Správné zacházení s LIFePO4

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od dumi »

Jima me.trosku hruza jestli sem to s tim stazenim neprehnal a nepeohlo se to. Stahoval sem to na 5Nm.

Si rikal ze kdyz se to.moc stahne muzou se poskosit elektrody a zacnou se clanky samovybijet. Nejak se ki rozchazi o cc 0,06V. Mozna zbytecne plasim, ale desi me to. :-)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od kodl69 »

jasně, ale nejhorší smrt je z vyděšení. R-kiwi ti napsal, že tyhle baterky prakticky nezahoří, tak o co jde. A 0.06V? co to je? čím se dá tak malej rozdíl napětí zodpovědně změřit ? během provozu mi tam taky takový drobný skáčou, co je spíš důležitý, tak udělat top balancing někde na 3.45V, tam už potom napětí letí nahoru hned, a nevybíjet to pod 2.9V ( u mě ani při zátěži neklesá napětí pod 3V na článek). Prostě nakrm opici a na nic nesahej (jestli teda znáš ten starej vtip i policajtovi na oběžné dráze)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od dumi »

Nejde mi o zahoreni, ale.o to jestli sem si je neznicil :-) bypass mam na 3,2V a horejsek na 3,4V tak je tam rezerva :-)

Tak uvidime. Diky.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
FRSO
Příspěvky: 2267
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od FRSO »

dumi píše:Nejde mi o zahoreni, ale.o to jestli sem si je neznicil :-) bypass mam na 3,2V a horejsek na 3,4V tak je tam rezerva :-)

Tak uvidime. Diky.
Však ti tuším psal Ota, že se to má stahovat postupně, snad i trochu vybité, těch 0,06V bez balancerů není snad problém, to je zcela běžné. Moc to řešíš, nech to jet a jen to občas změř.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Matess
Příspěvky: 1511
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Matess »

je to normalni... nikdy to uplne presne neni. Co se tyka rozejiti napeti, tak to je taky normalni. Liion se da obvykle provozovat bez balancovani (ikdyz to nedoporucuji, protoze to fakt pekne hori), ale lifepo se rozchazi jako svina uplne bezne a proto je opravdu hodne nutne to balancovat. Nove baterky po 20 cyklech se mi rozjely mezi nejhorsim a nejlepsim o 0,2V a to je podle me hodne desive, kdyz si clovek uvedomi ze to muze znamenat klidne 50% kapacity.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od dumi »

FRSO píše:
dumi píše:Nejde mi o zahoreni, ale.o to jestli sem si je neznicil :-) bypass mam na 3,2V a horejsek na 3,4V tak je tam rezerva :-)

Tak uvidime. Diky.
Však ti tuším psal Ota, že se to má stahovat postupně, snad i trochu vybité, těch 0,06V bez balancerů není snad problém, to je zcela běžné. Moc to řešíš, nech to jet a jen to občas změř.

no to sem si myslel ze delam, ale nevim jak overit jestli sem to stahoval postupne nebo ne, nahore jeste diry byly :)tak snad budou OK. diky.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
marsal64
Příspěvky: 1200
Registrován: sob čer 16, 2018 1:45 pm
Lokalita: Velké Popovice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9,3
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Velké Popovice

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od marsal64 »

dumi, to bude dobrý :-).
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od vla »

Baterky v autech , busech atd. dostávají celkem kapky, takže k deformacím tam dochází. Když doslouží, přesunou se do šrotu, nebo v našem případě do FV, kde pracují s řádově menší zátěží, takže by k žádné deformaci docházet nemělo. Proto je silové stahování nesmysl, neuškodí, ale to je asi tak vše. Mám na 24V asi 700Ah a nestahoval jsem nic, některé články mají mírné deformace už od pořízení, spíš mám pocit, že měli opravdu těžký život, takže jsou mírně deformovány spíš od teplotní zátěže, než jen pouhé nafouknutí, kapacitu mají kolem 90% , zatěžovány krátkodobě(jednotky minut) cca 200A, 10 -15 minut 100A a zbytek do cca 20A. Zhoršování deformací nepozoruji. Pokud je článek deformován bylo to už při pořízení v menších jednotkách mm. Když jsem jich měl množství, které jsem unesl, měl jsem je staženy právě kvůli přenosnosti, v množství, kterém mám je neunesu a tím pádem mi stahování přijde zbytečné, přestože jsem ho koupil s baterkami a stačilo by jen namontovat a stáhnout, ale fakt nevidím důvod.
Nemám rád tenhle stát.
Ivo12s
Příspěvky: 551
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Ivo12s »

TADY - https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... 12s#p98508 jsem se ptal na názor stran topení baterkám v zimě. Zkusím zopakovat... Klimatizujete je někdo? Jak by mělo vypadat uvažování o vlastní spotřebě "do teploty". Pokles kapacity s teplotou je až na 50-60% při 0°C a méně, takže spotřebovat třeba 20% kapacity jen na topení tam, kde je 10°C a méně by mělo svůj smysl... Ale chce to nějakou logiku spojenou s přímým aktuálním osvětlením/výkonem panelů. Jinými slovy třeba topit JEN, když je dosaženo max. napětí v aktuálním stavu a pouze z energie panelů... Aby si člověk neubíral z uložené kapacity bez reálné návratnosti. A to ještě brát do úvahy tepelnou setrvačnost té hmoty baterek. Nebo uvažuji zbytečně komplikovaně?
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
svango
Příspěvky: 169
Registrován: čtv dub 12, 2018 2:44 pm
Bydliště: Trencin

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od svango »

Mam baterie v garazi, kde nemrzne ale teplotu bateriek riesim tak, ze si na jar a na jesen zacvicim a prehodim poziciu bateriek. V lete su na zemi a v zime su nad menicmi, ktore ich ofukuju vlastnou neefektivitou. V zime sa pri aktivnom vybijani ohraju z ~12 na ~20 C, v lete z ~19 na ~30 C. Cvicil som takto tiez s olovom, ale zlate LiFe :)
Rad by som riesil tych 30, ale je to par dni do roka, obycajne sa len kratkodobo dotknem 25.
FVE1 - 3kW do 48V 7.2kWh LiFe cez 5kW Axpert, FVE2 domcek pre maleho - 0.26kW do 12V 0.5kWh LiFe cez Victron375, termicky ohrev vody 200 l
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od dumi »

Me ted teplota v garazi klesa k 8z stupnum a bude hur. Kolem 2 stupnu neni problem. Mrzne zcela vyjimecne. Kdyz bylo predloni nebo.kdy tech nekolik dni minus 20 venku.

Mam na ne delat kryt? Nebo do 2 stupnu nad nulou je to OK?
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od rottenkiwi »

Aspon čo som čítal, tak by mali mať okolo 18 *C pri vybíjaní vnútri,
ono keď sa vybíja 2C a viac, tak teplotný gradient elektróda/povrch článku
je veľký.

Pozor však pri nabíjaní, tam pri vysokých prúdoch a teplote okolo 0 *C
nastáva ukladanie kovového Li na anóde, tým klesá kapacita
a produkujú sa plyny, lebo kovové Li je vysoko reaktívne.

Preto automobilky nahrievajú elektródy na 40 a viac *C pri nabíjaní
a potom to chladia po nabití.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od dumi »

100Ah baterii pouzivam do max 20A nabijeni i vybijeni. a spis vyjimecne. neni problem na zimu omezit proudy na 0,1C.
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
daffyx
Příspěvky: 94
Registrován: ned lis 04, 2018 8:33 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od daffyx »

Pan Taum píše:
Ivo12s píše:V menším systému provozuji 4x 60Ah baterie LIFePO4 - viz https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... =20#p10542.

Baterie jsem po instalaci do systému nabíjel pouze přes solární panely, iniciační nabíjení jsem neměl jak udělat... Vzhledem k tomu, že se mi to celé podařilo dodělat až v posledních týdnech léta, limitní nabíjení do plného výkonu baterií proběhlo jen pár dnů. Díky krátkému svitu a špatně nastavenému notebooku (spotřeba) se mi dokonce jednou povedlo vybití sestavy na limitních 20,07V, tedy 2,51V na článek. Ale jen jednou... :oops: Nyní bylo v podstatě první smysluplné období cca. 14 dní v kuse, kdy regulátor omezoval nabíjení na nastavených 29V. Takto nastavené napětí bylo nyní dosaženo v celém posledním období 11 dní každý den. Minimum přes noc pak 26,69V. Když jsem si dnes měřil napětí na samotných paralelních bateriích 12V, zjistil jsem velmi výrazný rozdíl sériových sekcí. Při celkovém napětí 29,03V má jedna dvojice baterií napětí 15,45V, druhá dvojice pak 13,55V. Tedy při plném napětí skupiny přepočteno na jeden FIFePO4 článek to znamená 3,862V a nebo 3,388V. V kontextu balacování na desetinky voltů je to určitě velký rozdíl, ale konceptem sériového zapojení baterií na 24V neřešitelný.

Jestli proběhlo iniciační nabíjení před dodáním baterie nevím, ale při měření před vlastním zapojením do systému měly všechny 4 baterie úplně shodné napětí na setinu Voltu. Jaké je Vaše doporučení, co s tím? Rozebrat baterie a nasadit balancéry? Nebo jinak? Díky předem za nápady.
Doporučuji okamžitě rozebrat (návod http://www.youtube.com/watch?v=pV9g8lf0lf4 ), změřit napětí každého jednotlivého článku a potom budeme moci určit další postup. Jinak riskuješ likvidaci docela drahé hračky. Každopádně bude potom nutné přepojit články tak, aby se nemohly rozcházet a aby nefigurovaly jako 4 baterie, ale jako jeden kompaktní celek.

Dále je nutné přenastavit TS-MPPT na trochu šetrnější napěťové hodnoty. A tloušťka kabelů taky má určitou roli (na fotce vypadají jako tenké tkaničky) K měniči doporučuji tak 25mm2, to samé na propojení článků.
Tak jsem také po 3 cyklech rozebral žluťáska 12V blok, jsou hned od nového kusu rozjeté, kupovaný 20Ah blok jsem proměřil přes víko a pri nabíjení 14.4V 1A první článek 4,1V!! ostatní kolem 3,4V ..jde o to jak dlouho to prodejci někde leželo..dle datumu výroby 2018 a záleží co pošle. při nákupu jen článků jsou příklad 60Ah články stejného datumu výroby 2018. Jinak blok baterie 4 článků má pěkný case na další využití lifepo článků bez nustosti páskování :-)
Ivo12s
Příspěvky: 551
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Ivo12s »

Pan Taum píše: Já osobně mám 24V systém s Tristar-MPPT 60 a 8x 100Ah Lifeypo4 Winston (žluté) od eskutr.cz. Nastavení mám následovné - Absorbce 28,00V (3,5 na čl.) po dobu 5min!!! a poté float 27,20V (3,4 na čl.) po neomezenou dobu, žádná ekvalizace ani teplotní kompenzace ani nic podobného. Měnič Voltcraft 1200W - odpojení při podpětí nastaveno na 23V.
Vzpoměl jsem si na téma na kterém jsem skoro začínal s LiFePo4. Používáš ještě stejný systém? Tedy Tristar MPPT60 a 24V ? Jak máš nastavené hodnoty nabíjení LiFePo4 po těch X letech? Stejně jako kdysi? Tedy Absorbce 28,00V (3,5 na čl.) po dobu 5min!!! a poté float 27,20V (3,4 na čl.) po neomezenou dobu, žádná ekvalizace ani teplotní kompenzace ani nic podobného.
V podstatě jsem skončil na totožných hodnotách (chlup výše), občas jen ručně prodloužím Absorpci na pár hodin s dozorem, aby se přes pasivní ochranu srovnaly články "do plných 3,6V".
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od dumi »

Kacirska otazka. Jaky jsou dovoleny polohy lrovozovani zlutech winstonu? muzou lezet vyvodama do strany?
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od youda »

Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od dumi »

Docente diky! to neni dobra zprava, no nevadi :)
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od Pawel »

Dovolím si dotaz ohledně LIFePO4 a PIP5048MK
Mám 4 bloky 7S2P 40Ah článek, jde mi o to že se při zapojeni 14S4P se pohybuji s napětím na spodní hranici PIP5048MK. Můžu ještě přikoupit jeden blok 7S2P který bych rozdělil(1 článek bude navíc) . Potom by se jednalo o 17S4P. Můj dotaz zní jestli to někdo se 17S články provozuje, nebo je to blbost(každá Ah dobrá). A ještě jeden dotaz jakou BMS mi to doporučíte provozovat asi by musely být 2 po 17čl. O elektrice něco vím, ale ve FV se považuji za začátečníka, takže každá rada dobrá.
Díky Pawel
Omlouvám se jestli jsem dotaz špatně umístil.
radot
Příspěvky: 66
Registrován: pát pro 28, 2018 7:49 pm

Re: Správné zacházení s LIFePO4

Příspěvek od radot »

Ahoj,

ja mám 17s1p. Išlo mi o to, aby nedochádzalo k zbytočnému prebíjaniu.

Má to ale tiež svoje limity v závislosti od konkrétneho meniča. Napr. cut-off sa na mojom dá nastaviť na 51V max. Výrobca najprv udával nabíjanie do 64V, neskôr špecifikáciu zmenil a teraz je max 61V. Na túto úroveň je možné sa dostať iba ekvalizáciou. Pre 17 článkov je to vlastne akurát.
12x Poly Amerisolar 285Wp východne, 12x Poly Amerisolar 285Wp západne, 17x CALB LiFePo4 200Ah, EMUS BMS, EASUN ISolar SMV III 5KW (500V MPPT)

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek