Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Měniče Axpert
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od bublich »

Máte síť TNC (dvouvodičovou L + PEN).Vždy tam bude jen toto.Bod rozdělení získáte až kdybyste dělal za měničem instalaci novou TNS - třívodičovou L,N,PE.To je o čem píšu,o rekonstrukci.
Fabca
Příspěvky: 26
Registrován: sob úno 12, 2022 9:42 am

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Fabca »

bublich píše:Máte síť TNC (dvouvodičovou L + PEN).Vždy tam bude jen toto.Bod rozdělení získáte až kdybyste dělal za měničem instalaci novou TNS - třívodičovou L,N,PE.To je o čem píšu,o rekonstrukci.
Jestli je to na mě, jakoze asi jo, tak já mám TN-C-S. Elektřinu mám celou po rekonstrukci. Jsem proste linej sekat něco co jsem loni dodělal. A nejjednodušší je pro mě seknout hlavní přívod za elektromerem, který je volne Lozeny v chrániče v garáži než rozsekavat půlku místnosti kde je domovní rozvadec. To to proste radši prepulim a udělám predsazeny rozvadec v garáži a z tama si vytáhnu co je potřeba.
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od bublich »

To chápu.Proč tedy ta diskuze o provozování Axperta v TNC?Pokud ho budete připojovat na TNS není nejmenší problem.Nicméně na TNC to lze také.
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Plazivec »

Fabca píše:
Plazivec píše:Ta malůvka je blbost a dokonce nebezpečná. Proč se o tom spekuluje pořád dokola. Z Axperta se veme L a N a vedou se do rozvaděče. N se připojí na svorkovnici N, ta se propojí se svorkovnicí PE. To se zove bod rozdělení. Odtud se pak vedou PE a N samostatně. Fáze se přivede na prostřední jistič, který je hřebenem propojen s ostatníma. Nechápu, co je na tom tak složitého.
V čem konkrétně je nebezpečná? ........
Nebezpečná je v tom, že dvě fáze z DS a třetí z Axperta mají společný N vodič, který vede přes vnitřek Axperta. Nevíme, jak je vevnitř veden N, jak jsou silné vodiče. Teoreticky by bylo možné, aby přes ten N jeli zátěže ze všech třech fází naplno, t.j. 25+25+21,7=71,7 A. Navíc v datasheetu axperta se uvádí, že po dobu 5s dokáže 200 procent výkonu, to máme teoretických 93,4 A. Co si myslíš, že by se mohlo odehrávat vevnitř Axperta?
Dle vypínací charakteristiky jističe 25A typ B, tento vydrží několikanásobek jmenovitého proudu po dobu několika sekund (najděte si grafy), než vybaví.
Můžete namítat, že ty fáze budou posunuty o 120 stupňů, ale minimálně dvě fáze budou sfázované. Ta co napájí axperta a axpert out. Řešení na obrázku je jen časovaná bomba.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Fabca
Příspěvky: 26
Registrován: sob úno 12, 2022 9:42 am

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Fabca »

Plazivec píše:
Fabca píše:
Plazivec píše:Ta malůvka je blbost a dokonce nebezpečná. Proč se o tom spekuluje pořád dokola. Z Axperta se veme L a N a vedou se do rozvaděče. N se připojí na svorkovnici N, ta se propojí se svorkovnicí PE. To se zove bod rozdělení. Odtud se pak vedou PE a N samostatně. Fáze se přivede na prostřední jistič, který je hřebenem propojen s ostatníma. Nechápu, co je na tom tak složitého.
V čem konkrétně je nebezpečná? ........
Nebezpečná je v tom, že dvě fáze z DS a třetí z Axperta mají společný N vodič, který vede přes vnitřek Axperta. Nevíme, jak je vevnitř veden N, jak jsou silné vodiče. Teoreticky by bylo možné, aby přes ten N jeli zátěže ze všech třech fází naplno, t.j. 25+25+21,7=71,7 A. Navíc v datasheetu axperta se uvádí, že po dobu 5s dokáže 200 procent výkonu, to máme teoretických 93,4 A. Co si myslíš, že by se mohlo odehrávat vevnitř Axperta?
Dle vypínací charakteristiky jističe 25A typ B, tento vydrží několikanásobek jmenovitého proudu po dobu několika sekund (najděte si grafy), než vybaví.
Můžete namítat, že ty fáze budou posunuty o 120 stupňů, ale minimálně dvě fáze budou sfázované. Ta co napájí axperta a axpert out. Řešení na obrázku je jen časovaná bomba.
Beru. Rozumně vysvětleno. Prostě PEN přivedu na svorkovnici a z tama jej připojím na Nin Nout a PEin a PEout a z té samé svorkovnice pak budu pokračovat dál do rozvaděče :)

Ještě jednou díky za pomoc. Hlavně to neber nijak rýpavě, určitě to nebylo účelem někoho urazit nebo tak něco. Nejsem neomylnej a rád se učím nové věci.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Diablo1st »

bublich píše:Vždyť Cipis a Camel Vám napsali co s tím.Musíte napevno propojit PEN in a PEN out u měniče a budete to provozovat jako stávající síť TNC.Chtělo by provést ještě navíc přizemnění PEN nějakým CY6 v okruhovém rozvaděči za měničem samostatně odněkud zepředu (HOP atd.)jako ochrana proti případnému rozpojení PEN na měniči.Jednoznačně bych však raději provedl rekonstrukci na síť TNS v části napájené měničem (se stejným přizemněním PEN) a postupně přidával další prostory,stejně k tomu jednou dojde.Samozřejmě nyní nemůžete provozovat chrániče.(V TNC je jen jedna "nula" PEN).
Mne to je všetko jasné, len som reagoval na to "čo je zložité na zapojení Axperta".

Jasné, že rekonštrukcia je najlepšie riešenie a áno aj u mňa to príde tak do 2-3 rokov, ale určite nie teraz.

Preto po prečítaní viacero vlákien na toto téma Axperta pripojím takto:
Axpert_schema.jpg
Axpert_schema.jpg (60.19 KiB) Zobrazeno 888 x
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od cipis »

Kde máš PEN z DS?

A to přizemnění je co? To je nějak v luftě ... To máš dotáhnout extra (myslíš šasi) do PE svorkovnice, která je přizemněná.
Stejně tak od spotřebičů to nedotáhneš na N, ale na to v obrázku PE (co se asi stane, když ta klema upadne?).

Když budeš časem dělat rekonstrukci, tak to už udělej správně i tady, ať to nepředěláváš úplně celé ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Diablo1st »

Keďže nemám (zatiaľ) bleskozvod ani uzemnenie v základoch, pre súčasnú FVE som dodatočne do zeme dal 2ks 2m tyčí a k meniču som si dal ekvi svorku.

Troška som upravil schému, doplnil som ešte jednu svorkovnicu. Takto by to už mohlo byť?
Axpert_schema2.jpg
Axpert_schema2.jpg (58.99 KiB) Zobrazeno 864 x
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od cipis »

A PEN spojit s tím uzemněním, když už ho máš.
https://www.elektroprumysl.cz/elektroin ... h-pripojek
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Plazivec »

Já bych PEN z DS a N z axperta teda nikdy nepropojoval. Pokud se něco stane s přívodem PEN z DS, a ATS bude přepnuto na DS objeví se při zátěži kdovíjaké napětí z DS na svorce N axperta. Třeba bouchne stará žárovka, což se mě stalo, tchán ji měl bůhvíkde zašitou, všechno zhaslo, vybavila dokonce i stará šroubovací pojistka na přívodu do baráku! Samozřejmě po cestě jistič okruhu, hlavní jistič, všechno vybavilo. Já mám ATS 4pólové, kde přepínám všechno, včetně PEN z DS buď na DS, nebo FVE. V momentu, kdy jedu z FVE, tak jediný okruh, kde používán DS L1+PEN je napájení axperta, jako by to byl jediný spotřebič připojený na DS. Za apertem je pak oddělená síť, která nemá s DS nic společného - ostrov.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Diablo1st »

Vedel by si mi nakresliť ako to máš zapojené? Nejako som to nepochopil (asi pokročilá hodina :lol: )

ATS plánujem prepínať na DS len v prípade údržby Axperta a hneď vedľa budem mať ističe pre Axperta, takže žiadna záťaž by tam nemala byť.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
bokser01
Příspěvky: 1319
Registrován: pon úno 07, 2022 2:43 pm
Lokalita: Okolí Pardubic
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 7770
Kapacita baterie [kWh]: 14,4

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od bokser01 »

Souhlas já mám v baráku TN-C a řešil jsem to tak že jsem udělal uzemnění k měniči zatím DS nevedu a za měničem mám TN-S z měniče pěkně na jistič a chránič a dále do baráku...
MUST 3KW 80A MPPT 24V/ 3,75kWp stringy 5s3P 200wp + 5s1P 150wp. 2 měnič MUST 3KW 80A MPPT 24V 4kWp stringy 2S4P 400wp bifacial + 2S1P 410wp Baterie 14,4KWh olovouhlik (6x JPC12-200), Celek tedy 7770Wp :yes:
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Plazivec »

Diablo1st píše:Vedel by si mi nakresliť ako to máš zapojené? Nejako som to nepochopil (asi pokročilá hodina :lol: )

ATS plánujem prepínať na DS len v prípade údržby Axperta a hneď vedľa budem mať ističe pre Axperta, takže žiadna záťaž by tam nemala byť.
Co chceš na tom kreslit? Místo dvoupólového ATS dáš 4pólové, jeden přívod bude z DS L1+L2+L3+PEN, druhý bude z axperta L+N, kde L axperta zapojíš na L1 a proklemuješ do L2 a L3. Bod rozdělení PEN uděláš až za výstupem z ATS.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Diablo1st »

Plazivec píše:
Diablo1st píše:Vedel by si mi nakresliť ako to máš zapojené? Nejako som to nepochopil (asi pokročilá hodina :lol: )

ATS plánujem prepínať na DS len v prípade údržby Axperta a hneď vedľa budem mať ističe pre Axperta, takže žiadna záťaž by tam nemala byť.
Co chceš na tom kreslit? Místo dvoupólového ATS dáš 4pólové, jeden přívod bude z DS L1+L2+L3+PEN, druhý bude z axperta L+N, kde L axperta zapojíš na L1 a proklemuješ do L2 a L3. Bod rozdělení PEN uděláš až za výstupem z ATS.
Toto by som spravil, ak by som mal celý dom na FVE, čo mať momentálne nebudem. Sporák a trúbu nechám zatiaľ na DS, to už by bolo moc na 5,6kW menič.
Odpadnutie PEN z DS sa nebojím, lebo mám dotiahnutý nový prívod 5x10 + 1x10, takže teraz mám vlastne 3xPEN :lol:
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Plazivec
Příspěvky: 458
Registrován: čtv kvě 07, 2020 2:35 am

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Plazivec »

Taky mám prozatím na FVE jenom omezený okruh, ale ten má vlastní elektroinstalaci s tím, jsou natahány parallelně dva CYKY 3x2,5 vedle sebe a tímpádem mám dvě zásuvky vedle sebe, na jedný je nakreslený sluníčko fixem. Čekám na překládku elměru z hl. rozvodní skříně do vedlejší samostatné - elektroměrové.
Pak zapojím celej barák kompletně na FVE přes ATS.
Ale už od začátku jsem FVE koncipoval tak, aby utáhla komplet všechno a to se budou krmit dvě domácnosti.
Dělej jak myslíš.
7,5 kWp
--východ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
--Jih ===== 3,00 kWp == Epever Tracer 8420AN
--Západ == 2,25 kWp == Epever Tracer 5415AN
2x Axpert king1 Parallel
3x150ah Lion
Uživatelský avatar
fleming
Příspěvky: 2
Registrován: pát kvě 12, 2023 6:00 pm

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od fleming »

Čo hovoríte na takéto zapojenie Axpert VM III 48V 5000W ?
Samozrejme budú nainštalované aj odpojovače, prúdové chrániče, napäťové ochrany.
Jedná sa my o to ako zapojiť výstup meniča aby som v dome pokračoval TNS sieťou.

IMG-4094.jpg
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Pawel »

U TNS se nemůže spojovat PE a N.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od cipis »

Však ale on nic nespojuje, on z IT sítě na výstupu měniče vyrábí TN síť tím, že ten jeden uzel uzemní.
A dále to vede jako TN-S.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Pawel »

síť TN-S je síť TN, ve které jsou ochranný vodič PE a střední pracovní vodič N vedeny samostatně (odděleně); On je má spojené.
Soban
Příspěvky: 3468
Registrován: pon úno 07, 2022 10:11 pm
Lokalita: Zlaté Hory / Olomouc
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3600
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Zlaté Hory

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Soban »

Blbost nevidíš že je má každé zvlášť?

Jinak je jasné že někde to spojené být musí když z DS je vedené jen L a PEN!!!!!
3,6kWp ::pv:: 600Wp (4x 150Wp 4S) + 1kWp (2x 500Wp 2S) + 2kWp (4x 500Wp 2S2P) | 2x MUST PV18-3024 VHM, 3kW/24V | 16kWh *batt* (2x 12V/200Ah AGM) + 25.6V/120Ah + 25.6V/125Ah + 25.6V/230Ah LiFePO4 | Jak nepostavit FVE Zlaté Hory :home:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek