Nastavení Axpert na NiCd

NiCd baterie, zkušenosti, obnova kapacity, údržba
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Nastavení Axpert na NiCd

Příspěvek od proasnet »

Zdravím Vás,
podařilo se mi koupit 20ks NiCd KPM375 akumulátorů na 24V. Do teď jsem měl k měniči 3kW/24V klon axpertu, připojené olovo. To půjde pryč, a nastává zde otázka jak vhodně, případně kompromisně nastavit tento měnič pro co nejlepší využítí KPM od feraku.
Zajímalo by mě, pokud to někdo takto používáte, jak jste si nastavili tyto parametry:
12 - Napětí, při kterém se přepne měnič z baterií na síť ( minimum je 22V )
13 - Napětí, při kterém se přepne měnič ze sítě na baterie
26 - Napětí bulk ( maximálně 31,5V )
27 - Napětí float ( maximálně 31,5V )

U těch napětí parametru 26 a 27 bych se pozastavil. Podle návodu feraku je pro KPM nabíjení tzv. vyskoká a nízká proveň, nevím či to pochopit jako:
Vysoká úroveň = Bulk + Absorbce, doporučené napětí pro nabíjení 1 článku je 1,45 - 1,7V, celá baterie 29V - 34V
Nízká úroveň = float, doporučené napětí pro nabíjení 1 článku je 1,4V, celá baterie 28V

Pokud jsem nabíjel napětím větším než 31,3V, po chvíli šel měnič do faultu, chyba 8, což je Napětí sběrnice je příliš vysoké. Na 31,3V to drží.

Nerad bych se dopustil nějakých chyb, a zkrátil si životnost baterie nebo něco zničil z neznalosti, proto prosím o doporučení k uvedeným nastavením, případně vaše poznatky atd.
Děkuji všem za podporu a příspěvky.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
jahodovák
Příspěvky: 1926
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nastavení Axpert na NiCd

Příspěvek od jahodovák »

Mladej má nicd sice větší kapacitu ale nastaveno 26 a 27 na 30 v,vyšší napětí způsobuje velký rozklad vody a nutnost častěji dolévat,přepínací napětí si nastav podle potřeby,to znamená pokud chceš aby v případě výpadku ještě něco zbylo na další provoz nebo zálohu nepotřebuješ,minimum je 1volt na článek,takže klidně může být i těch 22v.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
kodl69
Příspěvky: 7400
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nastavení Axpert na NiCd

Příspěvek od kodl69 »

Nicd přežije ten akspert o několik generací... Float dej na těch 28V, ať to zbytečně nevaří, NiCd se prakticky nedají zničit vybitím, těch 22V je skoro moc, běžně ty baterky pod zátěží chodí někam k 1V na článek, je to bláto ještě větší než olovo...
Edit než jsem to dopsal...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: Nastavení Axpert na NiCd

Příspěvek od proasnet »

Míň než 22V v parametru 12 se dát nedá, nejradši bych tam dal 0V :D
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek