s černou barvou. Když nebudeme počítat že něco je hliník (tepelný vodič) a něco spíše sklo a plast (izolant a akumulátor). Může vám to panel ohřát o cca 10 % více. To už není zanedbatelné u teplotního koeficientu ne?

Jak se to dá změřit? Jednoduše, ale je potřeba mít na jedné instalaci, panely stejné technologie (PERC, IBC ...) v nezávislém stringu jak AllBlack tak normální provedení. Pak to to změříte.

S těmi novými technologie máte pravdu, nebo se naopak mohou ukázat jako průlomové a přejde na ně většina výrobců.
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od SvetZitrka »

DanoP píše:Mám fullback BenQ 300Wp nainštalované od r. 2017, zatiaľ žiadna degradácia výkonu a ani viditeľné chyby. "Čo ma prekvapilo, že pri veľmi nízkom osvite dajú 2x viac ako SunPower 400Wp (ide o výkon v rozsahu 5-30 W per string. Pri lepšom osvetlení sa to zrovná (vzhľadom na Wp). Ďalšia vec, vyzerá to tak že po 5 rokoch ich budem musieť umyť autošampónom. Je na nich povlak špiny (niečo ako na čelnom skle, keď vidno rozdiel kde stierajú stierače a kde nie). Problémom FB je že sa v našich končinách ťažko zháňajú a podľa mňa majú neodôvodnene vyššiu cenu oproti panelom z čiernym rámom.
To že ve špatném světle, mají BenQ 300Wp 2x větší výkon, než SunPower 400Wp je zajímavé. Dokážete se prosím podělit o konkrétní modely panelů a v čem jsou rozdíly v instalaci? Např. jiná část střechy, jiná provětrávaná mezera atd?

Proč si myslíte vy, že ty panely mají při špatném osvitu přesně opačné výsledky, než by se na první pohled čekalo?
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od SvetZitrka »

Franta2776 píše:Já jsem rámy panelů natíral,černé nebyly k dostání.Touto barvou:
https://www.nejlevnejsi-barvy-laky.cz/h ... XQQAvD_BwE
Dělal jste to s čistě estetických důvodů, nebo vás k tomu vedlo ještě něco jiného? Ztráty záruky jste se nebál?
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od Franta2776 »

Pouze z estetických důvodů.Co se týče záruky.Jste schopen autorizované zajištění montáže??Když bude dodavatel chtít na tom to Vás vykoupe.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od SvetZitrka »

kodl69 píše:tolik stály panely před pěti a více lety. Ale můžeme se uklidnit, díky inflaci jsou vlastně levný... Zrovna na výrobky prodávaný GWl jsem neslyšel moc chvály. Já kupoval na Iftech.cz, ale už mají jenom velkoobchod (ale nějaký ičo se dycky najde, ne?) tady jsou ty ceny drobek lepší a jsou to aspoň značky, o kterejch jsi někdy slyšel https://shop.iftech.cz/12-solarni-panel ... st-skladem
Nějak mi to nevychází s tou vaší inflaci. Roční inflace je cca 3-4 procenta ročně. Panel před deseti lety stál cca 20 tis (když nebudu počítat výkon) a dnes může stát až cca 2 tis. kč. Čili až 10x méně. 20tis. má po 10 letech při 4 % inflaci hodnotu cca 13 tis Kč. Inflace tedy není tím hlavním co zlevňuje panely, ale je to především zlevnění výroby, větší odbyt a větší konkurence.

Máte kdyžtak na panely GWL nějaké měření, podklady nebo cokoliv měřitelného, ať to není jedna paní povídala. Díky
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od SvetZitrka »

Franta2776 píše:Pouze z estetických důvodů.Co se týče záruky.Jste schopen autorizované zajištění montáže??Když bude dodavatel chtít na tom to Vás vykoupe.
A neměl byste odkaz pro moje dostudování, že výrobce panelu deklaruje záruku pouze pokud jí montuje odborná/proškolená firma/osoba. To by mě fakt zajímalo, protože to by pak celkový pohled na výhodu větší záruky dost měnilo :(.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od cipis »

Na to přece nepotřebuješ technický list výrobce, ale naše normy - bez patřičných "placených kurzů" (viz. níže Franta) si nesmíš ty panely na střechu ani instalovat. Takže všechny naše případy jsou automaticky bez záruky ...
Jinými slovy záruka končí v okamžiku, kdy si to naložíš do auta ...
Když si koupíš bojler, tak také nemáš záruku, když si ho připojíš sám. Úplně stejně třeba plynový kotel.
Naposledy upravil(a) cipis dne pát pro 10, 2021 11:08 am, celkem upraveno 2 x.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od Franta2776 »

Zaštítit montáž Fv panelů může pouze osoba s patřičnou kvalifikací.
https://www.cefas.cz/profesni-kvalifika ... tovoltaika
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od SvetZitrka »

cipis píše:Na to přece nepotřebuješ technický list výrobce, ale naše normy - bez patřičných "placených kurzů" (viz. níže Franta) si nesmíš ty panely na střechu ani instalovat. Takže všechny naše případy jsou automaticky bez záruky ...
Jinými slovy záruka končí v okamžiku, kdy si to naložíš do auta ...
Když si koupíš bojler, tak také nemáš záruku, když si ho připojíš sám. Úplně stejně třeba plynový kotel.
No jo, určitě dobrá připomínky, díky za ni. To mě hned netrklo, přestože je to naprosto logické. Neměl byste po ruce někde odkaz na tu zmiňovanou vyhlášku? Díky

Ale to s tím, že záruka končí naložením do auta. Není to trochu přitažené za vlasy. Znamenalo by to totiž, že pokud nemám patřičné skolení, nesmím je ani převážet (ano prodejci)? Jako rozumím tomu, že při neodborném převozu, obzvláště mimo paletu, hrozí poškození, ale definovat to naložením do auta, mi už přijde moc :).
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od SvetZitrka »

Franta2776 píše:Zaštítit montáž Fv panelů může pouze osoba s patřičnou kvalifikací.
https://www.cefas.cz/profesni-kvalifika ... tovoltaika
Díky za odkaz, je tam vše co jsem pro instalaci potřeboval. Dost nad kurzem uvažuji. :idea:
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od cipis »

Však jsem tam dopsal, že to dopsal Franta o příspěvek níže ;-)
To naložení do auta jsem myslel obrazně, ale defacto to tak je, protože v technických listech třeba bývá manipulace v rukavicích, takže ty otisky rukou na skle ehm :D
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
SvetZitrka
Příspěvky: 103
Registrován: pát dub 23, 2021 10:47 pm

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od SvetZitrka »

cipis píše:Však jsem tam dopsal, že to dopsal Franta o příspěvek níže ;-)
To naložení do auta jsem myslel obrazně, ale defacto to tak je, protože v technických listech třeba bývá manipulace v rukavicích, takže ty otisky rukou na skle ehm :D
OK pochopil jsem, díky.
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Jaké panely a technologii pro all black panely (ostrov)?

Příspěvek od DanoP »

SvetZitrka píše:
DanoP píše:Mám fullback BenQ 300Wp nainštalované od r. 2017, zatiaľ žiadna degradácia výkonu a ani viditeľné chyby. "Čo ma prekvapilo, že pri veľmi nízkom osvite dajú 2x viac ako SunPower 400Wp (ide o výkon v rozsahu 5-30 W per string. Pri lepšom osvetlení sa to zrovná (vzhľadom na Wp). Ďalšia vec, vyzerá to tak že po 5 rokoch ich budem musieť umyť autošampónom. Je na nich povlak špiny (niečo ako na čelnom skle, keď vidno rozdiel kde stierajú stierače a kde nie). Problémom FB je že sa v našich končinách ťažko zháňajú a podľa mňa majú neodôvodnene vyššiu cenu oproti panelom z čiernym rámom.
To že ve špatném světle, mají BenQ 300Wp 2x větší výkon, než SunPower 400Wp je zajímavé. Dokážete se prosím podělit o konkrétní modely panelů a v čem jsou rozdíly v instalaci? Např. jiná část střechy, jiná provětrávaná mezera atd?

Proč si myslíte vy, že ty panely mají při špatném osvitu přesně opačné výsledky, než by se na první pohled čekalo?
Instalovane su rovnako, na tych istych castiach strechy, SunPower maxeon 3 400Wp som instaloval az teraz na jesen (este za stare ceny). Sklon oboch casti strechy je 42stupnov, orientacia jednej -30st od juhu, druhej casti +60 st od juhu.
Benq (PM060MB2) su zapojene 3S2P, SunPower 2S2P, Benq maju regulator fangpusun MPPT 150V/45A (victron kopia), SunPower victron MPPT 250/60. Pri zamracenej oblohe je ten rozdiel vidiet, Pomer vykonov by mal byt 1,8 : 1,6, ale bezne vidim 45W versus 15W. Akonahle sa ukaze priame slnko tak uz to ide presne v pomere Wp (lame sa to v okoli vykonov 100W). Je mozne ze victron regulator 250/60 nie je schopny najst optimalny pracovny bod (cca v okoli 130V) a zostane na 70V (z panelov vtedy tecie 0,2A).
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek