Správné zacházení s LIFePO4

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Reputace: 285
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od rottenkiwi »

Predpokladajme, že nebudeme baterkám škodiť, ale budeme sa snažiť ich nedržať dlho blízko 90 až 95 % SOC,
a nebude vnútri článkov 40 až 60 *C, a nabíjací prúd sa zníži, aby sme nenabíjali baterky 2 hod. doobeda,
ale aby sa nabíjanie rozložilo na celý deň.

Potom, ak je jasno, dá sa podľa orientácie panelov a predpokladanej spotreby spočítať,
kedy zájde Slnko, aby som mal do večera nabité na požadovanú úroveń.

Tu zase vstupuje do rovnice kapacita, lebo keď jej mám málo, musím ísť vyššie večer s SOC,
keď mám viac bateriek, stačí mi večer aj 75 až 80 % SOC:

Ak však nie je jasno, musím vedieť pomerne presne predpoveď p., lebo inak musím
oželieť to, že baterky nebudú do večera na požadovanom SOC.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od solárník »

Při dnešních kvalitách předpovědi počasí je to dost neuspokojující metoda. Já se o něco takového snažil a tak nějak mi to funguje na základě předpovědi pro přesnou lokalitu ze serveru http://yr.no, ale úspěšnost je poměrně špatná. Ale asi je to lepší, než nic.
predpoved.png
predpoved.png (16.86 KiB) Zobrazeno 793 x
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od pezizka »

solárník píše:Jinak k vašim "teoriím" o životnosti LiFe - dle mého je ovlivnění prostředím a provozními parametry natolik významné, že nelze jednoznačně říci, že "životnost je X let". Mé baterky jsou toho názorným příkladem. Já netuším, co se s nimi dělo prvních cca 7 let, ale od té doby je provozuji ve studeném sklepě o cca 17°C a rozumně nastavenými parametry.
Ano, jistě souhlasím akorát nevím jak dlouho je máte po oněch 7mi letech a jaké parametry vlastně vykazují. Takže se omlouvám, ale nedozvěděl jsem se vůbec nic :? Vždyť tu Vaši zkušenost trochu rozeberte, myslím že to zajímá nejen mne :yes:
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od pezizka »

rottenkiwi píše:Predpokladajme, že nebudeme baterkám škodiť, ale budeme sa snažiť ich nedržať dlho blízko 90 až 95 % SOC,
Má to malý háček, slovíčko předpokládejme :(
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od střídač_N »

solárník píše:...............je provozuji ve studeném sklepě o cca 17°C a rozumně nastavenými parametry....
To je ten základní údaj: 17°C a rozumně. Takto to může fungovat dost víc než těch uváděných 10-12 roků.

Nedobereme se výsledku, neb máme každý jiné představy jejich používání. Pokud zde bývá udáváno: nastavil jsem float na 3,6V, pak si myslím, že to nebude ani těch 10-12 roků.

Zatím můžeme vycházet z obecných zákonitostí fyziky.

S vzrůstem teploty se chemické procesy urychlují. Zde asi nebude sporu. Tento stav škodí.

Pokud přebíjím, je vyčerpán, potažmo vměstnán veškerý Li iont, pak se procházející proud nemá jinou možnost než se změnit na teplo. Možná, a to spekuluji!, že by to přebíjení až tak nevadilo chemii, jato ta teplota.

Hluboké vybíjení škodí, ale zde si nedovedu vysvětlit proč.

Poslední ověřitelný údaj je počet nabíjecích a vybíjecích cyklů a jeho hloubka. S tímto souvisí i intenzita těchto procesů. Zde si to taky nedovedu vysvětlit, neb nejsem chemik zaměřený la LFP baterky, tak věřím výrobci.

V obecné rovině, pokud budu asi! využívat veškeré parametry "na doraz", asi se ani těch 10-12 roků nedožijí. Budu li asi!
"je provozuji ve studeném sklepě o cca 17°C a rozumně nastavenými parametry", pak s troškou štěstí, že Číňan měl ten den svůj dobrý den, bude údaj 10-12 roků dost překonán.

Pořád se točíme dokola nad vcelku jednoduchým technickým probléme a hledáme různá zákoutí, kličky, zaklínadla a jiné triky, jež k ničemu prospěšnému nevedou.

Nakonec máme k tomu i jedno pořekadlo. Jez do polosyta, pij do polopita, budeš dlouho zdráv. Mám obavy, že s těmi baterkami to je obdobné. Průměrné zatěžování věští dlouho životnost.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

Kyocero - jsem praktik - věřím především reálným zkušenostem , proto je pro mne tvrzení 10 až 12 neuchopitelné jelikož jej doposud nikdo nepotvrdil realitou . Dá se říci že vše kolem Lithiových *batt* je pro nás novum . Volovo známe přes 200 let , louhovky přes 150 let .
Co se týče mé pohromy s LiFe , byly fungl nové - jeté tehdá ještě nebyly , příčinou bylo fatální selhání regulace nabíjení , v té době jsem nebyl ani tak nováčkem jako spíše průkopníkem ... :fuuu: . Děkuji za připomenutí .
Časovou životnost LiFe , tedy těch 10 až 12 roků beru pozitivně , každý rok nad 10 až 12 let je pozitivum :yes: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od kyocera »

Zdravím
Abramsi, jsou tady informace co se opakují. Raději jste měl přijmou
můj důkaz který jsem Vám nabízel ve 2:42 pm v posledním příspěvku - tedy že ten důkaz
přinesu na setkání co pořádá Volente. Ale i když jste můj nabízený důkaz
nepřijal, stejně ten důkaz na setkání příznivců FV dne 23.6. přinesu.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 527
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od rva »

Tak v jedné z výše uváděných publikací https://cordis.europa.eu/docs/projects/ ... 2final.pdf uvádějí, že
" The electrolyte has to be chemically inert within the reduction and oxidation potentials the cell is during charging and discharging. Within the usable range (2.0-3.65V) of LFP battery the electrolyte is stable.
When going above 4.5 V the oxidation reactions of the electrolyte occures. At the lower range (<1.5 V) electrolyte reduction reaction may occur and copper starts dissolving."
Teda mezi 2.0-3.65 V je elektrolyt LFP článku stabilní. Nad 4.5 V dochází k oxidaci elektrolytu. Pod 1.5 V může docházet k redukčním reakcím a měď se začne rozpouštět.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Reputace: 514
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko
Kontaktovat uživatele:

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od ota »

Dovolil bych si do fóra dát jednu proceduru pro prodloužení životnosti, kterou jsem zavedl:
Přes léto nedovedu vyuźit celou kapacitu baterií. Proto jsem jeden 5kWh bank vybil a odpojil. Zapojen bude až zas na podzim.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od solárník »

Oto je to otázka, na kterou bych taky rád znal odpověď.
a) časová degradace odstavených zřejmě poběží pořád, ale bude pomalejší, protože články budou vybité
b) dynamická degradace cyklováním zbylých aktivních článků ale bude vyšší z důvodu hlubšího cyklování i vyšších proudů
Tedy pomůžeš jedněm a uškodíš druhým. Kardinální otázkou je, co nadělá menší škodu.
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
Já nejsem elektrochemik a moje znalosti jsou kusé a neúplné.
Ale platí obecně, že každý elektrolyt , podle druhu baterky , má svoje
Tzv. rozkladné napětí Ur. Každý elektrolyt podle složení má jiné
Rozkladné napětí Ur napětí.
Jednoduché elektrolyty mají malé článkové napětí a malé rozkladné
Napětí. Snaha vede výrobce k dosažení vyššího článkového napětí a
Aku s vyšším článkovým napětím mají také vyšší hodnotu rozkladného napětí.
Elektrolyty s vyšším článkovým napětím jsou už také chemicky mnohem
Složitější.
Po překonání hranice bezpečného napětí dochází k elektrolýze elektrolytu .
Rozkladný proces.
Pokud se jedná o olovo nebo NiCd, tak se rozkladem začne vytvářet vodík a kyslík a
Jen se pak destilka doleje. Pokud jsou to jiné chemicky složitější elektrolyty, tak
Je rozklad elektrolytu v aku nezvratný. To je to tzv. přebijení LIFE vyšším napětím,
jak popsal Abrams při zničení LIFE. Abrams se tehdy dostal za hranici Ur.
Výrobce aku nepíše nic o Ur, ale stanovuje bezpečné mantinely napětí pro každý aku.
Pak je zde nežádoucí teplo. Čím větší je hustota energie daného aku na jednotku
Objemu, tím víc je teplo koncentrované v daném objemu.
Dovnitř aku nevidíme ,ale projev stárnutí se dá měřit zvýšením vnitřního odporu.
Kromě zvyšování vnitřního odporu vidíme také snižování kapacity.
Zvyšování vnitřního odporu by obecně mohlo znamenat, že se snižuje plocha
Elektrod, že se do procesu zapojuje menší plocha elektrody aku.
Protože části plochy jsou už chemicky neúčinné.Také by to mohlo
Znamenat, i zhoršení vlastnosti elektrolytu. Zajímavý jev je i to, že nabitý
A vybitý aku má jiný vnitřní odpor. Všiml jsem si toho zatím u li-ion .
Žádný termín pro to neexistuje, ale nazval jsem to lidově dýchání vnitřního odporu.
Ten rozdíl je v řádu jednotek %.
Také jsem se někde dočetl, že pokud jsou LIFE vystaveny velkému nárazové proudu, třeba
Při rekuperaci auta- brždění z kopce, může dojít velkým proudem k pokovení desek.
A zničení aku. Ale jak jsem uvedl, moje znalosti z této oblasti nejsou ucelené.
Určitě ale platí to co uvedl střídač – N, či ostatní. Aku držet v chladu a zatěžovat malými
Nabíjecími i vybíjecími proudy.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
kyocera píše:Zdravím
Abramsi, jsou tady informace co se opakují. Raději jste měl přijmou
můj důkaz který jsem Vám nabízel ve 2:42 pm v posledním příspěvku - tedy že ten důkaz
přinesu na setkání co pořádá Volente. Ale i když jste můj nabízený důkaz
nepřijal, stejně ten důkaz na setkání příznivců FV dne 23.6. přinesu.
... toto trochu nechápu ... kapalný důkaz čeho ? Vašeho fandovství FVE nadšencům ? Dobré pití bude určitě oceňeno , avšak dokazovati netřeba , jest toto otevřený prostor k výměně názorů , myšlenek , zkušeností a znalostí ;) .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
Já zase Abramsi nechápu Vás, že v jednom příspěvku mně píšete
PS informace předána a TEČKA, tím naznačujete, že o časové životnosti LIFE
Už nemám psát,
Pak vyzdvihujete LIFE s tím, že jsou vhodné pro nováčky a přitom jste sám
Jako nováček 8 nových LIFE zničil, NiCd se zničit ani nedají a kde to jde
Tak na zdůrazníte, jak jsou NiCd jedovaté nebezpečné a že je zákaz je vyrábět. Pak
Musím takové informace upřesnit, jak to se zákazem doopravdy je a čeho se
Zákaz týká a netýká.
Ale ty výpady proti NiCd zdůrazňování předností jetých LIFE jsem chtěl velkoryse
pominout a přehlednout a tak jsem jen
napsal, že fandím všem druhům aku a to novým i jetým a že přinesu důkaz toho, že
Fandím všem druhům aku. Nejde tedy o fandovství jen FV, ale nechtěl jsem se s Vámi
Dokola dohadovat jak zdůrazňujete přednosti LIFE a odrážet útoky na NiCd.
Můj důkaz vyjadřoval tvrzení o neutralitě , tedy stejný postoj ke všem druhům aku.
A všechny druhy aku jsou vítány.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od youda »

Otova myšlenka s odpínáním části AKU je zajímavá. Je sice možné, že trvale připojená část mu odejde dřív, ale odpojovaná část celkovou životnost systému prodlouží. Obzvláště pokud nedokáže přes léto kapacitu kompletní AKU smysluplně využít.

Pro zasmání - mám to podobně s ponožkama. Točím jich jednu přepravku pořád dokola, což bude tak 40 párů. Furt byly dobrý, a najednou se všechny naráz rozpadly. Rozmezí cca měsíc. Kdybych nebyl hloupej, tak si nechám půl přepravky v zásobě. Po rozpadu první várky bych aktivoval druhou a měl aspoň 20-ti párů novejch ponožek. Teď mám sice 40, ale děravejch ::facepalm::

Tuším, že naše drahé polovičky mají na některé věci v domácnosti podobný systém.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

důkaz neutrality - to mi nedošlo :? moje chyba .
Nováček nesměle chodí po vyšlapaných cestách , průkopník tápe ve tmě vyšlapávajíc cestičky . Oněch 6 z 8-mi bloků zařvalo i kvůli mému pochybení v konstrukci řízení systému . Chybami se holt také člověk učí .
Pohled a názory na NiCd , volovo a Lithium mám z vlastních zkušeností s jejich používáním - u LiFe jsem zažil nej průšvih s nejmírnějšími dopady na okolí včetně zdraví . Nevím jestli sem měl smůlu nebo co , poleptání od kyseliny i louhu už nikdy nechci zažít ::facepalm:: . Zmínka NiCd mi vždy připomene mé patálie , což je můj problém a je pravda že bych jej nemusel natolik ventilovat .

Každému co je mu libo :)) .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od marko250 »

Mám na to používání jiný názor,pokud jsem investoval ,tak využívám.Odpojení v létě je naopak nesmyslné,protože tu energii mám a nikdy dopředu nevím jak bude za den/dva a žít chci dál neomezeně.Odpojení by možná mělo smysl v zimě ,kdy obě aku nejsem schopen nabít,ale tím odpojením zase více zatěžuji a ničím jen tu jednu banku zapojenou většími proudy a cykly.Takže taky nesmysl odpojovat,nejdéle bude sloužit baterka nejmíň namáhaná a tu počáteční investici už jsme přeci udělali a nevrátí se zpět nepoužíváním.

A s ponožkama bys nedosáhl delšího používání,jen bys měl okamžikovou chvilku uvědomění k nákupu nových a poloviční rezervu ve chvíli, kdy by dosloužila první polovina.Na rozdíl od chem. aku ale ponožka není ovlivněna jinými aspekty při používání,chová se stále stejně na uživateli. :-)
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

jde o komparativní test co méně škodí , zda-li běžné používání či nic nedělání :idea: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
Pokyny pro skladování , tedy i odstavení LIFE dává v kapitole Skladování
Český výrobce zde. A hledat návod k používání LIFE, potom Skladování
http://www.evbattery.cz/index_soubory/Page348.htm

dále se v literatuře uvádí o vlivu chemických procesů na baterii cituji zde :

Vliv vysokých a nízkých teplot
Vysoké teploty urychlují veškeré chemické reakce probíhající v akumulátorech. Teplotu, při které dosahují akumulátory nejvyšší kapacity, udávají výrobci. Při vyšších teplotách mírně vzrůstá kapacita akumulátoru a snižuje se vnitřní odpor. Výrazně se zvyšuje vliv samovybíjení a zkracuje se životnost akumulátorů. Nízké teploty naopak chemické reakce zpomalují a tím dochází k výraznějšímu snižování jejich kapacity. Změna kapacity v závislosti na teplotě ovlivňuje velikost vybíjecích proudů. Při nízkých teplotách vnitřní odpor roste a odběr vysokého proudu způsobuje výrazný pokles napětí. S klesající teplotou se snižuje schopnost plného nabití akumulátoru.
Konec citace
Druhá citace :
Dále je nutné respektovat, že na životnost baterie má přímý vliv i okolní teplota. Pokud provozujeme baterii např. v prostředí s teplotou nad 30°, bude životnost baterie kratší než pokud by byla v prostředí s teplotou okolo 20°C.
Konec druhé citace.
Z uvedeného bych vyvozoval, že skladování ve vybitém stavu není žádoucí.
Naopak bych pro odstavení LIFE aku nejprve nabil při spojení všech článků paralelně.
Potom bych aku rozpojil aby nebyli vůbec nijak spojené s ohledem na parazitní kapacitu článků
Mezi sebou a takto připravené články bych skladoval v ledničce s teplotou blízkou 0°C.
Tedy ne pod nulou. Takto uschované LIFE v ledničce by měli z výše uvedeného
Zpomalené chemické reakce , které probíhají vždy a logicky by mělo dojít k prodloužení
Časové životnosti aku. Ale ruku na srdce, než tohle dělat, raději všechny nechat cyklovat.
A co škodí méně , jak se ptá Abrams ? Mám za to, že by škodilo méně uschování
nabitých aku v ledničce, jak jsem popsal.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od marko250 »

Ale Vy máte zvrácený pohled na věc,přeci si nepořídím AKU, abych ji nechal v ledničce stárnout.K tomu se snad nepořizuje :-) .A provozně zase 0°C naopak není vhodných ,nýbrž klasických 20-25°C,kdyby zase někdo motal používej,ale dej je do chladu!Vždyť se musí zaplatit,to taky můžem ležet na pupku a polemizovat co by bylo kdyby.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
střídač_N
Příspěvky: 698
Registrován: sob říj 21, 2017 2:22 pm
Reputace: 116

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od střídač_N »

kyocera píše:......Z uvedeného bych vyvozoval, že skladování ve vybitém stavu není žádoucí........
Z uvedeného vyplývá jen a jen vliv teploty. Z čeho navíc tedy usuzovat, "že skladování ve vybitém stavu není žádoucí"

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek