elektrárna pro skleník

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Brumla
Příspěvky: 109
Registrován: ned kvě 22, 2011 6:05 pm
Reputace: 2
Lokalita: Beroun
Výkon panelů [Wp]: 12 kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Beroun

elektrárna pro skleník

Příspěvek od Brumla »

chystám se elektrifikovat skleník, ve skleníku budou instalována čerpadla na oběh a filtraci vody. Sice mám dráty k baráku, ale nechci dělat zálohování centrálou...
jak se mi voda zastaví, všechna úroda a ryby by byly v ...
Chtěl bych poradit a pomoct se setavením solární elektrárny pro aquaponický skleník,
Instalované spotřebiče:
Čerpadlo 230 V 170 W – zapnuto trvale celoročně
Čerpadlo 230 V 40 W – zapnuto cca od dubna do listopadu cca 240 dní nonstop
Čerpadlo 230 V 1750 W – 2 h/týden
Kompresor 230 V 30 W zapnuto trvale celoročně.
Stávající spotřeba se pohybuje cca 1100 - 1300 kW /rok….

K dispozici střecha “ seníku „ postavená cca VVJ sklon 30° 13x4 m krytina titanzinková nebo SZZ 13x3 m sklon 28 nebo vyrobím konstrukci na stávajícím oplocení, sloupky jsou FE trubky D 76 mm důkladně zabetonované. Vzdálenost sloupků cca 280-300 cm. Myslím, že na každém by mohly být 2 panely…
koukal jsem v obchodě zde, ale nejsem si jistý, nějaké pokusy jsem už měl, ale teď tím svítím u psa..
Měl jsem solár i na autě a to byla bomba... celou Itálii jih bez zásuvky:-)
Tak, poradíte??
unicast
Příspěvky: 1178
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: elektrárna pro skleník

Příspěvek od unicast »

Nestálo by za to zvážit výměnu těch čerpadel za BLDC verze, napájené přímo 24V nebo 48V ? Pak by stačily panely a regulátor, obešlo by se to bez střídače, čili nižší ztráty, nižší celkové náklady, i zálohování proti výpadku je jednodušší.
Brumla
Příspěvky: 109
Registrován: ned kvě 22, 2011 6:05 pm
Reputace: 2
Lokalita: Beroun
Výkon panelů [Wp]: 12 kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Beroun

Re: elektrárna pro skleník

Příspěvek od Brumla »

joo. taky jsem původně myslel, ale čerpadlo s výkonem 8 m2 v tlaku na filtraci cca 0,8 Bar neexistuje, nebo ano??
Pawel
Příspěvky: 807
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am
Reputace: 48

Re: elektrárna pro skleník

Příspěvek od Pawel »

Přestěhujte si ten skleník do Itálie a jestli to nepůjde tak si klidně ty kabely do baráku natáhněte. Ale teď vážně Fv v zimě není všemocná a hodně dnů v zimě je mrtvá a to jak píšete by umřel i ten skleník. Vím že prodával 12v čerpadla Jablotron jaký mělo výkon ovšem nevím. Ty solární to budou jen hračky.
Brumla
Příspěvky: 109
Registrován: ned kvě 22, 2011 6:05 pm
Reputace: 2
Lokalita: Beroun
Výkon panelů [Wp]: 12 kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Beroun

Re: elektrárna pro skleník

Příspěvek od Brumla »

Elektriku z baráku tam mám, včetně měření, proto vím i spotřebu za rok, chtěl jsem to udělat tak , jak jsem to měl v autě, když se připojím na drát, bude to pokračovat v práci a dobíjet baterky..
Jde mi hlavně o období od cca dubna do listopadu.
Mám odzkoušeno, že 230V/40 W čerpadlo mi 2x85Wp panely a 110 Ah baterka utáhne když je jasno...bez problémů, když je pod mrakem, cca 3 dny, pak začne pískat měnič. - to mám na rybníčku.
tady bude 230V/240 W trvale.
Brumla
Příspěvky: 109
Registrován: ned kvě 22, 2011 6:05 pm
Reputace: 2
Lokalita: Beroun
Výkon panelů [Wp]: 12 kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Beroun

Re: elektrárna pro skleník

Příspěvek od Brumla »

Tak jsem vymyslel, holt sám tuhle sestavu s tohoto schopu:
měnič s MPPT:https://shop.mypower.cz/kombi-menic-axp ... s-pf1-3327
panely 6 ks zapojené 2x3 ks S/P, najde se někdo, kdo my to doplní o další potřebné komponenty??
https://shop.mypower.cz/fv-panel-360w-d ... dhm72-4222
nebo mi doporučí něco jiného?? Ne, že bych chtěl koupat na cenu, chtěl bych, aby se na to nešáhlo aspoň 8 let??
Baterie mám naplánované 2x12ú 180-200 Ah=24V . Ty zatím neřeším.. ty se koupí vždy, tohle bych si chtěl nadělit pod stromeček.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: elektrárna pro skleník

Příspěvek od vlkazajac »

S týmito panelmi a ich zapojením 2S3P by som šiel hneď do 48 V systému. Budúcnosť sa blíži veľkou rýchlosťou a budete rozširovať ::pv::
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Brumla
Příspěvky: 109
Registrován: ned kvě 22, 2011 6:05 pm
Reputace: 2
Lokalita: Beroun
Výkon panelů [Wp]: 12 kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Beroun

Re: elektrárna pro skleník

Příspěvek od Brumla »

Tak jsem ani nespal...a potřeboval bych vědět, jdou dvě elektrárny spojit v jednom úložišťi??? že bych využil obě strany seníku? Asi jsem se pustil do něčeho, co nezvládnu, stále platí, že FV bude jen pro skleník, čili nepotřebuji nic velkého, plán skončí na max. 2000 Wp ideálně 2x 1000 Wp.
Nyní je pro mne rozhodující spojení 2Fv v jednom úložišťi, díky předem za rady....
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: elektrárna pro skleník

Příspěvek od mypower.cz »

Brumla píše:Tak jsem ani nespal...a potřeboval bych vědět, jdou dvě elektrárny spojit v jednom úložišťi???
Samozřejmě, pokud mají FVE na výstupui pro baterie stejné systémové napětí. Já mám systém komplet na 24V bateriích a k nim připojené 3 FVE paralelně. Přes 3 MPPT regulátory. Každá FVE má svůj MPPT. Je nutné myslet na to, aby v momentě, kdy zaberou všechny FVE současně, nebyl proud do baterií vyšši, než snesou baterie.To se zjistí v dokumentaci baterií od výrobce, jaký maximální proud je ideální a kdy by se baterie už nabíjely moc rychle na úkor jejich živostnosti. Pokud by byl proud větší, pak přidat baterie, tedy zvýšit kapacitu.
Brumla
Příspěvky: 109
Registrován: ned kvě 22, 2011 6:05 pm
Reputace: 2
Lokalita: Beroun
Výkon panelů [Wp]: 12 kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Beroun

Re: elektrárna pro skleník

Příspěvek od Brumla »

Díky, to mě vypadl kámen z kalhot, takže identické FV se spojí do 24V úložišťě a z toho bude měnič pro 230 V, přes sezónu pojedu FV a přes zimu dráty....tak jdu hledat ....
Ještě jednou děkuji...
Brumla
Příspěvky: 109
Registrován: ned kvě 22, 2011 6:05 pm
Reputace: 2
Lokalita: Beroun
Výkon panelů [Wp]: 12 kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Beroun

Re: elektrárna pro skleník

Příspěvek od Brumla »

Jinak zabrat by současně neměly, 1x VVJ a 1x JZZ... čili nic a jih
Brumla
Příspěvky: 109
Registrován: ned kvě 22, 2011 6:05 pm
Reputace: 2
Lokalita: Beroun
Výkon panelů [Wp]: 12 kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Beroun

Re: elektrárna pro skleník

Příspěvek od Brumla »

Tak nakonec je sestava 6ti panelů směr JZZ/25st Longi 375 wp zapojená 2x3, regulátor ep 150\40\48V, baterky 48/150 a měnič s UPS MHPower 48V/3500 W , ty mají doporučení nabíjet 15 A, zvládne to regulátor ep solar 150/40/48 ???
Brumla
Příspěvky: 109
Registrován: ned kvě 22, 2011 6:05 pm
Reputace: 2
Lokalita: Beroun
Výkon panelů [Wp]: 12 kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Beroun

Re: elektrárna pro skleník

Příspěvek od Brumla »

vlkazajac píše:S týmito panelmi a ich zapojením 2S3P by som šiel hneď do 48 V systému. Budúcnosť sa blíži veľkou rýchlosťou a budete rozširovať ::pv::
Dobrý den, tak jsem dal na vaší radu, 48 v je asi opravdu minimální základ...uvidím co z toho dostanu, dnes instaluji.
Brumla
Příspěvky: 109
Registrován: ned kvě 22, 2011 6:05 pm
Reputace: 2
Lokalita: Beroun
Výkon panelů [Wp]: 12 kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Beroun

Re: elektrárna pro skleník

Příspěvek od Brumla »

mypower.cz píše:
Brumla píše:Tak jsem ani nespal...a potřeboval bych vědět, jdou dvě elektrárny spojit v jednom úložišťi???
Samozřejmě, pokud mají FVE na výstupui pro baterie stejné systémové napětí. Já mám systém komplet na 24V bateriích a k nim připojené 3 FVE paralelně. Přes 3 MPPT regulátory. Každá FVE má svůj MPPT. Je nutné myslet na to, aby v momentě, kdy zaberou všechny FVE současně, nebyl proud do baterií vyšši, než snesou baterie.To se zjistí v dokumentaci baterií od výrobce, jaký maximální proud je ideální a kdy by se baterie už nabíjely moc rychle na úkor jejich živostnosti. Pokud by byl proud větší, pak přidat baterie, tedy zvýšit kapacitu.
Dobrý den, nakonec už mám dvě elektrárny, jedna 2280 Wp/48V, druhá 2730 Wp/48V, každá má regulátor E-power 150V/40A/48V. Koukal jsem na vaše zapojení, které se dost měnilo, tak bych se chtěl zeptat, zda je možné zapojení na + a - sběrnice, tzn... všechny plusy a mínusy od regulátorů, baterií ( dvě sady : 1x MHPower AGM 150 Ah/ 48 V, 1x Varta profesional DP 240 Ah / 48 V, obě vybaveny balancéry VOLT Polska 4x12 V/48 V) a dvou měničů ( 3500 W/48V a 800 W/48 V).
Dodavatelé obou sad baterií řekli, že je to možné, ale za nic neručí:)) prostě profi přístup..
Dodavatel regulátoru doporučuil natáhnout nabíjení ke každé sadě baterií, tzn z každého reglu na dvě sady baterií. Díky za všechny rady, ať už dodané, či následné, FV zdar!
Soban
Příspěvky: 3349
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Reputace: 164
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: elektrárna pro skleník

Příspěvek od Soban »

Ano, neměl by s tím být problém, obzvláště pokud máte stejné měniče.
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:
Brumla
Příspěvky: 109
Registrován: ned kvě 22, 2011 6:05 pm
Reputace: 2
Lokalita: Beroun
Výkon panelů [Wp]: 12 kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Beroun

Re: elektrárna pro skleník

Příspěvek od Brumla »

PetrDubi
Příspěvky: 1327
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Reputace: 208
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: elektrárna pro skleník

Příspěvek od PetrDubi »

Jenom detail, pokud se budou tahat ke každé baterce solo kabely, tak by ty kabely z jednoho reglu pro obě baterky měly mít vždycky stejnou délku (stejně dlouhé plusy a i stejně dlouhé mínusy).
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Brumla
Příspěvky: 109
Registrován: ned kvě 22, 2011 6:05 pm
Reputace: 2
Lokalita: Beroun
Výkon panelů [Wp]: 12 kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Beroun

Re: elektrárna pro skleník

Příspěvek od Brumla »

PetrDubi píše:Jenom detail, pokud se budou tahat ke každé baterce solo kabely, tak by ty kabely z jednoho reglu pro obě baterky měly mít vždycky stejnou délku (stejně dlouhé plusy a i stejně dlouhé mínusy).
Dobrý den, díky, udělám stejně dlouhé od obou reglů.
Brumla
Příspěvky: 109
Registrován: ned kvě 22, 2011 6:05 pm
Reputace: 2
Lokalita: Beroun
Výkon panelů [Wp]: 12 kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Beroun

Re: elektrárna pro skleník

Příspěvek od Brumla »

Dobrý den fotovoltaici, tak se chci pochlubit mojí elektrárnou, 10.8.2022 jsem zahájil zkušební provoz.
V zájmu maximálního využití vyrobené elektřiny se neustále budou rozšiřovat napojené spotřebiče, ale rekapitulace:
1FV 2280 Wp vyrobila za 31 dní 196 kW spotřebované energie.
2FV 2730 Wp vyrobila za 31 dní 146 kW spotřebované energie
1FV Energie je spotřebovávána ve skleníku... cca 3 kW denně + 3 lednice a pípa, různé ventilátory ( zemní chlazení, stropní ventilátor v altánu( díky vnoučatům jede od rána do večera).
2FV spotřeba pračka,sušička el.vařič v letní kuchyni + nabíjení veškerých baterek do nářadí,powerbank,mobilů,tabletů+čerpadlo pro bazen.
Protože nechci týrat baterky, přepíná mi obě elektrárny světelný spínač na ČEZ , elektroměr za stejného provozu natočil 422 kW. To přičítám tomu, že letní kuchyně s pípou fungují vlastně vždy až navečer..
Proto jsem už navezl materiál na 3FV 2730 Wp, abych mohl od čezu přes den odpojit celý dům a živit ho 3x230 V / 3x3kW
neb tam je spotřeba 11 - 12 000 kW ročně. Pak se uvidí návratnost:-)
Brumla
Příspěvky: 109
Registrován: ned kvě 22, 2011 6:05 pm
Reputace: 2
Lokalita: Beroun
Výkon panelů [Wp]: 12 kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12 kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Beroun

Re: elektrárna pro skleník

Příspěvek od Brumla »

Zravím všechny fandy...
od prvotního spuštění mé FV.. což bylo podle kalendáře 5.8. 2022 jsem spotřeboval ke dnešku 682,5 kW vlastní elektriky... tak že mě zatím kW stála cca 330 Kč:-)))) ale věřím, že se to bude snižovat:-(

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek