Přidání další fve a AC coupling

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Tichyc
Příspěvky: 10
Registrován: pon lis 08, 2021 10:37 am

Přidání další fve a AC coupling

Příspěvek od Tichyc »

Zdravím,
Řeším následující problém. Elektrárna ongrid vyrábí elektřinu a já bych chtěl tuto elektrárnu rozšířit o další ongrid a za to dát ac coupling (další krabice), aby elektrina nešla do DS, ale vlezla do batetie.
A teď podrobně:
L1 fve 4.6kW stridac solarmax 6000
L2 fve 4.6kW stridač solarmax 6000
L3 nic.
A žádné ukládání prebytků, prostě ongrid.

Rád bych k tomu dal dalsi fve (1F fve), nejlépe na volnou fázi. A k tomu AC coupling na všech třech fázích s bateriemi cca 10kWh až 15kWh.

Dle ČEZu mohu na jednu fázi dát max 3.3kWp a to je málo a rád bych tedy dal větší fve třeba i 10KWp a to by muselo být již provedení 3F
Zvládnou stávající stridace solarmax paralelní ptipojeni s další elektrárnou, je vůbec možné provozovat více stridacu na jedné fázi? Nebudou se stará a nová fve přetahovat o vyšší napětí a tím se žádná fve nepripoji? Je to vůbec možné takto zapojit?
Díky za pomoc.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Přidání další fve a AC coupling

Příspěvek od Diablo1st »

Je tu zopár problémov:
1. - pri registrácii na toto fórum je jasne napísané niečo ohľadom dodávania do siete
2. - ako chceš nedodávať do siete, keď máš on-grid? Vždy sú tam nejaké malé pretoky, čiže bez povolenie je to problém
3. - ak potrebuješ 3f, je lepšie dať rovno 3f menič než 3x 1f.
4. - Na čo dávať ďalší on-grid? radšej rovno kombinácia AC a DC Coupling.
5. - AC Coupling bez povolenia je troška problém lebo znova robí pretoky. Najlepšie to má zvládnuté Victron s ESS, ale aj to nie je úplne bez pretokov.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Tichyc
Příspěvky: 10
Registrován: pon lis 08, 2021 10:37 am

Re: Přidání další fve a AC coupling

Příspěvek od Tichyc »

Jelikož nechci pretoky z ongrid do DS, tak mohu dát za ně směrem k DS stridac (nabíječka baterie) s AC coupling.a pokud chci dát další fve na strechu, tak jsem uvažoval o stejném připojení fve (ongrid) a potom si všechny přebytky vezme AC coupling, skoro všechny přebytky - bylo by to v rámci všech fázi stejně.
Jaká varianta stridace umí AC coupling (ukládat do baterie) ze stávajících ongrid fve a zároveň bude umět být připojen na další panely a ukládat z nich elektřinu do baterie?
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Přidání další fve a AC coupling

Příspěvek od Diablo1st »

Aby sme sa pochopili. Ty máš už namontovanú on-grid FVE bez povolenia distribučky a chceš aby si nerobil pretoky do DS? Ak som to pochopil správne, tak to asi nebude možné, lebo on-grid vždy bude nejaké pretoky robiť už len záleží aký máš elektormer.

Ohľadom AC Coupling si pozri napr. Victron ESS. Ak je potrebné rozšíriť lepšie je ísť cestou DC Couplingu, t.z. mppt regulátor, ktorý nabíja batérie.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Přidání další fve a AC coupling

Příspěvek od mypower.cz »

Tichyc píše:Jelikož nechci pretoky z ongrid do DS, tak mohu dát za ně směrem k DS stridac (nabíječka baterie) s AC coupling.a pokud chci dát další fve na strechu, tak jsem uvažoval o stejném připojení fve (ongrid) a potom si všechny přebytky vezme AC coupling, skoro všechny přebytky - bylo by to v rámci všech fázi stejně.
Jaká varianta stridace umí AC coupling (ukládat do baterie) ze stávajících ongrid fve a zároveň bude umět být připojen na další panely a ukládat z nich elektřinu do baterie?
Proč si člověk pořídí ongrid, když nechce přetoky do sítě, tomu tedy vůbec nerozumím. Asi špatně pochopený význam slova ongrid. V případě výpadku sítě se půjdete ven podívat na panely, jak to krásně na panely svítí a vy jste bez elektriky. To je tedy fakt výhra.

Řešení je ongrid komponenty vyházet do popelnice (čti prodat někde na nějakém bazaru, treba bazos.cz) a za vydělané peníze koupit ve zdejším shopu allinone offgrid měnič s MPPT regulátory, nebo hybrid bez přetoků.
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Přidání další fve a AC coupling

Příspěvek od Quickyprd »

Já jsem ze svého "max.45% využití on-grid Fronius 1F" nechal udělat AC coupling Fronisu-Multiplus 5kVa-BMZ a není okamžiku když vidím slovo charging nechrochtal blahem :-D Aneb u Nás doma vedeme heslo "ČEZu ani korunu :-D. Prvotní on-grid byla blbá investice, kdy jsem neměl žádné potuch o tom co jak funguje a slepě veřil instalační firmě....o ochranách, hromosvodu, odpínačích apod. ani nemluvě....on-grid fakt jedině kdyřž má někdo fakt nenažranou domácnost, či dům plný kanceláří, nebo truhlárnu, kryptodů a dokáže využít vše i při plném výkonu...jinak to je o ničem...
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Přidání další fve a AC coupling

Příspěvek od Diablo1st »

Zaujímavé, ja mám on-grid 3,3kWp a využitie mám na 92% (porovnané dáta z meniča a dáta z elektromera). To asi niekde soudruzi udelali chybu keď využitie len na 45%.
Ale tiež si myslím, že jeden on-grid na streche je viac ako dosť. Už by som do toho nešiel, ale na druhej strane mám FVE legálne prihlásenú, takže mám rezervovaný výkon dodávky, takže teoreticky ak by som rozšíril FVE o ďalší menič a batérie nemuselo by to distribučke vadiť.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
kamils
Příspěvky: 70
Registrován: čtv črc 15, 2021 5:10 pm

Re: Přidání další fve a AC coupling

Příspěvek od kamils »

Tichyc píše:Jelikož nechci pretoky z ongrid do DS, tak mohu dát za ně směrem k DS stridac (nabíječka baterie) s AC coupling.a pokud chci dát další fve na strechu, tak jsem uvažoval o stejném připojení fve (ongrid) a potom si všechny přebytky vezme AC coupling, skoro všechny přebytky - bylo by to v rámci všech fázi stejně.
Jaká varianta stridace umí AC coupling (ukládat do baterie) ze stávajících ongrid fve a zároveň bude umět být připojen na další panely a ukládat z nich elektřinu do baterie?
Například Studer XTM, XTH. Důležité je, aby ongrid střídač umožnoval řízení výkonu na základě změny frekvence sítě.
Více https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=23&t=7416
Zapoměl jsem dodat link na skvělé vlákno https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 977#p93790
Naposledy upravil(a) kamils dne stř lis 10, 2021 11:31 am, celkem upraveno 1 x.
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Přidání další fve a AC coupling

Příspěvek od Quickyprd »

Tak já mám kompletní spotřebu domu za rok 4,5MWh s tím, že od května do října je celková spotřeba domu 150-250kW/měsíc, čili fakt to nedokážu využít, proto ta blbá účinnost. Navíc klasika svítilo sluníčko, zapne se pračka, čerpadlo bazénu apod. a hned samej mráček stín a lítá to ze sítě do sítě. Navíc od dubna do poloviny listopadu netopíme, čili spotřeba je taková celodenní, večer plasma,. děti počítače. Bojler s TČ nastaven na dobu svitu...bez baterky to mě osobně fakt nedávalo smysl.
Na distribuci pozor. Ze zkušenosti dodavatele couplingu, by nic neriskovali. Za "výkup? dají 20-30hal. ale když si všimnu, že najednou klesne spotřeba i v době, kdy je tma, či se celkový odběr ze sítě meziročně změní, či si všimnou že jsou na fotkách panely navíc....jsou to kluci šikovní. Jeden takový odečítal venkovní elektroměr rodičů, a kouká u Nás na střechu...hned vzal tablet a podíval se jestli je to připojené...usmál se když viděl že jo a odešel....

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek