Výkon panelů v zimě - dotazník

Srovnání výkonů v zimním období, odmražování panelů, zimni údržba, čištění panelů v zimním období, péče o panely v zimě, zkušenosti s provozem v zimním období.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od marko250 »

Ostravsko 4.6kWp střecha ,tma a sníh na střídačku,fasády jedou hezky když zasvítí ,dnes nula třeba :
Screenshot_15_12_2022_20_17_44.jpg
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od Majkl »

Letošní listopad a prosinec. Ale musím říct, že opravdu poctivě ometám sníh.
Přílohy
2022-11.jpg
2022-12.jpg
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od ZdZ »

teda to jsou grafy, čím to vytváříte ?
já mám jen jeden budík na chodbě, kterej zobrazuje kapacitu baterie a pak v mobilu napětí článků na bms
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
Uživatelský avatar
Majkl
Příspěvky: 430
Registrován: úte led 07, 2020 1:39 pm
Lokalita: SZ od Mělníka
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 20000
Kapacita baterie [kWh]: 44

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od Majkl »

Home Assistant, je to tam (vlevo nahoře) napsaný ;o)
FV pole - 20kWp mono panelů (24ks AUO+42ks GWL)
MPPT a invertory - 3x PIP5048MK paralelně + EPever IPower Plus 5kW, 2x 60A MrPower
Baterie - 44kWh LiIon (10P15S 60Ah+1P15S 200Ah)
Řízení, vytěžování a vzdálené ovládání - LK3, na RPi běžící SolarAssistant, Home Assistant
https://mqtt.ats.pl/viewpanel/public/graph/9257/,
RoNo
Příspěvky: 21
Registrován: úte pro 13, 2022 11:19 pm
Lokalita: Chomutov

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od RoNo »

Znovu vkládám graf roční výroby energie u panelů se sklonem 49°. Zakladatel vlákna z toho může zjistit navýšení poměru výroby oproti letním měsícům. Dokáže mi někdo vysvětlit proč ho admin odstranil?
Přílohy
Roční výroba.JPG
mmv
Příspěvky: 220
Registrován: úte dub 13, 2021 10:45 pm
Lokalita: východ Prahy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13500
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od mmv »

z toho grafu není vidět kolik byla vlastní spotřeba a kolik je dodávka do sítě
9900Wp 6×ESM-450H, 6×UL-450M-144HV 8×VDS-S144 zzj 15°, 3600Wp 8×AS-6m144VV vvs 30° 2× Epever 4415, 1×Easun 8048, Axpert king 5kW, 240Ah staré olovo, 450Ah LI-ION mivvyenergy.cz
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od PetrDubi »

mmv:
A proto by tenhle graf neměl nikomu vadit, jde o plnou výrobu z FV o určitém výkonu a je to zajímavá a užitečná informace pro všechny.
Naopak grafy s dodávkama do sítě už by vadit mohly (viz podmínky fóra).
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
RoNo
Příspěvky: 21
Registrován: úte pro 13, 2022 11:19 pm
Lokalita: Chomutov

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od RoNo »

Přetoky mám, ale nic neprodávám. Takže, když vložím graf s přetoky tak se admin automaticky domnívá, že je to prodej. Což považuji za stupidní. Naopak je to prostor pro zlepšení vlastního využití...
Dům je komplet na elektriku. Elektrárna vyrobí za rok o něco více energie než dům spotřebuje. Přesto musím ze sítě odebrat zhruba 1,6MWh až 1,8MWh / rok. Výrobu energie v zimním období už těžko vylepšit...
Přílohy
Poměr příspěvků.jpg
mmv
Příspěvky: 220
Registrován: úte dub 13, 2021 10:45 pm
Lokalita: východ Prahy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13500
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od mmv »

:-) proto jsem se ptal :-) a nemám problém s lidmi co si nechali postavit elektrárnu na dotaci, na druhou stranu mi dotace v jakémkoliv oboru vadí :dontknow:

RoNo vono tu spíš vadí, žes nepředstavil svůj projekt, proto se apriori předpokládá dodávka, dotace, rakovina a jiné ohavnosti ::facepalm::
9900Wp 6×ESM-450H, 6×UL-450M-144HV 8×VDS-S144 zzj 15°, 3600Wp 8×AS-6m144VV vvs 30° 2× Epever 4415, 1×Easun 8048, Axpert king 5kW, 240Ah staré olovo, 450Ah LI-ION mivvyenergy.cz
RoNo
Příspěvky: 21
Registrován: úte pro 13, 2022 11:19 pm
Lokalita: Chomutov

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od RoNo »

To že jste provokatér mi došlo. To už nemusíte zmiňovat. Reaguji na téma ve vlákně. Je proto důležité uvádět všechny detaily nebo lze z toho vyčíst dost informací. Stojí zakladatel vlákna o kde jsem na to vzal, nebo ho zajímá výkon panelů?
Nebo myslíte, že když si do baráku nacpete přestárlé olova tak jste hrdina?
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od PetrDubi »

RoNo:
Jasně, tak jak to tu vysvětluješ to chápu, ale v podmínkách fóra je, že nebudeš využívat dotace nebo prodávat elektřinu. Když jsi svojí elektrárnu nijak nepředstavil ani nepopsal (třeba máš elektrárnu nejenom bez prodeje, ale i bez dotací, to já netuším), tak se automaticky předpokládá, že jedno nebo druhé porušuješ a bohužel to tak je u téměř všech (čest výjímkám), co sem zavítají a mají přetoky (a hlavně tady chtějí rady nebo pomoc ke svým elektrárnám, což je věc, kterou jim má poskytovat jejich instalační firma).

Jinak je pravda, že pokud má někdo nastavenou FV jako bezpřetokovou s běžnýma měničema, co firmy u nás montují, tak zbytečně trvale odebírají energii i když mají plnou baterku a spotřebu jim pokrývá sluníčko, takže platí zbytečně za elektřinu kterou nepotřebují. Ale to už je holt daň za to, že má někdo dotační elektrárnu a chápu, že je lepší zadarmo dodat do sítě nějaký přetoky, než dokupovat za peníze elektřinu, kterou nepotřebuju.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
mmv
Příspěvky: 220
Registrován: úte dub 13, 2021 10:45 pm
Lokalita: východ Prahy
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13500
Kapacita baterie [kWh]: 20
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od mmv »

RoNo píše:To že jste provokatér mi došlo. To už nemusíte zmiňovat. Reaguji na téma ve vlákně. Je proto důležité uvádět všechny detaily nebo lze z toho vyčíst dost informací. Stojí zakladatel vlákna o kde jsem na to vzal, nebo ho zajímá výkon panelů?
Nebo myslíte, že když si do baráku nacpete přestárlé olova tak jste hrdina?
:roll: jak jsem psal, nemusím se nutně ztotožňovat s každým výrokem zdejších adminů či moderátorů, ale tohle je doopravdy na kolonku odpad, a ještě bych připsal arogantní odpad ;)
9900Wp 6×ESM-450H, 6×UL-450M-144HV 8×VDS-S144 zzj 15°, 3600Wp 8×AS-6m144VV vvs 30° 2× Epever 4415, 1×Easun 8048, Axpert king 5kW, 240Ah staré olovo, 450Ah LI-ION mivvyenergy.cz
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od marko250 »

RoNo> co to je za FVE ,že to celý rok potřebuje kupovat energii? https://forum.mypower.cz/download/file.php?id=30200&t=1
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
RoNo
Příspěvky: 21
Registrován: úte pro 13, 2022 11:19 pm
Lokalita: Chomutov

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od RoNo »

3f 10kW měnič pro dvě plně elektrifikované domácnosti. Řízení spotřeby energie domu PLC systémem mám prakticky dotažené dokonce. Zabránit aby se potkal provoz spotřebičů ve dvou kuchyních nechci a 20kW měnič kvůli tomu kupovat nebudu. Tak jako tak tím závislost na energie ze sítě nevyřeším. V Létě je to jen malý zlomek dodávky oproti z Zimě, když se kromě ohřevu vody elektřinou i ze 100 procent dům vytápí.

Edit: Když už se tady diskuze vedou v duchu energetické nezávislosti tak by bylo dobré do toho grafu zahrnout celkové spotřeby všech energií. Pak bude co srovnávat.
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od ZdZ »

proč tady tak vadí diskuze ohledně dotovaných fve a připojení k ds ?
mě se ta problematika osobně netýká, ani se o tom nepídím, ale na plno místech ve fóru jsou zmínky o pravidlech a tak podobně
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od jahodovák »

Pokud jsi četl podmínky tak by ses tak vůbec neptal,navíc ti co dostali dotaci kvůli levnějí instalaci si zas nepřečetli podmínky připojení dotovaných sestav a protože jsou kvůli tomu a někdy i neschopnosti montážních firem nespokojeni,tak zde zdarma hledají řešení,místo aby to chtěli v rámci záruky od firmy co to realizovala.Samozřejmě pokud to jde tak se občas odpoví,většina ale někdy ani nedovede vysvětlit o co jde a tady málokdo má stejné zařízení a kvůli tomu se mnohým nechce tímto zabývat....a tak dále,hezký večer všem
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
PetrDubi
Příspěvky: 1353
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od PetrDubi »

Zakladetel fóra neměl rád dotace ani stavbu elektráren za účelem zisku (prodej elektřiny) ale naopak měl rád myšlenku soběstačnosti, ekologičnosti a udržitelnosti při výrobě elektřiny a proto nastavil pravidla tak, jak jsou nastavený. Dikyt tomu se tu postupně vytvořila určitá komunita, která měla podobné cíle a myšlenky a snažila se stavět vlastní FV elektrárny a vyměňovat si zkušenosti. Proto se fórum soustřeďuje na ostrovní elektrárny. Dokonce bylo nutné při registraci poslat osobní email, kde člověk stručně popsal sebe, svoje plány a proč se chce registrovat.
No a lidé, kteří chtěli řešit svoje dotační elektrárny se sem často snažili proniknout, úmyslně lhali v uvítacím emailu a na fóru chtěli řešit svoje nabídky od firem, co mají po firmách chtít za konfiguraci elektrárny, jejích problémů s furmama nebo otázky ohledně prodeje elektřiny - prostě všechno věci, které jsou v pravidlech zakázané a když se někdo ozval, že tohle se tu neřeší, tak někdo se omluvil a šel jinam, ale plno lidí bylo arogantních a akorát uráželi místní lidi. Zakladatel fóra měl občas svoje vrtochy (i díky tomu vzniklo "konkurenční" solarforum, kde se už nejakou dobu řeší hlavně ty dotační věci a prodej elektřiny a část tamních členů nemůže fóru Mypower přijít na jméno), ale v potírání porušování pravidel fóra byl nekompromisní.

No a jak šla nahoru cena energií, tak se sem na fórum začalo stahovat čím dál víc lidí, kteří se nezajímají o nezávislost, jak funguje FV elektrárna, jak si něco udělat sám a podobně, ale chtějí vyřešit pouze svoje náklady na energie a aby jim někdo poradil jakou si mají vzít firmu, jestli dostali dobrou nabídku, co mají dělat se svojí nesprávné fungující elektrárnou (protože firma na ně kašle) a jak co nejlíp prodávat elektřinu. To jsou všechno věci, které místním nic nepřinesou a jenom to potom přitahuje další lidi tohohle typu z FB a dalších fór, které lákají zkušenosti členů a chtějí tady řešit pouze svoje osobní potřeby a jinak je místní komunita nezajímá, na pravidla kašlou a úmyslně je porušujou. A pokud se tomu nechá volný průběh, tak to tady za chvíli převálcujou jak kobylky úrodu..
Takže to jsou důvody, proč se tu o takových věcech nediskutuje (1. zaměření fóra, 2. ochrana před "nájezdy" dotačníků).

Jo a připojení k DS (pokud nevyužíváš dotace nebo neprodáváš elektřinu) podmínkám fóra neodporují a jsou tu i elektrárny, které jsou připojené, ale bez možnosti dodávat elektřinu do DS - třeba gridtie měniče (modrásek), nějaké ongridy s vytěžováním a hlídáním přetoků nebo třeba Axpert King. A pár lidí tu provozuje i 3f hybrid (GW nebo Solax) v ostrovním režimu. Ale jsou to spíš okrajový věci.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
RoNo
Příspěvky: 21
Registrován: úte pro 13, 2022 11:19 pm
Lokalita: Chomutov

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od RoNo »

marko250 píše:RoNo> co to je za FVE ,že to celý rok potřebuje kupovat energii? https://forum.mypower.cz/download/file.php?id=30200&t=1
Trochu mimo téma jen doplním, že průběh spotřeby toho domu dost vybočuje z běžné energetické potřeby. Jako bych si chtěl uměle vylepšit bilanci podle aktuální výroby energie v měsíci. Dost mi to připomíná souseda, který si k FVE pořídil saunu. V Létě když je vedro tak se může saunovat a teď v Zimě si to rozhodně rozmyslí. S ohřevem vody v bazénu je to podobné. Ale možná jste pro přebytek energie v letních měsících našel něco smysluplnějšího.
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od ZdZ »

Mám také saunu na dřevo, už delší dobu, ale jak jsem nainstaloval víc panelů, tak jsem přidal 5,5kW elektrický topení (spirály z trouby v plechové bedně - takový přímotop za pár korun) a protože sauním každý týden i v létě, tak na předehřev zbytky ten den využiju.
Samozřejmě musí pořádně svítit a pak to pár kilo dřeva ušetří, ale určitě to nefunguje v zimě a taky nečekám na sluníčko, abych mohl jít do sauny, to bych si jí moc neužil :-)
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
RoNo
Příspěvky: 21
Registrován: úte pro 13, 2022 11:19 pm
Lokalita: Chomutov

Re: Výkon panelů v zimě - dotazník

Příspěvek od RoNo »

ZdZ píše:Mám také saunu na dřevo, už delší dobu, ale jak jsem nainstaloval víc panelů, tak jsem přidal 5,5kW elektrický topení (spirály z trouby v plechové bedně - takový přímotop za pár korun) a protože sauním každý týden i v létě, tak na předehřev zbytky ten den využiju.
Samozřejmě musí pořádně svítit a pak to pár kilo dřeva ušetří, ale určitě to nefunguje v zimě a taky nečekám na sluníčko, abych mohl jít do sauny, to bych si jí moc neužil :-)
Je to takové vytloukání klínu klínem. Z mého pohledu energetická soběstačnost není ve nákupu dřeva. Vlastně se spotřeba dřeva s pořízením sauny ještě zvedne... Já zvažuji saunu v interiéru. To co do ní v Zimě naleju zůstane v tepelné obálce baráku a klesne o to spotřeba za vytápění, takže na spotřebu energie to nebude mít vliv. V Létě či spíše v přechodném období z toho zase rekuperace vytáhne energii na ohřev vody.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek