250W v panelákovém bytě bez balkonu

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od xmasin »

Existuje varianta picoPSU s rozšířeným napájecím rozsahem, hledejte picoPSU WI - wide input. http://www.mini-box.com/PicoPSU-80-WI-32V nebo http://www.mini-box.com/PicoPSU-120-WI- ... wer-supply cena je ale podobná jako normální picoPSU.
vpribil
Příspěvky: 30
Registrován: ned zář 16, 2012 6:30 pm
Bydliště: Děčín

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od vpribil »

Díky za upřesnění, moc se mi to líbí, ale ta finační návratnost je bohužel příliš dlouhá.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od drama »

Jak počítáte návratnost?
vpribil
Příspěvky: 30
Registrován: ned zář 16, 2012 6:30 pm
Bydliště: Děčín

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od vpribil »

Pořizovací cena zdroje 12V (cca 1 100,- Kč). Spotřeba měniče 12/230 (0,8-1A) a stejnosměrného zdroje (0 ?), takže teoreticky ušetřím 1Ah. Když vycházím z toho, že budu počítač napájet ze soláru pouze přes den za dobrých světělných podmínek, kdy mi panely vyrábí mezi 4 - 14A, takže celou spotřebu pokrývá solár, tak mě teoreticky ten 1A navíc vůbec nebolí. Samotný počítač mi bere z baterie 2,6A. Takže tu návratnost, kdy se mi vrátí těch 1 100,- ani nedokážu spočítat.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od 007ToMMaS »

prepínanie nebude tak jednoduché, riešil som prepínanie osvetlenie sieť/solár a opačne a neskončilo to najlepšie strelil mi menič lebo ten čas medzi prepnutím siete sa proste stretla sieť a menič :/
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
vpribil
Příspěvky: 30
Registrován: ned zář 16, 2012 6:30 pm
Bydliště: Děčín

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od vpribil »

a použil jste relé z oddělenými kontakty? Každá síť musí mít své 2 kontakty, nesmí se zapojit nulák z každé sítě na společný kontakt v relé. Kolega to opravdu provozuje už od března bez nejmenších problémů.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od drama »

No v případě "dvoufázových" levných měničů to propojit opravdu ani nemůžete.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od 007ToMMaS »

schválne som rozdelil aj nuláky ale aj tak sa to stalo.. a menič ani nulák nemá ale keď sa zapojí jeden vývod z meniču na nulák tak menič ide bez problémov. Potom som to nakoniec vyriešil cez dve časové relé aby sa to neopakovalo a medzi prepnutím meniča na sieť alebo opačne je asi 2s kľudový stav kedy je odpojený menič a sieť je odpojená tiež a potom nabehne menič ak regulátor mu to dovolí teda ak zapne záťaž :P
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od drama »

vpribil píše:Pořizovací cena zdroje 12V (cca 1 100,- Kč). Spotřeba měniče 12/230 (0,8-1A) a stejnosměrného zdroje (0 ?), takže teoreticky ušetřím 1Ah. Když vycházím z toho, že budu počítač napájet ze soláru pouze přes den za dobrých světělných podmínek, kdy mi panely vyrábí mezi 4 - 14A, takže celou spotřebu pokrývá solár, tak mě teoreticky ten 1A navíc vůbec nebolí. Samotný počítač mi bere z baterie 2,6A. Takže tu návratnost, kdy se mi vrátí těch 1 100,- ani nedokážu spočítat.
Pokud to takto omezíte, tak se opravdu návratnost zdroje počítat nedá. Ale k tomu se sluší dodat, že když použijete stejnou metodiku na návratnost celého vašeho FV systému, tak se bude pohybovat v řádu stovek let...
A pokud jde o ztráty, budou podle mého ještě větší. Musíte započítat vedle režie naprázdno i účinnost měniče DC-AC a zdroje v počítači AC-DC. V případě PicoPSU budou ztráty kolem 7% výkonu.
Tohle vše jen pro pořádek, samozřejmě chápu, že měnič už máte a PicoPSU je "zbytečná" investice.
vpribil
Příspěvky: 30
Registrován: ned zář 16, 2012 6:30 pm
Bydliště: Děčín

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od vpribil »

Ano máte pravdu, na to už jsem také přišel, že se mi vložená investice do celého FV systému nevrátí, ale určitá úspora tu je. V mém případě např. kabelový modem bral přes adaptér ze sítě 5W, nyní jede nepřetržitě ze soláru, takže denně ušetřím 120W, a za rok to je 44kWh což je při dnešních cenách cca 250,- Kč. A myslím si, že ceny elektřiny klesat určitě nebudou, takže mi jen ten kabelový modem za 8 let zaplatí jeden solární panel.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od drama »

Já jsem ovšem svým příspěvkem mířil trochu jinam. Přijde mi škoda nevyužít potenciál, který Vám Vaše FVE nabízí. Na druhou stranu nevím vlastně jak v paneláku tuto energii využít. Bojler asi nemáte, na lednici máte asi slabý střídač, v zimě zas nejsou přebytky na to, abyste si přitápěl...
vpribil
Příspěvky: 30
Registrován: ned zář 16, 2012 6:30 pm
Bydliště: Děčín

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od vpribil »

Mně bude bohatě stačit, když mi můj FV systém celoročně urží všechny furtošlapové spotřebiče, jako je modem, ventilátor radiačního štítu, meteostanici, a z přebytků budu moci přes den napájet PC meteoserver, malou TV, monitor domácího počítače, večer svítit stolní lampičkou na 12V, provádět veškeré nabíjení...
Ja si myslím, že je toho celkem dost, na co to půjde v paneláku využít. Jde mi prostě o to, abych trochu přiškrtil kohoutek Čezu.
Na napájení routeru si zatím netroufám, protože jsem zjistil, že síťový adaptér do něj pouští 9V střídavých, a nevím jak by se mu líbilo, kdybych do něl pustil 9V stejnosměrných.
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od JiříK »

,,Na napájení routeru si zatím netroufám, protože jsem zjistil, že síťový adaptér do něj pouští 9V střídavých, a nevím jak by se mu líbilo, kdybych do něl pustil 9V stejnosměrných."

...líbit se mu to nebude, prostě nepojede. Taky mám doma modem, co na ss prostě nepojede-adaptér je střídavý. Nu což, jede z UPSky, ta je zapnutá furt pryč.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
vpribil
Příspěvky: 30
Registrován: ned zář 16, 2012 6:30 pm
Bydliště: Děčín

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od vpribil »

Já mám router připojený přes UPSku, ale UPSku neudržím napájet ze soláru 24 hodin, protože napájení UPSky vyžaduje měnič 12/230 a ten bere cca 1A a UPSka sama taky něco spotřebuje.
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1228
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od Lui »

JiříK píše:,,Na napájení routeru si zatím netroufám, protože jsem zjistil, že síťový adaptér do něj pouští 9V střídavých, a nevím jak by se mu líbilo, kdybych do něl pustil 9V stejnosměrných."

...líbit se mu to nebude, prostě nepojede. Taky mám doma modem, co na ss prostě nepojede-adaptér je střídavý. Nu což, jede z UPSky, ta je zapnutá furt pryč.
Niekto skúsenejší elektrikár by toto mohol upresnit...lebo však velká večšina prístrojov predsa ide na jednosmerný prúd...televízor,počítač,monitor....to sa predsa všetko usmerňuje na jendosmerné napetie....
Takže ak tam máš 9V striedavých tak ono to potrebuje 12,69 V jednosmerných....ale to by sa trebalo troška v tom "pohrabat" čo tam je za 9V striedavými...nejaký usmerňovač by tam mal byt....
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
vpribil
Příspěvky: 30
Registrován: ned zář 16, 2012 6:30 pm
Bydliště: Děčín

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od vpribil »

Ano, zkušenější elektrikář (což já bohužel nejsem) by si s tim asi poradil, ale problém je také v tom že mám na ten modem záruku 36 měsíců a o tu bych přišel.
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Bydliště: Příbor

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od rimi »

Nevim, co to je za modem, ale to stridave napeti vetsinou je jen proto, ze je vyrobne lacnejsi usmernovac dat na desku v modemu. Provozoval jsem well a ted zyxel, oboji jede normalne.
Pravda, pouzivam DC DC menic 24 / 12V, takze napeti je stabilni
vpribil
Příspěvky: 30
Registrován: ned zář 16, 2012 6:30 pm
Bydliště: Děčín

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od vpribil »

Pardon, upsal jsem se, není to modem ale WiFi Router ZyXEL NBG-416N.
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od JiříK »

Já to zkusil a dál to neřeším, UPS jede 24 hodin denně. Ale z měniče to nejede vůbec. Teda z měniče nesinusového.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
vpribil
Příspěvky: 30
Registrován: ned zář 16, 2012 6:30 pm
Bydliště: Děčín

Re: 250W v panelákovém bytě bez balkonu

Příspěvek od vpribil »

přesně tak, UPSka chce měnič s čistým sinusem

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek