Opět spojení východ jih západ na jeden Mppt - počet Fve pan.

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Dandyd
Příspěvky: 6
Registrován: úte lis 02, 2021 5:22 pm

Opět spojení východ jih západ na jeden Mppt - počet Fve pan.

Příspěvek od Dandyd »

Dobré odpoledne všem ďáblům a bláznům do Fve. Chlapy, než jsem napsal tento dotaz, tak jsem opravdu poctivě četl skoro všechny fóra, ale přesné odpovědi, nebo nápovědy jsem se nikde nedočetl. Byl bych rád za jakoukoliv radu, nápad, myšlenku s tímto snad malým problémem. Jsem začátečník v oblasti Fve, tak třeba Vám můj dotaz přijde hloupý, ale než něco na rychlo koupit a pak teprv přemýšlet co s tím je na pytel.

Takže v létě 2021 jsem koupil 9 panelů 275 W( bazar), pracovní napětí 33 V ( zaokrouhluji). Dal jsem je na jih na střechu, spojil do série, koupil malý mppt do rozvaděče od spol. Bell a tímto nabíjím boiler 200 l, kterým následně dohřívám večer vířivku na zahradě. Funguje to do září skvělé, ke konci října při pěkném osvitu je ještě možno dosáhnout teploty v boileru 50 stupňů. Strašně jsem se v tom shlédl a jelikož střecha mého domu zatím zeje prázdnotou, tak jsem ihned dokoupil (opět bazar), úplně ty samé panely v počtu 12 ks s myšlenkou, dát 6 panelů na východ a 6 panelů na západ, na jižní straně už jsou ty panely pro boiler.
Tak a teď jdeme na jádro problému, malý mppt v rozvaděči pro boiler umí při dosažení teploty např. 70 stupňů v boileru přepnout na druhý výstup, kde se objeví přímé nezregulovatelné napětí DC z panelů, tedy zaokrouhleně cca 290 V / 4 až 8 A, dle osvitu. Tuto větev chci např. po odstavení vířivky na podzim, nebo i např. v létě po dosažení teploty v boileru dále využívat ve spojení s těmi dalšími 12 ks panelů, které chci dát střechu - 6 východ a 6 západ. Nyní důležitá poznámka, vleže se i 7 východ a 7 západ, vysvětlení viz. níže.
Tak a teď ten dotaz, mám v plánu zakoupit raději 5 kW hybridního střídač, s jedním mppt, dle nějakého měření není třeba tři jednotlivé regly. Vstupní DC napětí do 500 V, ideální napětí pro mppt cca 200V. Takže kluci, můžu spojit paralelně na jeden vstup střídače tyto větve - 9 panelů jih, cca 290 V / max 8 A, dále 6 panelů - východní strana cca 200V ( tedy 6 panelů v sérii)/ max 8 A a ještě 6 panelů západ cca 200V (opět 6 panelů v sérii)/ 8 A ????
Ještě mám možnost 2 panely z jižní strany ( pro boiler) sundat a přidat jeden na východ a jeden na západ, tedy pak by byly tři větve po 7 panelech. Tedy asi ideální řešení pro střídač, pokud to je vůbec možné a doba ohřevu boileru se prostě protáhne. Ale varianta č. 1 tedy 9 jih, 6 západ a 6 východ je vůbec reálná?? Jinak regl asi China, 1 f, 5 kW, 48 V, hybrid s přísosem z DS, doplněný o baterie Li-Pol 48 V cca 720 Ah ( slušné kusy z trolejbusů). Děkuji za jakýkoliv názor, myšlenku a hlavně pomoc. Vše si dělám sám a vím co od toho čekám i v zimě.
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Opět spojení východ jih západ na jeden Mppt - počet Fve

Příspěvek od rva »

Paralelně se spojují stringy, které mají blízké napětí. V jednom stringu se spojují panely směřující stejným směrem a mající blízké proudy.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Dandyd
Příspěvky: 6
Registrován: úte lis 02, 2021 5:22 pm

Re: Opět spojení východ jih západ na jeden Mppt - počet Fve

Příspěvek od Dandyd »

Ano, chápu, takže spíš varianta 7 jih, 7 východ, 7 západ.
A pojem blízké napětí je rozdíl prosím kolik? 1 procento, 10 procent, či třeba i 30 procent. V čem by mohl být fyzikální problém při rozdílném napětí stringů. Trošku jsem vycházel z toho, napětí bude bráno většinu času z jižního stringu a proud bude součtem všech tří stringů, protože dojde k paralelnímu spojení.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Opět spojení východ jih západ na jeden Mppt - počet Fve

Příspěvek od unicast »

Pokud bude ten rozdíl napětí moc velký, tak v tom, že to prorazí články v panelech v závěrném směru (každý článek je dioda a pro každou diodu existuje nějaké průrazné napětí v závěrném směru). Takže bude vhodné si přečíst katalogové listy k panelům. A pak samozřejmě případné neefektivity a další nežádoucí vedlejší jevy při hypotetickém paralelním provozu.
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Opět spojení východ jih západ na jeden Mppt - počet Fve

Příspěvek od rva »

Panely jsou proudové zdroje. Když se i mírně změní napětí, proud se změní hodně. Na zadní straně panelů je uvedeno Voc, což je napětí, při kterém panel nebude dodávat žádný proud (a tedy ani žádný výkon). A pak je tam Vmppt a Imppt, což je napětí a proud, při kterém panel dodává max. výkon.
10% rozdíl bych ještě akceptoval.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Opět spojení východ jih západ na jeden Mppt - počet Fve

Příspěvek od vlkazajac »

Dandyd píše: .............než jsem napsal tento dotaz, tak jsem opravdu poctivě četl skoro všechny fóra, ale přesné odpovědi, nebo nápovědy jsem se nikde nedočetl.
............9 panelů 275 W( bazar), pracovní napětí 33 V ( zaokrouhluji). Dal jsem je na jih na střechu, spojil do série, .............přepnout na druhý výstup, kde se objeví přímé nezregulovatelné napětí DC z panelů, tedy zaokrouhleně cca 290 V / 4 až 8 A
.............zakoupit raději 5 kW hybridního střídač, s jedním mppt, dle nějakého měření není třeba tři jednotlivé regly. Vstupní DC napětí do 500 V, ideální napětí pro mppt cca 200V.
............. tedy pak by byly tři větve po 7 panelech. Tedy asi ideální řešení pro střídač,
............. 1 f, 5 kW, 48 V, hybrid s přísosem z DS, doplněný o baterie Li-Pol 48 V cca 720 Ah ( slušné kusy z trolejbusů).
.............Vše si dělám sám a vím co od toho čekám i v zimě.
Dobre, že si robíte všetko sám. Ale dosť som spozornel, že sa zapodievate a budete i v ďalšom zapodievať stringami s 300 V DC. Podľa charakteru otázok ste obozretný, ale vôbec nie som si istý, či nejakú fatálnu chybu neurobíte. Neviem, ako ste mohli prehliadnuť frekventovanú podmienku spájania stringov ohľadne napätia. Držím palce. Verím, že s LiPol máte skúsenosti !
Pre výber regulátora musíte akceptovať dovolené pomery na jeho vstupe pri všetkých variantách, vrátane 7S3P. Je výhodnejšie nájsť si menič s viacerými vstupmi pre panely, ale tri v jednom asi nenájdete.

Na základe čoho ste sa prosím rozhodli pre 5 kW hybridný striedač ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Dandyd
Příspěvky: 6
Registrován: úte lis 02, 2021 5:22 pm

Re: Opět spojení východ jih západ na jeden Mppt - počet Fve

Příspěvek od Dandyd »

Ano, děkuji za odpovědi a vysvětlení, tedy varianta 7 jih, 7 východ, 7 západ na jeden střídač s jedním Mppt je asi přijatelná ? Napětí bude ve všech třech stringách skoro stejné, proud dle osvitu jednotlivých částí. Tak snad to ten střídač pobere. A ještě úplně blbý dotaz, který asi už mě byl odpovězen první reakcí. Na té jižní části co mám pro boiler, je nyní v sérii zapojeno 9 panelů, ale 6 je otočeno na jih a tři spíše na západ, takže asi špatně, i když to funguje, raději 6 přímo na jih, než 6 na jih a jeden na západ ?? ( Po překopaní) ??? Proč 5 kW hybrid odpovím za chvilku.
Dandyd
Příspěvky: 6
Registrován: úte lis 02, 2021 5:22 pm

Re: Opět spojení východ jih západ na jeden Mppt - počet Fve

Příspěvek od Dandyd »

Mám zato, že hybridní systém je plně automatizovaný, bere proud z Fve, nebo pak z baterií a v případě vybití baterie pak z DS. Při velkém zdražení plynu, čímž standardně topím, jsem se rozhodl topit dokud to půjde klimatizací, spotřeba při max. výkonu je 1 kW, v tomto období při topení je to cca 0.5 kW při 23 stupních. Chci tuto spotřebu klimatizace řešit i přes noc, napájením přes regl z baterií + drobné spotřebiče a lednička. Je mi jasné, že vyloženě v zimě toto bude problém, ale pokud od února třeba do konce listopadu by to mohlo fungovat. Nechci nikde nic přepínat, přepojovat apod.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Opět spojení východ jih západ na jeden Mppt - počet Fve

Příspěvek od cipis »

Spotřeba nebo příkon? Kolik ti to sežere za den? Z toho musíš vycházet.
A pak samozřejmě z tohoto:
https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP
Kolik ti to tam vyhodí v nejhorším měsíci ten měsíční průměr?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Dandyd
Příspěvky: 6
Registrován: úte lis 02, 2021 5:22 pm

Re: Opět spojení východ jih západ na jeden Mppt - počet Fve

Příspěvek od Dandyd »

Tak dle doplnění tabulky nejhorší měsíc prosinec 145 kW a nejlepší měsíc červenec 650 kW. Jinak průměrná spotřeba domácností je okolo 11 kW denně i se zapnutou klimatizací, kterou v tomto období topím, večer zatopíme v krbu. V zimě budeme muset zřejmě topit plynem,nejsem si jistý, že by to klimatizace zvládla. Nemám to ještě vyzkoušeno. Je to malý domek 2 + 1, 90 M2, půdu nevyužíváme, jsme doma většinou jen 2. Fve je, nebo spíš bude dimenzovaná na 5 kW, protože priorita je pro nás vířivka od jara do podzimu, kde chci mít stále 40 stupňů a ta má spotřebu 2 kW, když nahřívá vodu. Přes léto jsem to zatím řešil tím dohřívaním z boileru, napájený Fve 9 panelů 275 W, jak jsem psal v úvodu.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Opět spojení východ jih západ na jeden Mppt - počet Fve

Příspěvek od cipis »

Technická, spotřeba se udává v kWh, výkon/příkon v kW.
Tedy tomu rozumím dobře, že máš teď průměr cca. 11 kWh denně?
Takže prostým podělením zjistíš, že v prosinci ti to pojede 13 dní v ideálním případě.
Nebo když těch 145 podělíš 31, tak zjistíš, že to vyrobí v ideálním případě 4,7 kWh denně, tudíž ti bude 6,3 kWh chybět.
Předpokládám, že v prosinci bude větší zima, tak to bude ještě horší, kvůli větší spotřebě topení.

Topit v těch nejhorších měsících fotovoltaikou je samozřejmě nesmysl, ale podobně si udělej rozvahu na ostatní měsíce.
Je hloupost přepanelovat, abys měl v nejhorších měsících dost energie, protože pak nebudeš v létě vědět, co s tím.

Jestli je priorita ta vířivka, tak si to napočítej podle ní. V nejhorších měsících dotopíš plynem, v létě ukrmíš další žrouty (ta klimatizace je ideální spotřebič).
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Dandyd
Příspěvky: 6
Registrován: úte lis 02, 2021 5:22 pm

Re: Opět spojení východ jih západ na jeden Mppt - počet Fve

Příspěvek od Dandyd »

Díky moc za správné připomínky, podněty a Vaše zkušenosti, které jsou k nezaplacení, myslím, že už jsem správně nasměrován, v dalším kole budu řešit vhodný střídač, hlavně ještě netuším, co s těmi přetoky do síťe, ale zkusím prohledat něco na fóru. Ještě jednou děkuji.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek