Fototermický ohřev vody

Popis a ukázky systémů určených pro vytápění či ohřev vody, které jsou určeny pro výrobu tepla a nevyrábí elektrickou energii.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od kybos »

spider207 píše:
kybos: palec nahoru, pekná akumulačka ;) :yes:
I přesto, že je akumulační nádrž ležatá o průměru cca 120cm, funguje stratifikace velmi uspokojivě. Po aplikaci zdokonalené stratifikační vestavby jsou teplotní hladiny v nádrži i při velkých teplotních rozdílech velice blízko u sebe (naměřil jsem i více než 40°C rozdíl na několika centimetrech výšky vodního sloupce). Promíchání hladin brání i systém clonek u napouštěcí příruby, jehož funkčnost jsem ladil zviditelněním proudnic přimícháním malého množství hypermanganu do vody ve vstupním potrubí. Následné měření dynamiky provozních teplot ověřilo závěry teoretické přípravy a ladění stratifikačního systému. Pro ilustraci přidám záznam průběhů teplot za jasného a polojasného dne.
jasno
jasno
Záznam průběhů teplot za jasného dne (21.04.2011).
polojasno
polojasno
Záznam průběhů teplot za polojasného dne (16.04.2011).
Legenda:
THERMO1 výstupní teplota kolektorů na primárním okruhu
THERMO2 teplota absorbéru kolektorů mezi trubkami chladícího rastru
THERMO3 vstupní teplota výměníku na sekundárním okruhu (dno nádrže)
THERMO4 teplota v horní třetině nádrže
THERMO5 teplota v dolní třetině nádrže
THERMO6 výstupní teplota výměníku na sekundárním okruhu (vstup do stratifikační vestavby)
THERMO7 teplota uprostřed nádrže
THERMO8 vstupní teplota kolektorů na primárním okruhu

Oko znalého pozorovatele může na grafech odhalit poměrně velký rozdíl teploty absorbéru oproti teplotě média na výstupu kolektoru, který je způsoben teplotně nedokonalým spojením (nalisování trubky do profilovaného plechu) hliníkového absorbéru s měděnými trubkami rastru kolektoru. Z grafů lze přibližně (při znalosti přesného umístění čidel a objemu vody mezi nimi) určit i výkon solárního systému, ztráty a další potřebné parametry soustavy.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
spider207
Příspěvky: 52
Registrován: pon zář 03, 2012 1:48 pm

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od spider207 »

rob.brno:
Pár rozbitých trubic bych řešil ve vlastní režii.
Je problém zohnať trubicu vo vlastnej réžii keď sa Ti rozbije alebo ee? Bo toto som zatiaľ nikdy sám neriešil..
Ono tedy je otázka co je to plocha absorberu u trubic.
Podľa normy STN ISO 9488 by to mal byť kolmý priemet, viď obrázok.
Absorbčná plocha pri rúrových kolektoroch
Absorbčná plocha pri rúrových kolektoroch
Ty máš oba systemy (trubice i plocháče) na svém domě nebo v blízkosti, že jsi schopen provádět tato srovnávání? To se málokdy vidí :-)
Robím v tejto oblasti, takže sa z času na čas dostanem k nejakému zaujímavému meraniu alebo testovaniu ;)
Jenže je to o komfortu, s tč nemusím ani zmáčknout spínač(automatika), kdežto u dřeva...
A sme doma :D Tento argument beriem, no pokiaľ to neživí vlastná PVE tak je to podľa mňa oproti plynu z blata do kaluže (stále som zavislý na niekom inom, ceny stále idú hore..). Ak Ťa to vychádza ale lacnejšie tak chápem. Z môjho pohľadu je TČ len vynález pre technologických nadšencov čo nemajú problém s peniazmi, zbytočná komplikácia v sústave RD. Čím je takýchto vecí viac tým je človek viac závislý na technológiách a to podľa mňa nem dobre. Samozrejme netreba žiť ako neandertálec, ale v prvom rade sa ja osobne snažím využiť prírodu a vlastné zdroje. Vždy je to ale niečo za niečo.
Mimochodom, k tomu "kdo topí dřevem tak ví". Já vím, ale drevo mám proste rád a dobre sa mi s ním pracuje. Navyše ťa zahreje hneď niekoľko krát - keď ho režeš, keď ho štiepeš, ukladáš na sušenie a keď ho konečne hodíš do toho krbu :mrgreen:
S tou stratifikací to myslím , tak že se nikdy neochlazuje/neohřívá celý objem bečky stejnoměrně, takže se z teplot v bečce špatně počítají zisky nebo ztráty - jen orientačně.
To je jasné, ale v bežnej praxi to človeku asi tiež stačí len orientačne, tam sa na desatinky stupňov hrať asi nebudeme :)


kybos: super monitorovanie :) btw, ako je konštrukčne vyriešený spoj strechy s tým ležatým zásobníkom? To musí byť riadna váha keď sa to naplní doplna, fuuuu. Tie kolektory to je home-made konštrukcia? Absorbér je plech natretý na čierno či je to klasický kolektorový absorbér? Celkom to vyzerá zaujímavo.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od kybos »

spider207 píše: kybos: super monitorovanie :) btw, ako je konštrukčne vyriešený spoj strechy s tým ležatým zásobníkom? To musí byť riadna váha keď sa to naplní doplna, fuuuu. Tie kolektory to je home-made konštrukcia? Absorbér je plech natretý na čierno či je to klasický kolektorový absorbér? Celkom to vyzerá zaujímavo.
Konstrukce střechy není mechanicky s ležatým zásobníkem spojená (pouze elektricky ochranným pospojováním), zásobník leží na ocelových I-profilech výšky 180mm vetknutých ve zdivu. Prázdná nádrž váží cca 1600 kg + cca 3500l vody a výměník má něco kolem 100kg. Nádrž je umístěna v oblouku pod střechou ve výšce prvního patra a zvedali jsme ji na místo ručně ve třech lidech (místo stavby bylo pro těžkou techniku nepřístupné). Oblouková část střechy je odklápěcí, aby byla nádrž přístupná pro případné opravy. Absorbér je výrobkem firmy SolarPlus a byl vyroben pro danou stavbu na míru. Šikmá část má absorbéry o rozměru cca 0,95m x 5m a v obloukové části jsou absorbéry o rozměru 0,95m x 2m na lícové straně jsou opatřeny speciálním solárním lakem. Technologie výroby je shodná s výrobky firmy SolarPlus, pouze rozměry se odlišují od standardních kolektorů. Ze spodní strany jsou absorbéry opatřeny 16cm izolací značky Isover a reflexní fólií s hliníkovou vrstvou. Vnější krytí je z Lexanu. Návrh a realizace je z minulého století. Přikládám obrázky z ladění druhé verze stratifikátoru.
horká voda do stratifikační vestavby
horká voda do stratifikační vestavby
vlažná voda do stratifikační vestavby
vlažná voda do stratifikační vestavby
V posledním provedení byl na základě pozorování proudnic stratifikátor doplněn ještě o uklidňovací potrubí, tak aby se ohřátá voda "zasouvala" do správné vrstvy pokud možno laminárním prouděním.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
rob.brno
Příspěvky: 960
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od rob.brno »

spider:
No on ty trubice má prodejce v ČR, takže u něj. Možná si jich pár nakoupím do foroty, aby se časem třeba nepřestaly vyrábět :-(

Viděl jsem různá zvěrstva, jedni plochu absorberu počítali kolem trubky dokola, že když tam dají zespodu ty rýny.

Ale já jsem i s tč "nezávislý", a to díky krbu. A bohužel i se dřevem jsem závislý na někom jinném - pokud nemám vlastní les. Pokud v zimě nebude elektrika(a bude dřevo), tak nezmrznu. Plyn se nedá s tč srovnat, provoz na plyn je skoro jednou tak dražší. Já dal za topení a TUV za celý minulý rok 8t kč. Je jen otázkou času, kdy bude u novostaveb zákonem danná povinost vytápět pomocí tč a na střeše FV.

To jo dřevo zahřeje :-), ale přeci jen když si mám vybrat a je to možná ještě levnější a bez práce, tak radši to tč:-). Kamarád mi zase nadělil bednění ze střechy, tak jsem zvažoval jestli to mám zapotřebí, ale nakonec jo:
naložit,vyložit,pořezat,seskládat. Ale je to cca 100let staré, tak to dá víc tepla než dub.
martinr
Příspěvky: 9
Registrován: ned zář 16, 2012 11:45 pm

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od martinr »

kybos píše:dnes je systém osazen devíti čidly DS18B20 s kontinuálním zápisem hodnot.
Ako to mas urobene? nejaky komercny system, ci skladany?
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od kybos »

Převodník 1-wire/usb, čidla a SW jsem již před lety získal zdehttp://www.microlan.euweb.cz/produkty.htm Převodník jsem si nechal od dodavatele upravit tak, aby čidla byla napájena z USB, abych nemusel živit další externí napáječ. Deset čidel a převodník notebook bez problému zvládne.
Software DDEVIEW běží na starším notebooku (Atom + 8GB flashdisk = spotřeba cca 8W), používá sice starší technologii DDE, ale data lze i offline exportovat v CSV souboru a pak je zpracovat v libovolném nadstavbovém SW (excel nebo nějaká databáze).
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
martinr
Příspěvky: 9
Registrován: ned zář 16, 2012 11:45 pm

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od martinr »

kybos:
hmm.. to sa bavime o Windows ze? Tak tato technologia mi nesmie do baraku :-) Skoda. Na OSX toho moc niet, notebuk s linuxami mi uz nadobro zdochol. Snazim sa najst nieco taketo - na komplexny monitoring http://goo.gl/cXTty ale najlepsie open-source, DIY, idealne embedded system, nechcem zbytocne investovat do dalsieho stroja full PC.
Dik.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od kybos »

Ano, běží mi to pod WXP, ale DDEVIEW vypadá jako z doby W3.11 (možná běží i pod staršími verzemi windows). Tato koncepce mi vyhovuje z důvodu nízké provozní spotřeby (8W) flexibility (na monitoru ihned vidím aktuální průběhy teplot, aniž bych se k těmto údajům musel složitě dobývat někudy přes síť z "velkého PC" s řádově vyšší spotřebou), zajištěného zálohování proti výpadku a také proto, že na notebooku běží další monitoring (sledování kvality vzduchu). Také nemám v lásce SW produkty od malého měkkého, ale v tomto případě, pokud to běží pouze v dedikovaném lokálním stroji odděleném od veřejné datové sítě, se takové řešení jeví jako stabilní (uptime 2 roky). Na samostatném notebooku provozuji tento monitoring hlavně z důvodu stability a spotřeby. Dříve jsem jej provozoval na zasíťovaném desktopu, který z toho důvodu musel trvale běžet a každý přitroublý update od malého měkkého, který vyžadoval restart mi monitoring shodil.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
jara
Příspěvky: 166
Registrován: úte zář 11, 2012 11:59 pm

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od jara »

Cau chtel jsem se zeptat, mame na chalupe krbovou vlozku s vymenikem na vytapeni ustrednim topenim a ohrev vody v bojleru. Dalo by se k tomu jednoduse napojit vakuovy kolektor na ohrev vody? Asi by se musela zmenit kapalina, ktera ohriva UT a dodat nejaky regulator?
Panely 2,5 Kw ,regulator PCM 8048,baterie 720 Ah, system 24v, menic 5000W
vanous
Příspěvky: 116
Registrován: sob říj 15, 2011 7:28 pm

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od vanous »

Je potřeba další spirály v boileru. Je to nezávislý okruh (ano, s regulací) ve kterém běhá nemrzka.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od bert »

vanous píše:Je potřeba další spirály v boileru. Je to nezávislý okruh (ano, s regulací) ve kterém běhá nemrzka.
Tiež mám bojler len s jedným výmenníkom. Je v ňom "kotlová" voda. Tak som soláry pripojil cez "externý" protiprúdny výmenník. Okrem potreby dvoch čerpadiel(miesto jedného) nejakej armatúry a nerezového výmenníka, je okruh podobný, ako by bol bojler so samostatným hadom pre solár. No a v solárnom okruhu je samozrejme nemrzka.
Prajem všetkých veľa slnka. *sun*
jara
Příspěvky: 166
Registrován: úte zář 11, 2012 11:59 pm

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od jara »

Samozrejme bojler je s vnitrni spiralou pro cirkulaci nemrznouci kapaliny a je i na elektricke vytapeni - kombinovany bojler. Stacilo by dokoupit 2x vakuove solarni panely, 1x obehove cerpadlo. Asi to spise necham nekoho udelat. Uvidime co z toho vznikne.
Panely 2,5 Kw ,regulator PCM 8048,baterie 720 Ah, system 24v, menic 5000W
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od SJM »

Existují i 12V DC oběhová čerpadla.
Snehulak
Příspěvky: 3
Registrován: sob zář 15, 2012 6:53 pm
Bydliště: Skalica/Novy Hrozenkov

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od Snehulak »

Zdravim,
a poprosim o radu.
Mam predstavu riesenia ohrevu TUV pre seba takto: * bojler 200 l s 2-mi vymenikami
* letny rezim – vakuovy trubicovy solar samotiažne do 1.vymenika bojlera - solar bude nizsie /na zimu vypustit/ ako na obr.
* zimny rezim – vymenik /Cu had/ na kachlovej peci samotiazne do 2.vymenika bojlera
Chcel by som to co najjednoduchsie, bez cerpadiel, pripadne bez elektriny,.. minimalne naklady,..
Nemam skusenosti, vedeli by ste mi poradit ci to bude fungovat a co ako este zapojit? Ake naplne,...

Dakujem velmi pekne,

Snehulak
Pisi
Příspěvky: 29
Registrován: sob čer 23, 2012 4:46 pm

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od Pisi »

Zdravím, pro Snehulak
Tento systém u mne funguje skoro 10 let (bude výročí)
Solární část -váš okruh 1 -musím honit čerpadlem vzdálenost/výška 8m Cu trubka 15 náplň kolekton ovládáno zón.ventilem-po západu slunce byla snaha o ochlazování zásobníku zpětnou cirkulací.
Přes zimu se topí do druhého šneku,který je připojen Cu22 na smyčku kotle cca 80C samotíž. Ovládání opět zón.ventilem-při dosažení nast.teploty zásobníku zón.ventil vypne přívod vody z kotle to samé při teplotě kotle pod 72C.
Pisi
Snehulak
Příspěvky: 3
Registrován: sob zář 15, 2012 6:53 pm
Bydliště: Skalica/Novy Hrozenkov

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od Snehulak »

Pisi píše:Zdravím, pro Snehulak
Tento systém u mne funguje skoro 10 let (bude výročí)
Solární část -váš okruh 1 -musím honit čerpadlem vzdálenost/výška 8m Cu trubka 15 náplň kolekton ovládáno zón.ventilem-po západu slunce byla snaha o ochlazování zásobníku zpětnou cirkulací.
Přes zimu se topí do druhého šneku,který je připojen Cu22 na smyčku kotle cca 80C samotíž. Ovládání opět zón.ventilem-při dosažení nast.teploty zásobníku zón.ventil vypne přívod vody z kotle to samé při teplotě kotle pod 72C.
Pisi
Pisi: ak dobre chapem, samotiaz u vas nefunguje lebo mate panely vyzsie , preto to čerpadlo?
a expanzne nadrze? do ktore vymenika mate zapojeny solar /do spodneho?/
mne by stacilo menej vody, ale rozmyslam o 200 l kvoli solaru v lete, ajtak mam problem umiestnit bojler.
Podorys chalupky je 8x5 + podkrovie
Pisi
Příspěvky: 29
Registrován: sob čer 23, 2012 4:46 pm

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od Pisi »

Snehulak píše:
Pisi píše:Zdravím, pro Snehulak
Tento systém u mne funguje skoro 10 let (bude výročí)
Solární část -váš okruh 1 -musím honit čerpadlem vzdálenost/výška 8m Cu trubka 15 náplň kolekton ovládáno zón.ventilem-po západu slunce byla snaha o ochlazování zásobníku zpětnou cirkulací.
Přes zimu se topí do druhého šneku,který je připojen Cu22 na smyčku kotle cca 80C samotíž. Ovládání opět zón.ventilem-při dosažení nast.teploty zásobníku zón.ventil vypne přívod vody z kotle to samé při teplotě kotle pod 72C.
Pisi
Pisi: ak dobre chapem, samotiaz u vas nefunguje lebo mate panely vyzsie , preto to čerpadlo?
a expanzne nadrze? do ktore vymenika mate zapojeny solar /do spodneho?/
mne by stacilo menej vody, ale rozmyslam o 200 l kvoli solaru v lete, ajtak mam problem umiestnit bojler.
Podorys chalupky je 8x5 + podkrovie
Přesně jak píšete solár na samotíž nefunguje. Solární kapalina jde do spodního šneka a voda z kotle jde do šneku v horní části. Já mám zásobník umístěn v tech.místnosti vedle kotelny- samotíž ke kotli cca 3m.
Jak píšete expanzní nádrž - ta je pouze u soláru 8l, okruh kotle má svou vlastní.- možná jsem Vám neporozuměl expanzní nádrž= pro mne tlak.nádoba pro vyrovnání tlaku při změně objemu kapaliny v závislosti na teplotě.
Snehulak
Příspěvky: 3
Registrován: sob zář 15, 2012 6:53 pm
Bydliště: Skalica/Novy Hrozenkov

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od Snehulak »

Pisi: Rozumeli sme si, expanzky na kazdy okruh, velkost podla mnozstva kvapaliny vo vetvach.
Ja budem mat prevysenie od pece asi len 1m, bude to stačit?
Zatial dakujem pekne, skusim si to nacrtnut, postudovat ventily,...
Pisi
Příspěvky: 29
Registrován: sob čer 23, 2012 4:46 pm

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od Pisi »

Snehulak píše:Pisi: Rozumeli sme si, expanzky na kazdy okruh, velkost podla mnozstva kvapaliny vo vetvach.
Ja budem mat prevysenie od pece asi len 1m, bude to stačit?
Zatial dakujem pekne, skusim si to nacrtnut, postudovat ventily,...

Převýšení stačit určitě bude, u mne výška vstupu do zásobníku nad horním výstupem z kotle cca 50cm a delka trubky 3m.
Ohledne ventilů ty jsem kupoval http://www.regulus.cz/cz/ventil-zonovy- ... -sf25-2-m1 , ale mají i šoupátkové http://www.regulus.cz/cz/ventil-zonovy- ... -m1s-g-1-f, ty není potřeba při otevřeném stavu trvale napájet cca 5W.
Mirek
Příspěvky: 92
Registrován: úte bře 29, 2011 5:42 pm

Re: Fototermický ohřev vody

Příspěvek od Mirek »

Hodně problémů tady souvisí s tím, že dotyční nemají představu o výkonu solárního systému. Přitom stačí si už dopředu udělat kalkulaci a dopředu budete vědět na čem jste a na co se připravit.
http://oze.tzb-info.cz/tabulky-a-vypoct ... -kolektoru

Pokud systém nikdy nejde do stagnace, je možná systém poddimenzovaný, někdy i úmyslně dodavatelem, aby neměl problémy, hlavně u trubicových kolektorů.
Jaromír Bednář

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek