Žvanírna, bylo Energie zdraží víc, než se čekalo

Nezařaditelné
Odpovědět
radex
Příspěvky: 59
Registrován: pon lis 07, 2011 3:06 pm
Reputace: 2

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od radex »

Včera nad ránem jsem natlačil 20kWh do auta a domovní baterky domnívaje se, že za vyjímečně nízké tržní ceny a ejhle - asi už jsem byl v režimu DPI u nejhoršího energošmejdu za 4x ceny viz. výše Kybos. To je bez daně, bez distribuce, bez OZE poplatků apod ?
Jako věděl jsem asi dva dny, že BE padá, ale nečekal jsem že termín přechodu bude za dva dny a nastane dřív než mě oni informují (odpolko přišla SMS). Jako desetikoruny, jasně, ale slušná lekce.
Donedávna jsem věřil, že byrokracie je tupá a pomalá, ale již v souvislosti s covidem jsem s politováním zaznamenal, že proti nim jsem pomalý já. Večer vyhlásili blbost, ráno už to lidi dodržovali a nejdřív za týden jsem to uměl obcházet (typicky nesmysly v omezování sportu).
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od rva »

Pokud není elektroměr online, tak u těch, kteří přišli o dodavatele, by něl proběhnout mimořádný odečet. A vzhledem k dost vysoké změně ceny očekávám, že nebude stačit aby stav elektroměru nahlásil odběratel (chytráci by nahlásili vyšší stav, aby měli více levné energie). Nebo že by stav odhadli podle minulých odběrů?
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od xmasin »

Jestli to chápu dobře tak na DPI přecházejí zákazníci kolibříka od 19.10.
Z toho důvodu bude dodávky elektřiny a plynu pro všechny naše zákazníky zajišťovat od 19.10.2021
Takže si holt k 19.10. zapíšu stav a pošlu jim ho ke konečnému vyúčtování a zároveň přemýšlím ke komu rychle přejít, abych nespadl do zlodějských cen DPI.
Franta2776
Příspěvky: 2243
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace: 138

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Franta2776 »

ViktorEX píše:příprava na další období ? za mě:
ostrovní systém (autarkie celorocne doufam 70-75%) + ČEZ
dieselagregat + 300 litru nafty (+200 litru benzinu + jsem si dal aditiva kvuli zivotnosti)
uhli na dva roky dopredu (koupeno v cervnu)

jj, posloucham ty konspirativni picoviny a zarizuju se podle toho. v srpnu jsem napsal: "Jenže neomarxističtí soudruzi mají v plánu zdanit jakoukoliv měřitelnou CO2 stopu, takže uhlí, plyn, benzin/nafta, elektřina půjde nahoru. Nechci to přivolávat, ale pak bude mít toto zařízení hodnotu zlata." ... neuplynuly dva mesice, a svet je vzhuru nohama.

a dal?: predevcirem jsme privezli plnej pickup mouky, rejze, fazoli, kompoty, ruzne konzervy a dalsich nutnych potravin s trvanlivosti rok a vice. 200 litru balene vody + vim, kde tady v horach je pramen pitne vody. koupili jsme domaci pekarnu. dost velkou davku hajzlpapiru. pak jsem objednal extramenu asi na pul roku dopredu, trvanlivost 2-3 roky. ... a to vsechno pekne v klidu s ostatnim nakupem. v sobotu jedem druhe kolo, pekne v klidu.... no a ostatni? poslouchaj verejna media, kde vam nic nereknou a jsou v pohode a cekaj, az zradlo bude stat 200-300% víc a pak zacnou silet a pred vanocema se v obchode poperou. do toho prijde blackout a hned potom na jare-v lete prijde financni prevrat. co si myslite, ze se bude dal dít? lidicky, ceka nas remidemi. a jak dneska verejna media sleduji opravdu jen okrajove, abych se presvedcil, ze jeste porad lžou nebo vam krmej usi picovinama pro odkloneni pozornosti na zcela nepodstatne veci kdo si s kym zasukal apod. ale pak se budu koukat z kresla na tu sodomugomoru v televizi, jak se lidi perou o posledni konzervu sunky. ... jo, i nam jednou zasoby dojdou. aspon si ten konec uziju. solaru zdar
Češi mají v bankách 3bil Kč to je 300000kč na osobu a to je nejlepší akumulátor na zlé časy.I když mít to uloženo v USD je asi bezpečnější a výhodnější.Sice na budovatelských webech píší,ža Amerika krachuje,ale jako obvykle to není pravda.
Ti co psali o krachujícím dolaru a Americe za posledních 30let zkrachovali 2x a ten dolar pořád platí už 250let.Viktore kdyby jsi nakoupil dolary.udělal by jsi líp než fazole:))
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od kybos »

radex píše:Včera nad ránem jsem natlačil 20kWh do auta a domovní baterky domnívaje se, že za vyjímečně nízké tržní ceny a ejhle - asi už jsem byl v režimu DPI u nejhoršího energošmejdu za 4x ceny viz. výše Kybos. To je bez daně, bez distribuce, bez OZE poplatků apod ?
Ano to je pouze cena elektřiny bez daní, distribuce a všech dalších poplatků.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od xmasin »

kybos píše:Ano to je pouze cena elektřiny bez daní, distribuce a všech dalších poplatků.
Když jsem tu cenu DPI viděl, tak jsem si už zařídil přechod jinam, zatím za cenu o cca 20% vyšší, tak uvidíme, jak dlouho vydrží. Takže na DPI budu tak 10 dní.
unicast
Příspěvky: 1178
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od unicast »

Dolar pořád platí, ale inflace ho ohlodává taky hodně, úplně stejně jako koruny nebo eura. Je to vždycky po příjezdu do Států obstojný šok...
Uživatelský avatar
ViktorEX
Příspěvky: 416
Registrován: stř zář 16, 2020 5:45 pm
Reputace: 44

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od ViktorEX »

kamarade, spinavyho papiru se nenajim. kdyby jsi se zajimal vice o historii penez-(hlavne dolaru), tak vis, ze jsme na konci tunelu. a stejne tak jako, pokud se s okamzitou platnosti nezmeni pristup politiku k energeticke problematice, tak otazka evropskeho blackoutu uz neni jen "jestli", ale "kdy?" ... financni prevrat je nevyhnutelny. jestli se stane pristi rok, nebo v horizontu 2-5 let uz na veci nic nemeni (proc si myslis, ze mame celosvetovy covid?). se podivej na raketovy rust akcii "vseho". myslis si, ze tyto kurzy odrazi skutecnou realnou hodnotu aktiv spolecnosti? ani nahodou. takze veskere tyto nafouknute hodnoty udelaji "puff" jako mydlinova bublina ve drezu (s tim se vypari i duchody, protoze duchodove fondy cpou penize prave do techto nesmyslnych "balicku akcii" a az se to stane, duchodove fondy skonci uplne stejne, jako Bohemia Energy - ze dne na den zmizi a vase penize taky (protoze oni uz dnes neexistuji, je to jen jako virtualni realita). proc asi bill gates skupuje veskerou zemedelskou pudu, ktera mu prijde pod ruku? proc asi ruzne fondy skupuji veskere postavene bytove jednotky? vsichni kupuji nemovitosti, zlato, stribro, mladi nemaji kde bydlet, k mani je jen nekrestansky najem. videl jsem inzeraty kde stoji: "platime ihned vasi cenu" ... proc asi? proto jsou byty v soucasne dobe absolutne nekoupitelne pro normalniho cloveka.
koupit dolar je ted uplny nesmysl. proc asi rusak s cinanem zavadeji svuj vlastni platebni protokol? no protoze obchod na bazi dolaru je uz jen virtualni realita a je zase jen tazka casu, nez nekdo vytahne konektor ze zasuvky. takze bill gates nejsem, jdu koupit fazole. mozna tu hruzu preziju.
(polo) - Ostrov 13,8 kWp (bude 15 kWp, už to tu leží), 2x Mppt Epever 5kW, Batt Lifepo4 18kWh, 3x invertor 6kW (čistý sinus) .... 300K CZK bez práce, všechno nějaká čína,

14.7. -31.12.2021
21,4 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 3,69 MWh

1.1. -27.3.2022,
20,6 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 1,8 MWh
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Reputace: 23
Bydliště: Příbor

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od rimi »

Franta2776 píše:Ti co psali o krachujícím dolaru a Americe za posledních 30let zkrachovali 2x a ten dolar pořád platí už 250let.
Rozdil mezi TV fikci a skutecnosti - cech zijici v LA.
https://www.youtube.com/watch?v=GHo_K3v ... %C5%A0opor

https://www.kurzy.cz/zpravy/434123-zaji ... ho-dolaru/
1900-1909 Kupní síla 1 $: bylo možné koupit 1 pár bot
2010- Kupní síla 1 $: jedna hudební skladba z iTunes

Pomerne kvalitni vysvetleni sily dolaru (clanek jeste pred padem Lybie, to co se delo potom, clanek pekne prodluzuje):
http://www.zvedavec.org/komentare/2006/ ... urza-hrozi
unicast
Příspěvky: 1178
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Reputace: 197
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od unicast »

Na to je ještě lepší knížka Peníze v rukou státu od Rothbarda: http://www.hayek.sk/wp-content/uploads/ ... penize.pdf
Franta2776
Příspěvky: 2243
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace: 138

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Franta2776 »

A proto i když by Rusko a Čína nejraději USD zrušili v něm obchodují a jejich banky je používají a velkou část devizových rezerv mají v USD:)))Konspirátoři se vztekají a předkladají katastrofické scénáře stejně jako komunisti (ti mi do hlavy hustili,že USA každou chvíli zkrachují a dolar je toaletní papír,poslouchal jsem to celé mládí) vymýšlí zlatý rubl a podobné nesmysly.

Viktrore ty fazole pokud je nesníš ztráceji rychleji hodnotu než ten dolar.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od kybos »

xmasin píše: Když jsem tu cenu DPI viděl, tak jsem si už zařídil přechod jinam, zatím za cenu o cca 20% vyšší, tak uvidíme, jak dlouho vydrží. Takže na DPI budu tak 10 dní.
Koho jsi vybral?
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
ViktorEX
Příspěvky: 416
Registrován: stř zář 16, 2020 5:45 pm
Reputace: 44

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od ViktorEX »

Franta2776 píše:Viktrore ty fazole pokud je nesníš ztráceji rychleji hodnotu než ten dolar.
prosím te, nikdo přesne neví, co se bude dit, tedy az na ty, co tu "polivku varej". nicmene za soucasne situace si dovolim s klidnym svedomim tvrdit, ze zakladni potraviny ted budou pouze zhodnocovat, a to uz jen na zaklade prudce stoupajicich cen benzinu/nafty a energii a ukrutne drahe mezikontinentalni prepravy. kontejner byl drive za 3000usd. dnes je za 15-18.000 usd. uz jen tyto skutecnosti vystreli behem nasledujicich dnu vsechno do nebe. jestlize dnes stoji "fazole" xy, zitra (do vanoc) budou stat minimalne 50% navic. jestli rohlik dnes stoji 2 koruny o vanocich bude stat 4 koruny (a mozna bude mensi).
hele, me je fuk, jak se k tomu stavis. jen abys tady za mesic nebrecel, ze se tak nakonec stalo. protoze ja tu naftu a benzin drive nebo pozdeji projedu, fazole snim. ale kdyz je nebudes mit v momnent "M" doma, jsi prakticky v prdeli. podle toho, jak skoncily volby vlastne tvemu postoji rozumim. ale treba ostatni se zamysli a alespon na tyden se predzasobi. vzdyt tady kluky beru jako kamarady, a kamaradi si pomahaji, radou, napadem. a ja rikam, ze se ritime do pruseru a bylo by dobre se na to pripravit. no a kdyz pristi rok nastane obdobi hojnosti, tak se v klidu zasoby spotrebuji a jede se dal.

si dejte na youtube blackout v deutsch ... prakticky kazdy tyden pribude nejake video a nyni uz i oficialnich televizi jako swr apod. a pak si muzes poslechnout tohoto pana: https://www.youtube.com/watch?v=6AMsG5DDVkQ
i ja bych byl rad, kdyby se obcas mylil. zatim to ale vypada, ze orchestr jede podle dobre napsanych not.
(polo) - Ostrov 13,8 kWp (bude 15 kWp, už to tu leží), 2x Mppt Epever 5kW, Batt Lifepo4 18kWh, 3x invertor 6kW (čistý sinus) .... 300K CZK bez práce, všechno nějaká čína,

14.7. -31.12.2021
21,4 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 3,69 MWh

1.1. -27.3.2022,
20,6 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 1,8 MWh
Franta2776
Příspěvky: 2243
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace: 138

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Franta2776 »

Historie se opakuje a v posledních 500letech udával trend a vyhrával západ(tam se pořád stěhují nejlepší mozky) a není moc důvodu,aby to bylo jinak.Když tvrdí,že v následujicích letech proběhne decentralizace výroby el.energie.Tak dříve nebo později proběhne,ať se nám to líbí nebo ne,můžeme s tím akorát nesouhlasit.Tento svět posouvají vizionáři ne ideologové.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
jahodovák
Příspěvky: 1913
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Reputace: 216
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od jahodovák »

Franta2776 píše:Historie se opakuje a v posledních 500letech udával trend a vyhrával západ(tam se pořád stěhují nejlepší mozky) a není moc důvodu,aby to bylo jinak.Když tvrdí,že v následujicích letech proběhne decentralizace výroby el.energie.Tak dříve nebo později proběhne,ať se nám to líbí nebo ne,můžeme s tím akorát nesouhlasit.Tento svět posouvají vizionáři ne ideologové.
Opravdu...nebo je to trochu jinak...ten západ zatím vždy dostal na zadek jak vykročil na rusko...trochu nastuduj dějiny ale ty skutečné,ne ty co píšou...jeden malý příklad,Amíci byli na měsíci,proč nepoužívají ty motory dnes...že by je zapoměli vyrábět..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
ChlapeczDediny
Příspěvky: 220
Registrován: sob říj 16, 2021 10:55 am
Reputace: 40
Lokalita: Juh BBSK
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 1700
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Kontaktovat uživatele:

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od ChlapeczDediny »

ViktorEX píše:jak rikas ... obyvatele evropy musi byt ozebraceni. jejich zivot bude tak drahy, ze postupne prijdou o vsechny penize-majetek. cilem je, aby se prestaly kupovat kraviny, aby se prestalo courat(vylety), o dovolenych ani nemluve ... zadne nebudou.

obyvatele se budou starat, jak s bidou obstarat zakladni potreby, chleba, energie, teplo, a do prace(jestli nejaka bude). takovy je plan.
Tak nejak som ti cítil už pred rokmi a preto sme s priateľkou kúpili zanedbaný pozemok v dedine. Základom bolo, že na starom dome bolo popisné číslo, fungujúca el. prípojka, studňa v záhrade. Chýbajúca kanalizácia aj vodovod bol pre mnohých minus, pre nás plus, minimálne poplatky sieťovým vydriduchom.
Kváskový chlieb piecť vieme už dávno, teraz sme sa postarali o produkciu potravín. Kvantá zeleniny zjeme v sezóne čerstvej, posadili sme stromy a kríky, aby bolo ovocie od apríla do novembra, orechy, lieskovce aj gaštany, ktoré sa dobre skladujú. Pokúsil som sa solárnu sušičku ovocia, tento rok som poriešil niečo efektívnejšie. Časť potravín si viem zaobstarať vlastnými rukami bez toho, že by som bol pri tom zdaňovaný.
Minulý rok sme prikúpili starý ovocný sad, zveľadili a dosadili ďalšie stromy aj kríky. Žijeme zdravo, jeme zdravo, takže sa nám choroby vyhýbajú a na čaje rastú bylinky v záhrade. A zo sadu bude aj čosi do súdka, veď kalíštek domácej je tiež liek. Aj nejaké to drevo už odtiaľ máme. Na kúrenie celú zimu to veľmi nie je, ale na gril som už palivo pár rokov nekúpil... A stromov pribudlo. Len minulý víkend 6 (prvých) ihličnanov a 8 ovocných v novom starom sade.

Tento rok sme začali chovať sliepky. Vajíčka aj brojlerové mäso sú výborné, ďalšia úspora pri nákupoch. Ešte mi chýba schopnosť reprodukcie, ale pracujem na tom. Ploty dopĺňa poľovnícky psík.

Veľa času venujem nadobúdaniu remeselných zručností. A dnes, dva roky od ukončenia prvej drevenej konštrukcie, ma požiadal kamarát o stavbu prístrešku na auto. Inému som už pomáhal pri plotoch aj pri zakladaní záhrady na zelenej lúke.

Len s tou energiou mám ešte rezervy. Pri budovaní potravinovej bezpečnosti neostávajú čas a peniaze na niečo vážnejšie. Mikroostrovčeky typu osvetlenia či kamier nepočítam, hoci to ušetrilo minimálne náklady na kabeláž. Rátajte s tým, že vás budem v iných témach otravovať otázkami ;)

Takže zdražovanie potravín v predajnej sieti sa ma týka len čiastočne, najmä preto, že škrobové jedlá nekonzumujeme a máme svojich dodávateľov mäsa k našej zelenine či hokaido a kuracinke. Aj zemiaky vieme pestovať, v sene. Celá naša produkcia je založená na úspore nákladov aj prevádzkovej prácnosti proti "bežným" postupom. Pracujeme efektívnejšie, nie silnejšie. Preto dvaja, popri práci na plné úväzky, vieme zásobiť vajíčkami a zeleninou osem ľudí.

Viac, ako okamžité zásoby si myslím, že má význam schopnosť vedieť potraviny produkovať. Aspoň časť sortimentu. U nás zelenina od semiačka po plody. Ovocie od semiačka po kríky a stromy. Dnes už nemusíme základ kupovať, namnožíme si. Vrátane hrozna, v jednom vinohrade 21 koreňov 18 odrôd - vždy je čo jesť.

Chodiť do práce treba, keď treba platiť účty za bývanie a jedlo. Ak znížim účty, znížim možnosť vydierať ma (minimálnou mzdou). A stavať drevokonštrukcie je zaujímavý spôsob zmeny času na peniaze ;) Takže ostáva už iba to s tou elektrinou a teplom. Verím, že mi s tým pomôže aj toto fórum. Strechu na juh mám dosť veľkú (18 x 3). Som aktívny cykloturista, nákladné prívesy za bicykel som si naštudoval. Ideálne by bol bike s elektropohonom práve prívesu. Lebo cez leto som síce na dedine, ale zimu trávim v paneláku v neďalekom meste. A do mesta občas musím cez týždeň aj v lete. Tu som odkázaný len na úspory v energii, ale nejaké výsledky sme za tie roky už dosiahli ;)

Na záver príbeh, ktorý sa skutočne stal.

Môj dlhoročný kamarát, nazvime ho Miro, kritizoval môjho ešte dlhoročnejšieho kamaráta, nazvime ho Vlado, za to, ako podľa neho zle naložil s tučným odstupným, lebo si kúpil telku a satelit: "Keď budeš hladný, odhryzneš si zo satelitu? Ja som si za tie peniaze kúpil novú mrazničku. Keď bude akcia, nakúpim lacné potraviny a šetrím celý rok!" a s týmito slovami sa obrátil na mňa, očakávajúc súhlasné stanovisko.
"Chalani, ja som si kúpil záhradu," odvetil som.
3s2p Amerisolar 285 1,7 kWp JJV, Epever 5420AN, 14s100p LiIon 18650 12 kWh + JK BMS 200A, Epever iPower 5 kW
Dagus
Příspěvky: 1938
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Reputace: 202
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Dagus »

Když bude krize jakože blackout a vše se rozpadne, tak si na tvují zahradu přijde najíst zadarmo každej. Když se koukneš na blázny z USA, tak auta mají ve sytlu madmax, domy zabezpečené jako vojenský bunkr, aby tohle schraňování prodejce mělo smysl po takove situaci. Tam kde se bude svítit, tam se dav vydá na rabování. A je naivní si myslet, že se někdo ubrání v chaloupce. Sad atd je hezký, ale jde taky o ten čas. Pokud někdo je schopen svojí práci vidělat třeba 2000Kč/den čistého za 8hod, tak se nevyplatí podle mě jít dělat 4hod a zbytek věnovat zahradě. Bio produkty co lze produkovat u nás jsou v období kdy plodí v nadbytku a tedy cena ji nízká. Ne že bych neměl 10 keřů borůvek, dva malin, angrešt, rybíz, jahody, rajčata okurky, dýně cukety, kiwi, ale stejně to vykreje tak sotva 5%spotřeby za rok a když to plodí, tak je to spíš přežířání a rozdávání. Máme to jen aby dcera viděla, že rajče neroste v regálu, ale že bych se tím chtěl obstarávat je nesmysl. Kdyby každý jen řešil zahradu atd, tak jsme vsichni sedláci a nemáme technologie. Proto se práce platí penězi a za ně si koupíš potřebné. To že se na to živí stát je druhá věc. Přece nestuduji x let něco a nesbíráme praxi v oboru, abych si pak šel kopat brambory. To jsem z donucení dělal s rodiči a nikdy víc. Čas/produkt je utopie.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
Franta2776
Příspěvky: 2243
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace: 138

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Franta2776 »

jahodovák píše:
Franta2776 píše:Historie se opakuje a v posledních 500letech udával trend a vyhrával západ(tam se pořád stěhují nejlepší mozky) a není moc důvodu,aby to bylo jinak.Když tvrdí,že v následujicích letech proběhne decentralizace výroby el.energie.Tak dříve nebo později proběhne,ať se nám to líbí nebo ne,můžeme s tím akorát nesouhlasit.Tento svět posouvají vizionáři ne ideologové.
Opravdu...nebo je to trochu jinak...ten západ zatím vždy dostal na zadek jak vykročil na rusko...trochu nastuduj dějiny ale ty skutečné,ne ty co píšou...jeden malý příklad,Amíci byli na měsíci,proč nepoužívají ty motory dnes...že by je zapoměli vyrábět..
Stačí se podívat na životní úroveň v jednotlivých zemích.Tam najdeš odpověď bez ideologie,kdo je skutečný vítěz a kdo poražený:)) :lol: ))Rus?Němec?Japonec?Čech?

Vizionář Musk,položil ruský kosmický program na lopatky.Přebral 80% celosvětových komerčních zakázek:))To k těm motorům.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Uživatelský avatar
ViktorEX
Příspěvky: 416
Registrován: stř zář 16, 2020 5:45 pm
Reputace: 44

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od ViktorEX »

Dagus píše:Když bude krize jakože blackout a vše se rozpadne, tak si na tvují zahradu přijde najíst zadarmo každej. Když se koukneš na blázny z USA, tak auta mají ve sytlu madmax, domy zabezpečené jako vojenský bunkr, aby tohle schraňování prodejce mělo smysl po takove situaci. Tam kde se bude svítit, tam se dav vydá na rabování. A je naivní si myslet, že se někdo ubrání v chaloupce.
uz jste videli tohle? https://youtu.be/AE4BaHpU3Iw?t=1191
(polo) - Ostrov 13,8 kWp (bude 15 kWp, už to tu leží), 2x Mppt Epever 5kW, Batt Lifepo4 18kWh, 3x invertor 6kW (čistý sinus) .... 300K CZK bez práce, všechno nějaká čína,

14.7. -31.12.2021
21,4 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 3,69 MWh

1.1. -27.3.2022,
20,6 kwh/den, 57% soběstačnost
Celkem spotřeba ... 1,8 MWh
Franta2776
Příspěvky: 2243
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm
Reputace: 138

Re: Energie zdraží víc, než se čekalo

Příspěvek od Franta2776 »

ViktorEX píše:
Dagus píše:Když bude krize jakože blackout a vše se rozpadne, tak si na tvují zahradu přijde najíst zadarmo každej. Když se koukneš na blázny z USA, tak auta mají ve sytlu madmax, domy zabezpečené jako vojenský bunkr, aby tohle schraňování prodejce mělo smysl po takove situaci. Tam kde se bude svítit, tam se dav vydá na rabování. A je naivní si myslet, že se někdo ubrání v chaloupce.
uz jste videli tohle? https://youtu.be/AE4BaHpU3Iw?t=1191
To není pro mě.Já mám raději holky,motorky a pivo.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek