FVE - Mrazik

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
mrazik
Příspěvky: 27
Registrován: úte lis 02, 2021 10:28 am

FVE - Mrazik

Příspěvek od mrazik »

Ahoj,
už nějaký čas si pohrávám s myšlenkou nad FVE, která by zásobovala náš dům a o něco zvýšila energetickou nezávislost, zvláště v této bláznivé době, hlavně z pohledu energií. Počítám s tím, že hlavně přes zimu budeme sosat z DS. Snažím se tu na fóru nabrat co nejvíce informací, ale jsem v podstatě+ na začátku, tak občas budu mít začátečnické dotazy.
Máme rodinný dům a celkem vysokou spotřebu - 7MW ročně v tarifu D57d (VT-6MW, NT-1MW). Topení je sice na plyn, ale v létě jede klimatizace, kterou na podzim a na jaře používáme na přitápění, dále TČ u bazénu, filtrace u bazénu, 24h denně jede vzduchování pro akvária (40W), vaření taky elektrika, oba s manželkou pracujeme hodně z domova na ntb a pak taková ta rodinná klasika 2 lednice s mrazákem, TV atd.
Na panely využiju zastřešení terasy, které je přímo na jih s nevýhodou nižšího sklonu a zbytek na šikmou střechu - nebude problém rozdílný výkon panelů ? Střechu bych v první fázi využil zejména jižní stranu a časem přidal pár panelů na východ a západ - ten je problematičtější, protože vedlejší dům je vyšší a navečer je západní strana ve stínu.

Aktuálně objednáno 12 panelů s výkonem 325Wp - 7-8 panelů na terasu, 4-5 panelu na střechu domu

Plán :
Regulátor a střídač tam nejsem pevně rozhodnutý, ale hodně se mi líbí Studer (VT-65, XTM 4000-48), velké možnosti nastavení, komunikace mezi sebou a slušná informovanost co se děje plus možnost napojení Rapsberry. Co mě děsí kde je sehnat nejlépe za přijatelnou cenu, trochu se bojím i toho nastavování atd. Nebráním se jiným značkám a určitě budu rád za diskusi na tohle téma.
Baterie určitě Pylontech s odpovídající kapacitou - tohle ještě nemám nastudované, tam budu potřebovat ,,nakopnout"

Co nejvíc věcí bych rád udělal sám, i když mám elektro průmyslovku tak elektřinu nechám na někoho zkušeného.
Nejhorší bude vymyslet jak se dostat do garáže, kde bude veškerá elektronika plus baterie a následně skrze dvě zdi, abych se dostal do domovního rozvaděče.
Nejdůležitější bude stabilita hlavně když nebudu doma, aby v případě poruchy na FVE nezůstal dům bez proudu.
Jsem povoláním programátor, takže do budoucna bych rád přispěl i něčím do pléna, i když s Rapsberry nemám zatím zkušenosti
To je zatím asi všechno a čeká mě dlouhá cesta, které se pořád děsím, ale nechci jen sedět a nadávat jak je všechno drahý.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od vlkazajac »

Vitajte na fóre, hneď ste vzbudili moju pozornosť.
"...komunikace mezi sebou a slušná informovanost co se děje plus možnost napojení Rapsberry. Co mě děsí kde je sehnat nejlépe za přijatelnou cenu, trochu se bojím i toho nastavování atd. Nebráním se jiným značkám a určitě budu rád za diskusi na tohle téma.
Baterie určitě Pylontech..."

Desí Vás cena, ale vyberáte najdrahšie komponenty ( na svete ??? ). Studer, Pylontech......
Prečo potrebuje menič komunikovať s mppt regulátorom ? Kde ste našli k tomu nejaký dôvod ?

Prajem úspech v budovaní FVE.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Atman
Příspěvky: 304
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od Atman »

Mal som podobnú spotrebu (6MWh), ale TUV som ohrieval elektricky, Vy asi plynom keď ho máte. Po prvotnom inštalovaní 2,5kWp len na ohrev vody s jednoduchým regulátorom iba na ohmickú zátaž klesla spotreba domu na cca 3,5MWh, to bola moja najlepšia investícia do fotovoltaiky, bazárové panely, po hádam 5 rokoch sa to komplet zaplatilo, Potom som to rozhodil, regulátor zrušil a pridal panely na celkom 7kWp + aku 16kWh a som spokojný, aj keď prechádzam akútnou fotovoltaitídou a rozmýšľam nad rozšírením na nejakých 12kWp + ďalší menič. Podľa mňa na na Vašu spotrebu to bude 3,9kWp málo, z vlastných skúseností by som dal najmä menič viac ako 5kVA - v lete práve pre rozšafné míňanie elektriny 5kVA vôbec nestačí. Ale zase ak neohrievate vodu elektricky, máte voči mne 2kW k dobru. A regulátor určite rozdelte na dva samostatné - južné panely s výkonovou rezervou, lebo po čase určite pole rozšírite a východ samostatne, je to tak omnoho efektívnejšie. Vidím to u mňa v lete, kde východ 2kWp valí od siednej a 5kwp juh ktorý má slnko za chrbtom do pomaly dorovnáva a predbieha omnoho neskôr. Západ by som neriešil, osobne to považujem za zbytočné, ak je dosť výkonné pole juh. Rovnaké panely na rovnaký azimut len s rozličným sklonom by vadiť nijako nemali, ideálne by ale boli ak by boli v samostatných stringoch, nie jeden vysokonapäťový.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
Uživatelský avatar
zajo
Příspěvky: 146
Registrován: úte kvě 30, 2017 9:29 am

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od zajo »

vlkazajac píše: Desí Vás cena, ale vyberáte najdrahšie komponenty ( na svete ??? ). Studer, Pylontech......
Prečo potrebuje menič komunikovať s mppt regulátorom ? Kde ste našli k tomu nejaký dôvod ?

Prajem úspech v budovaní FVE.
Myslím si, že již pominula doba, kdy fotovoltaici experimentovali a budovali svou FVE po krocích s vědomím, že ji budou milionkráte překopávat tak, že budou neustále kupovat a prodávat komponenty po bazarech, aby se dopracovali ke kýženému jakž takž výsledku.
Ani se Mrazíkovi nedivím, že nejde potom nejlevnějším co může najít a má představu o své FVE okolo které nebude muset neustále chodit a neco kontrolovat a dokola upravovat.
Za mne je dobře, že jde cestou kvalitních komponentů a ne vše nejlépe zadara
Panely: 4,665kWp (9poly*275 Wp Winaico)-jih; (6mono*365Wp Sunergy)-východ; Měnič: GoodWe GW3648D-ES; Baterky: LiFePO4 24,0kW 500Ah (10*PylonTech US2000B - 2,4kWh)
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od PavelR »

Dobrá volba je i victron. Mám s tím jen dobré zkušenosti. + k tomu je pěkněj VRM portál.
Aku buďto složit z článků od Mikela + nějaké batrium nebo rozumnou bms co dokáže měřit přesně náboj a nebo když si s tím nechceš hrát tak BYD rack za slušnou cenu viz shop.
A pro případ poruchy motorový ATS na síť a je to.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od vlkazajac »

zajo píše:
vlkazajac píše: Desí Vás cena, ale vyberáte najdrahšie komponenty ( na svete ??? ). Studer, Pylontech......
Prečo potrebuje menič komunikovať s mppt regulátorom ? Kde ste našli k tomu nejaký dôvod ?

Prajem úspech v budovaní FVE.
Myslím si, že již pominula doba, kdy fotovoltaici experimentovali a budovali svou FVE po krocích s vědomím, že ji budou milionkráte překopávat tak, že budou neustále kupovat a prodávat komponenty po bazarech, aby se dopracovali ke kýženému jakž takž výsledku.
Ani se Mrazíkovi nedivím, že nejde potom nejlevnějším co může najít a má představu o své FVE okolo které nebude muset neustále chodit a neco kontrolovat a dokola upravovat.
Za mne je dobře, že jde cestou kvalitních komponentů a ne vše nejlépe zadara
Snažím sa porozumieť, ale neviem, o čo Ti ide. Čomu sa ja divím, som ukončil otáznikom.
Čo desí Mrazíka, s tým sa musí vyrovnať sám. Desí ťa cena elektromobilu ? Tak si kúp gazíka.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
rva
Příspěvky: 3511
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od rva »

Jestli to má být koníček, tak jsou lepší "hloupější" komponenty u kterých se člověk může vyřádit. U moc chytrých komponent se do toho moc lézt nedá - maximálně člověk bude řešit a snažit se obcházet nesmysly, která tam jsou zakomponovány, popřípadě jak dodělat něco, co by se mu hodilo, ale v chytrém zařízení to není.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Diablo1st
Příspěvky: 1614
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od Diablo1st »

vlkazajac píše: Prečo potrebuje menič komunikovať s mppt regulátorom ? Kde ste našli k tomu nejaký dôvod ?
O jednom prípade viem, kedy je veľmi dôležitá komunikácia medzi mppt a meničom, a to je Victron ESS. Ale je to špecifický prípad, kedy je FVE pripojená do DS - neviem či to bude tento prípad.
Pri tomto nastavení menič ovláda mppt, aby aj po nabití batérie stále vyrábal "na plné gule".

Struder meniče sa dajú kúpiť z druhej ruky na secondsol.com, alebo potom čínske kópie Fangpusun.

Ja by som mal nejaké otázky:
- Koľko panelov viete reálne na strechu umiestniť?
- viete si batérie poskladať aj sám (jednotlivé články + BMS)?
- chcete FVE mať aj oficiálne pripojenú do DS?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od PavelR »

komunikace mezi všemi komponenty vidím jako nutnou v případě že systém má být autonomní. BMS si řídí nabíjecí a vybíjecí parametry pro hybrid či regl. Takže bms dokáže regl či měnič odstavit. Bez komunikace to je spoléhání na to že se nic nepokazí. U lifepo je bms s přesným měřením náboje vlastně nutnost. Jinak člověk ani neví kolik tam je.

Nikomu to neberu pokud to takto má - prosím hlavně žádnej flame. Toto je jen moje zkušenost kterou jsem od roku 13 nabyl.
Měl jsem to kdysi taky bez kominukace, jen podle napětí se nabíjelo a vybíjelo. Bez dohledu. Dnes se na systém podívám jak na portále a i kdyby ten vypnuli tak přes VPN přímo domů.

jako druhej efetk je to že na victronu je pěkná vizualizace. Není nutno nikam chodit a něco měřit když už každá komponenta měří sama.
Dá se z toho po modbus TCP číst co třeba - pro napojení například na nějaký domácí chytrosti nebo vytěžování nebo cokoli je třeba.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od vlkazajac »

"...BMS si řídí nabíjecí a vybíjecí parametry pro hybrid či regl. Takže bms dokáže regl či měnič odstavit...."

BMS v tomto prípade dosiahne to isté, čo spodný limit napätia pre menič. No communication needed.

A neviem, prečo by mal BMS odstaviť regulátor - ak nehovoríme o poruche batérie.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
mihlit
Příspěvky: 493
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od mihlit »

Důvod v odstavení regulátoru vidím třeba při rozbalancovaných článcích, kdy celkové napětí baterie je ještě nízké (takže regl si myslí, že je vše v pohodě), ale jeden článek už je přes. Další varianta je třeba teplota baterie, ať již moc vysoká nebo moc nízká. Jen celkovým napětím to uhlídat nejde
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od PavelR »

vlkazajac píše:"...BMS si řídí nabíjecí a vybíjecí parametry pro hybrid či regl. Takže bms dokáže regl či měnič odstavit...."

BMS v tomto prípade dosiahne to isté, čo spodný limit napätia pre menič. No communication needed.

A neviem, prečo by mal BMS odstaviť regulátor - ak nehovoríme o poruche batérie.
v případě že jeden z článků se dostane mimo zadaný parametry je potreba buď přestat vybíjet nebo nabíjet dle situace. Nebo v případě balancování je třeba aby hybrid nebo regl měl info o proudu aku a dobíjel jen tolik aby to bms ubalancovala. Což je fajn když se chcce srovnat aku nahoře.
U hotových aku (pylon. BYD ... ) se z BMS běžně čtou informace jako koncový napětí , max vybíjeci a nabíjecí proud. Dle toho se to pak celý chová.
U liion podle napětí něco tušíš ale u life ani netušíš kolik v tom je.

Ale jak říkám je to můj názor nic víc. Nevím co je na tom tak hroznýho na té komunikaci vždyť je to pár seroivývh linek ;) . Mám pak v jednom bodě datovej výstup kde jsou všechny hodnoty. Celkem fajn. Potom když uživatel chce vizualizaci stavu FVE tak se musí řešit hromada měřících míst ... což HW jednoho ekosystému dělá už sám.
Každý ať si vybere dle chuti je to otázka co se od toho chce.
Naposledy upravil(a) PavelR dne ned lis 28, 2021 4:48 pm, celkem upraveno 1 x.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od PavelR »

mihlit píše:Důvod v odstavení regulátoru vidím třeba při rozbalancovaných článcích, kdy celkové napětí baterie je ještě nízké (takže regl si myslí, že je vše v pohodě), ale jeden článek už je přes. Další varianta je třeba teplota baterie, ať již moc vysoká nebo moc nízká. Jen celkovým napětím to uhlídat nejde
ono se to nemusí odstavovat přímo. stačí jen aby nabíjecí nebo vybíjecí komponenta ubrala nebo přidala dle situace ve které se to nachází.
mrazik
Příspěvky: 27
Registrován: úte lis 02, 2021 10:28 am

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od mrazik »

Určitě nechci dodávat do DS, chci to jen pro svou vlastní spotřebu.
Tu komunikaci mezi regulátorem a měničem jsem možní popletl - holt občas se dotoho ještě zamotám, je toho na začátku moc.
Nehoním se za co nejnižší cenou, já potřebuji zejména funkční a spolehlivé řešení, co dokáže plně informovat, hlavně v případě problému. Nerad volím kompromisy a pokud si musím připlatit, nemám s tím problém, ale musí tam být ta hodnota navíc. Určitě si s nastavováním nechci každý den hrát, ale jsem si vědom, že každá FVE je jiná a vyžaduje trochu odlišné nastavení. Možná je pro mě Studer zbytečnýá a mé potřeby by uspokojila ,,hloupější" krabička. Cena je holt jaká je, to si pak musím rozhodnout, zda nový, použitý nebo kopii, bude hodně záležet na nabídce.
PavelR to píše dobře - komunikace na jednom místě a to se mi u toho Studeru líbí a případná vizualizace dat se pak řeší mnohem snadněji - pokud to chápu dobře. Mimochodem vizualizaci dat z nějaké databáze dělám v práci v podstatě každý den.
Victron nevypadá špatně, jen jsem jej zatím detailně nezkoumal, ale chystám se na to.
Co se týká baterií, tam s nějvětší pravděpodobností půjdu cestou nejmenšího odporu - koupit hotové řešení. Co jsem četl, tak se dá i tady od místního člena koupit, pokud si to dobře pamatuji. Jsem omezen i prostorem pro baterie.

-Koľko panelov viete reálne na strechu umiestniť?
Do budoucna chci určitě rozšířit střechu na východ, kam se jich minimálně ještě 5 vejde a ty by měli svůj vlůastní regulátor. Tady bych se rád zeptal - je dobré myslet na rozšíření a zvolit větší měnič nebo rovnou zvlášt měnič pro východní stranu ?
Jižní strana by šla rozšířit ještě o cca 4 panely, ale na podzim/jaro v odpoledních hodinách by byli částečně zastíněné.
Nějaké fotky střechy už mám, tak to dám dohromady a dám sem.

-viete si batérie poskladať aj sám (jednotlivé články + BMS)?
Nikdy jsem to nedělal, budu raději volit hotové řešení, i když bude drahé, asi hodně drahé, co se dá dělat.

- chcete FVE mať aj oficiálne pripojenú do DS?
NE

Elektromobil nemám a zatím neplánuji mít - leda v případě cenově neodolatelné nabídky, jako druhé auto pro manželku.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od vlkazajac »

Chápem úlohu BMS pre udržanie batérie v správnom režime. Ale moja otázka znela k potrebe komunikácie regulátora a meniča, ... :

"Studer (VT-65, XTM 4000-48), velké možnosti nastavení, komunikace mezi sebou "

EDIT
"je dobré myslet na rozšíření a zvolit větší měnič nebo rovnou zvlášt měnič pro východní stranu ?"

Menič sa nevolí k panelom, ale k batérii a potrebám napájania.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
lemra79
Příspěvky: 442
Registrován: sob bře 09, 2019 5:30 pm
Lokalita: Usteckoorlicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8800
Kapacita baterie [kWh]: 10?
Bydliště: Usteckoorlicko

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od lemra79 »

praktickou FVE od victronu jsem okukoval na seminari od Kolarika, minimalne za povsimnuti by to stalo, stoji to ale vic nez axpert, byla to ucelena stavebnice.
Jinko 225 W / 6,075 kWp, GWL/Sunny Mono 310Wp / 2,79 kWp, PIP 5048 MG, Fangpusun MPPT150/60TR,
li ion 350 Ah@58V, ICC@rpi3+, celkem instalováno 8,865 kWp, 460 m.n.m.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od PavelR »

vlkazajac píše:Chápem úlohu BMS pre udržanie batérie v správnom režime. Ale moja otázka znela k potrebe komunikácie regulátora a meniča, ... :

"Studer (VT-65, XTM 4000-48), velké možnosti nastavení, komunikace mezi sebou "

EDIT
"je dobré myslet na rozšíření a zvolit větší měnič nebo rovnou zvlášt měnič pro východní stranu ?"

Menič sa nevolí k panelom, ale k batérii a potrebám napájania.
Potřeba komunikace: no podle mě to je nejednodušší a nejuniverzálnější možnost jak regulovat chování systému.
už to dál neřešme. Zakladatel slyšel oba názory. Teď si musí vybrat.


Ceny jsou druhá stránka. Victron je levnější než studer. Třeba když se tazatel poptá po známých najde se někdo kdo to dokáže sehnat za VO ceny ...
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od PavelR »

mrazik píše:Určitě nechci dodávat do DS, chci to jen pro svou vlastní spotřebu.
Tu komunikaci mezi regulátorem a měničem jsem možní popletl - holt občas se dotoho ještě zamotám, je toho na začátku moc.
Nehoním se za co nejnižší cenou, já potřebuji zejména funkční a spolehlivé řešení, co dokáže plně informovat, hlavně v případě problému. Nerad volím kompromisy a pokud si musím připlatit, nemám s tím problém, ale musí tam být ta hodnota navíc. Určitě si s nastavováním nechci každý den hrát, ale jsem si vědom, že každá FVE je jiná a vyžaduje trochu odlišné nastavení. Možná je pro mě Studer zbytečnýá a mé potřeby by uspokojila ,,hloupější" krabička. Cena je holt jaká je, to si pak musím rozhodnout, zda nový, použitý nebo kopii, bude hodně záležet na nabídce.
PavelR to píše dobře - komunikace na jednom místě a to se mi u toho Studeru líbí a případná vizualizace dat se pak řeší mnohem snadněji - pokud to chápu dobře. Mimochodem vizualizaci dat z nějaké databáze dělám v práci v podstatě každý den.
Victron nevypadá špatně, jen jsem jej zatím detailně nezkoumal, ale chystám se na to.
Co se týká baterií, tam s nějvětší pravděpodobností půjdu cestou nejmenšího odporu - koupit hotové řešení. Co jsem četl, tak se dá i tady od místního člena koupit, pokud si to dobře pamatuji. Jsem omezen i prostorem pro baterie.

-Koľko panelov viete reálne na strechu umiestniť?
Do budoucna chci určitě rozšířit střechu na východ, kam se jich minimálně ještě 5 vejde a ty by měli svůj vlůastní regulátor. Tady bych se rád zeptal - je dobré myslet na rozšíření a zvolit větší měnič nebo rovnou zvlášt měnič pro východní stranu ?
Jižní strana by šla rozšířit ještě o cca 4 panely, ale na podzim/jaro v odpoledních hodinách by byli částečně zastíněné.
Nějaké fotky střechy už mám, tak to dám dohromady a dám sem.

-viete si batérie poskladať aj sám (jednotlivé články + BMS)?
Nikdy jsem to nedělal, budu raději volit hotové řešení, i když bude drahé, asi hodně drahé, co se dá dělat.

- chcete FVE mať aj oficiálne pripojenú do DS?
NE

Elektromobil nemám a zatím neplánuji mít - leda v případě cenově neodolatelné nabídky, jako druhé auto pro manželku.
pokud budeš zkoumat victron tak mrkni i na modbus TCP mapu. ať máš představu co se s z toho dá vyčíst a zapsat.
Vydali teď nový verze Venus OS large. Tam jsou zajimavý možnosti grafickýho programování nějaké jednoduché logiky.
node red nebo tak nějak. Pokud v tomto děláš třeba Tě to zaujme.

pokud nebudeš připojen k síti tak ani nepotřebuješ hybridní měnič. Asi budeš muset řešit nějaké přepínání sítí.
Diablo1st
Příspěvky: 1614
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od Diablo1st »

PavelR píše: pokud nebudeš připojen k síti tak ani nepotřebuješ hybridní měnič. Asi budeš muset řešit nějaké přepínání sítí.
Zrovna u Victronu sa neoplatí ísť do ničoho iného ako hybridného Multiplusu II. Phoenix je len čisto menič a je len o pár € lacnejší a Phoenix smart zasa nevie paralelný chod a tiež nie je o veľa lacnejší.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE - Mrazik

Příspěvek od PavelR »

to je pravda. Ale pokud by byl už hybrid tak bych to určitě připojil jako mikrozdroj a zakazal jsem grid feed. To by byla jinak celkem škoda možností toho železa.