Konzultace pro správné navržená FVE a pochopení funkce

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
only_one
Příspěvky: 3
Registrován: pát zář 03, 2021 4:33 pm

Konzultace pro správné navržená FVE a pochopení funkce

Příspěvek od only_one »

Ahoj, rád bych požádal o diskuzi, kterou bych chtěl více pochopit funkci FVE v RD a případně koordinovat návrh nebo požadavek do zadání
Prvně - FVE zadám na klíč na tuhle solární technologii moje síly nestačí, nicméně před tím bych rád pochopil více systém jak se hybridní elektrárna bude chovat v trošku podrobnějších souvislostech. Současný stav firem je dost skoupá na hlubší informace a omezují se na počet panelů, výkon baterky a nějaký střídač a to mě moc neuspokojuje. Chtěl bych systém, který by byl skutečně účinný tak, aby to mělo smysl pro náš dům. Chtěl jsem to s nějakou firmou podrobně rozebrat, ale bohužel nějaké podrobnější rozbory by byly až po podepsání smlouvy, nemají prostě na tohle čas. Tak bych vás chtěl požádat o postřehy pokud na to budete mít chuť mi to trošku osvětlit nebo mi dát nějaké podněty, které by pomohli návrhu

Zkusil bych nastínit základní parametry objektu a jeho provoz

Střecha sedlová V+Z + přístřešek na jih 1) čistý jih (odklon cca 7°západ, sklon 10°) plocha na 7 panelů 2,1x1,1m Západní sklon 45° plocha víc jak 60m2

Roční bilance spotřeby 6- 7,5 Mwh
Topení plyn, krb na dřevo s vodní akumulací (možno doplnit elektropatronu), koupelna elektro podlaha
Ohřev vody plyn + fototermika (možnost doplnit elektropatronu)
Chlazení 3x invertor 2,87 kw max + 2x 1,5kw max
Výřivka jen letní provoz.
Vlastní studna 3F čerpadlo
3F indukce a další elektro věci co se používají denně a celkem dost.

Jsou tu někdy i delší souběhy přes 12kW


Dalo by se říct dost živý dům, hodně spotřebičů jede s trvalým napájením non stop, lednice 2x, mrazák, úprava vody UV lampou, PTZS, kamery, servery síťové, děti a trvale provoz pračky sušičky.. taková rodinná klasika

Není to prostě žádný nízkoergeťák a barák žere a tedy by se skutečně FVE mohla dobře integrovat.

Nicméně co mi vrtá v hlavě a čemu opravdu nerozumím.

Systém výroby s nějakým vstupním výkonem je celkem jasný, svítí -> vyrábí, vyrábí víc -> ukládá do baterie. Přebytky po plné baterii do sítě ven.

Jak se ale chová ta baterie když FVE přestane vyrábět nebo má pokles výkonu? Ten systémový měnič pokud to dobře chápu je omezený výkonem na jednu fázi 3kW. Co bude nad tuto hodnotu, je tedy dotováno ve všech případech z DS?

Baterie mu v tomto případě poskytuje výkon pro jednu fázi 3kW? Nebo to je 3KW celkem co baterie umí vydat a co nad tím je dotováno z DS? Nebo může systém mít výkon 3kw z baterie + výkon z elektrárny aktuální výroby v součtu? Tohle mi dost mate a nerozumím tomu o jaký výkon se vlastně jedná ve vztahu k jednotlivým provozním stavům systému.


Trošku atypické řešení je napájení studničního čerpadla. Studna se dělal dodatečně, je napojena z podružného rozvaděče za měřením ze sloupku, nejde tak z hlavního domovního rozvaděče. Díky tomu, že to je 3F čerpadlo, UPS režim pro něj není s normovým řešením možný. Jeho napojení tak, aby bylo možné využívat FVE by znamenalo přivést nový kabel a to asi již nedává ekonomický smysl. Mělo by to smysl pouze za předpokladu, že by v budoucnu byl u tohoto rozvaděče nějaký wall box pro nabíjení auta, ovšem řekl bych že na to tahle elektrárna nemá a nebude mít nikdy výkon.

Další dotaz - naše distribuční síť v daném místě trpí na kolísání napětí. Prvně jsem tomu nevěnoval moc pozornosti, občas spotřebiče zapomněli datum a čas. Ale když sem začal pracovat z domova tak se sepnou UPSky u počítačů a serveru na vteřinu a pak to zase běží normálně. Datalog jedné UPS ukázal že kleslo napětí na 190V, dokonce jedna hodnota byla i 140V. Nicméně by mě zajímalo jak bude reagovat systém na tyhle občasné neduhy sítě.

Problém by mohl nastat v provozním stavu, kdy bude požadavek na odběr z DS pro vykrytí spotřeby a to rozkolísání sítě měnič pobere i když to je občas v těchto krajních hodnotách? Jde o to, že pro běžný provoz většiny spotřebičů to je skoro jedno. Ale pokud měnič bude přecházet na režim UPS tj. odpojí se ze sítě a přejde na vybrané okruhy na baterii. Ostatním okruhům to bude jedno než se to vrátí do původního stavu?

Předběžný návrh má 17 panelů 7JIH + 10 Západ s výkonem 7,6 kwp
Měnič Goodwe 10k-ET
Baterie RIsen HV3700 14,8 kWh li-ion články

Zajímal by mě pohled zkušenějších k obdobnému návrhu.

V první řadě výkon elektrárny, zdali to má dost nebo málo panelů naprosto neumím vyhodnotit obdobně jako velikost baterie..

Pokud k tomu mátě nějaký poznatek, budu za něj rád.
Před díky
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Konzultace pro správné navržená FVE a pochopení funkce

Příspěvek od kybos »

Pokud si chceš nechat udělat FVE na klíč, nezbyde ti, než přijmout nějaké typové řešení instalatérské firmy, která dělá instalace jako Baťa cvičky. Kdyby se totiž firma zajišťující dodávku zabývala detailními speciálními požadavy zákazníků a řešila to jako nějakou atypickou konfiguraci neodpovídající žádnému z běžných typových projektů, musel by sis asi řádně připlatit. Druhá možnost je, že si vše nastuduješ do té míry, abys byl schopen systém navrhnout sám (případně s pomocí nějakého znalého projektanta) a potom seženeš nějakého ochotníka s licencí, který to nakoupí a namontuje tak, aby to potom prošlo revizí.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
ViktorEX
Příspěvky: 416
Registrován: stř zář 16, 2020 5:45 pm

Re: Konzultace pro správné navržená FVE a pochopení funkce

Příspěvek od ViktorEX »

only_one píše: Dalo by se říct dost živý dům, hodně spotřebičů jede s trvalým napájením non stop, lednice 2x, mrazák, úprava vody UV lampou, PTZS, kamery, servery síťové, děti a trvale provoz pračky sušičky.. taková rodinná klasika
Není to prostě žádný nízkoergeťák a barák žere
Nemas tuseni, jak to vypada, kdyz barak zere ... ;)

ostatni potvrzuji kolegu pred sebou.... ale jestli to chces sypat do site, priprav se na spoustu omezeni. a pak zjistis, ze mas elektrarnu, ktera vyrabi, ale malo. takze budes sosat ze site. a kdyz ti tam nic nepojede, prodej do site za pakatel.

kdyz si spraskas s nejakym elektrikarem (polo)-ostrov, muzes tam nasazet panelu, co strecha unese. bude te to stat pulku. prodej pretoku te nemusi zajimat, protoze nebudes muset za draho nakupovat.
menice na tocivou 3F budou drahý. jsou ruzna reseni. chlapi tady urcite poradi. ja bych moji "UPS-ku v testovacim povozu" nevymenil ... :D

edit:
jinak prosim te, 17 panelu je na 7MWh spotrebu beznadejne malo.
(polo) - Ostrov 13,8 kWp (bude 15 kWp, už to tu leží), 2x Mppt Epever 5kW, Batt Lifepo4 18kWh, 3x invertor 6kW (čistý sinus) .... 300K CZK bez práce, všechno nějaká čína,

14.7. -31.12.2021
21,4 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 3,69 MWh

1.1. -27.3.2022,
20,6 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 1,8 MWh
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Konzultace pro správné navržená FVE a pochopení funkce

Příspěvek od mypower.cz »

only_one píše:Přebytky po plné baterii do sítě ven.
Cožeto prosím? Asi špatně vidím.
Ivo12s
Příspěvky: 563
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Konzultace pro správné navržená FVE a pochopení funkce

Příspěvek od Ivo12s »

kybos píše:...Kdyby se totiž firma zajišťující dodávku zabývala detailními speciálními požadavy zákazníků a řešila to jako nějakou atypickou konfiguraci neodpovídající žádnému z běžných typových projektů, musel by sis asi řádně připlatit...a potom seženeš nějakého ochotníka s licencí, který to nakoupí a namontuje tak, aby to potom prošlo revizí.
Potvrzuji praktickou zkušeností člověka, který tento rok dělal středně velký Upgrade. Aby to mělo oficiální revizi, musí to mít projekt. Revizi a projekt ti málo kdo udělá na klíč a už vůbec ne s nějakými specifickými požadavky a představami o tom, jak to má fungovat. Já tedy nesehnal nikoho a ve výsledku se ani moc nedivím. Postavil jsem si co jsem chtěl, ale když se zamýšlím nad tím, že bych to udělal "oficiálně na kšeft" - i dvojnásobek (mých) nákladů by asi bylo málo a odpovídal za rizika...tak vím, že bych to nedělal.

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 03#p143427
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 20#p148664

Prostě si vybrat z toho, co se nabízí na trhu. Protože to chceš na standardní dům s více méně standardním provozem a spotřebou, myslím, že se vybrat dá.
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Konzultace pro správné navržená FVE a pochopení funkce

Příspěvek od mopadzi »

provozuju FV asi 6 rokem. nesčetněkrát jsem se pokoušel sehnat revizáka aby uspokojil moje OCD....
nikdo neměl zájem
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
only_one
Příspěvky: 3
Registrován: pát zář 03, 2021 4:33 pm

Re: Konzultace pro správné navržená FVE a pochopení funkce

Příspěvek od only_one »

mypower.cz píše:
only_one píše:Přebytky po plné baterii do sítě ven.
Cožeto prosím? Asi špatně vidím.
Vy se na to díváte z pozice toho, že všichni tu provozujete nějaký systém, víte jak se chová, co se s ním děje, v podstatě máte přehled o výrobcích, většina v tom jede léta a tedy máte ohromný přehled oproti mě. Já jsem v pozici že mám základní informace o nějakém systému, ale jeho podrobnější chování v různých stavech mi je úplně neznámá a myslel sem si, že mi v tomhle můžete alespoň trošku pomoc s pochopením funkčnosti, byť třeba nějakého systémového řešení na klíč s tím Goodwe a Risen baterkama.


Nicméně jsem v takovém špatném stavu, že systém bych chtěl, ale pokud se obrátím na nějakou komerční firmu, tam se podrobnosti nedozvím, pokud se obrátím zde s dotazem, jsem asi vyvrhel, protože tomu nerozumím, nemám ambice mít nějakou pokusnou laboratoř a tedy bych se měl obrátit na ty firmy a je to pořád dokola.


No zrovna tenhle stav když bude plná baterie, když bude malý odběr a vysoký výkon tak co s tou elektřinou? Nebo nechápu co jiného by se s tím dalo dělat, když nebude odběr.

Tohle je asi všechno pojené s tou absolutní neznalostí funkce hybridního měniče. :?:
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Konzultace pro správné navržená FVE a pochopení funkce

Příspěvek od cipis »

No, protože tohle není zrovna moc cíl tohoto fóra ...
Když není odběr, tak ho musíš udělat :D
Zapnout topení v bazénu, klimatizaci, ventilaci, cokoliv, jen aby to nešlo do sítě. Dokoupit další bojler jako akumulaci do vody atd. atd.
Změnit zvyklosti, protože třeba pračka se dávala prát až odpoledne, teď je potřeba, aby prala, kdy to jede nejvíc (pokud není sušička, tak je ale problém s tím, kdo to pověsí), myčku nepouštět přes noc, ale nechat časovačem na dopoledne.
Zůstat doma přes den na home ofiice, on sice ten notes s monitorem až tolik nebere, ale jsou to další kWh, které spotřebuješ "zadarmo".
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Konzultace pro správné navržená FVE a pochopení funkce

Příspěvek od JiříK »

Nedělat s tím nic. Co se nespotřebuje, nevejde do baterií, nebo do akumulační nádrže (bojleru), se prostě nevyrobí a zůstane na střeše.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
ViktorEX
Příspěvky: 416
Registrován: stř zář 16, 2020 5:45 pm

Re: Konzultace pro správné navržená FVE a pochopení funkce

Příspěvek od ViktorEX »

bracha si nechal namontovat AS02 (myslim, ze se to tak jmenovalo). v kratkosti: plechova skrin, 1x Victron 250/80, 1x Victron 5000, 7kwh Li-ion, 10x 350W mono panel = 0,5 Mio - 150k dotace, 10 let na to nesmi sahnout. Barak... spotreba asi jako ty, nemyslim, ze tvuj dum je neco extra. Bohuzel tedy az na ty trojfazove spotrebice, ty to komplikuji. Firma prisla, dva dny, namontovano. Cely prepnut na jednofazi, trojfazova zasuvka jede primo z gridu. Jede s nulovymi pretoky, system byl jen na ohlasku. Funguje to tak, ze jedes na panely, kdyz to nestaci, baterky pomahaji. Kdyz prestrelis 4,5kw spotrebu, prepina se to do bypasu, tj. jedes 100% grid, kdyz spotreba sleze, zase se prepina na panely. Kdyz je nocni proud, jede na nocni proud, pretoky jsou nasmerovany do baterek, pak do bojleru. Kdyz je jeste zbyde, zustane to na strese. Do site nejde nic. od 10/2020 - nyni jede se 50% sobestacnosti.

na trifazove spotrebice potrebujes ty victrony 5000 3 kousky, nebo silnejsi bednu a generator 3-faze. oboje cca +100-150k. Co se servisu tyka, tak bracha nesetri chvalou, technik je take jakysi nadsenec a tak trochu tim zije. Byli schopni i individualni upravy.

mam 3x silnejsi stavbu homo domo, ostrov s nabijeckou ze site na vypomoc, kdyz proud chybi. stalo to trochu vic jak polovinu brachovyho systemu. predpokladana sobestacnost 75% za 12 mesicu. a taky nemam tocivou trifazi.
nejsem profik ... ale profici tady jsou skoupi na slovo ... takze zkusim lajcky, oni se chytnou za hlavu a vysvetli to poradne.

solarni systemy se v baraku delaji primarne na jednofazi. tedy u hybridu a ostrova. ta jednofaze se dela tak silna, aby utahla i spicky. k tomu se potom pridava generator 3-faze, to je krabice, ktera ti rozhodi 1-fazi do 3-faze. ma to sva uskali. nebo se koupi 3 victrony a zapoji do 3-faze. tj dum zustava jak je, akorat ze jedna victroni bedna na 4,5kw stoji 50k. tj potrebujes 3. pak ti tu odbornici reknou, ze takhle to zere moc na standby, a ze se to dela do jednofaze. tj mas bednu master, pak se pridavaji bedny slave, ktere pri potrebe proudu naskakuji a zacnou pomahat. kdyz neni spotreba, usinaji a maji malou spotrebu. baterka pak nemusi byt tak velka.

cele tema je do detailu dost komplexni, kdyz si clovek vymysli kraviny. ano, da se vse dost zefektivnit, ze mas male zarizeni s velkym potencialem, vse je ale komplikovane... na rizeni, i na zdratovani. treba tady vsichni resi vytezovani do vody. ja to vubec nechapu a asi ani nepochopim. kdyz vecer nebude tepla voda aby se mi 3 zensky okoupaly, tak me stahnou z kuze a pul roku nedostanu najist. takze tady v dobe od 9:30-16:00 naskakuje bojler i kdyby cert na koze jezdil a co zbyde je vyuzito na ostatni. a kdyz proud chybi, taha se nabijeckou ze site. jednoduche, primitivni, ucinne. muzes akorat rozhodnout, ze se pracka pusti zitra.
(polo) - Ostrov 13,8 kWp (bude 15 kWp, už to tu leží), 2x Mppt Epever 5kW, Batt Lifepo4 18kWh, 3x invertor 6kW (čistý sinus) .... 300K CZK bez práce, všechno nějaká čína,

14.7. -31.12.2021
21,4 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 3,69 MWh

1.1. -27.3.2022,
20,6 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 1,8 MWh
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Konzultace pro správné navržená FVE a pochopení funkce

Příspěvek od mypower.cz »

only_one píše:
mypower.cz píše:
only_one píše:Přebytky po plné baterii do sítě ven.
Cožeto prosím? Asi špatně vidím.
Vy se na to díváte z pozice toho, že všichni tu provozujete nějaký systém, víte jak se chová, co se s ním děje, v podstatě máte přehled o výrobcích, většina v tom jede léta a tedy máte ohromný přehled oproti mě. Já jsem v pozici že mám základní informace o nějakém systému, ale jeho podrobnější chování v různých stavech mi je úplně neznámá a myslel sem si, že mi v tomhle můžete alespoň trošku pomoc s pochopením funkčnosti, byť třeba nějakého systémového řešení na klíč s tím Goodwe a Risen baterkama.


Nicméně jsem v takovém špatném stavu, že systém bych chtěl, ale pokud se obrátím na nějakou komerční firmu, tam se podrobnosti nedozvím, pokud se obrátím zde s dotazem, jsem asi vyvrhel, protože tomu nerozumím, nemám ambice mít nějakou pokusnou laboratoř a tedy bych se měl obrátit na ty firmy a je to pořád dokola.


No zrovna tenhle stav když bude plná baterie, když bude malý odběr a vysoký výkon tak co s tou elektřinou? Nebo nechápu co jiného by se s tím dalo dělat, když nebude odběr.

Tohle je asi všechno pojené s tou absolutní neznalostí funkce hybridního měniče. :?:
Zdravím, regulátor dělá v takovém případě to, že postupně čím dál ve větších intervalech odpojuje panely a tedy rozpojuje původně uzavřený obvod. Jako například když v domě vypnete žárovku vypínačem. Rozhodně to není tak, že pro vypnutí žárovky by jste ji musel přesunout z okna ven, aby svítila ven a ne do bytu. Na to je tam právě ten vypínač, konkrétně u té žárovky. U panelů je na to určen regulátor.

Když není odběr, právě regulátor, který je někdy součástí měniče jako allinone řešení, se stará o to, aby baterie nepřekročily nastavené maximální napětí a panely prostě fakticky odpojí, elektronickou cestou. Pak se takový panel chová jako když ho položíte na zem a není nikam připojen. O něco málo více se zahřeje, ale je na to stavěný, aby to zvládl a teplo beztak odsálá do prostoru.

Do sítě doporučuji nic nevalit, jsou z toho akorát komplikace, byrokracie a člověk z toho má akorát bordel, lidsky řečeno.
huron
Příspěvky: 50
Registrován: stř led 08, 2020 12:56 pm

Re: Konzultace pro správné navržená FVE a pochopení funkce

Příspěvek od huron »

Zdravím, pokud se chcete vyhnout studiu nepřeberného množství materiálu tady na fóru, tak pokud máte pár minut času, začal vycházet pěkný seriál s jedním (myslím, že už bývalých) členů (Youda) fóra na Youtube kanálu Tesláček Aiťáček, někdo sem dal odkaz na úvodní video, kde popisuje svoji ostrovní instalaci. První video ze seriálu: https://www.youtube.com/watch?v=YPcn-z_-AD0 jsou tam shrnuté asi všechny důležité limity (legislativní i fyzické) měničů. Nevím, jaké dodavatele jste oslovoval, ale snad nebudu dělat reklamu, když zmíním členům fóra velmi dobře známou firmu https://ostrovni-elektrarny.cz/?vyhody-fv - schválně dávám odkaz na stránku s typy instalací, přijde mi, že jako jedna z mála firem dokáže dodat na přání i nedotační individuální/ostrovní projekt. Pan Kolařík snad poskytuje za nějakej peníz i konzultace.
3 x XTM 4000-48, 14,3 kWh (16s 280Ah LiFePo), 8070Wp JJZ
6x365Wp Longi (MakeskyBlue 60), 6x445Wp Jinko (MakeskyBlue 60), 3x180Wp PvEnterprise (MakeskyBlue 60)
6x445Wp Jinko (GE PVIN03KS AC-Coupling na AC-out - mikrosíť)
Leaf 284tis km
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Konzultace pro správné navržená FVE a pochopení funkce

Příspěvek od Quickyprd »

Nechci dělat reklamu a nevím odkud jste a nevím kolik do toho nakonec chcete vrazit a taky předpokládám, že dotace nechcete, jinak by jste nepsal sem. Ale vřele mohu doporučit souhru firem Neosolar a Propulse. Ing. Dvořák z Neosolar mě zadarmo udělal návrh po vcelku velkém výslechu co od systému čekám (jestli jen snadby, zda přifázované, kolik fází, roční bilance energie, zda si uvědomuji, že to je finančí nesmysl :-) atd. A následně mě doporučil několik firem, kde byl i pan Bečvář z Propuls solar od Pardubic. Byl sice nejdrazší, ale používá jen kvalitní věci (Victron, BMZ, BYD, Energetica atd.), ale při jednání s ním mám člověk hned dobrý pocxit, že to toho člověka baví a ujištuje se co člověk očekává, rozmlouvá blbosti a fakt ho to baví. 27.9 mám instalaci svého objednaného AC couplingu, tak pak dám vědět. Obě firmy za konzultace nic nechtěli a pán se přijel i 100km podívat, zda je to vše technicky možné a zda jsem si fakt vědom, že to je finanční nesmysl (v mém případě). Chtěl jsem kvalitní systém od slušné firmy kde bude malé riziko komplikací. Dokonce i ČEZ legálně povoilil přifázovat větší Multiplus (4kW výkon)....pan Bečvář to technikovi z ČEZu odborně vysvětlil aby to povolili, i když to překračuje povolených 3,7kW na fázi.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Konzultace pro správné navržená FVE a pochopení funkce

Příspěvek od mypower.cz »

huron píše:(myslím, že už bývalých) členů (Youda) fóra
Já jen technickou vsuvku: youda má stále aktivní účet. U něj není důvod, narozdíl od jiných, nevhodně se chovajících, k dekativaci, ale jeho nefunkčnost na zdejším fóru je pouze jeho svobodné rozhodnutí.

Tak a teď zpět k tématu.
ringo
Příspěvky: 66
Registrován: ned zář 27, 2020 7:38 am

Re: Konzultace pro správné navržená FVE a pochopení funkce

Příspěvek od ringo »

only_one píše:
Tohle je asi všechno pojené s tou absolutní neznalostí funkce hybridního měniče. :?:
Ten hybridní měnič Goodwe 10 (dále GW) standardně zapojovaný nějakým dodavatelem je vlastně "paralelně" zapojen s distribuční sítí a vzájemně se přetlačují. Pokud není baterie plně nabitá tak se GW se snaží na výstupech dodávat jen tolik energie aby se minimalizoval odběr/přetok ze/do sítě. Teprve když je baterie nabitá tak ten přetok do sítě neomezuje (pokud není nastaven limit). Problém je s asymetrickým odběrem (výkon měniče na fázi je omezen těmi 3,7 kW a když je vyšší tak se ta fáze přicucne ze sítě, ale přitom na dalších fázích do sítě klidně i dodává) a dále problém s pulzujícími odběry (typicky ta indukční deska spínající v rámci desetin či jednotek sekund - regulace je pomalejší a tak chvilku bude zase odběr/přetok a tak dokola). Ty back-up výstupy to je vlastně další 3f střídač, který na rozdíl od toho hlavní dodává i když není připojena distribuční síť. V mém případě na tom visí výpočetní technika , zabezpečení a pak dále zásuvka kam si v případě potřeby připojím co bude třeba (samozřejmě jde udělat lépe, ale moje řešení znamenalo vytáhnout jen dva okruhy z rozvaděče hlavního a připojit je do rozvaděče UPS).
V tvém případě výrazné kolísání napětí v síti by pak znamenalo, že UPS okruh bude dodávat nepřetržitě dále (buď z panelu, baterek a snad i z DS když bude třeba), ale hlavní střídač se odpojí a naběhne až budou vyhovující parametry sítě a ten náběh bude ještě pozvolný (dány technické požadavky distributora) a do té doby budou všechny spotřebiče na těchto okruzích živeny jen z DS. To paralelní zapojení měniče s DS má tu výhodu, že ten hlavní střídač nikdy nepřetížíš (na rozdíl od backup výstupů či různých ryze ostrovních řešení), na druhou stranu nejsi schopen (případně velmi draze pokud vůbec ano) zajistit aby nedocházelo k přetokům. A přetoky to znamená legalizaci, revize, firmy,...
Vzhledem k tomu kolísání mám i trochu obavy, aby síť měla parametry které vůbec umožní FVE připojit bez dodatečných podmínek.
Ještě panely - já mám vyložení jih ale kdybych si mohl vybrat tak byl dal kombinaci východ/západ (to GW umí připojit právě tyto dva stringy) které zajistí výrobu v delším časovém horizontu než ten jih (který dá naopak maximální špičkový výkon ale nevím jak je to s celkovou denní bilancí).

Já to mám takto funkční od června, ale zatím se mi taky nepodařilo přesně vychytat jak se kdy ten střídač chová - jisté je jen to, že když když si hlídá člověk aby neměl přetoky jen podle aplikací GW tak ten přetok je sakra velký a distributorovi se líbit nebude když nebude povolen. Výkon panelů mám 4,4 kW (lokální omezení) a je to sakra nedostatečné - baterie mám večer většinou na provozním minimu.
4,4kWp, GoodWe 10K-ET, Pylontech Force H2 10.65kWh
TČ Fujitsu + vlastní řízení pomocí PWM + RS232 na SDS micro
SmartHome na Domoticz/Synology + SDS + ESPEasy/ ESP8266 (bazén, žaluzie,...)
postupný přechod na Home Assistant/Rpi4 -> NUC
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Konzultace pro správné navržená FVE a pochopení funkce

Příspěvek od kodl69 »

kolik máš baterek? já měl do nedávna podobný pole, navíc otočený na JV a baterky plný každej den i při částečné oblačnosti, přes noc se i třeba s myčkou a pod. u nás spotřebuje max 6kWh a to je doplněný do baterk obvykle před 10. hodinou ranní...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
ringo
Příspěvky: 66
Registrován: ned zář 27, 2020 7:38 am

Re: Konzultace pro správné navržená FVE a pochopení funkce

Příspěvek od ringo »

Kodle mám tam 3 * H2 tj. celkem 10,6 kWh. Ale teď jede ještě ohřev vířivky (tu zmiňuje i only_one a nyní to je cca 5-6 hodin 2kW) a ještě TČ na natápění bazénu na 29 stupňů C. Další ohřev TUV (opět TČ) a tyto "hračičky" momentálně (noci jsou už chladný tak i přes zaplachtování voda stydne) sežerou v podstatě celou produkci FVE tak do baterek skoro nic nezbude. Ještě to nemám úplně zautomatizovaný (pomalu se prokousávám s propojením Domoticzu kde jsem se udělal automatizaci dříve a s HA kde mám integrovaný GW (a postupně bych na něj rád přešel ale to je úkol na několik zimních měsíců)) tak mi občas vycucnou baterky i ty hračičky když se odpoledne zatáhne a já nezareaguji včas.
4,4kWp, GoodWe 10K-ET, Pylontech Force H2 10.65kWh
TČ Fujitsu + vlastní řízení pomocí PWM + RS232 na SDS micro
SmartHome na Domoticz/Synology + SDS + ESPEasy/ ESP8266 (bazén, žaluzie,...)
postupný přechod na Home Assistant/Rpi4 -> NUC
only_one
Příspěvky: 3
Registrován: pát zář 03, 2021 4:33 pm

Re: Konzultace pro správné navržená FVE a pochopení funkce

Příspěvek od only_one »

Všem děkuji za postřehy, snažím se to všechno pojmout a vstřebat.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek