Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Měniče Axpert
Odpovědět
Pawel
Příspěvky: 807
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am
Reputace: 48

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Pawel »

Nechce se mi věřit že se svorky N a PE v vstupu a výstupu někde v domě nespojují.
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am
Reputace: 67

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od bublich »

mmv píše:
(a teď do mně ;) )
Tak jo.Myslím,že by jste měl výslovně uvést,že zapojení odporuje platným normám.Přece jenom je rozdíl když něco na "hulváta"třeba zapojím doma a tím,že to budu učit jiné.

Abych nemlátil prázdnou slámu
Jedná se o jakýsi typ sdruženého okruhu.
Porušuje minimálně:
c) pojistky nebo jističe vedení musí být v rozváděči seskupeny do trojic, které patří témuž sdruženému obvodu, přičemž je nutno, aby v rozvaděči byly jednotlivé obvody (pojistky, jističe) označeny trvanlivým a čitelným štítkem, na kterém kromě označení jednofázového obvodu je nutno uvést označení sdruženého obvodu; - Vy budete mít jeden jistič na jedné straně a druhý na opačné.

e) do sdruženého obvodu musí být vřazen přístroj (spínač, jistič, stykač apod.), jímž lze vázaně vypnout všechny krajní vodiče sdruženého obvodu a teprve za tímto přístrojem je pak možno vypínat jednotlivé fáze; - U Vás nelze rozumně realizovat.

Opravdu nic ve zlém,fungovat to bude,ale přece jenom zde je odborné fórum co čtou laikové co se chtějí něco naučit.
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Martin P »

Staré rozvody jsou striktně dvouvodičová síť. Kuchyň, kterou jsme v loni předělávali má rozvod třívodičový. PE + N nového rozvodu jsou v hlavním rozvaděči domu připojeny na pásovinu mající své uzemnění. Na tuto pásovinu jsou připojeny i PEN ze starého rozvodu.
V kuchyni jsou udělané dva rozvody zásuvek. Jeden je z měniče, druhý z DS. Zásuvky z DS mají své separátní vedení PE + N připojené na PEN z DS (na místě spojení se to větví na PE + N.).
V případě přepnutí domu zpět na DS dojde v přepínači ke zpětnému připojení nulovací pásoviny na PEN z DS. Jinak je oddělená.
V domě proto spojení PE + N jinde než na té pásovině nastat nemůže. Nemá jak.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od kodl69 »

pokud se N a PE spojí, a je po cestě fi, tak fi vybaví... Jak prosté, milý Watsone. Takže nespojují. Fakt nikdy. A dokonce se to i měří, třeba při revizi, nebo při vybavování fi z neznámého důvodu, který je většině elektrikářů známý... fi =proudový chránič.
Pro ty co znají, tak existují dokonce jističe s odpínáním N pro odpojení případně postižené části instalace: https://ebc.elima.cz/hledat/?quickSearch=dpn%2016a a samozřejmě i ve 3f variantě: https://ebc.elima.cz/hledat/?quickSearch=3p%20%2BN - použití těchto jističů je např. požadováno v prostorech s nebezpečím výbuchu. Lidé, ktří někdy zažili vybavování cenrálního fi z tzv neznámé příčiny, už na nic nečekají, a při rekonstrukci požadují jističe s odpojováním N. V anglii je dokonce požadován chráničojistič na každý zásuvkový okruh, u nás "nově" na každý světelný okruh. "nově" - od roku 2019. Ale zase, není to větší než jistič a cenovka je snad akceptovatelná:
https://ebc.elima.cz/produkty/chranic-p ... a-pep-6pje a pozor, šipka směru proudu tam není na okrasu, nedodržení mě stálo 500Kč...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am
Reputace: 67

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od bublich »

kodl69 píše: https://ebc.elima.cz/produkty/chranic-p ... a-pep-6pje a pozor, šipka směru proudu tam není na okrasu, nedodržení mě stálo 500Kč...
Mohu se zeptat za co?Vzhledem k ceně přístroje to vypadá,že odešel.Je to tak?
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Matess »

Pawel píše:Nechce se mi věřit že se svorky N a PE v vstupu a výstupu někde v domě nespojují.
Nikdy se nespojují! jakmile se jednou vytvoří PE a N nedá se to znovu spojit. Jediné co jde udělat je z PE vytvořit znovu PE a N (protože PE může technicky stále fungovat jako PEN)

například mám kabel z domu do garáže zakopaný dlouholetý kabel, ale má pouze 2 žíly. Zapojím tam L a PEN a po přívodu do garáže strčím kabel do rozvaděče, kde to opět rozdělím a L s N proženu přes chránič.
FíraD
Příspěvky: 155
Registrován: pon dub 16, 2018 7:46 pm
Reputace: 13

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od FíraD »

mmv píše:
mmv píše:king rozhodně funguje TN-C jak na vstupu, tak na výstupu, na hulváta to lze dokonce provozovat s jedním kabelem CYKY-J 3×XXX tzn jeden fázovej in, jeden fázovej out, a jeden jako společnej PEN
(a teď do mně ;) )

Mám to úplně stejně, normám to asi nevyhovuje ale přijde mi to jako elegantní a jednoduché řešení.
FVE je připojena jako druhá DS a vše funguje jak má i Proudový chránič.
Když vypnu Fí, vypnu celý dům. Kromě teda vstupu do měniče, ten má svůj jistič a je před Fí.
A stačí přepínat jen fáze přepínačem sítí.
1. DS
2. FVE
zbek
Příspěvky: 439
Registrován: ned bře 31, 2019 1:49 pm
Reputace: 18

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od zbek »

Co Vás vede k tomu dělat to takhle špatně ?
FV 3,57 Kwp měnič GW3648D-ES bat 4x pylontech us2000 .FV 2 Kwp měnič GW5048 D-ES bat 3x pylontech us2000
unicast
Příspěvky: 1178
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od unicast »

kodl69 píše:. Už třeba proto, že v TNC nelze použít Fi, který v domácnosti s biologickými škůdci považuju za nezbytnost (biologičtí škůdci jsou různých druhů, děti, kočky, králík, morče, manželka...) protože mají snahu ničit veškerý pohyblivý přívody, a jenom fi zajišťuje jejich přežití...
Ona rána elektrickým proudem může mít i jisté pedagogické účinky :D
zbek píše: Co Vás vede k tomu dělat to takhle špatně ?
Co třeba vrozený odpor k vytrhávání kabelů ze zdí, sádrování, štukování, malování, uklízeni suti atd. ?
unicast
Příspěvky: 1178
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od unicast »

kodl69 píše:Už třeba proto, že v TNC nelze použít Fi
Lze. A vlastně ho i v jednom místě mám (za pohyblivým přívodem). Ale uznávám, že pak už to vlastně není TN-C, ale TN-C-S s bodem rozdělení v zásuvce.
Pawel
Příspěvky: 807
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am
Reputace: 48

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Pawel »

Nemám nikde L N PE.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od kodl69 »

tak potom uvažuj o rekonstrukci elekroinstalace, je to běžná věc už 20 let. Ostaatně jezdíš každodenně víc než 40 let starým autem? asi ne. Tak se na to podívej z tohoto pohledu, při přerušení PEN vodiče kdekoliv na trase ke spotřebiči, se po zapojení spotřebiče na jeho neživých částech objeví celé napětí sítě. trochu nebezpečná hra, obzvlášť s hliníkem nasmyčkovaným v uvolněnejch zásuvkách, ne?
pokud máš soustavu TNC-S, tj oddělený N a PE, tak přerušení N nezpůsobí žádnej takovej stav, jenoom zařízení nefunguje, dokonce ani přerušení PE v prvním kole nic nezpůsobí, nebezpečí úrazu je potom pouze potenciální, až ve chvíli, kdy se poškodí základní izolace. Tj TNC sít v koncovejch obvodech je na tom z pohledu bezpečnosti podobně, jako když se vydáš za šlapkou bez gumy...
Neberte mě za slovo, bezpečnost TNC je zajištěná pospojováním a uzemněním sítě, ale sítě, ne žšhličky v zásuvce, k té si nikdo doplňující pospojování nepřipojuje...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Pawel
Příspěvky: 807
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am
Reputace: 48

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Pawel »

Dům je z 85 roku a je to poctivá měď. Zásuvky 2,5mm ostatní 1,5mm. Něco jiného jsou paneláky kde je hliník a jde opravdu o hubu ale zatím se s tím nikdo nezbývá. Byl jsem u rekonstrukce starého rozvaděče (ne u mne) a revizák nepožadoval oddělení N PE. Nedokážu si představit že bych mě trhat dráty ze zdi, vždy asi záleží na kvalitě zpracování a prostředí ve kterém je instalace.
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Matess »

ano někde jsme to už viděl... zásuvka s integrovanou ochranou. Existuje to, ale stojí to tolik...
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od jahodovák »

kodl69 píše:tak potom uvažuj o rekonstrukci elekroinstalace, je to běžná věc už 20 let. Ostaatně jezdíš každodenně víc než 40 let starým autem? asi ne. Tak se na to podívej z tohoto pohledu, při přerušení PEN vodiče kdekoliv na trase ke spotřebiči, se po zapojení spotřebiče na jeho neživých částech objeví celé napětí sítě. trochu nebezpečná hra, obzvlášť s hliníkem nasmyčkovaným v uvolněnejch zásuvkách, ne?
pokud máš soustavu TNC-S, tj oddělený N a PE, tak přerušení N nezpůsobí žádnej takovej stav, jenoom zařízení nefunguje, dokonce ani přerušení PE v prvním kole nic nezpůsobí, nebezpečí úrazu je potom pouze potenciální, až ve chvíli, kdy se poškodí základní izolace. Tj TNC sít v koncovejch obvodech je na tom z pohledu bezpečnosti podobně, jako když se vydáš za šlapkou bez gumy...
Neberte mě za slovo, bezpečnost TNC je zajištěná pospojováním a uzemněním sítě, ale sítě, ne žšhličky v zásuvce, k té si nikdo doplňující pospojování nepřipojuje...
No pokud jde starý barák hodit do šrotu a místo něho nastrčit okamžitě jako nové auto nový barák,i s novou instalací,tak to beru ale jinak ve starším baráku měnit vše ani náhodou,nakonec i veteráni někdy jsou lepší než nové šunky....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od cipis »

Když sedáš do vraku, tak je ti asi jasné, že se v něm můžeš zabít. A máš řidičák.
Když někdo strká spotřebič do zásuvky nebo mění žárovku, tak o tom nemá ani šajnu.
Tolik asi srovnání se starým autem.

Druhá věc je samozřejmě to, že nelze teď hned vyměnit veškerou elektroinstalaci za tu, co splňuje aktuální normy. To je asi jako ten kokot v UK, co chce vyměnit kotle, přitom při aktuálních počtech řemeslníků by to měli víc jak na sto let ...

Co je ale fakt, tak soláry zapojují naprostí amatéři, co nemají vůbec šajnu o elektrice nebo si někde něco v rychlosti načtou, co si myslí, že jsou to hračky, že to do sebe pozapojují jako puzzle, pletou si malé a nízké napětí a defacto mají zásadní nevědomosti pro tento druh činností.

Ne nadarmo jsou osoby seznámené (může akorát tak nahodit jistič či vyměnit tu žárovku), osoby poučené (prokazatelně; už mohou dělat na vyplých částech blízko nevyplých) a pak osoby znalé, s vyšší kvalifikací atd.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
unicast
Příspěvky: 1178
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od unicast »

Absolutně bezpečný svět nikdy nevybudujeme. Kdyby náhodou ano, bude tak k uzoufání nudný, že v něm nebude možné žít.

Ano, člověk by si měl umět říci "vím o tom kulové, poradím se nebo půjdu za odborníkem" a tuhle sebereflexi mít tak nějak obecně nebo si to být schopen nastudovat. No a pak vznikají opačné perversní situace, kdy bych hypoteticky třeba ani já nesměl zasahovat do VTZ...
Matess
Příspěvky: 1506
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Reputace: 158
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Matess »

obecně je legislativa v tomhle u nás dost volná... prostě si doma člověk může dělat (skoro) co chce ale následky si za to nese sám. Když to zabije vás - váš problém, když to zabije vaše blízké tak je to taky asi jejich problém, když shoříte a pojišťovna vám nic nedá nedá (o plnění pojišťoven by se dalo ale polemizovat) je to opět váš problém (neříkám že by toto zapojení mělo začít hořet - mluvím obecně).

Něco jiného je to ve firmě. Někdo provozuje auta stará protože jsou levná a né zrovna bezpečná, ale jako majitel ručíte za to že jsou auta v pořádku. Pokud se vám v nich zraní zaměstnanec vinou špatného technického stavu je to opět váš problém. Když se vám v tom zaměstnanec nabourá a zraní se tak že nebude u vás už moc dál pracovat (ať je to jeho zavinění či ne) je to taky váš problém protože jste přišel o zaměstnance a musíte najít a zaškolit někoho jiného a riskujete že takhle dobrého už nenajdete a je to opět váš problém.

Pokud jste majitelem nemovitosti kde máte firmu a vinou vadného elektrického přístroje se mu něco stane všichni budou hledat problém u vás. Bude je zajímat co vše jste udělal pro to aby se něco takového nemohlo stát. (pracovní postupy, bozp, revize zařízení, revize elektroinstalace...)

Chápu že instalace v domě je starší a že takových domů stojí spoustu, ale každý si musí rozmyslet míru rizika. Pokud mi stojí dům jak stojí a nechci do toho nic investovat nechám to tak. Pokud do toho ale strkám peníze v podobě panelů, baterií, a jiných drahých věcí přijde mi jako docela rozumné si prostě naplánovat i zbytek věcí jako třeba elektroinstalaci. Každý jednou za pár let maluje tak to chce před tím naplánovat i tohle a má člověk klid.

Nicméně každý svého štěstí strůjce.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 691
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm
Reputace: 52

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od shuty »

ja mam v plane Kinga (pip-5048mk) zapojit takto na obrazku. myslite ze je to ok? rozmyslam ci aj neprepojit n-in a n-out. bolo by to jednoduchsie ale popravde sa v tom celom uz zacinam stracat...
zapojenie 5048mk navrh
zapojenie 5048mk navrh
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•5kWh LiFePo4•
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Reputace: 12
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Axpert- dvou, nebo třívodičová síť.

Příspěvek od Marek_Kuřim »

[quote="shuty"]ja mam v plane Kinga (pip-5048mk) zapojit takto na obrazku. myslite ze je to ok? rozmyslam ci aj neprepojit n-in a n-out. bolo by to jednoduchsie ale popravde sa v tom celom uz zacinam stracat...

Nejsem úplný profík, ale dle mého skromného názoru, je to takto v pořádku. Asi by to měl posvětit "kodl69" ;)
Já budu mít svého Kinga zapojeného stejně.
Jen to fíčko na výstupu bude pro "choulostivé" okruhy (koupelny, venkovní zásuvky). Zbytek bude pouze na jističích.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek