Žvanírna, bylo Energie zdraží víc, než se čekalo

Nezařaditelné
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od mypower.cz »

tomas píše:Vypadá to že někteří dodavatelé energií na tom svém krachu vydělají ještě více než by vydělali kdyby pokračovali s dodávkou energie svým zákazníkům. Ty své zásoby energie teď prodají za daleko vyšší ceny než by ji prodali svým nasmlouvaným zákazníkům. Takže se zbavili přítěží (svých zákazníků) aby na svém "krachu" vydělali ještě více:
https://forbes.cz/bohemia-energy-stale- ... ni-z-trhu/
To by mne zajímalo kde udělali soudruzi ekonomové a regulátoři chybu že dopustili taková pravidla trhu aby se vyplatilo toto provádět. Zřejmě už stát cítí že má máslo na hlavě tak vy-volení přišli se snížením daně.
Tak tam jde hlavně o ty fixace, dle mého. Zejména tam, kde není zakoupeno na celou dobu fixace a počítalo se s tím, že cena neustřelí. Není možné zákazníkovi prodávat za stejnou cenu a nakupovat 2x dráž. To, že to pokládají a kašlou na to, celkem smysl dává. Fixace je vábnička, ale když nákupní cena uletí někam do pr*dele tak to ekonomicky nejde. A zrušit fixovanou smlouvu, pokud byl opomenut dodatek o nemožnosti fixace extra malým písmem ve všeobecných podmínkách mimo smlouvu, je asi větší průser, než to prostě zabalit úplně.
PavlikT
Příspěvky: 55
Registrován: pon lis 09, 2020 9:35 pm

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od PavlikT »

xmasin píše:
Matess píše:Tak jsem taky u čezu na dobu neurčitou. Ikdyž to avizovaně zdraží dostane se to na ceny aktuálních fixních produktů.
To sice ano, ale budeme mít čas vybrat nového dodavatele, případně se vrátit ke Skautské energii, pokud budou mít solidní cenu a solidního dodavatele.
Jj, presne tak. Uvazuji podobne. Diky za radu s tim CEZem. Taky jsem Skautum leta veril (a verim porad), ale DPI sileny ceny sem musel resit hnedle, tak jsem jednal rychle. Uz neni moc dodavatelu, kteri by nabizeli smlouvu na dobu neurcitou. A i kdyz vsichni vime, ze zdrazi (dle vseobecnych podminek to musi dat vedet 30dni predem na jejich webu), tak zase tim, ze od nej muzou lidi odejit, tak ma aspon nejakou cenovou zaklopku a navic, pokud jim energie bude chybet, tak proste otoci knoflikem doprava, zvysi vykon uhelek/(mozna) plynovek a pokryje si svoje potreby (ja vim, neni to tak proste, ale porad je v jine situaci, nez prekupnici = urcuje, kolik bude elektriny zrovna k mani na trhu).
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Quickyprd »

Mě včera přišla od CĚZ prodej SMS, že se nemusím obávat zvyšování ceny, jelikžo mám ještě na dva roky fixaci....holt mají tolik nových nedobrovolných zákazníků s novým cenékem, že ty současné ještě dokážou udržet za staré ceny. Za ušetřené peníze zatím našetřím na pár panelů :-)
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od dracekvo »

Ahoj,

já jsem byl na bytě u Energie ČS. Dneska jsem využil ten online formulář a udělal si smlouvu u ČEZ s fixací na jeden rok. kWh stojí cca 8 kč.
Při současných cenách mě napadla zajímavá věc, že se cena DS dostává zhruba na cenu vyrobené kWh pomocí centrály na LPG. Takže ten kdo má solár, který mu stačí 9 měsíců v roce, tak klidně může DS zrušit a přejít na centrálu. Jako bonus ušetří za stále platby v době, kdy DS nepotřebuje.
Pokud bude schopen využít teplo z centrály, tak dokonce bude náklady pod elektřinou z DS :)
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od mypower.cz »

dracekvo píše:... že se cena DS dostává zhruba na cenu vyrobené kWh pomocí centrály na LPG. Takže ten kdo má solár, který mu stačí 9 měsíců v roce, tak klidně může DS zrušit a přejít na centrálu. Jako bonus ušetří za stále platby v době, kdy DS nepotřebuje.
Pokud bude schopen využít teplo z centrály, tak dokonce bude náklady pod elektřinou z DS :)
To jsou ale asi dnešní ceny LPG, pokud i toto půjde navrch, tak si človek moc nepomůže. Leda přepanelovat.
Franta2776
Příspěvky: 2388
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Franta2776 »

dracekvo píše:Ahoj,

já jsem byl na bytě u Energie ČS. Dneska jsem využil ten online formulář a udělal si smlouvu u ČEZ s fixací na jeden rok. kWh stojí cca 8 kč.
Při současných cenách mě napadla zajímavá věc, že se cena DS dostává zhruba na cenu vyrobené kWh pomocí centrály na LPG. Takže ten kdo má solár, který mu stačí 9 měsíců v roce, tak klidně může DS zrušit a přejít na centrálu. Jako bonus ušetří za stále platby v době, kdy DS nepotřebuje.
Pokud bude schopen využít teplo z centrály, tak dokonce bude náklady pod elektřinou z DS :)

Je to nesmysl.
Spotřeba centrál se pohybuje cca 0,4Kglpg na vyrobenou kwh.
1kg LPG je cca 1,82litru.
Když budeš počítat 14kč/lpg=25,5kč za kg lpgx0,4=10,20kč na vyrobenou kwh
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od kodl69 »

za 14 už LPG snad nikde nekoupíš. Naposled jsem tankoval za 15.50Kč/kl a asi to nebude konečná cena...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Franta2776
Příspěvky: 2388
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Franta2776 »

Máš pravdu, beru tak jednou za měsíc.Dnes jsem bral za 16,50kč.Nějak jsem si nevšiml jak to zdražilo.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
unicast
Příspěvky: 1216
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od unicast »

dracekvo píše:Ahoj,

já jsem byl na bytě u Energie ČS. Dneska jsem využil ten online formulář a udělal si smlouvu u ČEZ s fixací na jeden rok. kWh stojí cca 8 kč.
Při současných cenách mě napadla zajímavá věc, že se cena DS dostává zhruba na cenu vyrobené kWh pomocí centrály na LPG. Takže ten kdo má solár, který mu stačí 9 měsíců v roce, tak klidně může DS zrušit a přejít na centrálu. Jako bonus ušetří za stále platby v době, kdy DS nepotřebuje.
Pokud bude schopen využít teplo z centrály, tak dokonce bude náklady pod elektřinou z DS :)
LPG je obecně drahé (a u benzínek navíc dražší o spotřební daň; nicméně zamýšlené využití by spadalo do nižší sazby SD coby pohonná látka pro stacionární motor). Kogenerace samozřejmě obecně smysl dává, ale při cenách zemního plynu >3000 Kč/MWh to už taky není to pravé ořechové. Teď pofrčí izolace, vypěňování a čalounění dveří a Trombeho stěny... A taky kotle na tuhá paliva.
cipis
Příspěvky: 4326
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od cipis »

Samotná Trombeho stěna je v našich slabá, je třeba ji modifikovat - teplovzdušný konvertor se ale doma vyrobí úplně v pohodě a dokonce i fotovoltaika přijde ke slovu - pro pohon ventilátoru. Nejnáročnější na domácí stavbě je jen vyvrtání otvorů ve stěně, vše ostatní je brnkačka.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od jahodovák »

Jsem zvědav,kde se to vše zastaví,ono se nedá čekat že to skončí jen u energií ale pomalu to půde nahoru vše.byl bych rád aby nenastala situace popisovaná v alternativních mediích,zatím ale vše jde pěkně podle toho co tam je předpovídáno.Je tam popsáno i řešení,jen bych podle reakcí některých i tady na webu řekl,že řešení je v brzké době nereálné,většina tomu nevěří a říká,že to nemůže nastat,ale už se děje,pomalu ale jistě,občas do toho pustí nějaký blábol aby si všichni mysleli že je to blbost a poté následuje další utažení.Všechen ten marast je cíleně řízen a svádí se to na kde co,jen aby se nepřišlo na skutečného viníka,každý si říká,že toho nikdo normální není schopen,to je pravda,stačí se podívat nahoru na ty co nás a tu slavnou eu řídí a mělo by to být jasné.Je mi líto mladých,nebudou to mít lehké ale budou se muset s tím popasovat,jiná cesta z toho nevede.Zatím se jim daří lidi rozdělovat a pěkně rozdmychávat spory aby měli klid,málokdo si uvědomí,že problém je jinde a je řízen,není to žádná náhoda....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od mypower.cz »

Franta2776 píše:
dracekvo píše:... a udělal si smlouvu u ČEZ s fixací na jeden rok. kWh stojí cca 8 kč.
Když budeš počítat 14kč/lpg=25,5kč za kg lpgx0,4=10,20kč na vyrobenou kwh
10.2 - 8 = 2Kc, to je jak nic. To je hned. A od té chvíle to fakt začne být výhodnější, pokud se kWh z DS posune na 10.2Kč. Což jako proč by ne. Když jde zdražit 2x, proč by nešlo zdražit ještě o 2 kačky.

Dle pravidla, přeci 2 kačky nikoho nezabijou. Jak se obvykle provokativně říká.
jahodovák
Příspěvky: 1924
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od jahodovák »

Takže zatím mám času dost na další opatření,na webu jsem se dočetl,že do konce roku mám celkovou cenu i s dph a všech poplatků 4.27/2.22 za kilovatu,takže pohoda a můžu zatím připravit další scénář....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Franta2776
Příspěvky: 2388
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Franta2776 »

mypower.cz píše:
Franta2776 píše:
dracekvo píše:... a udělal si smlouvu u ČEZ s fixací na jeden rok. kWh stojí cca 8 kč.
Když budeš počítat 14kč/lpg=25,5kč za kg lpgx0,4=10,20kč na vyrobenou kwh
10.2 - 8 = 2Kc, to je jak nic. To je hned. A od té chvíle to fakt začne být výhodnější, pokud se kWh z DS posune na 10.2Kč. Což jako proč by ne. Když jde zdražit 2x, proč by nešlo zdražit ještě o 2 kačky.

Dle pravidla, přeci 2 kačky nikoho nezabijou. Jak se obvykle provokativně říká.
Nevyplatí se to ani, když bude kWh za 15kč.Amortizace u těchto centrál bude veliká a životnost centrály odhaduji ve stovkách motohodin, když bude nějaká tisícovka bude to zázrak.Jsou to sračky.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od mypower.cz »

Franta2776 píše:Nevyplatí se to ani, když bude kWh za 15kč.Amortizace u těchto centrál bude veliká a životnost centrály odhaduji ve stovkách motohodin, když bude nějaká tisícovka bude to zázrak.Jsou to sračky.
Pak leda https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=27&t=293 tady se amortizace vyplatí, neb rok vyroby je 1982 a furt funguje na prvni nakopnuti. Akorat teda zas benzin no ... :wood:
unicast
Příspěvky: 1216
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od unicast »

Šla by přestavět na LPG i na zemní plyn. Jenom by se musel přistřikovat olej do sání... Ale díky tomu smradu a kouři se člověk stane poněkud nepopulárním v sousedství.

Kdybych chtěl home-made kogeneraci, porozhlédnu se nějakém starém zbořeném nebo shnilém Jeepu (XJ, ZJ apod.) s řadovým šestiválcovým čtyřlitrem. Ten motor je sice na svoji velikost poměrně slabý (zvlášť na auta této kategorie), ale je považován za prakticky nezničitelný a i zkušenosti s provozem na plyn jsou celkem pozitivní... https://en.wikipedia.org/wiki/AMC_straight-6_engine#4.0 Alternátor samozřejmě komplet jiný, na bázi synchronního motoru.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od mypower.cz »

Růst návštěvnosti fóra od doby cca založení tohoto tématu.
forum.jpg
Evidentně Elektřina zdarma ze slunce je lákavá komodita :D Slunce prostě jen tak nezkrachuje a nezvýší cenu, i když na podzim má sem tam výpadky, což se dá přepanelovat.

:yes:
Dagus
Příspěvky: 1946
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Dagus »

I ty se nerouhej. Zdražit může raz dva, pokud na tebe námi zvolený aparát rozhodne, že má z tebe málo peněz. Asi jako studna, voda zdarma jen do doby, než se to domákne státní pomocník. Přitom voda jako taková je obnovitelný zdroj a platíš ne za vodu, ale za použití objemu vidy a ta jede směle dál do světa. Kdyby jsi vážně platil za vodu, tak už každý vlastníme kus moře.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Franta2776
Příspěvky: 2388
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Franta2776 »

mypower.cz píše:
Franta2776 píše:Nevyplatí se to ani, když bude kWh za 15kč.Amortizace u těchto centrál bude veliká a životnost centrály odhaduji ve stovkách motohodin, když bude nějaká tisícovka bude to zázrak.Jsou to sračky.
Pak leda https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=27&t=293 tady se amortizace vyplatí, neb rok vyroby je 1982 a furt funguje na prvni nakopnuti. Akorat teda zas benzin no ... :wood:
Tedom dělal kogenerační jednotku z motoru favorita 22kW..Ekonomicky to vycházelo tak,že elektrický výkona na hřídeli (+dotace na výkup)zaplatili palivo(zemní plyn) a odpadní teplo byl výdělek.Na tom se ukázala životnost a nevhodnost běžných automobilových motorů.I když koupit na vrakáči každé 3 roky motor např z felicie může být pro někoho cesta.Množství energie v jednotlivých palivech Lpg litr 25 MJ energie, v litru benzinu asi 31 MJ, v litru nafty 38 MJ,zemní plyn1m3 38Mj.Nejvýhodnější palivo do kogenerační jednotky je jednoznačně zemní plyn,kalkulaci si uděláš admine sám.
Kromě elektrikáře z tebe bude i automechanik:))
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Bydliště: Brno jih

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od petrd »

Slunce prostě jen tak nezkrachuje.
no ale svítí teď spíš v Brazílii, mám v solárně temperované koupelně už jen 18 C
a pamatuju jak tady někomu přes zimu umřelo na chatě olovo :)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek