mikro FVE na svietenie

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

mikro FVE na svietenie

Příspěvek od shuty »

zacali sme s chovom prepelic. v stavebnej bude som im zacal stavat zatepleny regal, uz mi treba dorobit len dvierka. tak nebudu mrznut v zime a mozno aj nejake vajicka by mohli byt. mam v bude nejake pozostatky 24V systemu a na streche jeden nevyuzity 250W panel - mam ich na budke 10 ale do axperta mam zapojene 3s3p cize 9 panelov.
tak som sa rozhodol tie pozostatky pouzit na svietenie prepeliciam. ako prve som zacal davat dokopy baterku. zostali mi tu od zaciatku 10p packy li-ion 18650. uz maju co to za sebou a hlavne boli prevadzkovane aj za mrazu a sem tam dostali zabrat a podarilo sa ich vybit az do tla.
zlozil som z nich teda bateriu 7s10p, pripojil bms a skusam baterky rozbehat. jedna sekcia bola napatovo dost mimo, no uvidime co z toho bude.
regulator mi tu ostal wincong a mam tu aj nejake 24v led pasy. tak to dako pokablujem do toho regala.

otazkou je ako zautomatizovat to svietenie. regulator pozna len nocny rezim, cize cez den svetlo vypnute a po zotmeni sa zapne ale ja by som to potreboval spravit aby to svietilo pred rozvidnenim, pocas dna a chvilu po zotmeni. ideal asi nejaky casovac?
ma niekto nejaky napad?
prepelice
prepelice
panely
panely
bat1
bat1
bat2
bat2
bat3
bat3
bms
bms
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Uživatelský avatar
themo
Příspěvky: 23
Registrován: úte črc 03, 2018 4:33 am

Re: mikro FVE na svietenie

Příspěvek od themo »

Malé raspberry-pi zero + relátko... a máš to aj s kompenzáciou posuvu času západu slnka...
Relátka sú schopné tých 24v zopnúť, ich životnosť je už otáznejšia keďže budeš spínať asi DC (ale zase sú za babku).

Bývam o tri domy ďalej, nejaké raspberry-pi zero sa mi tu povaľuje a padá naň prach...
SUN-5K-G + 20x280W , Marko + 11x280W, 18.7 kWh VW E-UP!
Modrásek napojený na 72V 12kWh Li-Ion.
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: mikro FVE na svietenie

Příspěvek od Dagus »

Já nějak na tu zvěř v takových podmínkách nemám. Vždy to beru tak, že když mám zvíře, tak se musí mít alespoň tak dobře jako já.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
ChlapeczDediny
Příspěvky: 232
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: mikro FVE na svietenie

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Hľadáš TC420, päť kanálový programovatelný stmievač. Vieš si nastaviť nie len čas rozsvietenia , ale aj dĺžku trvania rozsvecovania . A aj zhasinania. Aby sa prepelice nezlakli náhlej tmy. Mam to kúpené pre moje nosnice, len som stále neporiesil zdrojovú časť systému.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: mikro FVE na svietenie

Příspěvek od shuty »

themo píše:Malé raspberry-pi zero + relátko... a máš to aj s kompenzáciou posuvu času západu slnka...
Relátka sú schopné tých 24v zopnúť, ich životnosť je už otáznejšia keďže budeš spínať asi DC (ale zase sú za babku).

Bývam o tri domy ďalej, nejaké raspberry-pi zero sa mi tu povaľuje a padá naň prach...
no skusit to mozeme, len neviem ci tak maly system dokaze drzat pri zivote v zime za zlych podmienok este aj raspberry. aku to ma spotrebu?
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: mikro FVE na svietenie

Příspěvek od shuty »

ChlapeczDediny píše:Hľadáš TC420, päť kanálový programovatelný stmievač. Vieš si nastaviť nie len čas rozsvietenia , ale aj dĺžku trvania rozsvecovania . A aj zhasinania. Aby sa prepelice nezlakli náhlej tmy. Mam to kúpené pre moje nosnice, len som stále neporiesil zdrojovú časť systému.
skusim si o tom nieco nastudovat, vdaka za tip, vyzera to zaujavo.
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: mikro FVE na svietenie

Příspěvek od shuty »

Dagus píše:Já nějak na tu zvěř v takových podmínkách nemám. Vždy to beru tak, že když mám zvíře, tak se musí mít alespoň tak dobře jako já.
ono je to s tymi prepelicami troska zlozitejsie. je to silne preslachtena hydina prave pre klietkovy chov, nie je to ako sliepky...
staci si o tom cosi precitat a hned clovek pochopi o com to je. najlepsie je ich mat v klietkach ktore su vybavene bednickou s pieskom nech si tam mozu hrabat a "popelit" sa.. ved mozno sa aj k tomu postupne dostanem. teraz je najdolezitejsie im na zimu zabezpecit tepelny komfort a svetlo...
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: mikro FVE na svietenie

Příspěvek od stano22 »

Ja by som to riesil cez tinycontrol. V2.5 sa da zohnat pod 50€ a je pouzitelna aj na mnoho inych veci (napr. v lete mozes podla teploty spinat resp. PWM regulovat rychlost nejakych vetrakov), je to odolne kolisaniu napatia na vstupe. Samozrejme, ak chces aj do buducna len svetlo, tak TC420 kupis na nete aj za polovic ceny tinycontrol.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: mikro FVE na svietenie

Příspěvek od shuty »

rozmyslam nad pouzitim tohoto modulu z ali:

https://a.aliexpress.com/_mLGdgAQ

nema s nim niekto skusenosti?
ma aj zaloznu baterku takze si uchova cas a nastavenia aj po pripadnom uplnom vybiti baterie co sa v zime moze a asi aj stane.
a je to lacne a hotove riesenie. pomale rozsvecovanie a zhasinanie by bolo fajn ale tak hadam to tie prepelice dako zvladnu alebo nieco vymyslim s nejakym oneskorovacim rele a nejakym pozicnym svetlom...
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Uživatelský avatar
themo
Příspěvky: 23
Registrován: úte črc 03, 2018 4:33 am

Re: mikro FVE na svietenie

Příspěvek od themo »

https://www.sonoff.sk/kategoria/nizkona ... -5v-7-32v/

Tento si práve idem objednať. Ja ho použijem na ovládanie garážovej brány. V tvojom prípade si v apke nastavíš časy a viac nič neriešiš, nemá síce baterku ale čas si zaktualizuje po obnovení napájania pomocou tvojej wifi.

V pôvodnom stave má software od ewlink... , ten ovláda zariadenie cez čínsky server.
Ja mám asi 20 podobných zariadení flashnutých aby fungovali lokálne - bez nutnosti spojenia s čínskymi servermi.
SUN-5K-G + 20x280W , Marko + 11x280W, 18.7 kWh VW E-UP!
Modrásek napojený na 72V 12kWh Li-Ion.
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: mikro FVE na svietenie

Příspěvek od rasto1 »

themo píše:https://www.sonoff.sk/kategoria/nizkona ... -5v-7-32v/

Tento si práve idem objednať. Ja ho použijem na ovládanie garážovej brány. V tvojom prípade si v apke nastavíš časy a viac nič neriešiš, nemá síce baterku ale čas si zaktualizuje po obnovení napájania pomocou tvojej wifi.

V pôvodnom stave má software od ewlink... , ten ovláda zariadenie cez čínsky server.
Ja mám asi 20 podobných zariadení flashnutých aby fungovali lokálne - bez nutnosti spojenia s čínskymi servermi.
Pozor na tie sonoffy, su to smejdy a prave tu garazovu branu by som na tvojom mieste zvazil.
Mal som cez sonoff ovladane 2 garazove brany a vsetko som vyhodil, lebo tie brany sa otvarali sami!!!
Bol som prec a sused mi vola, ze ci ma vykradli, lebo mam otvorenu garaz, nechces zazit tie stresy a druha sa otvarala a zatvarala od vecera do rana v pravidelnych niekolko sekundovych intervaloch!
Vypinace tiez odchadzaju, taktiez co mam ovladanie na bojlery si robi co chce !!!
Cinsky nespolahlivy, smejd s kratkou zivotnostou.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 437
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: mikro FVE na svietenie

Příspěvek od Lubik »

Mám od sonoff asi 20 krabiček a zatím odešla jedná na přepětí. Byla provizorně u ledničky na měření spotřeby a počtu sepnutí kompresoru. Po dvou dnech odešel zdroj. Všechny ostatní fungují přes dva roky bez chyby
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: mikro FVE na svietenie

Příspěvek od rasto1 »

Lubik píše:Mám od sonoff asi 20 krabiček a zatím odešla jedná na přepětí. Byla provizorně u ledničky na měření spotřeby a počtu sepnutí kompresoru. Po dvou dnech odešel zdroj. Všechny ostatní fungují přes dva roky bez chyby
Som rad ze ti funguju, len to nezakrikni :-)
Tu je log ktory samozrejme pokracuje mimo obrazovku, len pre predstavu, ako by cyklovala garazova brana!!!
Přílohy
Screenshot_20211021_102104_com.coolkit.jpg
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: mikro FVE na svietenie

Příspěvek od vlkazajac »

shuty píše: ...
otazkou je ako zautomatizovat to svietenie. regulator pozna len nocny rezim, cize cez den svetlo vypnute a po zotmeni sa zapne ale ja by som to potreboval spravit aby to svietilo pred rozvidnenim, pocas dna a chvilu po zotmeni. ideal asi nejaky casovac?
ma niekto nejaky napad?
Riadenie osvitu musíš zveriť zariadeniu, ktoré má v sebe kalendár. To som Ti asi moc neporadil .......
Obišiel by som to tak, že by som nastavil paušálny začiatok a koniec prisvietenia a o tlmenie by sa postaralo svetlocitlivé čidlo vonku.

Práve dnes dávali na CT 2 dobré rady, ako sa má prisvecovať flóre aj faune, vrátane peoplov.
Svietiť len jednou farbou je vždy šokujúce. Správne sa má ukončovať prisvecovanie postupnou zmenou teploty svetla od studenej cez teplú až po oranžovú. A ráno pochopiteľne obrátene. Absolútne dôležitá požiadavka je spánok v úplnej tme.

Myslím, že to pre mnohých zdatných harcovníkov na fóre môže byť malý problém a pekná výzva
:idea: *cloud* :idea: :idea: *sun* *sun* *sun* *sun* *sun* :idea: :idea: *cloud* :idea:

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
A to, kua, prepeličky nemajú denné svetlo aspoň cez okienko ???
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
ChlapeczDediny
Příspěvky: 232
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: mikro FVE na svietenie

Příspěvek od ChlapeczDediny »

Mám v pláne využiť prvé dva kanály na ranné svietenie (6:00 - 7:00 a 6:50 - 8:00) a analogicky posledné dva na večerné svietenie. Každé so svojimi žiarovkami. A tie zimné na jar a jeseň vypnem vypínačom. Automatu je to jedno a já nemusím cez USB meniť program. A v lete budú vypnuté všetky žiarovky.
Mám dlhoročnú skúsenosť v hyd. farme, s farbou sa nikto nehral ;) hlavne ze bolo svetlo a išiel kŕmny pás.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: mikro FVE na svietenie

Příspěvek od shuty »

vlkazajac píše: A to, kua, prepeličky nemajú denné svetlo aspoň cez okienko ???
prepelicky samozrejme maju okienko, ale v zime a uz vlastne aj teraz je tam pocas sychravych dni pomerne dost pritmie. hlavne ide ale o to zabezpecit im dlhsiu dobu svetla ako poskytuje zimny den pretoze ked je svetlo kratko prestanu znasat vajicka...
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: mikro FVE na svietenie

Příspěvek od shuty »

baterka bola nabita do plna a ponehana do druheho dna v klude. cakal som ze sekcia cislo 1 bude zrejme vykazovat nejake problemy kedze mala pri skladani o hodne nizsie napatie ako ostatne. ale ta sa napatovo drzi s ostatnymi takze ok avsak sekcia cislo 7 sa za tych 24h prepadlo voci ostatnym, hmm...
skusam este spravit baterke cyklus vybit nabit a uvidime co z toho bude.

mozno ak je v sekcii nejaky vadny clanok ktory vybija ostatne?
bms c7 rozdielne napatie
bms c7 rozdielne napatie
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
jahodovák
Příspěvky: 1930
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: mikro FVE na svietenie

Příspěvek od jahodovák »

Ano odpověděl jsi sis správně,jeden článek bude mít pravděpodobně problém a vybíjí ostatní,chce to rozdělat a vyměnit vadný článek dříve,než zničí i ostatní články,tož tak
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: mikro FVE na svietenie

Příspěvek od shuty »

jahodovák píše:Ano odpověděl jsi sis správně,jeden článek bude mít pravděpodobně problém a vybíjí ostatní,chce to rozdělat a vyměnit vadný článek dříve,než zničí i ostatní články,tož tak
skusim to teda nabit, odpajkujem drotiky a neham to do druheho dna. potom jednotlive clanky premeriam a uvidim ci najdem vinnika
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: mikro FVE na svietenie

Příspěvek od shuty »

dvaja vinnici odhaleni, odstrihol som ich tak budem sledovat ci sa to polepsi:
zly clanok2
zly clanok2
zly clanok1
zly clanok1
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek