Pokus o ostrov - Easysolar II

Diskuze na téma zařízení určených pro převod a stabilizaci napětí, zejména DC/AC měniče a DC/DC měniče, zkušenosti, teorie, praxe ...
petrspiller
Příspěvky: 15
Registrován: ned říj 24, 2021 9:15 am

Pokus o ostrov - Easysolar II

Příspěvek od petrspiller »

Ahoj,
rozhodl jsem se pro pokus s FV a rád bych zde sdílel postupný vývoj a popřípadě poprosil o radu.

Začal jsem s nákupem srdce celého řešení a to Victron Easysolaru II 48/3000. Prostě se mi líbí ta modrá barva a jejich marketing. Je to v hybridní střídač, ale chci to provozovat bez stálého připojení k DS. Tj. vypnutí všech hybridních funkcí v režimu tzv. "vynuceného ostrovu". Připojení do sítě bych využil jen a pouze pro nouzové nabití baterie z DS. Chápu, že z pohledu ČEZu je požadováno úplné galvanické oddělení, ale je opravdu problém ten AC IN připojit za jistič a připnout si DS jen v případě nutné potřeby na nabití akumulátoru?

Výstup měniče bych rád připojil na některé rozvody v domě a přepínání mezi DS a FV vyřešil 1-0-2 přepínačem třeba ABB OTXX. Tady už trochu tápu, kam a jestli to vůbec půjde z důvodu bezpečnosti takto zapojit. Při přepnutí bych vlastně asi z celého obvodu vyřadil proudový chránič, který mám normálně nad tím. Co se všechno tím 1-0-2 přepínačem rozpojuje? Všechny tři vodiče TN-S?
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Pokus o ostrov - Easysolar II

Příspěvek od xmasin »

Mám něco podobného akorát s Axpert King. Přepínač zařadit mezi Victrona a proudový chránič, aby zůstal funkční. Victron má zemnící relé, které při provozu bez DS propojí nulový vodič se zemnícím a tím umožní spolehlivou funkci proudového chrániče. Co se týče přepínání, tak je potřeba přepínat jak fázové tak nulový vodič, zem musí zůstat nepřerušená.
Atman
Příspěvky: 305
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: Pokus o ostrov - Easysolar II

Příspěvek od Atman »

Mám easysolar 48/5000 (jednotku), tiež ostrov s prepínačom a tri okruhy domu ( v kuchyni 3f sklokeramická 4platňa s trúbou na pečenie) mám trvalo na DS, všetko ostatné na FV. Riešil som to prerobením domového rozvádzača, z DS ide prívod do ističov tej trúby a tiež do 1-0-2 (prepínam samozrejme aj nulák, zem nie a tú mám navyše doplnkovo prizemnenú aj na opačnom konci v dielni pri meniči troma tyčami) a následne je to späť (FV alebo DS ) privedené do rozvádzača na vstup do všetkých ostatných okruhov . Tak mi zostali zachované a funkčné aj existujúce chrániče v rozvádzači na dielňu aj kúpeľňu a pri pripojení na DS aj točivé 3f. Pripájanie inej siete až za chráničom sa mi moc nepozdáva. Easysolar 1 má síce vlastný chránič na výstupe, neviem ako tvoja II, ten som ale vyradil, jeden chránič na celý dom a dielňu sa nerobí, lebo pri aj náhodnom zareagovaní by bol total blackout, či je pre mňa neakceptovateľné.
Ináč to varenie ani prakticky nevyužívame, len trúbu na koláče raz do týždňa, lebo som kúpil indukčnú platňu do zástrčky a tú mám na FV a som spokojný. Mesačne manželka ťahá teraz z DS kvôli pečeniu 10kwh, som spokojný.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pokus o ostrov - Easysolar II

Příspěvek od Dagus »

xmasin píše:Mám něco podobného akorát s Axpert King. Přepínač zařadit mezi Victrona a proudový chránič, aby zůstal funkční. Victron má zemnící relé, které při provozu bez DS propojí nulový vodič se zemnícím a tím umožní spolehlivou funkci proudového chrániče. Co se týče přepínání, tak je potřeba přepínat jak fázové tak nulový vodič, zem musí zůstat nepřerušená.
Sám Thomas doporučoval Victrona zapojovat ještě v TN-C a až za přepínačem dělat TN-S. Pokud tedy nejde TN-S už z distribučky pětidrátem. Když si N výstupu připojíš na N/PE v TN-C, tak prakticky drátově děláš to relé co cvaká v MP.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek