Bublání baterii

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Hyp
Příspěvky: 242
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm
Reputace: -1

Re: Bublání baterii

Příspěvek od Hyp »

PetrDubi píše:Hlavně bacha při připojování těch levných regulátorů, aby se dodržel postup nejdřív připojit regulátor na baterku a potom teprve připojit panely. Když se to udělá obráceně, tak rády odcházejí tranzistory v regulátoru a když nějaký odejde, tak potom propouští trvale proud z panelu na výstup (i když regulátor vypne dobíjení) a to potom taky může způsobovat bublání baterky..
Zajimavy. Btw a jak prubnu, zda je tranzistor OK nebo KO? Ze by mi to ten cinan takhle delal, a stacilo by vymenit tranzistor za par korun? Ja ho pouzival i bez baterky a pak se divil ze na vystupu mam i 16V (ale bez baterky)
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Bublání baterii

Příspěvek od vlkazajac »

Hyp píše:Jak z minulosti: novy panel 180W 12V https://www.i4wifi.cz/cs/244131-gwl-power-elerix-180mw - pisou tam ze ma nejvic necelych 10A
Pred 10 rokmi mal 36 článkový panel 140 Wp pri 18,00 V a 7,78 A. Dnes má ten Tvoj 180 Wp 19,31 V a 9,32 A. Vidíš, že Vmp sa stále viac vzďaľuje od menovitého napätia batérie a 36 článkov už dnes je veľa pre napájanie 12 V olova regulátorom pwm.

Osvietenie panelov tu je mimo problému. Menšiu vlastnú spotrebu má pwm, ale to vzhľadom na uvedené nerieš.

Štandardné 60 článkové panely sú cenovo najvýhodnejšie, pre použitie 36 článkového panela by si mal mať nejaký dôvod.

"...Ja ho pouzival i bez baterky a pak se divil ze na vystupu mam i 16V (ale bez baterky)..."

Neblbni...
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Hyp
Příspěvky: 242
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm
Reputace: -1

Re: Bublání baterii

Příspěvek od Hyp »

Co z toho plyne?
PetrDubi
Příspěvky: 1327
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Reputace: 208
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bublání baterii

Příspěvek od PetrDubi »

Hyp:
Pokud máš regulátor připojený k baterii a napětí na výstupu je vyšší než nastavené maximální nabíjecí napětí, tak tam nejspíš bude problém s proraženým tranzistorem. Nechá se to celkem dobře změřit ohmetrem, pokud máš regulátor úplně odpojený (od solárů i od baterky). Změříš na regulátoru odpor mezi plusem od solárů a plusem na baterku a pokud naměříš odpor do několika ohmů, tak je tam nějaký tranzistor proražený (běžně ukazuje plný zkrat a jde to změřit i "pípákem").
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm
Reputace: 74

Re: Bublání baterii

Příspěvek od chatař »

[quote="ViktorEX"]nejsem expert, ale cetl jsem, ze tyto vypary jsou dost třaskavé, a taky by to mohlo udelat pekny bum. kamos takhle nabijel nekolik autobaterii, v uzavrene garazi. pak si nekde skrtnul, a zahodilo ho to na druhou stranu garaze. prej pekna pumelice.

Podle mě "myslivecká latina". Riziko výbuchu při nabíjení akumulátorů už se tu řešilo, kdosi si dal tu práci, že vypočítal množství plynu (kyslíku + vodíku) vznikajícího při nabíjení. Je to zanedbatelné množství, a pokud nejde o extrémně velký počet akumulátorů v extrémně malém, nevětraném prostou, bouchnout nic nemůže. Sám mám 4 akumulátory 223Ah v kotelně, 2m od Dakonu a nic nebouchá. Kotelna není těsná a ta troška plynu stačí průběžně unikat a nehromadí se. A pak, akumulátory (dobré akumulátory, nikoli před smrtí) nebublají pořád, ale jen při equalizaci, případně trochu při absorbci. A kdyby kámoš mluvil pravdu, a bouchlo mu to tak, že by letěl přes celou garáž, skončil by na popáleninovém centru v dost žalostném stavu.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
Hyp
Příspěvky: 242
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm
Reputace: -1

Re: Bublání baterii

Příspěvek od Hyp »

PetrDubi píše:Hyp:
…nejspíš bude problém s proraženým tranzistorem. Nechá se to celkem dobře změřit ohmetrem, pokud máš regulátor úplně odpojený (od solárů i od baterky). Změříš na regulátoru odpor mezi plusem od solárů a plusem na baterku a pokud naměříš odpor do několika ohmů, tak je tam nějaký tranzistor proražený (běžně ukazuje plný zkrat a jde to změřit i "pípákem").
To asi NEE, když jdou ve všech PWM regulátorech, co jsem měl v ruce, všechny 3 plusy proklemované…

Přikládám foto mého reglu RBL 8810, kde tam jsou ty tranzistory?
Přílohy
back (zrcadlově otočený, spojeny jsou plusy baterie, soláru i odběru)
back (zrcadlově otočený, spojeny jsou plusy baterie, soláru i odběru)
Vnitřek
Vnitřek
pwm regulátor
pwm regulátor
PetrDubi
Příspěvky: 1327
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Reputace: 208
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bublání baterii

Příspěvek od PetrDubi »

Jasně, tenhle typ regulátoru má společný plus místo mínus, takže proměřit mínusy proti sobě místo plusů.

Ps: ale samozřejmě nevylučuji ještě jednu závadu jménem softwareová chyba - takové regulátory s už bohužel z číny také prodávaly. Ať jsi nastavil v menu co jsi chtěl, tak to na funkci nemělo vliv..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Hyp
Příspěvky: 242
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm
Reputace: -1

Re: Bublání baterii

Příspěvek od Hyp »

Tak teď tomu nerozumím ty tam píšeš, že běžně ukazuje plný zkrat? Když jsou plusy proklemované, tak logicky ukazují plný zkrat - to je jasný… ne?

Změřil jsem ty minusy a ty mi naopak ukazují plné rozpojení.. nic tam zdá se neprolejzá. Pokud multimetr nekecá.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Bublání baterii

Příspěvek od vlkazajac »

Hyp píše: ....
Hele ja shanim regulator pwm na kterem by slo spolehlive nastavit limitni dobijeci napeti třeba < 14,3V aby mi (klasicka zaplavena) baterie radsi nikdy nevarila? Myslim ze dobijet treba 14,2V max. by nemel byt zadny problem a plynovat by to pak nemelo, ze?

Stejne jako nastaveni na tom reglu limitu vybiti <= 12,2V (tzn. vybit jen do 55%) a tak by muj klasicky levny DUAL akumulator mel vydrzet bez uhony…

Jenze muj levny cina pwm regl, (viz muj prvni post tady na foru), ackoliv tohle tam do nej mohu digitalne nastavit (kolik ma cpat do baterky voltu a kdy se ma odpojit baterie), tak tyhle moje nastaveni vubec nijak nerespektuje… asi levnej smejd.

Proste i kdyz nastavim nejnizsi mozny nabijeci napeti, tak to stejne plynuje. To by za par tydnu byl vyvarenej elektrolyt.
Čítam parametre z akejsi stránky predajcu, a bez ohľadu na to, či je to šmejd, regulátor má základný nedostatok. Totiž nemôžeš nastaviť napätie absorpcie / ekvalizácie, ani ich dobu. Oni nejak nastavené sú, ale veľmi pravdepodobne "napevno", bez ohľadu na to, ako hlboko boli predošlú noc vybité. Môžeš zrejme nastaviť len float, ale kým sa tam dostanú, tak Ti bublú možno dve hodiny. To je cesta do oloveného pekla.

Preberme si otázku, či je to šmejd. Už absenciou užívateľského nastavenia absorpcie to šmejd je.
Zaďalšie, regulátor by mal zohľadňovať teplotu prostredia batérie - nemá. Je to šmejd.
Zaďalšie - údaje displeja u týchto lacných regulátorov bývajú ďaleko od pravdy. Mal by si preto overiť, či to olovo je na 14,2 V - 14,4 V pri absorpcii. Zmeraj multimetrom. Zisti prúd, pri ktorom absorpcia končí.

Na vyššie položenú otázku - čo z toho plynie - len zopakujem, čo v texte píšem. 36 článkové panely s 180 Wp už majú tak veľký rozdiel Vmp a štandardného napätia olovenej batérie, že sa pre olovo vyslovene nehodia. Strácaš príliš energie pri nabíjaní batérie či spotrebičov.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Hyp
Příspěvky: 242
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm
Reputace: -1

Re: Bublání baterii

Příspěvek od Hyp »

Jo )e to smejd, viz recenze na amazonu


“ tak veľký rozdiel Vmp a štandardného napätia olovenej batérie, že sa pre olovo vyslovene nehodia. Strácaš príliš energie “

Rozumim, no vzhledem k tomu, ze:

- Jine panely uz tezko sehnat na 12V a na 24V prechazet nehodlam, to by znamenalo kupovat druhy ACU
- panel stejne bude spise ve stinu (takze tam zadnych 18V pravdepodobne nikdy nebude)

bych to v mem specifickem pripade asi zanedbal…

Ok koupim tedy EPsolar LS2024B za cca 700,- (bude se mi hodit 20A pro vybijeni do autozapalovace - nekdo si treba prinese nabijecku notebooku - a take v budoucnu budu moci pridat pro dobijeni druhy stejny panel i paralelne = 20A vstup).

Je ma uvaha OK?
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Bublání baterii

Příspěvek od vlkazajac »

Je. Ešte si obstaraj kábel na prepojenie s PC kvôli nastaveniu užívateľských parametrov. Tiež sa ti hodí pre nastavenie spínania výstupu pre to nabíjanie NB, nech Ti nevyflákajú batériu počas noci, keď nemáš energiu z panela. Monitorovací software si stiahneš zdarma.

CC-USB-RS485-150U

https://www.mall.cz/nabijecky-solarni/e ... RS485-150U

Alternatívne môžeš sledovať a nastavovať strojovňu cez BT v mobilnom telefóne :

https://www.i4wifi.cz/cs/246949-epsolar-ble-01
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Hyp
Příspěvky: 242
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm
Reputace: -1

Re: Bublání baterii

Příspěvek od Hyp »

1) to jsem myslel ze nastavim minimum 12,2V (SoC=50%) a pak se zatez vypne… kdyz odpoji zatez (notebook), tak se zase zapne (napeti stoupne), ne ze budu kszdou noc hlidat ;-)

3) neni lepsi Wifi prevodnik? Ten BT (vypadá i stojí úplně stejně) je jen pro android, mozna pro Windows?

Jak funguje ten WiFi, můžu ho připojit k WLAN síti (napájené z bat.) a sledovat i vzdáleně? Anebo jde připojit ten WiFi taky jen k němu jako k AP? Jak tedy na vzdálenou správu?
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bublání baterii

Příspěvek od kodl69 »

zase, nejde nastavit hystereze toho vypínacího napětí. ostatně hlídání podle napětí pro proměnlivej odběr je hodně kompromisní řešení, ale co už... Kdysi jsem dělal jednoúčelový zařízení s Arduinem, kde byl N5110 displej a enkoder, který podle nastavenejch napětí spínalo výstupy, a byla možnost nastavení napětí pro zapnut, a pro vypnutí samostatně, + čas zpoždění reakce, aby to nespínalo semo tamo třeba při malým výkonu z panelů. Možná bych ten kód ještě někde našel...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
PetrDubi
Příspěvky: 1327
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Reputace: 208
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bublání baterii

Příspěvek od PetrDubi »

Hyp: na začátku jsem psal, že mohlo dojít k proražení FETů.
A ano při proražení FETů běžně vykazuje zkrat mezi vstupem a výstupem. Jeden pól bývá ve vnitřním zapojení propojený (vstup a výstup) a druhý pól je spínaný pomocí FET (ve vypnutém stavu není propojený vstup s výstupem). Pokud dojde k proražení FET tranzistoru, tak jsou i ve vypnutém stavu propojené oba vstupy s oběma výstupy (+ vstup s + výstupem a - vstup s - výstupem).

Jinak jak jsem dopsal, u těchto nejlevnějších regulátorů se na trh bohužel už víckrát dostaly verze, které kašlou na to, co si tam uživatel nastaví a regulují si podle sebe (a často i špatně) - potom je to prostě opravdu šmejd..
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Bublání baterii

Příspěvek od vlkazajac »

Hyp píše:1) to jsem myslel ze nastavim minimum 12,2V (SoC=50%) a pak se zatez vypne… kdyz odpoji zatez (notebook), tak se zase zapne (napeti stoupne), ne ze budu kszdou noc hlidat ;-)

3) neni lepsi Wifi prevodnik? Ten BT (vypadá i stojí úplně stejně) je jen pro android, mozna pro Windows?

Jak funguje ten WiFi, můžu ho připojit k WLAN síti (napájené z bat.) a sledovat i vzdáleně? Anebo jde připojit ten WiFi taky jen k němu jako k AP? Jak tedy na vzdálenou správu?
V nastaveniach máš nastavenie napätia pre odopnutie aj pre znovuzapnutie záťaže zvlášť, teda hysteréziu vlastne nastavíš priamo napätiami.
Wifi prevodník nemám, mám BT. Je pre Android, pokiaľ viem. Ale pre sledovanie systému online je dobrý ten software. Má tak isto aj štatistiky za posledný deň/mesiac/rok.

To vypnutie na noc máš naviac "pre istotu". Mimochodom, dajú sa nastaviť dva cykly počas 24 hod, môže sa hodiť...
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Hyp
Příspěvky: 242
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm
Reputace: -1

Re: Bublání baterii

Příspěvek od Hyp »

A jak se na ten wifi modul dostanu zvenku?
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bublání baterii

Příspěvek od kodl69 »

třeba přes veřejnou IP, pokud to nekomunikuje s nějakou cloud aplikací, neznám přesně tenhle typ.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Hyp
Příspěvky: 242
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm
Reputace: -1

Re: Bublání baterii

Příspěvek od Hyp »

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 91#p153691 Odpoved zatim nevim

Chapu sravne ze nastaveni pres ten seriovy port (resp pres PC aplikaci) i pres ten BT a/nebo Wlan box je stejny? Jakoze moznosti jsou identicky?

A co Čidlo EPsolar RTS300R, je to k necemu? Ten regl nema vlastn8 snimac okolni teploty?
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: Bublání baterii

Příspěvek od vlkazajac »

Predpokladám, že cez wifi ( nemám ) sú možnosti nastavovania identické ako cez BT a PC.

Teplotné čidlo aj kábel k PC predáva kdekdo :
https://www.obchudecek.cz/detail.php?zb ... racer-xtra

Myslím, že je tam aj interné čidlo teploty, ale vsadil by som radšej na externé, mám ho vždy.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Hyp
Příspěvky: 242
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm
Reputace: -1

Re: Bublání baterii

Příspěvek od Hyp »

A to teplotni cidlo nalepit na baterii z boku stribrnou (hlinikovou) paskou?

BT box - tam se dostanu jenom z mobilu android (maximalne jako COM port do Windows), anebo to jde take pouzit k dalkovemu (IP) pristupu?

Podle datasheetu ma BT http://eshop.100mega.cz/img.asp?attid=5090685 daleko mensi spotrebu - takze to mozna jenom simuluje COM port a nic vic? A nema to Webserver.

Wlan datasheet http://eshop.100mega.cz/img.asp?attid=5643095

Premyslim, jak to Wlan vypinat spolecne s Wifi routerama, napajeni asi bude po tom UTP kabelu…?

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek