Pomoc s výběrem měniče

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Odpovědět
Fichtl2
Příspěvky: 32
Registrován: sob srp 07, 2021 7:35 pm
Reputace: 0

Pomoc s výběrem měniče

Příspěvek od Fichtl2 »

Ahoj, jsem zde nový. Snažil jsem se toho načíst co nejvíc ale uz jsem zahlcen proto si jdu pro rady. primárně chci využít fotovoltaiku k ohřevu vody(tam mi utíká nejvíce peněz). Objednal jsem 4 panely 390wp/49VOC.(byli za dobrou cenu).K tomu hledám hybridní měnič na min 3000w . Našel jsem https://www.bch-battery.cz/Hybridni-kom ... -d2158.htm a ještě ueden podobný od mppsolar. Je to dobrá volba? Musí mít absolutní nulu v přepalech do sítě. Návrhy na jiné s touto podmínkou? Pro baterie 12/24v . Samozřejmě co nejlevněji aby byla návratnost co nejlepší. Díky.
kiksa
Příspěvky: 78
Registrován: ned říj 15, 2017 11:50 am
Reputace: 3
Lokalita: Benešov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11900
Kapacita baterie [kWh]: 19,6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomoc s výběrem měniče

Příspěvek od kiksa »

Pokud se jedná pouze o ohřev vody, tak je zbytečné používat baterie a žravý střídač. Ekonomicky určitě vyjde nejlépe použít SITON nebo něco ze zdejšího ESHOPU atd. Je to určitě efektivnější, jednodušší a nejlevněší způsob.
11,9 kWp (J+JZ+SV), AKU Lion 14s -385 Ah (19,6 kWh).
MPP Solar PIP 5048MS, 2 x Epever Ipower Plus 5000.
Vytěžování: kaskáda 3 x Kybosův vytěžovač + Athom Homey (smart home).
Monitoring FVE pomocí Athom Homey Pro.
Fichtl2
Příspěvky: 32
Registrován: sob srp 07, 2021 7:35 pm
Reputace: 0

Re: Pomoc s výběrem měniče

Příspěvek od Fichtl2 »

Tady o tom řešení vím, dival jsem se. Mppt-300. Nastává tam velké ale, nebude dostatečně svítit, nebo nastane zimní utlum a bojler to nevytopi. Mám malé deti a kolikrát nejsem tyden doma a potrebuji aby to fungovalo spolehlivě proto ta nutná zaloha ze sítě. Navic přes leto bych chtěl zapojit i malou klimatizaci.
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Pomoc s výběrem měniče

Příspěvek od rva »

Pokud to jde, tak mít v boileru dvě (tři) topné spirály a jedna poběží na FV a druhá na DS (pokud bude boiler nahřátý z FV, tak termostat DS ani nezapne).
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Fichtl2
Příspěvky: 32
Registrován: sob srp 07, 2021 7:35 pm
Reputace: 0

Re: Pomoc s výběrem měniče

Příspěvek od Fichtl2 »

Mám okce 160. Je to jedno spirálový.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 691
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm
Reputace: 52

Re: Pomoc s výběrem měniče

Příspěvek od shuty »

Fichtl2 píše:Mám okce 160. Je to jedno spirálový.
vymenis v nom teleso za toto:

https://www.nadeta.cz/nahradni-dily/ohr ... ItemIdx=58

a mas dve nezavisle spiraly ;)
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•5kWh LiFePo4•
Fichtl2
Příspěvky: 32
Registrován: sob srp 07, 2021 7:35 pm
Reputace: 0

Re: Pomoc s výběrem měniče

Příspěvek od Fichtl2 »

shuty píše:
Fichtl2 píše:Mám okce 160. Je to jedno spirálový.
vymenis v nom teleso za toto:

https://www.nadeta.cz/nahradni-dily/ohr ... ItemIdx=58

a mas dve nezavisle spiraly ;)
Pěkně to jsem netušil že jde koupit, ještě si to rozmyslím. Každopádně je v prodeji hybridní měnič který absolutně nic z pretoku nepustí do sítě? A nestojí 20k + ?
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Pomoc s výběrem měniče

Příspěvek od xmasin »

Také jsem řešil jak rozumně zužitkovat přebytky a nakonec vyhrál dvoutělesový bojler OKCE 200 2/4 kW. Pokud nesvítí tak 2 kW těleso připojené k síti nahřívá bojler na 55°C, pokud svítí, tak přes Loxone reguluju přebytky do druhého 4kW tělesa, které má tři topné spirály a spínám je postupně podle přebytků, pro 4 kW těleso má bojler samostatný termostat a ten mám nastavený na 70°C. Výhodou tohoto řešení je, že jsou oddělené elektrické okruhy pro síť a FVE.
Fichtl2
Příspěvky: 32
Registrován: sob srp 07, 2021 7:35 pm
Reputace: 0

Re: Pomoc s výběrem měniče

Příspěvek od Fichtl2 »

xmasin píše:Také jsem řešil jak rozumně zužitkovat přebytky a nakonec vyhrál dvoutělesový bojler OKCE 200 2/4 kW. Pokud nesvítí tak 2 kW těleso připojené k síti nahřívá bojler na 55°C, pokud svítí, tak přes Loxone reguluju přebytky do druhého 4kW tělesa, které má tři topné spirály a spínám je postupně podle přebytků, pro 4 kW těleso má bojler samostatný termostat a ten mám nastavený na 70°C. Výhodou tohoto řešení je, že jsou oddělené elektrické okruhy pro síť a FVE.
Mě se tam právě větší bojler nevleze už, a přebytky v létě bych chtěl pouštět do klimatizace protože v podkroví je nekdy i 28c,a to se fakt nedá. Proto proste pořád převažuje u mě ten hybridní měnič. Jen fakt nechci návštěvu eonu že jim tam peru přebytky...
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Pomoc s výběrem měniče

Příspěvek od xmasin »

Pokud chceš hybridní měnič s garancí zamezení přetoků, tak jedině Axpert King, resp. MPP Solar MK série, ten umí přicucávat ze sítě pokud mu nestačí výkon ze soláru, ale potřebuje alespoň malou baterku. Varianty Axpertů VM resp. MAX, které umí provoz bez baterie bezpřetokovost nezaručí.
JosefK
Příspěvky: 52
Registrován: stř črc 17, 2019 3:37 pm
Reputace: 4

Re: Pomoc s výběrem měniče

Příspěvek od JosefK »

Pro ohřev vody v boileru je vhodněší specializovaný měnič (Oplocky, Kerberos a pod). Zásadní rozdíl oproti FV měniči, který vyrábí el. proud 230V je ten, že pokud máte spirálu např. 2kW a FV panely dávají méně, tak se u FV měniče musíte zbývající výkon vzít ze sítě, baterií či dokonce může přejít měnič do bypassu a celý výkon jde ze sítě.
U měniče pro boiler jde do spirály celý výkon co panely vyrobí, takže i když dávají třeba jen 200W tak to jde na ohřev vody.
Teoretický výkon panelů máte 4*390W což je 1560W, po většinu dne s ohledem na umístění a počasí bude výkon spíše menší a tudíž pokud máte spirálu 2kW tak budete stále dodávat energii z baterií či sítě.
Efektivita speciálních měničů pro boilery je mnohem vyšší něž u klasického měniče, protože prostě nedokážete sladit výkon FV panelů s odběrem (nebo musíte mít velkou kapacitu baterí, což je drahé a v zimním období problematické). Také jsou klasické měniče dražší a často pro rozumný provoz vyžadují baterii, což jsou další náklady.
Fichtl2
Příspěvky: 32
Registrován: sob srp 07, 2021 7:35 pm
Reputace: 0

Re: Pomoc s výběrem měniče

Příspěvek od Fichtl2 »

xmasin píše:Pokud chceš hybridní měnič s garancí zamezení přetoků, tak jedině Axpert King, resp. MPP Solar MK série, ten umí přicucávat ze sítě pokud mu nestačí výkon ze soláru, ale potřebuje alespoň malou baterku. Varianty Axpertů VM resp. MAX, které umí provoz bez baterie bezpřetokovost nezaručí.
Co si mám představit pod pojmem malá baterka?
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm
Reputace: 43

Re: Pomoc s výběrem měniče

Příspěvek od rasto1 »

Fichtl2 píše:
xmasin píše:Pokud chceš hybridní měnič s garancí zamezení přetoků, tak jedině Axpert King, resp. MPP Solar MK série, ten umí přicucávat ze sítě pokud mu nestačí výkon ze soláru, ale potřebuje alespoň malou baterku. Varianty Axpertů VM resp. MAX, které umí provoz bez baterie bezpřetokovost nezaručí.
Co si mám představit pod pojmem malá baterka?
5kWh, ktora sa bude sice trapit so znizenou zivotnostou, ale umozni ti beh menica, ktory tie vykonove spicky z panelov potrebuje niekde poslat a ked to nebude distribucna siet, tak to musi byt bateria.
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Pomoc s výběrem měniče

Příspěvek od xmasin »

rasto1 píše: 5kWh, ktora sa bude sice trapit so znizenou zivotnostou, ale umozni ti beh menica, ktory tie vykonove spicky z panelov potrebuje niekde poslat a ked to nebude distribucna siet, tak to musi byt bateria.
Záleží na technologii, nejmenší dobíjecí proud, co lze na Kingovi nastavit je 10A, takže buď 100Ah olovo na 48V nebo 10Ah Li. Prakticky bych to viděl tak na 50 Ah Li, s tím, že bych nastavil nabíjecí proud na 20A.
medman
Příspěvky: 7
Registrován: pát kvě 03, 2013 12:24 am
Reputace: 0

Re: Pomoc s výběrem měniče

Příspěvek od medman »

Da sa obmedzit aj vybijaci prud na Kingovi? Alebo to uz nehra taku velku rolu?
mmv
Příspěvky: 219
Registrován: úte dub 13, 2021 10:45 pm
Reputace: 23

Re: Pomoc s výběrem měniče

Příspěvek od mmv »

jde to i bez Nadety :-)
https://youtu.be/3V_urSQWMcc

ještě bych chtěl poznamenat, že Nadeta si topnice (pravděpodobně) nechává vyrábět zde
https://www.backer-eltop.cz/cs/

moje realizace (pokus) vytěžování patronou z "nadety"
je potřeba do jímky pro termostaty nacpat 4 kapiláry, tak při výběru je potřeba koukat na to, aby kapilára měla co netenčí tu silnou část, jinak se to bude dávat hodně na krev
nadeta okc 160 230AC_60VDC_2.jpg
nadeta okc 160 230AC_60VDC_3.jpg
9900Wp 6×ESM-450H, 6×UL-450M-144HV 8×VDS-S144 zzj 15°, 3600Wp 8×AS-6m144VV vvs 30° 2× Epever 4415, 1×Easun 8048, Axpert king 5kW, 240Ah staré olovo, 450Ah LI-ION mivvyenergy.cz
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomoc s výběrem měniče

Příspěvek od kodl69 »

koupil jsem termostaty taky u nadety a šly tam v pohodě. Toho bastliče jsem si dovolil na yt okomentovat a dost těžce to nesl...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
cipis
Příspěvky: 4212
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Reputace: 454
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Pomoc s výběrem měniče

Příspěvek od cipis »

Jistěže si to Nadeta nechává dělat u Eltopu, dvě spirály jsem si objednal u Nadety, jednu u Eltopu, přišly absolutně stejné kusy, až na to, že u Eltopu o dost dráž a navíc s příšerným balným ...

Termostaty mám též koupené u Nadety, plus i signálku a knoflík, u Dražic je paráda, že je na to příprava.

Ty kapiláry se tam cpou prvně obě provozní a pak obě havarijní.

Už bych to také mohl zapojit :D
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd.)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
mmv
Příspěvky: 219
Registrován: úte dub 13, 2021 10:45 pm
Reputace: 23

Re: Pomoc s výběrem měniče

Příspěvek od mmv »

zvolil jsem jinou politiku, ty havarijní jako první abych jim zabezpečil nejvyšší místo v jímce , ale jak jsem psal, na stejný místo (úplně nahoru) do jímky se mi vešli bez problému jenom 3 ta čtvrtá se tou zvětšenou částí k těm zbývajícím třem prostě bezpečně bez možnosti poškození jedné z nich nevešla, takže je zhruba o 7cm níže, já zvolil tedy možnost, že obě havarijní a ta provozní co ovládá DC jsou v jímce nejvýše a ta provozní AC, která je nastavena na nižší teplotu je tedy o kousek níže , kontrolku jsem vyrobil z led 8mm s patřičným předřadným odporem a napájená je přímo z DC napětí spirály, spínání DC obvodu je zabezpečeno mini stykačem ABB řady B6
9900Wp 6×ESM-450H, 6×UL-450M-144HV 8×VDS-S144 zzj 15°, 3600Wp 8×AS-6m144VV vvs 30° 2× Epever 4415, 1×Easun 8048, Axpert king 5kW, 240Ah staré olovo, 450Ah LI-ION mivvyenergy.cz

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek