Existuje nízkovýkonová levná VE pro velmi slabé větry??

Výroba elektrické energie pomocí větrných turbín, malých větrných elektráren, diskuze na téma účinnosti, dostupných řešení, zkušenosti, nápady, praktické rady.
Odpovědět
Elfman83
Příspěvky: 6
Registrován: stř říj 13, 2021 6:16 pm
Reputace: 3
Bydliště: Černíkovice (HK)
Kontaktovat uživatele:

Existuje nízkovýkonová levná VE pro velmi slabé větry??

Příspěvek od Elfman83 »

Chtěl bych se prosím zeptat, těch co mají zkušenosti s větrnými elektrárnami, zda nevědí o nějaké malé VE, co by dodávala (jestli to vůbec jde) >10W už od slabších větrů (4 m/s). Technicky by šlo spíš o "hračku" a nebo "vedlejší produkt" nějaké výkonější VE.

Bavíme se pochopitelně o domácích podmínkách, tedy rotor cca. 2 metry průměr.



K čemu?

Asi takto: mám ostrovní systém (kromě jiného) na večerní spotřebu, kde je regulátor, 2x150Ah baterky (24V) a tři panely 285Wp. Během podzimu to fungovalo dost solidně (stovky W), no na zimu je to docela bída (120W max, dost často jen jednotky W). Vzhledem k tomu, že přes léto bude ten systém "overkill" (kapacita baterek v kWh, což systém vyrobí za pár hodin), nechci tam už přidávat další fotovoltaiku, a chtěl bych zkusit něco jiného. Něco, co by fungovalo i když to zapadá sněhem, bude pod mrakem a hlavně v noci. A trochu bateriím pomáhalo v noci (jsou v garáži, kde je při venkovních mrazech max. cca. +10C)

Něco, čím se zase na chvíli zabavím a budu mít pocit, že ta energie okolo mě nepřichází vnivěč :)

Když to udělá ročně 50 kWh, proč ne.



Nejde mi teď vůbec o to, jaký má elektrárna papírový výkon, ani kolik udělá maximálně při větru 10 m/s. Když to bude 100Wp nebo 500Wp je v podstatě fuk.

Chtěl bych něco (pokud to existuje ideálně na trhu ČR/max. EU), co naopak dodává alespoň takový výkon, aby to vyrobilo víc, než kolik spotřebuje regulátor, a když už bude foukat alespoň ty 3-4 m/s, aby z toho lezlo alespoň 10-20W (ty 3 panely mnohdy ani po odmetení sněhu nedodávají víc, jako třeba včera), a když to od 2 m/s udělá alespoň 2W, nebudu se vůbec zlobit.





Cena (za komplet bez stožáru a bez regulátoru): 5000 Kč a budu naprosto spokojen. +/- 10 tisíc Kč je strop.

Výstup: 3 fáze AC (bez usměrňovače)


Víte o něčem takovém? Případně i z vlastní zkušenosti? Nebo se zbavit nějaké starší, odzkoušené?



Nehraje roli, jestli to bude VAWT nebo HAWT, jestli bude papírově 100W a nebo 1000W, spíš aby 90% roku nestála a něco dělala (pro ten pocit). Nejspíš to ale nebude ten toroidní tvar, co je teď v módě (zvlášť u Čínských) - podtyp Savoniuse.

Rovněž je třeba počítat s tím, že u nás (východní Čechy) tvoří vítr 0-4m/s asi tak 75% a zbytek je 4-8 m/s (i když vichry jsou teď dost častější než před 5-10 lety a trvají klidně i celý den), a že turbína rozhodně nebude 10 metrů nad zemí, takže se dají čekat turbulence od střechy a stromů (jedná se navíc o vesnickou zástavbu, byť jsme na okraji velkého pole). V lepším případě bude tak 4-5 metrů od země vedle domu, protože jednak nechci poslouchat stížnosti sousedů (hluk, ledové projektily) a jednak by cena stožáru a SPD přišla víc než cena zbytku VE.

Ideální by také byla hlučnost do 60 dB.




Prohlížel jsem nabídku v ČR pod 15 tisíc Kč, a některé vypadají slibně (i když rotor jen 1,5 metru, mno :( ), ale jakmile chybí graf výkonu v závislosti na větru, a specifikace výstupního proudu v ampérách, přestává mě to zajímat.


Nechci další zklamání, kdy VE nevyrobí ani 5W a já jí zase budu muset vracet.. :(






Mírně OT - Pro zasmání:


Zkusil jsem na vlastní kůži jednu VAWT elektrárnu (italská Makemu). Prodejce i výrobce tvrdili, že dělá 500W. Já sice o větru nevím skoro nic, ale i tak jsem čekal, že z toho dostanu max. 10%.

Ale i to by mi stačilo, zvlášť, pokud při 4m/s měla dodávat 50% max.výkonu. Kdyby dělala 20-50W při 20-30 km/h a 100-200W ve vichřici, bral bych to jako splněnou misi.

No, výrobce to ale hned zabil tím, že v manuálu (který nebyl na webu dostupný) udává jako min. rychlost pro výrobu elektřiny 10 m/s a doporučený propojovací vodič 1mm2 jako minimum. Jasně, pro 500/24V=20A.. :( Ještě než jsem začal sestavovat cokoliv, jsem vzal generátor na testy.

Jako tahle, v jednom výrobce nelhal - průběh křivky výkonu skutečně odpovídal grafu. Od 60 RPM už byl schopen nabíjet baterii přes Booster (od 18V) a o něco víc stačilo i pro solární regulátor, a od odhadem 100 RPM už dodával i maximální možný proud.

Žel, tady pohádka končí. Ten maximální proud byl totiž 160 mA (i při 250 RPM). A bavíme se zde o vodičích pro 10A a vzdálenost do 50 cm.

Zkoušel jsem s usměrňovačem, i bez (s regulátorem na 3F AC), s 12V i 24V, a výsledek tentýž.

Takže dneska odvezl dopravce elektrárnu zpátky prodejci..
Martin Lux
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Existuje nízkovýkonová levná VE pro velmi slabé větry??

Příspěvek od marko250 »

Zapomeň na to:
1.není u nás stabilní silný vítr a v zástavbě už vůbec ne
2.funguje tedy jen velká zametaná plocha ve velkých výškách mimo zastavěnou oblast a přírodní překážky
3.když za tu cenu VE raději dokoupíš FV panely znásobíš soběstačnou výrobu el. energie více
4.pořiď si meteostanici s měřením a umísti ji tam, kam by šla VE a rok to monitoruj,než v tom utopíš čas a peníze
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Existuje nízkovýkonová levná VE pro velmi slabé větry??

Příspěvek od kybos »

Obávám se, že v uvedené cenové relaci (5000 Kč) v zástavbě a 5m nad zemí žádnou funkční VE nepořídíš.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
mika
Příspěvky: 140
Registrován: stř říj 06, 2021 9:03 pm
Reputace: 18
Lokalita: Praha Západ
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6000
Kapacita baterie [kWh]: 24
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Existuje nízkovýkonová levná VE pro velmi slabé větry??

Příspěvek od mika »

Pokud nejsi někde na horách, tak u nás po západu slunce nefouká (mimo bouřky a fronty). Aby byl vítr u země musí být "nestabilní" počasí. To znamená sluníčko musí ohřívat povrch, ten ohřeje vzduch, který stoupá a dostává se do interakce s pohybem mas vzduchu ve větší výšce.
2x 3kWp 2x 5kW 24kWh - Moje malá kumbálová: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=23&t=7587
kodl69
Příspěvky: 7377
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Existuje nízkovýkonová levná VE pro velmi slabé větry??

Příspěvek od kodl69 »

Navážu na první článek. Kup si další tři panely a neřeš. Když je pořádně připevníš, tak ti ten vítr nebude ani vadit :)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Elfman83
Příspěvky: 6
Registrován: stř říj 13, 2021 6:16 pm
Reputace: 3
Bydliště: Černíkovice (HK)
Kontaktovat uživatele:

Re: Existuje nízkovýkonová levná VE pro velmi slabé větry??

Příspěvek od Elfman83 »

Děkuji i tak za info.

Jestli jsem to pochopil správně, tak VE do velikosti 2 metrů, která by vyráběla >10W už při 4 m/s v zástavbě neexistuje.. (za max. cenu min. mzdy).


(u nás fouká stabilní slušný vítr, co v okolí i láme sušší větve, tak 1x za měsíc, a když už, tak klidně i 48h v kuse, ale to by asi na zimu nestačilo - aby těch 15mA z regulátoru za rok nevybilo baterky víc než kolik se tam vrátí)


(jen aby bychom se pochopili, nebavím se o návrátnosti - mít málo výkonnou, ale funkční VE mi přijde lepší, než vykouřit 100 krabiček cigaret, protože ty prachy za ně mi taky už nikdo nevrátí :) )

No nic.. Uvidím, jestli se pustím do dalších panelů, začnu kopat geotermální vrt, protože víc možností v naší lokaci už není (škoda, že řeka je až přes ulici) a nebo půjdu ukrást nějaký RITEG :)

Nebo si počkám, až někdo uvede na trh savonius o průměru 3 metrů s generátorem na 50W a nebude lhát o cut-in údaji..
Martin Lux
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Existuje nízkovýkonová levná VE pro velmi slabé větry??

Příspěvek od vlkazajac »

Mnohí majú falošné predstavy o veterných turbínach. Faktom je, že rôzne jednoduché náhrady nemajú šancu uspieť oproti ideálnym strojom koncepcie HAWT. Preto môže byť prospešné bez počítania pohrať sa trocha s parametrami takej turbíny a získať seriózny názor, napr. tu :
Warlock.jpg
Netreba sa hneď púšťať do kúpy alebo stavby turbíny. Ak by predsa niekto chcel, je to len jedna z možností. V určitom obmedzenom rozsahu je to pomôcka pre stavbu za pánbohzaplať. Kto je len trochu šikovný a vie pracovať s aerodynamickými profilmi, nemusí si plány pre ľubovoľné parametre vrtule ani kupovať :read: :wood:
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Existuje nízkovýkonová levná VE pro velmi slabé větry??

Příspěvek od jahodovák »

Návod jak vyrobit malou větrnou elektrárnu byl kdysi ve sborníku udělej si sám,je tam vše dopodrobna popsáno ,neměl by to být problém podle toho vyrobit,zkus se na to podívat ...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Franta2776
Příspěvky: 2237
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace: 135

Re: Existuje nízkovýkonová levná VE pro velmi slabé větry??

Příspěvek od Franta2776 »

http://vitr.ufa.cas.cz/male-vte/
Tady si namodeluj,co můžěš získat podleprůměru vrtule.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Elfman83
Příspěvky: 6
Registrován: stř říj 13, 2021 6:16 pm
Reputace: 3
Bydliště: Černíkovice (HK)
Kontaktovat uživatele:

Re: Existuje nízkovýkonová levná VE pro velmi slabé větry??

Příspěvek od Elfman83 »

Ano, na "ufě" jsem byl předem.. bohužel jsem věřil údajům výrobce (a byť jsem je snížil 10x, stejně to nestačilo). Podle modelů je využitelný vítr u nás 1-6 m/s (ročně cca. 70 kWh pro průměr rotoru 1 metr a generátor 100W).

Výroba vlastní VE je dobrá určitě pro lidi, co nemají obě ruce levé. Což já nebudu :( Já jsem nesvůj, už když se musím vydat mimo oblast elektřiny (třeba voda). Smontovat něco jakžtakž, zapojit, to ano, ale vyrábět třeba listy rotoru.. bez šance..
Martin Lux
Davsch
Příspěvky: 10
Registrován: úte led 11, 2022 8:39 am
Reputace: 1

Re: Existuje nízkovýkonová levná VE pro velmi slabé větry??

Příspěvek od Davsch »

Zdravím,
mrkněte na odkazy níže, jde o dobré vylepšení vertikálních VE, za mě vidím benefit v:
1) stínění návětrné strany, která standardně způsobuje brždění a snížení výkonu/otáček.
2) Lopatky (Statorové), které nabírají vítr a usměrňují ho dělají také to, že (nepohyblivými lopatkami) zvyšují plochu turbíny - tím je možné použít menší rotor a zvýšit otáčky.
3) Ochrana proti vysoké rychlosti větru pomocí uzavření celé turbíny.

Simulace: https://www.youtube.com/watch?v=SNTsFkS7T2c

Simulace 2: https://www.youtube.com/watch?v=lGE9sbzKt6g

Reálný papírový vzorek: https://www.youtube.com/watch?v=qYnTERozBaM

Měření vzorku, kde neberou v potaz zvýšení plochy, proto dosahují vyšších otáček: https://www.youtube.com/watch?v=OiRhX6FDCVw
proasnet
Příspěvky: 344
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Reputace: 31
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Existuje nízkovýkonová levná VE pro velmi slabé větry??

Příspěvek od proasnet »

Elfman83 píše:Děkuji i tak za info.

Jestli jsem to pochopil správně, tak VE do velikosti 2 metrů, která by vyráběla >10W už při 4 m/s v zástavbě neexistuje.. (za max. cenu min. mzdy).


(u nás fouká stabilní slušný vítr, co v okolí i láme sušší větve, tak 1x za měsíc, a když už, tak klidně i 48h v kuse, ale to by asi na zimu nestačilo - aby těch 15mA z regulátoru za rok nevybilo baterky víc než kolik se tam vrátí)


(jen aby bychom se pochopili, nebavím se o návrátnosti - mít málo výkonnou, ale funkční VE mi přijde lepší, než vykouřit 100 krabiček cigaret, protože ty prachy za ně mi taky už nikdo nevrátí :) )

No nic.. Uvidím, jestli se pustím do dalších panelů, začnu kopat geotermální vrt, protože víc možností v naší lokaci už není (škoda, že řeka je až přes ulici) a nebo půjdu ukrást nějaký RITEG :)

Nebo si počkám, až někdo uvede na trh savonius o průměru 3 metrů s generátorem na 50W a nebude lhát o cut-in údaji..
Ahoj, já ti dám osobní doporučení. Něco podobného mě napadlo a tady na fóru jsem o tom psal, odpověděl jsem si taky sám. No přečti si to
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=23&t=7790 a jestli z toho něco získáš, můžeš mě odměnit :D
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2126
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm
Reputace: 368

Re: Existuje nízkovýkonová levná VE pro velmi slabé větry??

Příspěvek od fugas »

Musel jsem to tu najít, jelikož už si to nepamatuju. Ale na Ap-400 české výroby jsem dosáhl 33W při 4,8m/s. Průměr je 1,6m.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Elfman83
Příspěvky: 6
Registrován: stř říj 13, 2021 6:16 pm
Reputace: 3
Bydliště: Černíkovice (HK)
Kontaktovat uživatele:

Re: Existuje nízkovýkonová levná VE pro velmi slabé větry??

Příspěvek od Elfman83 »

Tak jen jako doplnění tématu - mé osobní zkušenosti z instalací a odpověď na otázku, zda je to možné či ne:

Nakonec jsem skončil s v ČR koupenou turbínou S400W 24V (cca. 10 000 Kč, ale v Číně ta samá možná ani ne za 1/2):

- připojena je přes 12/24V regulátor s rádoby MPPT funkcí a boosterem
- dodává energii do 12V baterie v 24V bance (s balancérem) od cca. 8-9V nejméně na straně AC
- běžná dodávka při pocitovém bezvětří je 0,2 až 2,5A
- rekord, u kterého jsem byl s ampérmetrem (nemám měřič s pamětí) byl 9,7 A při 12,5 V (122W)
- připojení přes 3x6 meď 9 metrů a od regulátoru 2x10 měď 1 metr

Při použití 6V baterií (x4 pro 24V) by dodávala ještě od slabších větrů, ale s ještě nižším max. výkonem. Na 24V baterii byla na začátku, ale zjistil jsem, že většinu času jen dělala kravál, ale nedodávala vůbec nic (max. tam jednou byly 2,5A při asi 25V při slabém větru)


Možná udělala někdy i víc, ale můj multimetr víc než 10A stejně neumí :) Není ani připojena v ideálních podmínkách:

- je na 2 metrovém stožáru na 2 metry vysoké pergole (z mnoha důvodů)
- ochrana proti blesku: uzemnění (SPD nenainstalována) - leží v ochraném úhlu hlavního hromosvodu
- v zástavbě (okolo vysoké domy, stromy, uprostřed vesnice, ze severozápadní strany asi 5-6 metrů vysoký dům)
- podle http://vitr.ufa.cas.cz/male-vte jsou u nás podmínky špatné :)
Obrázek

Vylepšení: zvětšena plocha ocasu na 4 násobek

0,1 až 0,2A dodává při větru, při kterém se u země nehne skoro ani list papíru, ale při silných větrech trpí (logicky vzhledem k lokaci) dost na turbulence.. (a nebo tam blbne to MPPT - někdy fouká a vrtule stojí)

Hlučnost: svištění do 10-15 metrů, tlumené okolní vegetací. Dá se přehlušit i šepotem, i když stojím hned u ní (ani moc nepřeháním - ptáci řvou mnohem hlasitěji). Na kameře v podstatě neslyšná.. dokud nedosáhne otáček nutných pro dodávku, je pak absolutně bezhlučná.


Je to v mých podmínkách na hraní a experimentování, a spíš než na výrobu elektřiny je to na šimrání olověných baterií v noci :)
Martin Lux
Elfman83
Příspěvky: 6
Registrován: stř říj 13, 2021 6:16 pm
Reputace: 3
Bydliště: Černíkovice (HK)
Kontaktovat uživatele:

Re: Existuje nízkovýkonová levná VE pro velmi slabé větry??

Příspěvek od Elfman83 »

UPDATE po roce provozu:

Našel jsem pro VE lepší pozici o pár metrů dál od domu (stále jen by voko, neměřil jsem sílu větru), a rázem se chová absolutně jinak (zvlášť při západních větrech to jsou nebe a nudy). Přesné měření kWh nemám a nebude, ale na konci dubna provedu odhad (rozdíl mezi dodávkou od panelů mínus ztráty v bateriích a spotřeby bude výroba VE).

Už teď mohu říci, že jsem se odhadem posunul z řádově nižších jednotek kWh za rok na nižší desítky kWh za rok (doba provozu v hodinách x dodávaný proud x průměrné napětí).

Na 12V připojení jsem zůstal (většina větrů by podle mne 24V nepřetlačila), jen jsem musel vybudovat nový stožár a i nějaké to základní SPD. Jelikož je vyšší o 1 metr než původní, budu muset opět překonávat své fóbie z výšek - není sklápěcí, bral jsem to jako možné slabší místo).

Na původní stožár si vyrábím VAWT. O jejích ne/úspěších možná až za rok...


Běžná dodávka se z odhadem 1-2A posunula do oblasti 2-4A, a při silnějších západních větrech není výjimka delší úsek dodávky 5-9A.


Kdyby někoho zajímalo, jak se to chová v reálu po delší dobu, tak videa (dlouhá a asi nudná) bez komentáře zde:

VAROVÁNÍ: na videu je zachycen i neostrovní měnič. Citlivým osobám hrozí psychická újma ohledně zhlédnutí dodávky do DS :)

https://www.youtube.com/watch?v=qHIJt3TPksQ
https://www.youtube.com/watch?v=vLIUNQVvsJU
https://www.youtube.com/watch?v=OyrjNVMkZAU
(jen sledování, jaký dělá randál při: běžném větru, silnějším větru, vichru a jaký to má asi vliv na systém (změna napětí baterií, atd.))

VAROVÁNÍ: esteticky založení jedinci mohou při pohledu na (nejen) kabeláž spáchat harakiri :)

https://www.youtube.com/watch?v=yMVyS7J9N3U
(již nainstalované alespoň přibližné měření dodávky - v ampérách)


Nečekejte od toho zázraky, pořád jsem jen laik.


Vrtuli teď čeká menší servis: je uvolněná kónická krytka a to klapání není příjemný zvuk, tak jí asi něčím vycpu nebo zatmelím spáry, kde je vůle.
Martin Lux

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek