FVE - Mrazik

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
mrazik
Příspěvky: 27
Registrován: úte lis 02, 2021 10:28 am

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od mrazik »

Pardon, tyhle dva poslední příspěvky bych potřeboval rozvést detailněji.
Diablo1st
Příspěvky: 1619
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od Diablo1st »

Čo konkrétne? Lebo neviem či to bolo na mňa, alebo na PavelR.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od Quickyprd »

Mám Multiplus II 5kVa od října jako AC coupling s Fronius a BMZ EES X. Sice se ještě moc neukázal (v říjnu jo, v listopadu se v některé dny stává spíše spotřebičem :-) ), ale je to krásný systém, v říjnu byly přetoky jen v době jak bylo několik dnů jasno a já nebyl doma. Jinak vše využito a krásně to funguje, ovládání přes VRM i GX Touch je pro blbé :-) Chtěl jsem systém s min. potřebou obsluhy (jsem laik) a z kvalitních komponent. A časem se může přidat další MP II, MPPT regl. kolik pobere prostor, další BMZ. Ano je to drahé, hodně drahé, ale pro peníze jsem to nedělal.
mrazik
Příspěvky: 27
Registrován: úte lis 02, 2021 10:28 am

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od mrazik »

Diablo1st píše:Čo konkrétne? Lebo neviem či to bolo na mňa, alebo na PavelR.
Od obou :)
Co je myšleno tím paralelním chodem a tím mikrozdrojem ?
mrazik
Příspěvky: 27
Registrován: úte lis 02, 2021 10:28 am

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od mrazik »

Diablo1st píše:Čo konkrétne? Lebo neviem či to bolo na mňa, alebo na PavelR.
Od obou :)
Co je myšleno tím paralelním chodem a tím mikrozdrojem ?

Ještě bych rád doplnil první příspěvek, co je vlastně cílem : Přes den z panelů, v noci z baterií a využít maximum z nabízeného resp. technicky možného. V momentě kdy to nepůjde, tak holt pojedu z DS, jak jsem psal.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od xmasin »

mrazik píše: Ještě bych rád doplnil první příspěvek, co je vlastně cílem : Přes den z panelů, v noci z baterií a využít maximum z nabízeného resp. technicky možného. V momentě kdy to nepůjde, tak holt pojedu z DS, jak jsem psal.
Toto jde principiálně řešit dvěma způsoby pomocí různých typů hybridních měničů. Buď s povolenými přetoky do sítě nebo bez přetoků do sítě. V prvním případě lze využít hybridní měnič, který pracuje společně se sítí a v případě výpadku DS přepne na záložní výstup, toto umí třeba hybridní měniče Solax, ale jejich nevýhodou je, že používají vysokonapěťové baterie a musí být souhlas s instalací od provozovatele DS. Druhou možností je použít Axpert King resp. MPPSolar MK, které fungují jako UPS se solárním nabíječem a mají baterie 48V, nevýhodou je, že celý výkon jde přes měnič.
Diablo1st
Příspěvky: 1619
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od Diablo1st »

mrazik píše:
Diablo1st píše:Čo konkrétne? Lebo neviem či to bolo na mňa, alebo na PavelR.
Od obou :)
Co je myšleno tím paralelním chodem a tím mikrozdrojem ?

Ještě bych rád doplnil první příspěvek, co je vlastně cílem : Přes den z panelů, v noci z baterií a využít maximum z nabízeného resp. technicky možného. V momentě kdy to nepůjde, tak holt pojedu z DS, jak jsem psal.
Mikrozdroj - FVE do 10kW výkonu (max. 3,3kW na fázu), pre ktoré platí "zjednodušené" pripojenie. V praxi je to menej byrokracie, ale až tak málo jej zrovna nie je (projekt, autorizovaná montáž, revízia, certifikáty)

Paralelný chod - spojenie viacero meničov na jednej fáze. Pri súbehu väčších spotrebičov sa môže stať, že preťažíš menič. je možné toto riešiť väčším meničom (vyššia vlastná spotreba) alebo dvomi príp. viacerými kusmi rovnakých meničov, ktoré vieš uspať a tým ušetriť na ich vlastnej spotrebe. Príklad miesto 9kW meniča so spotrebou 200W použiješ 3x3kW, ktoré majú 200W len keď treba väčší výkon inak majú napr. 80W.

Keďže nechcete oficiálne nič pripájať, tak riešte jedine ostrov. Od Victronu pripadá do úvahy Multiplus II + mppt regulátor, alebo all-in-one riešenie RS Smart Solar 48/6000. Ak do tohto zakomponujete Cerbo GX máte možnosť všetko ovládať aj vzdialene.
Samozrejme treba vyriešiť prepínanie sietí, kedy pri nastavenom SOC batérie prepne celú inštaláciu na DS.
Ono keď si prejdete inštalácie čo sú tuto na fóre žiadne nie sú rovnaké, takže tuto je možností a kombinácii neúrekom.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
mrazik
Příspěvky: 27
Registrován: úte lis 02, 2021 10:28 am

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od mrazik »

12 kusu panelů BYD 325W už jsou doma.
Někdo tu psal ohledně přepínače sítí, tak s tím samozřejmě počítám.
mrazik
Příspěvky: 27
Registrován: úte lis 02, 2021 10:28 am

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od mrazik »

Měl bych ještě pár začátečnických dotazů, snad to nebude vadit.
Jak to přesně funguje u měniče, který dodává elektřinu pro ,,domácnost" a zároveň dobíjí baterie. Chápu, že baterie mají svůj BMS, který si řídí dobíjení. Zatím u mě vede Studer a ten si to řídí podle nastavení ? Přímo ze Studeru půjdou dva výstupy - BMS baterie a rozvodná skříň domu ?
Baterie - jak přesně vypočítat kapacitu baterie ? Spotřebu bych tak nějak věděl, večer je potřeba počítat s vařením večeře pro 5 hladových krků, svícení v patrovém domě, večer TV. Je mi jasné, že do toho musím zahrnout i výkon FVE.
Psal jsem Pylontech, ale také tu prodává baterie uživatel Mikel a pokud jsem to správně pochopil i komplet s BMS a přijde mi to jako dobrá volba.
jahodovák
Příspěvky: 1926
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od jahodovák »

Tak na tuhle ozázku je skoro nemožné odpovědět bez znalostí co od toho očekáváte,zcela jinak to bude vypadat v době kdy je dostatek sluníčka a v situaci,kdy nebude několik dní svítit.Pokud znáte spotřebu je třeba baterky dimenzovat na dobu na jakou chcete mít zálohu,jaký bude maximální současný výkon aby nedocházelo ke zbytečnému zatěžování baterky a tím ke zkrácení její životnosti.Já mám blok bateri tak na 3 dny bez sluníčka a někdy je i to málo a je třeba dobíjet ze sítě,pokud bych neměl sazbu kde je větší rozdíl mezi levnou a drahou,neřešil bych dobíjení a v případě nedostatku jel jen ze sítě.Jinak dobíjení ze sítě je třeba mít ošetřeno nejlépe tak aby nebyly plně nabity a byla v nich ještě rezerva pokud by začalo svítit aby nepřišlo nic nazmar.Nedovedu si představit žádný autonomní systém,který by to dokázal uřídit,třeba je to ale jen můj pohled a najde se někdo,kdo ví jak na to.Přestože svůj systém docela znám,občas se mi povede baterie nabít tak,že pokud neplánovaně zasvítí,skoro není kam ten přebytek dát...podle mě,to chce rozhodnout jakou techologii a pak třeba postupně podle situace doplnovat tak,aby vám to vyhovovalo..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Diablo1st
Příspěvky: 1619
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od Diablo1st »

mrazik píše:Měl bych ještě pár začátečnických dotazů, snad to nebude vadit.
Jak to přesně funguje u měniče, který dodává elektřinu pro ,,domácnost" a zároveň dobíjí baterie. Chápu, že baterie mají svůj BMS, který si řídí dobíjení. Zatím u mě vede Studer a ten si to řídí podle nastavení ? Přímo ze Studeru půjdou dva výstupy - BMS baterie a rozvodná skříň domu ?
Baterie - jak přesně vypočítat kapacitu baterie ? Spotřebu bych tak nějak věděl, večer je potřeba počítat s vařením večeře pro 5 hladových krků, svícení v patrovém domě, večer TV. Je mi jasné, že do toho musím zahrnout i výkon FVE.
Psal jsem Pylontech, ale také tu prodává baterie uživatel Mikel a pokud jsem to správně pochopil i komplet s BMS a přijde mi to jako dobrá volba.
BMS neriadi nabíjanie, nabíjanie riadi regulátor. BMS sleduje a chráni články pred medznými stavmi (podbitie, prebitie). Niektoré BMS vedia aj balancovať jednotlivé články a obsahujú aj čidlá teploty, aby odpojili nabíjanie/vybíjanie v prípade vysokej alebo nízkej teploty.
Kapacita batérie - čím väčšia tým lepšie :lol:
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
mrazik
Příspěvky: 27
Registrován: úte lis 02, 2021 10:28 am

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od mrazik »

Malicky update : objednany komponenty od Studeru VT-80 a XTM4000-48 a k tomu nějaké ty krabičky okolo.
Kde nejlépe sehnat montážní materiál pro uchycení solárů na střechu ?
Ještě rozvodná skříň pro panely, která bude venku. Stačí jistit jen plus pól ?
Další rozvodná skříň pak bude v garáži, kde budou i baterie, měnič, regulátor.
Dagus
Příspěvky: 1949
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od Dagus »

Montážní materiál pokud umíš obchodovat s velkoobchodem, tal jsem kupoval profily v iftechu, jinak alupa? Držáky tady na fóru v bazaru je prodej novych super silnych stavitelných nerez.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
mrazik
Příspěvky: 27
Registrován: úte lis 02, 2021 10:28 am

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od mrazik »

Mam ted trochu dilema ohledne umisteni FVE panelu :
1. 8 panelu na zastreseni terasy s nizsim sklonem (cca 15°-20°) a 4 panely na strechu domu (min. 35°, asi vic)
2. 6 panelu na zastreseni terasy a 6 panelu na strechu domu

Vse je smerjih, zadne stiny. Co bude lepsi vzhledem k regulaci atd. ?

Zapojeni bude dva do serie.
Dagus
Příspěvky: 1949
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od Dagus »

Osobně bych šel 6 na dům 6 na zastřešení, nebo ještě líp 6 na dům, 8 na zastřešení. V zimě je sklon k nezaplacení a v létě stejně nebudeš vědět co s proudem.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
mrazik
Příspěvky: 27
Registrován: úte lis 02, 2021 10:28 am

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od mrazik »

Pro lepší představu jsem udělal nákres zastřešení terasy a osazení 6 panely a 8 panely. Prosím nekoukejte na kvalitu a meritko, kreslit neumim, ale pro predstavu to staci.
6 panelu - největší výhoda bude jednoduchá montáž
8 panelu - slozitejsi montáž, jeden panel kousek přesahuje (to neni dobrý, já vím)

Má cenu se hnát za největším počtem panelů v rámci malého sklonu, která dá nejvíce v létě ?
Prosím berte to jako takovou analýzu, osobně se kloním k variantě 6 panelů, ale jsem povoláním analytik, tak jsem tím trochu postižený a zvažuju všechny možné varianty.
Přílohy
terasa8.jpg
terasa6.jpg
Atman
Příspěvky: 304
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od Atman »

Dagus píše:Osobně bych šel 6 na dům 6 na zastřešení, nebo ještě líp 6 na dům, 8 na zastřešení. V zimě je sklon k nezaplacení a v létě stejně nebudeš vědět co s proudem.
Naprostý súhlas. Dnes mi 5kWp 55st sklon JJZ dalo okolo 13:00 krátkodobo 5200W po odkrytí mraku, kým sa nezahriali a nekleslo to na 4800W. V lete to nikdy nedosiahlo ani nominálny výkon ale vtedy to ani nepotrebujem. Len vďaka takému sklonu (a výnimočného počasiu tento mesiac) som od silvestra stále v ostrove. Tá robota s konštrukciami stála za to, aj keď je to kandidát na cenu "Najväčšie sprznenie strechy 2020"
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
mrazik
Příspěvky: 27
Registrován: úte lis 02, 2021 10:28 am

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od mrazik »

Větší sklon mám na střeše baráku a tam se mi vejde 6 - 8 panelů, ale dochází tam ke stínění odpoledne. Teď je otázka :
- dát 8 (dvě řady po čtyřech) a z toho odpoledne bude polovina té druhé řady ve stínu
- jen 6 (čtyři v jedné řadě a 2 na výšku v druhé řadě)
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od solárník »

mrazik píše:Větší sklon mám na střeše baráku a tam se mi vejde 6 - 8 panelů, ale dochází tam ke stínění odpoledne. Teď je otázka :
- dát 8 (dvě řady po čtyřech) a z toho odpoledne bude polovina té druhé řady ve stínu
- jen 6 (čtyři v jedné řadě a 2 na výšku v druhé řadě)
Na tohle už jsou dneska aplikace :)
http://pvrowspacingcalculator.com/
mrazik
Příspěvky: 27
Registrován: úte lis 02, 2021 10:28 am

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od mrazik »

Pomalu se blížím k montáži (je to makačka to vše sehnat) a má tu někdo zkušenosti s přicucáváním Studeru XTM ? Co jsem četl, tak jsou různé možnosti, buď stálé připojení, které má určitou spotřebu nebo přes Transfer Relay - asi nejlepší řešení. Jaké máte zkušenosti a na co si dát pozor ?