Oživení baterie Samsung SDI

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Oživení baterie Samsung SDI

Příspěvek od xmasin »

Chci se podělit o jednu nepříjemnou zkušenost. Dělal jsem kapacitní zkoušku baterie Samsung SDI 60Ah a bohužel jsem ji nechal bez dozoru, takže chybným nastavením ovládacího softwaru testeru došlo k vybítí baterie v podstatě na 0V. Když jsem to zjistil, tak jsem zkusil baterii oživit. Nejdříve jsem jí pomocí nabíječky nastavené na Pb nabil proudem 1A na 2,5V a pak jsem pokračoval s nastavením pro Li na 3,75V opět proudem 1A a následně proudem 10A až na plné napětí 4,1V a znovu udělal kapacitní zkoušku. Myslel jsem, že dojde k poškození baterie, ale kapacitní zkouška ukázala, že baterie má stále nominální kapacitu. Takže poučení pro příště je, nespoléhat se na automatiky. Jako plus beru zjištění, že baterie pod 3V v sobě už opravdu žádnou energii nemá. Na grafu bylo vidět, že po poklesu napětí pod 3V šlo napětí během pár sekund až na nulu při zatížení 20A. Otázka je, zda tuhle baterii zařadit do packu nebo ne.
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Oživení baterie Samsung SDI

Příspěvek od jahodovák »

To záleží jak to budeš provozovat,pokud to je hlídané BMS,tak klidně,ono v tomto případě nevíš jak to zasáhlo ten článek,někdy se může stát,že to žádné škody nenadělá,jindy menší vnitřní odpor..zkrátka zkus a poté se poděl o zkušenosti.Ono pokud to nebude využíváno na velké proudy,tak by to mohlo i chodit ale chce to článek označit a věnovat mu větší pozornost....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Oživení baterie Samsung SDI

Příspěvek od rasto1 »

Pokial budes mat len jeden pack, tak by som ju vyhodil, ale pokial budes mat viac paralelnych baterii tak ako pisal kolega.
Lebo keby sa spravala nestandardne BMS odpoji bateriu a moze ti zhoriet koli jednemu podozrivemu clanku i menic!
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Oživení baterie Samsung SDI

Příspěvek od xmasin »

Budu mít celkem tři packy s tím, že při problémech na kterémkoliv packu nechci odpojovat baterii, ale vypnout měniče a nabíječ. Mám Victron nabíječ, který jde bez problémů dálkově vypnout a Axpert King, který lze vypnout a navíc ho odpojím od DS, aby neměl snahu baterii nabíjet.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek