Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systém

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
KarelSebela

Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systém

Příspěvek od KarelSebela »

Zdravím,
někde jsem se doslechl, že pokud si člověk vybuduje ostrovní systém, myšleno elektrycký ( o ostaních se nebavím zatím) Tak musí nahlásit distribuční síti podle nějakého zákona že tak činí a žádat o povolení že tam žádné dráty nepujdou a žádná elektřina odebíraná nebude. Prý je na to nějaký zákon.

Je to to samé jako s poplatky za ČT. Ty podle zákona musí paltit každý. Jen když copul roku dodá dobrozádní že žádnou TV nemá tak nemusá. Vyplívá to z postaty že je připojený do elektrické sítě. Kdo je totiž připojený tak musí plait. Nechce-li platit musí si žádat o vyjímku. ( Takže se nepaltí za TV ale za připojení k elektrice) Na to opravdu takový zákon existuje.

Vracím se k mé první otázce. Slyšeli jste něco o pokutách za to že se člověk nenahlásí jako ostrovní systém? A to 100% ostrovní. Né že jako zálohu tak nějaký ten drát od EoNu budu mít natažený.

Díky předem za postřehy.
Karel
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od avatar »

no my vsichni tady nemame ostrovni systemy ani panely pro vyrobu to co je na strese je pouze na okrasu.

- aby sousedi zavideli ze mam na strese neco jineho nez ostatni :))
- proti slunku ochrana strechy
- proti snehu taky ochrana strechy
- vypada to pekne a nevime co s penezma tak kupujem zbytecnosti

celkove zadnou elektriku nevyuzivam tutiz nic neohlasuji

celkove nic nevim nikde sem nebyl nic neumim nikoho sem nevidel
KarelSebela

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od KarelSebela »

Sorry ale tohle neberu. Neznalost zákona neomlouvá.

Diky za názor ale přesto budu dál hledat. :-)
havran
Příspěvky: 44
Registrován: pát bře 30, 2012 4:32 pm

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od havran »

A prosím jaká je pokuta za mojí solární kalkulačku Sharp z roku 1982?

Podle specifikace na štítku je "Rating 5W", takže úředník může spočítat, že za den (24h) je to 120Wh, za rok 43,8kWh a od roku 1982 do roku 2012 je to 30 let, takže 1314 kWh (1.3MWh). Tak to se mi ta kalkulačka překně prodraží.

Rychle zakopejte solární kalkulačky!
Petr

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od Petr »

KarelSebela píše:Zdravím,někde jsem se doslechl,
Kde jste se to doslechl?
joohn

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od joohn »

Neviem ako je to v CR, ale v SR existuje oznamovacia povinnost na Urad pre regulaciu sietovych odvetvi.
Pisal som si s nimi ohladom 100% ostrovneho systemu:
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví v SR píše: V zmysle § 5 ods. 5 zákona č. 656/2004 Z.z. o energetike a o zmene niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon o energetike") sa na všetky osoby, ktoré vykonávajú činnosti, na ktoré sa nevyžaduje povolenie podľa ods. 4 zákona o energetike vzťahuje oznamovacia povinnosť o začatí každej činnosti. Znamená to, že aj Vaše solárne zariadenie o výkone 120 W sa vzťahuje informačná povinnosť podľa zákona o energetike.
Skus si najst teda nejaky cesky "zakon o energetike" - pravdepodobne tam budu definovane povinnosti o ktore sa zaujimas.

Ake su pokuty som sa zatial nedozvedel. Udajne uz mali nejaki ludia na Slovensku kvoli nesplneniu tejto oznamovacej povinnosti problemy. Teoreticky aj solarna kalkulacka asi spada pod oznamovaciu povinnost, avsak realne taketo gadety asi nikto neoznamuje.
jhladik
Příspěvky: 99
Registrován: pon čer 27, 2011 6:02 pm

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od jhladik »

havran píše:A prosím jaká je pokuta za mojí solární kalkulačku Sharp z roku 1982?

Podle specifikace na štítku je "Rating 5W", takže úředník může spočítat, že za den (24h) je to 120Wh, za rok 43,8kWh a od roku 1982 do roku 2012 je to 30 let, takže 1314 kWh (1.3MWh). Tak to se mi ta kalkulačka překně prodraží.

Rychle zakopejte solární kalkulačky!
navíc pozor na 20metrové ochranné pásmo od výrobny :) viz. energetický zákon

ale trošku vážněji (ZDROJ TZB-INFO, nevím jestli je to nejaktulálnější verze zákona 458/2000):
§ 28 Zákazník-(4) Zákazník může provozovat vlastní náhradní zdroj, pokud je propojen s přenosovou soustavou nebo s distribuční soustavou, pouze po dohodě s provozovatelem přenosové soustavy nebo provozovatelem distribuční soustavy.
Asi by to chtělo právní rozbor spojení "pokud je propojen". Jeden právník říkal, že je to jen když dodáváš energii. Jakési materiály od ČEZu mluvili zas něco o galvanickém oddělení...navíc jak se na to dívat, když si ty sítě přepínáš????

Další věci řešila xy (nemohu si vzpomenout) vyhláška asi 2 roky zpět, která trošku více definuje černý odběr a černou dodávku energie. Byla tam tuším pokuta pro fyzické osoby do 100 000 Kč.

Mne z toho vyšlo vždy toto (můj názor, můžu se mýlit): pokud mne elektroměr nenaměří dodávku, distributor nenaměří nějaké zdroje rušení vycházející ode mne (ovlivnění kvality elektřiny v DS např. měničem), tak si myslím, že na mne nikdo nemůže nic najít. Co vy na to?
jara
Příspěvky: 166
Registrován: úte zář 11, 2012 11:59 pm

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od jara »

Chtel jsem se zeptat jestli nekdo z vas ma nahlasenou svoji FTV elektrarnu, tedy spise panely na strese na stavebnim
urade jako stavebni upravu?
Panely 2,5 Kw ,regulator PCM 8048,baterie 720 Ah, system 24v, menic 5000W
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Bydliště: Slavkov

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od MilanK »

To se snad stavebnímu uřádu hlásit nemusí tak jako se nemusí hlásit rekontrukce střechy výměna krovů a kritiny. Co se musí stavebnímu uřadu hlásit a není potřeba stavební povolení je objekt do 20m2. Na vše ostatní je potřeba stavební povolení.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od tomas »

MilanK píše:To se snad stavebnímu uřádu hlásit nemusí tak jako se nemusí hlásit rekontrukce střechy výměna krovů a kritiny. Co se musí stavebnímu uřadu hlásit a není potřeba stavební povolení je objekt do 20m2. Na vše ostatní je potřeba stavební povolení.
Jak kde, někde musí, jinde nemusí.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od 007ToMMaS »

ale keď my máme svoje systémy a nepripajáme sa do siete a je to všetko oddelené tak treba to ohlasovať či nie?
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od joseff »

minimalne bych instalaci FVE nahlasil u sveho dodavatele elektriny (a tim snizil aktualni mesicni zalohy), aby se pak nedivili proc mam tak malou spotrebu
Petr

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od Petr »

Aby pak dotyčný po snížení záloh neobdržel odměnu v podobě zvýšení sazby za kWh - takzvanou "rekreační sazbu". Třeba 8Kč/kWh. Holt to už jsou ty životní paradoxy :D
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od JiříK »

Nikomu nic nehlásit! Každému je po tom h...o. Já čekám komando už druhým rokem, naše spotřeba ve VT se pohybuje mezi 0,3 a 0,7 kWh. A kdysi to bývalo 2-4 kWh denně...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od bert »

joseff píše:minimalne bych instalaci FVE nahlasil u sveho dodavatele elektriny (a tim snizil aktualni mesicni zalohy), aby se pak nedivili proc mam tak malou spotrebu
Prečo by som mal hlásiť zníženie mojej spotreby - ako dôsledok inštalácie mojej vlastnej investície, keď mne dodávateľ nehlási inštaláciu svojich elektrární? :roll: Ak má problém s mojou spotrebou, nech mi ju zapltí a potom budem míňať, koľko sa mu bude len páčiť. :eek2:
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od joseff »

bert píše:
joseff píše:minimalne bych instalaci FVE nahlasil u sveho dodavatele elektriny (a tim snizil aktualni mesicni zalohy), aby se pak nedivili proc mam tak malou spotrebu
Prečo by som mal hlásiť zníženie mojej spotreby - ako dôsledok inštalácie mojej vlastnej investície, keď mne dodávateľ nehlási inštaláciu svojich elektrární? :roll: Ak má problém s mojou spotrebou, nech mi ju zapltí a potom budem míňať, koľko sa mu bude len páčiť. :eek2:
jak uz jsem psal - treba kvuli snizeni mesicnich zaloh a taky je potreba se na to divat i z druhe strany - kdybych byl dodavatel elektriny a v nejakem odbernem miste by hooodne klesla spotreba bez udani duvodu, tak bych se hooodne rychle zajimal cim to je, protoze mi jde o zisk, takze tak

je to samozrejme dobrovolne, zadna takova povinnost neexistuje
Petr

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od Petr »

joseff píše:kdybych byl dodavatel elektriny a v nejakem odbernem miste by hooodne klesla spotreba bez udani duvodu, tak bych se hooodne rychle zajimal cim to je, protoze mi jde o zisk, takze tak
Kdybych byl zákazníkem takto zvědavého dodavatele, tak bych jeho zástupce hnal "sviňským krokem", protože mi jde o úspory, takže tak. Dopisy na toto téma bych použil jako podpal do kamen.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od bert »

Po necelom roku od spustenia fotoelektriky, sám dodávateľ znížil zálohové platby. :lol: Samozrejme zároveň vrátili preplatok. No a to som zo slnka vyrobil "len" 21% celkovej spotreby. Teraz budú opäť musieť upravovať šeky, lebo tento rok som dosť podstatne rozšíril.
joseff píše:... a taky je potreba se na to divat i z druhe strany - kdybych byl dodavatel elektriny a v nejakem odbernem miste by hooodne klesla spotreba bez udani duvodu, tak bych se hooodne rychle zajimal cim to je, protoze mi jde o zisk, takze tak...
Zaujímať ich to samozrejme môže a určite aj zaujíma. Ale dnes sa každý snaží znížiť spotrebu. Dokonca náš distribútor sám nabáda na šetrenie a prezentuje rôzne návody ako šetriť. No nech si kludne vymenia elektromer, alebo namontujú na na stĺp na ulicu ďalší elektromer na porovnanie. Robia to tak u nás bežne.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od joseff »

bert píše:Po necelom roku od spustenia fotoelektriky, sám dodávateľ znížil zálohové platby. :lol: Samozrejme zároveň vrátili preplatok. No a to som zo slnka vyrobil "len" 21% celkovej spotreby. Teraz budú opäť musieť upravovať šeky, lebo tento rok som dosť podstatne rozšíril.
joseff píše:... a taky je potreba se na to divat i z druhe strany - kdybych byl dodavatel elektriny a v nejakem odbernem miste by hooodne klesla spotreba bez udani duvodu, tak bych se hooodne rychle zajimal cim to je, protoze mi jde o zisk, takze tak...
Zaujímať ich to samozrejme môže a určite aj zaujíma. Ale dnes sa každý snaží znížiť spotrebu. Dokonca náš distribútor sám nabáda na šetrenie a prezentuje rôzne návody ako šetriť. No nech si kludne vymenia elektromer, alebo namontujú na na stĺp na ulicu ďalší elektromer na porovnanie. Robia to tak u nás bežne.
ok, kazdy z nas to vidi jinak a uz asi nema cenu dale probirat proc bych to mel nebo nemel hlasit dodavateli elektriny

pro nekoho muze byt treba vyhodne FVE dodavateli elektriny "nahlasit" hned po zprovozneni, zaroven si okamzite snizit mesicni zalohy napr. ze 2000,- na 100,- mesicne a necekat az zalohy snizi sam dodavatel - ale az po roce - protoze z techto zaplacenych (a potom vracenych) zaloh mi dodavatel nezaplati zadny urok prestoze temito mymi financnimi prostredky disponuje, navic muze byt zajimavejsi rozdil ze snizeni zaloh okamzite investovat dale do rozsireni FVE, napr. baterii, nez pokracovat dale v placeni ve stejne vysi a cekat na vraceni po roce ...

je to individualni, kazdy necht si vybere, je taky urcite rozdil, jestli mi po instalaci FVE klesne spotreba z distribucni soustavy o 20 % nebo treba 90 %...

pekny slunecny den!
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Pokuty od distribuční sítě když neohlásím Ostrovní systé

Příspěvek od vata »

Co bychom měli ještě hlásit? VOIP svému mobilnímu operátorovi? Solární sprchu místní teplárně? Kolo místní benzínce?
No, třeba se ještě dožijeme doby, kdy to prostě hlásit budeme muset. Do té doby bych se chtěla držet představy, že moje spotřeba a případná částečná samostatnost je věcí mou ryze soukromou, kterou ohlašovat dobrovolně nějakému monopolu je vlastně výrazem podrobení se. Vzdávám se - nestřílejte prosím (v případě čezích komand možná doslova).
Inteligentní ostrov - www.vati.cz

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek