Rozšíření Solax

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Odpovědět
Ales76
Příspěvky: 3
Registrován: sob zář 11, 2021 8:43 am
Reputace: 0
Bydliště: Mladá Boleslav

Rozšíření Solax

Příspěvek od Ales76 »

Ahoj, chtěl bych poprosit o radu. Mám měnič SolaX X3-HGybryd-10.0T s panely STP450S-B72 (10x) a baterie Triple 12,6kWh. Stávající panely jsou zapojeny do vstupu PV1 – B1. Podle dokumentace mají vstupy PV2 -A1 a A2 nižší proud (PV1-23A, PV2-14A) .
Chtěl bych tuto konfiguraci rozšířit o panely Axitec 450Wp (ty dávají max 11,48A) (A přidat baterii 6,3kW) – Mužů tyto panely použít pro PV2 ? - nebo jaké doporučujete panely?
Pak je otázka jaký je rozdíl vstupu A1 a A2 v PV2? Jsou to dva samostatné okruhy?
Rozšít bych chtěl o 7Ks panelu (tj. cca 287V) není to pro správnou funkci málo?
Na střechy by se mi vešlo cca o 3 ks panelu vice ale ty by byly různě zastiňovaný – je řešením použití optimalizer?
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Rozšíření Solax

Příspěvek od tomas »

Ales76 píše:
Chtěl bych tuto konfiguraci rozšířit o panely Axitec 450Wp (ty dávají max 11,48A) (A přidat baterii 6,3kW) – Mužů tyto panely použít pro PV2 ? - nebo jaké doporučujete panely?
Mne 450W panely Suntech, EXE nebo AEG přepálí i 12A pojistku a to i v této době kladných teplot, musel jsem je vyměnit za 16A pojistky. A Solax z jich občas bere i 13A. Bohužel ale jen na tom silnějším vstupu 24A. A na tom slabším vstupu má také snahu brát více než 12A, ale nemají tam v tom MPPT naprogramováno proudové omezení. Takže se střídač po chvíli překračování 12A restartuje. :evil:
Ales76 píše:
Pak je otázka jaký je rozdíl vstupu A1 a A2 v PV2?
Žádný, jsou propojené paralelně. Samostatné jsou pouze vstupy PV1 a PV2. PV2 je pouze zdvojený vstup.
Ales76 píše:
Jsou to dva samostatné okruhy?
A1 a A2 nejsou samostatné.
Ales76 píše: Rozšít bych chtěl o 7Ks panelu (tj. cca 287V) není to pro správnou funkci málo?
Mělo by to fungovat.
Ales76 píše: Na střechy by se mi vešlo cca o 3 ks panelu vice ale ty by byly různě zastiňovaný – je řešením použití optimalizer?
Může být.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Rozšíření Solax

Příspěvek od marko250 »

Dva vstupy kde jde pověsit max 6kWp na jeden,součet nemá přesahovat 12kWp.Zároveň je limit proudu na vstup 11A a 950V.Ideální napětí je 600VDC činný rozsah MPPT je :

Maximální napětí DC: 1000V
Jmenovité provozní napětí DC: 600V
Maximální vstupní proud: 11 / 11A
Max. zkratový proud (Vstup A / Vstup B): 14 / 14A
MPPT rozsah napětí: 160-950V
Startovací výstupní napětí DC: 180V

Vždy to musí být jeden string na jeden vstup a stínění se musí řešit na panelech optimizéry.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Ales76
Příspěvky: 3
Registrován: sob zář 11, 2021 8:43 am
Reputace: 0
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: Rozšíření Solax

Příspěvek od Ales76 »

Děkuji za odpověď --- mam tedy hledat panely s nižším proudem ??
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Rozšíření Solax

Příspěvek od tomas »

marko250 píše:Dva vstupy kde jde pověsit max 6kWp na jeden,součet nemá přesahovat 12kWp.Zároveň je limit proudu na vstup 11A a 950V.Ideální napětí je 600VDC činný rozsah MPPT je :

Maximální napětí DC: 1000V
Jmenovité provozní napětí DC: 600V
Maximální vstupní proud: 11 / 11A
Max. zkratový proud (Vstup A / Vstup B): 14 / 14A
MPPT rozsah napětí: 160-950V
Startovací výstupní napětí DC: 180V

Vždy to musí být jeden string na jeden vstup a stínění se musí řešit na panelech optimizéry.
Toto je stará verze která se už neprodává. Aktuálně mají vstupy 12 a 24A a zkratový 14 a 28A. Bohužel i těch 12A je pro panely 450W občas na hraně. Max 15kW na DC straně. Viz datový list
https://www.solaxpower.com/wp-content/u ... brid-1.pdf
Ales76 se musí podívat na štítek svého Solaxu jestli tam má vstupní proud jen 11A nebo 12A. Pokud 11A tak mu to bude s velkou pravděpodobností při teplotách pod cca 10°C a vysokém slunečním svitu při panelech 450W vypadávat vlivem překročení proudu.
Řešení je nová generace Solax G4 kde jsou proudy vyšší 14 a 26A:
https://www.solaxpower.com/wp-content/u ... rid-G4.pdf
ovšem vypadá to že nižší napětí na vstupech pro akumulátor pouze 650V oproti 800V v X3 verzi :evil:

Možná by ty optimizéry mohli ten DC proud snížit, jednak mají také nějakou vlastní spotřebu a tím že se zapojují do série tak mají stejný proud a zvýšený výkon některého panelu převedou na vyšší napětí.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Ales76
Příspěvky: 3
Registrován: sob zář 11, 2021 8:43 am
Reputace: 0
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: Rozšíření Solax

Příspěvek od Ales76 »

Podle štítku jde o novější verzi 24A/12A zkratový 28A/14A
Kostěj
Příspěvky: 576
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Reputace: 70
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Rozšíření Solax

Příspěvek od Kostěj »

tomas píše:Možná by ty optimizéry mohli ten DC proud snížit, jednak mají také nějakou vlastní spotřebu a tím že se zapojují do série tak mají stejný proud a zvýšený výkon některého panelu převedou na vyšší napětí.
To mne zajímá, nedávno jsem se to snažil dohledat, jak vlastně opimizer funguje, nikde jsem to nenašel napřímo, ale odnesl jsem si dojem, že u zastíněného panelu snižuje napětí, aby dokázal dávat stejný proud, jako ostatní panely. Nemáte někdo odkaz, kde se funkce a chování optimizeru vysvětluje?
MichalSix
Příspěvky: 38
Registrován: pon pro 27, 2021 11:27 pm
Reputace: 0

Re: Rozšíření Solax

Příspěvek od MichalSix »

Pozdě, ale přece:
Power optimizers are essentially DC-DC converters, taking the DC power from a solar panel at whatever voltage and current is optimal (via MPPT), then converting that to a different voltage and current that best suits the central / string inverter.
Optimalizátory výkonu jsou v podstatě DC-DC měniče, které odebírají stejnosměrný proud ze solárního panelu při jakémkoli optimálním napětí a proudu (prostřednictvím MPPT) a poté jej převádějí na jiné napětí a proud, které nejlépe vyhovují centrálnímu / stringovému střídači.
FV pole - 10kWp (22ks Longi 450 Wp)
Měnič - SOLAX X3-Hybrid-10.0T (G3)
Baterie - 11.6kW (Triple Power LFP 5.8)
Řízení přebytků: Homey (https://homey.app)
Online dohled: Homey (mobilní aplikace & web) + Solax Cloud

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek