868Wp ostrov so sledovačom

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 868Wp ostrov so sledovačom

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

srovnávat nové LiFe s použitejma NiCD rozhodně nejde ... já netvrdím že starý NiCD jsou na prd , jen je třeba uvažovat
o vícero parametrech : účinnost ukládání el. energie , servis , vliv na okolí , bezpečnost atd. .

Nedivím se že LiFe v elektroskůtrech moc dlouho nevydrží , protože pochibuji o dodržování limitů vybíjecých proudů .
Třeba akumulátor 36V 20Ah lze trvale zatěžovat jen 400W ! Takovéto výkony mívají elektrokola a né elektroskůtry .
Budu-li mé LiFe 26V 200Ah pravidelně trvale zatěžovat 6kW tak pudou za chvíli do kytek , to jsou fyzikální zákony .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
rob.brno
Příspěvky: 958
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: 868Wp ostrov so sledovačom

Příspěvek od rob.brno »

abrams píše: Třeba akumulátor 36V 20Ah lze trvale zatěžovat jen 400W ! Takovéto výkony mívají elektrokola a né elektroskůtry .
Budu-li mé LiFe 26V 200Ah pravidelně trvale zatěžovat 6kW tak pudou za chvíli do kytek , to jsou fyzikální zákony .

Elektronům zdar *cloud*
Ve skutečných e-skutrech lze najít AKU se 48V o kapacitě 40Ah(Akumoto, emax,...). Použiju-li jako bezpečný trvalý vybíjecí proud vašich 0,56C výjde 1075W. Takže to nemusí být s těmi limity vybíjecích proudů tak špatné, u e-skutrů bude životnost hodně záviset na stylu jízdy.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: 868Wp ostrov so sledovačom

Příspěvek od dracekvo »

rob.brno píše:"To bys musel mít spojené články jiného napěti. Ano, jeden článek může vybíjet druhý."
Ty články nikdy nemají stejné napětí, vždy budou mít napětí trošičku odlišné.
Ano jasné, že budou mít trošičku rozdílné napětí. Ale to se po odpojení nabíjení ustálí na nějaké hodnotě kterou má plně nabitá baterie. To napětí nikdy nebude takové, aby mohlo přebíjet jinou stejnou baterii.
Uvedu třeba příklad na olověné baterii protože jejich hodnoty jsou věeobecně známé. Nabitá baterie má 13,8V. Pokud spojím dvě olova k sobě, tak nikdy nemůže dojít k přebíjení toho druhého, protože přebíjení je možné pouze při napětí nad 14,4V. Což ta druhá baterie, byť plně nabitá nikdy nedocílí.
Takto jsem to myslel.

To že se jedna z bateríí nafoukla je dáno tím, že musela mít nějakou vadu. Nafoukla by se i v případě, že by byla připojena samostatně.
Uživatelský avatar
jarík
Příspěvky: 75
Registrován: úte zář 25, 2012 1:46 pm
Bydliště: SK

Re: 868Wp ostrov so sledovačom

Příspěvek od jarík »

To že se jedna z bateríí nafoukla je dáno tím, že musela mít nějakou vadu. Nafoukla by se i v případě, že by byla připojena samostatně.[/quote]

Veď práve o to ide aby som tú chyba článku zistil. Keby sa nafúkla pri samostatnom zapojení tak by sledovač odpojil všetky baterie od systému a k nafúknutiu by nemuselo dôjsť. Toto bol ten lepší prípad že náfúklo iba jednu ale mohlo to byť aj horšie :eek2:
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: 868Wp ostrov so sledovačom

Příspěvek od vata »

1. investice do nových LIFEPO posouvá(oproti použitým třebas i repasovaným NiCd) návratnost ostrovní FV hodně,...., hodně daleko.
FVE provozuju druhý rok. Zjara budu muset kupovat nové baterky, protože necelý rok staré, hýčkané rounové olovo Banner končí. Další olovo už kupovat doufejme nebudu, snad se mi podaří dát dohromady peníze na LiFe.
Mě osobně tedy kazí návratnost _velmi_ olovo. Kdybych ty peníze před rokem vrazila do Lithia, mohla jsem teď už jen rozšiřovat.
Pro názornost přikládám data denních minimálních a maximálních napětí baterie. Klesání max. napětí hezky ukazuje funkci teplotní kompenzace. Klesání min. napětí zase ukazuje na stárnutí baterie :(
Zlom kolem 55-tého cyklu je spuštěná lednice někdy v dubnu. Od cyklu 230 zase ledničku na noc přepojuju na DS nebo úplně vypínám měnič...
Min/max UBat
Min/max UBat
Naposledy upravil(a) vata dne pát říj 05, 2012 9:43 pm, celkem upraveno 1 x.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: 868Wp ostrov so sledovačom

Příspěvek od SJM »

vata píše:
FVE provozuju druhý rok. Zjara budu muset kupovat nové baterky, protože necelý rok staré, hýčkané rounové olovo Banner končí.
Pokusila jste se o desulfataci?
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2707
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: 868Wp ostrov so sledovačom

Příspěvek od kybos »

dracekvo píše: To že se jedna z bateríí nafoukla je dáno tím, že musela mít nějakou vadu. Nafoukla by se i v případě, že by byla připojena samostatně.
Každá baterie ukončí provoz na nějakou vadu. Kdyby byly všechny baterie bezvadné, měly by nekonečnou životnost. Problém spočívá v tom, jak včas rozpoznat konec životnosti akumulátoru v paralelní kombinaci, kde není hlídáno rozdělení proudu do jednotlivých akumulátorů. Tento konkrétní nafouknutý akumulátor byl zapojen společně s dalšími deseti stejnými do paralelní kombinace. Tato paralelní kombinace měla souhrnnou kapacitu 180 Ah a nabíjela se maximálním proudem 30A, což je 1/6C a pro celkovou kapacitu baterie je to tedy přiměřený proud. Pokud se ovšem proud v uzlu nekontrolovaně přerozdělí tak, že většina teče do jednoho akumulátoru (nabíjecí automatika to nepozná - teplotní a proudový senzor není na každém akumulátoru) tak se jeho nabíjecí proud přiblíží 2C a to je pro olovo jistá smrt, ke které přispějí v poslední fázi ještě ostatní paralelně připojené články, které doposud byly v dobré kondici. O nepřiměřeně vysokých vyrovnávacích proudech v této paralelní kombinaci v době kolapsu svědčila i spálená izolace na propojovacích vodičích v blízkosti článku, který ukončil svou životnost.
Pokud by tento akumulátor byl připojen samostatně, nedostal by nikdy tak velký nabíjecí proud a k nafouknutí a tepelné destrukci by nedošlo.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: 868Wp ostrov so sledovačom

Příspěvek od vata »

SJM píše:Pokusila jste se o desulfataci?
Ještě ne, váhavě o tom uvažuju. Máte někdo data z provozu s desulfátorem?
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: 868Wp ostrov so sledovačom

Příspěvek od SJM »

Jsou na Wiki. Možná by bylo vhodné zkontrolovat stav elektrolytu.
rob.brno
Příspěvky: 958
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: 868Wp ostrov so sledovačom

Příspěvek od rob.brno »

vata píše:FVE provozuju druhý rok. Zjara budu muset kupovat nové baterky, protože necelý rok staré, hýčkané rounové olovo Banner končí. Další olovo už kupovat doufejme nebudu, snad se mi podaří dát dohromady peníze na LiFe.
Mě osobně tedy kazí návratnost _velmi_ olovo. Kdybych ty peníze před rokem vrazila do Lithia, mohla jsem teď už jen rozšiřovat.
Zlom kolem 55-tého cyklu je spuštěná lednice někdy v dubnu. Od cyklu 230 zase ledničku na noc přepojuju na DS nebo úplně vypínám měnič...
S Olovem se o návratnosti vůbec nelze bavit. Jedině snad u nějakých víkendových systemů.
Podle vašeho grafu aku daly 300cyklů, což tak nějak odpovídá reálným číslům.

Máte odhad jak hluboko system AKU běžně vybíjel a kolik je nynější zůstatková kapacita aku?
rva
Příspěvky: 3524
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: 868Wp ostrov so sledovačom

Příspěvek od rva »

U paralelně pospojovaných baterek jsem narazil na zajímavou stránku http://www.smartgauge.co.uk/batt_con.html, kde se rozebírají možná propojení a jejich nedostatky, které vedou k nadměrnému namáhání některých článků. U LiFePo4 s vysokými nabíjecími i vybíjecími proudy toto může být ještě důležitější. Asi nejběžnější zapojení, které vznikne, když rozšíříme kapacitu způsobem, kdy k terminálům stávajícího článku (nebo baterie) připojíme terminály nového článku (baterie) je přitom nejhorší.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: 868Wp ostrov so sledovačom

Příspěvek od vata »

Tohle mě zaujalo: The chargers should always be connected to the same points as the loads. Without exception.
Zajímavé. Protože budu rozšiřovat o další 200Ah sadu, už jsem plánovala, jak měnič připojím na druhou paralelní sadu - abych rozložila ty štosy mimořádně kravských kabelových ok (M12 / 35mm). Koukám, že jak jsem minule bojovala s příliš dlouhými šrouby, tak tentokrát budou krátké...
Díky za tip :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: 868Wp ostrov so sledovačom

Příspěvek od mypower.cz »

Tak teda tady jsem se taky vyřádil s wattstatistikama:

http://mypower.cz/fve-ulog2jarik

http://mypower.cz/fveinoutlist-ulog2jarik

Koukam .. tady se drti taky zajimave vykony :))

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Kvízová otázka... Čím se to měří?

a) Voltmetrem
b) Ampérmetrem
c) Micrologem a čidlama

:yes:

Byly by nějaké detailní fotečky toho měřítka? Ať se pokochám ?
Je to i s fyzickym displayem, nebo jen www rozhraní ? :D
Uživatelský avatar
jarík
Příspěvky: 75
Registrován: úte zář 25, 2012 1:46 pm
Bydliště: SK

Re: 868Wp ostrov so sledovačom

Příspěvek od jarík »

Dakujem adminovi za spracovanie štatistík. :comp: :yes:

Skôr ako niečo doplním , chcem ešte poprosiť o zmenu názvu ak je to možné, lebo v tom čase ked som to písal som bol iba začiatočník a uviedol som nesprávny názov " ostrov zo sledovačom" :uh: správne má byť " poloostrov" nakoľko v nepriaznivých slnečných podmienkach *cloud* využívam DS. Teraz som tiež začiatočník s malým plus :D

Údaje ktoré sú v štatistikách meriam Micrologom + čidla ( prúdové ALLEGRO MICROSYSTEMS - ACS758ECB-200B-PFF-T - IC, CURRENT SENSOR, 200A, 3CB ) a odporové deliče (napätie) podľa adminových inštrukcii.
toto je moje meracie zariadenie
toto je moje meracie zariadenie
Celkové Wp 1700 na peneloch po rozšírení minulý rok 1.7. ::pv::

moje prepojenia medzi jednotlivými zariadeniami nie sú tak úhľadné ako som mal možnosť vidieť na fóre, preto sa obmedzím len na túto jednu foto. nemám tú odvahu sem pridať viac, je to pavučina snov, teda káblikov, pre mňa je podstatné že to funguje ako potrebujem ::rolleyes::

nech svieti pre všetkých *sun*

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek