FVE pro ohřev TUV, zelenáč začíná se zelenou energií

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
tonda0
Příspěvky: 5
Registrován: ned lis 07, 2021 11:03 pm

FVE pro ohřev TUV, zelenáč začíná se zelenou energií

Příspěvek od tonda0 »

Zdravím solárníky. Jako novic bych prosil o zhodnocení a radu mého prvního návrhu. Proti vašim mega instalacím je to nic, ale každý nějak začínal, že :-)
Hodlám postavit mikro FVE pouze pro ohřev TUV. Mám Dražice OKCE125 a vymyslel jsem tuto sestavu:
-Jen 4 panely 380Wp mono. Instalace na plochou střechu na jih, lehce bych zvedl.
-Svodič přepětí, odpínač
-Regulátor BEL MR4316AC NG stavebnici - spájím si sám (jsem elektronik)
-Spirála v bojleru bude od NADETA upravená dvouspirálová 1x 2000W/230V pro DS a druhý okruh pro FVE
-Dva termostaty / každý okruh zvlášť.
Rozpočet mi vychází na cca 35tis. což by už za snahu stálo.

Můj dotaz 1: jak velkou spirálu v bojleru použít pro FVE? 4 panely dají 140V max a 1500W jestli čtu dobře specifikaci? Reál bude většinou níže. Tak zvolit spirálu typovou co nabízí druhý okruh 130V/1300W nebo 120V/1000W a nebo ještě méně Voltů na zakázku např 100V/1200W nebo ještě méně? BEL regl má na výstupu max 16A a umí volty jen snižovat a né zvyšovat, tak abych ty panely využil optimálně pro tu spirálu?
Co se nenabije přes den, dožene navečer druhý obvod z DS. Vaše názory prosím. Na střeše je málo místa a zbytek střechy je východ nebo západ a chtěl bych na začátek něco opravdu ekonomického, ale už s fin, návratností.
Můj dotaz 2: panely bych mohl dát místo na střechu na zábradlí balkónu přímo na jih, ale byly by skoro kolmo k zemi. A v zimě bych je ze země mohl omést od sněhu, což na střeše ne. Jaké místo vzhledem ke sklonu a přístupu použít? Na balkonu zase budou trochu hyzdit barák směrem od zahrady.
Děkuji znalejším za rady do začátku. Diskuze zde jsem už také prosítal, ale raději se ptám.
Tom od Mladé Boleslavi, zatím bez realizace FVE, ale odhodlání nechybí a brzy něco bude
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE pro ohřev TUV, zelenáč začíná se zelenou energií

Příspěvek od cipis »

Tady si spočítej, kolik můžeš z panelů získat:
https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP

A tady si spočítej, kolik potřebuješ pro ohřev:
https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a- ... teple-vody

Máš změřené, kolik ten bojler sežere v provozu? Kolik toho spotřebováváš atd.?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: FVE pro ohřev TUV, zelenáč začíná se zelenou energií

Příspěvek od Majkl »

Zeptej se na co chceš, já ti na co chci odpovím. Že cipis?....

Abych jen nekritizoval. Odpověď na otázku č. 1 nevím. Na otázku 2. je podle mě správná odpověď střecha s nadzvednutím. Zábradlí je lepší než střecha jen v zimě a tou dobou ti 4 panely bojler stejně neohřejou.

M.
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
tonda0
Příspěvky: 5
Registrován: ned lis 07, 2021 11:03 pm

Re: FVE pro ohřev TUV, zelenáč začíná se zelenou energií

Příspěvek od tonda0 »

Díky za link na výpočet potřeby. Odběr bojleru měřím jen pár dnů, zatím vychází 4-6kW/denně a výpočet na webu ukazuje 6,4kW tak to asi sedí. Podle výpočtů dle obou linků tedy potřebuji panely zhruba 2kW na plně vykrytí od března do října, v zimě to padá ať dám co dám vychází to už draho za malý zisk.

Otázka tedy: 5x380Wp panelů je 1900W/175V. Ale jen teoreticky. Jakou spirálu do bojleru? Kolik V a kolik W?
Tom od Mladé Boleslavi, zatím bez realizace FVE, ale odhodlání nechybí a brzy něco bude
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE pro ohřev TUV, zelenáč začíná se zelenou energií

Příspěvek od kodl69 »

zkus základy elektrotechniky. P=U*I R=U/I, po dosazení ti vyjde P=U*U/R. Odpor spirály by měl tak nějak sedět na mppt bod, spíš o pár procent menší, aby bylo kde regulovat. R=U*U/P tj 16.111 Ohm, a příkon spirály 16 ohm je jednoduše P=U*U/R, 3300W. Takovou budeš těžko shánět, tj necha si udělt spirálu na míru podle panelů, 175V 11A. Tohle je klasická chyba, leckdo si myslí, že když mají panely 2kWp a spirála v boileru taky, tak že to půjde na sebe. Podle výše uvedeného si můžeš spočítat odpory běžných spirál (2kW, 2.2kW...) a maximální výkon z těch 175V. Podle mě by bylo jednodušší tam dát těch panelů 6, napětí bude ok, a bude drobná rezerva výkonu, a vyjde to na běžnou 2.2kW spirálu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: FVE pro ohřev TUV, zelenáč začíná se zelenou energií

Příspěvek od cipis »

Proto také Budínský doporučuje jako minimum těch panelů 6, lépe 8. A pak to vychází na ty standardní spirály.

Jinak Majkle, co ti vadí na těch mých dotazech? Bez nich nemá cenu pokračovat dál ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE pro ohřev TUV, zelenáč začíná se zelenou energií

Příspěvek od kodl69 »

Ony jsou panely a panely. polykrystaly 220- 250Wp , cca 30V/ 7-8A - těch potřebuješ jistě 8, leckdy ani devátej není na škodu, a celkem pěkně to pasuje na 2kw těleso. Modernější monokrystaly 370Wp a pod cca 34-35V 10-11A už je najednou jinde, a jeden panel se dá ušetřit, ale je škoda nevyužít vyššího proudu v MPPT bodě, potom ti vychází na 7panelů vhodná spirála cca 2.5kW, a nakonec 400-500Wp monokrystaly 2x1m, 41V/11A, těch stačí 6 a zase, pro 11A je potřeba těleso 2.5kW a nebo víc, jinak to zůstane na střeše. Další věc je to, že v době nejvyšších teplot trochu poklesne napětí, a tím i výkon, ale to většinou nikoho netrápí. Každá Wh se začne hledat koncem září a v říjnu (koncem února a v březnu), a to už nejsou ani výkony odpovídající ozáření 800W/m2 dle NOCT, možná by se u nás spíš měly panely dimenzovat podle těchto hodnot. Jo a co se stane při jaké poloze panelů je tady: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP doporučuju co nejpřesněj zadat lokaci, umí to i započítat vliv horizontu... Je zajímavý si pohrát s různejma sklonamam a otrientacema, klidně i na sever :)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
tonda0
Příspěvky: 5
Registrován: ned lis 07, 2021 11:03 pm

Re: FVE pro ohřev TUV, zelenáč začíná se zelenou energií

Příspěvek od tonda0 »

Jste borci, díky. Už se v tom trochu začínám orientovat. Ještě mi řekněte. Buď nové těleso v bojleru s dvěma okruhy, abych oddělil DS a FVE. Nebo pokud se s FVE dostanu na 2200W a 230V tak nechat tu co je. A jde s BELem nějak pomocí stykače přepínat spirálu z jednoho zdroje na druhý? Když nebude napětí na FVE, přepne se na DS ? A DS pouštět jen v určitý časy na vykrytí toho co nestihne FVE. Možná zbytečná složitost a lepší to oddělit dvěma spirálami a každá může mít i svůj termostat nastavený jinak.
Tom od Mladé Boleslavi, zatím bez realizace FVE, ale odhodlání nechybí a brzy něco bude
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: FVE pro ohřev TUV, zelenáč začíná se zelenou energií

Příspěvek od Diablo1st »

Škoda, že nemáš možnosť namontovať druhú špirálu, to by bolo najjednoduchšie zapojenie. To prepínanie sa dá spraviť, len to stojí nejakú tú korunu. Ja by som radšej vymenil špirálu a rozdelil ju na dva okruhy s dvomi termostatmi.
Ako starý je bojler? Nie je súci na výmenu? Že by si zobral iný bojler kde sa dajú namontovať 2 špirály.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Tom_007
Příspěvky: 72
Registrován: stř črc 20, 2016 4:38 pm

Re: FVE pro ohřev TUV, zelenáč začíná se zelenou energií

Příspěvek od Tom_007 »

Možná jenom hážu rukavici do ringu. Stačí mít na bojléru jedno šroubení navíc nebo ani nemusí být. Svařil jsem si jímku, do které našroubuji spirálu. Jímku jsem připojil nerez hadicemi k bojleru. Mám středové šroubení pro přípojení oběhovky, tak jsem zkoušel propojit spodní vstup a střed, střed a horní vstup, spodní a dolní vstup. Funguje to skvěle. Bohužel foto asi nedohledám, ale funguje to dobře.
4x poly 1100W; Epsolar 40A; Epsolar 20A; Kombiměnič Axpert PF1 24V/2000W; 24/12V systém.
zbek
Příspěvky: 441
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm

Re: FVE pro ohřev TUV, zelenáč začíná se zelenou energií

Příspěvek od zbek »

Jakou si použil oběhovku ? Podobně bych si chtěl propojit dva bojlery za sebou at se promíchá voda.
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
Tom_007
Příspěvky: 72
Registrován: stř črc 20, 2016 4:38 pm

Re: FVE pro ohřev TUV, zelenáč začíná se zelenou energií

Příspěvek od Tom_007 »

zbek píše:Jakou si použil oběhovku ? Podobně bych si chtěl propojit dva bojlery za sebou at se promíchá voda.
Oběhovku jsem nepoužil žádnou. Proudí to pouze teplotním rozdílem vody, "samotiškově" (teplejší voda proudí nahoru). Na patroně mám i bezpečnostní termostat, kdyby náhodou něco. Ale dle měření je voda v patroně o 10°C teplejší než v bojleru.
4x poly 1100W; Epsolar 40A; Epsolar 20A; Kombiměnič Axpert PF1 24V/2000W; 24/12V systém.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek