Ceny panelů budou asi stoupat

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Ceny panelů budou asi stoupat

Příspěvek od kybos »

15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ceny panelů budou asi stoupat

Příspěvek od mopadzi »

nejenom to, ceny LIFEPO4 v číně to samé, je otázkou zda je to spekulace, muj dodavatel hlásí....280Ah i o 100USD
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ceny panelů budou asi stoupat

Příspěvek od jahodovák »

Kdo se jen trochu zamýšlí co se ted dělo poslední dobou a stále děje,tak mu musí být jasno o co jde.Je to jako se vším,někdo tu srandu bude muset zaplatit,pokud si někdo myslí,že ti co to způsobily,tak je na omylu,jako vždy obyčejní lidé.A to je teprve začátek,další bude následovat a pěkně podle předem daného scénáře,žádná náhoda se nekoná.Pokud někdo prohlásí,že nikdo nemohl vědět co se stane,je na omylu,jako ve všem platí VŠECHNO JE ÚPLNĚ JINAK. Jinak přeji všem tady hodně zdraví a štěstí,oboje bude hodně zapotřebí.A jako vždy platí,že pomoci si musíme sami,nikdo to za nás neudělá a hlavně ne zbohatlíci.....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Mikel
Schválený prodejce
Příspěvky: 970
Registrován: pát lis 01, 2013 11:41 pm

Re: Ceny panelů budou asi stoupat

Příspěvek od Mikel »

Tak ono se staci podivat na ceny vsech materialu.
Hlinikove profily jsem v breznu nakupoval za 93,-/kg bez DPH. Pocatkem kvetna uz za 150/kg.
Surove zelezne plechy brezen 600kc tabule, tento tyden 900,-kc tabule stejneho materialu.
Medene vodice 0,75mm2 v lednu 1,80Kc/m mezi tim kazdy mesic cena nahoru a od kvetna uz je cena 2,40kc/m.
PMMA surove materialy od ledna cena stouply o 25%.
Tento tyden jsem objednaval napajeci zdroje v Cine, zvyseni o 18%, to same BMSky. Duvod? Ceny chipu vystoupala o 500% v Cine
A tak bych mohl pkracovat dale......
Naprosto silene co se deje.
Pohodlný nákup značkových baterií a příslušenství na https://mivvy.mypower.cz/
rasto1
Příspěvky: 885
Registrován: pon lis 11, 2019 2:48 pm

Re: Ceny panelů budou asi stoupat

Příspěvek od rasto1 »

Bola iba otazka casu, kedy sa zvysovanie cien dotkne i ostatnych komodit.
Teraz plati viac ako inokedy, co je doma to sa pocita a ked niekto odkladal rozsirenie solarneho pola, teraz je ta spravna volba, lebo ako sa hovori, lacnejsie to uz nikdy nebude!
7425Wp-J 27ks, 4125Wp-Z 15ks - SUN275-60P; 3525Wp-J plot 15ks TSM-235PC05; Li-ion 30kWh CATL; 3x5048MK do 1f.
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ceny panelů budou asi stoupat

Příspěvek od jahodovák »

Netřeba ale propadat panice,dá se říct,že doba je vzláštní ale pokud jsou data které mám k dispozici,nic netrvá věčně a ještě nás čeká dost bouřlivá doba,než se vše obrátí .Ted hlavně zdraví , dobrou náladu a ve zdraví přežít toto divadlo....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Ceny panelů budou asi stoupat

Příspěvek od shuty »

tie ceny urcujeme my - spotrebitel ktory to kupuje. ak da vyrobca vysoke ceny pretoze blablabla... tak su len dve moznosti. bud mu to nik nekupi a tak bude proste musiet ist s cenou dole alebo to ti ludia kupia aj tak a tym padom moze dvihat cenu az kym to nedosiahne strop. to ze je uz cena uplne mimo nie je podstatne, zisk je predsa priorita cislo jedna. a premrstenym cenam prispievaju spotrebitelia ktory uveria kecom v mediach a hned idu kupovat aj za premrstene ceny, lebo ved v spravach vraveli ze tovar nebude, ze vyhorela fabrika, ze korona, ze neviemakasomarina...
ja som z japonska pravidelne kupoval urcity tovar, za lacny peniaz, cez koronu predajca prestal obchodovat a ked opat obnovil obchod tak ceny 3x vyssie. no a jednoducho som od neho prestal nakupovat a hotovo. pokial nespusti ceny tam kde boli tak uz ani nekupim. keby si to povedal kazdy, nezostane mu nic ine ako tie ceny znizit. no ale ludia su ludia a proste mu to niekto za tie ceny kupuje tak nic neznizuje...
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
Dagus
Příspěvky: 1951
Registrován: ned úno 17, 2019 9:07 pm
Lokalita: Liberec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7820
Kapacita baterie [kWh]: 32
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ceny panelů budou asi stoupat

Příspěvek od Dagus »

shuty píše:tie ceny urcujeme my - spotrebitel ktory to kupuje. ak da vyrobca vysoke ceny pretoze blablabla... tak su len dve moznosti. bud mu to nik nekupi a tak bude proste musiet ist s cenou dole alebo to ti ludia kupia aj tak a tym padom moze dvihat cenu az kym to nedosiahne strop. to ze je uz cena uplne mimo nie je podstatne, zisk je predsa priorita cislo jedna. a premrstenym cenam prispievaju spotrebitelia ktory uveria kecom v mediach a hned idu kupovat aj za premrstene ceny, lebo ved v spravach vraveli ze tovar nebude, ze vyhorela fabrika, ze korona, ze neviemakasomarina...
ja som z japonska pravidelne kupoval urcity tovar, za lacny peniaz, cez koronu predajca prestal obchodovat a ked opat obnovil obchod tak ceny 3x vyssie. no a jednoducho som od neho prestal nakupovat a hotovo. pokial nespusti ceny tam kde boli tak uz ani nekupim. keby si to povedal kazdy, nezostane mu nic ine ako tie ceny znizit. no ale ludia su ludia a proste mu to niekto za tie ceny kupuje tak nic neznizuje...
Ale kdyby byl ten japonský tovar pro tvuj business důležitý a nebyla by náhrada, tak můžeš řešit cenu, ale nakonec stejně koupíš a musíš snížit marži, nebo zvýšit cenu.
7820Wp, SV 12° 1710Wp Poly, J 90° 1820Wp Mono, JZ 12° 1680Wp Poly, JZ2 12° 1800Wp Mono, J 40° 810Wp Hyundai
MP2 5000VA, MPPT1 150/60tr, MPPT2 150/60tr, 16.8kWh 17S 310Ah AKU1, 15.2kWh 17S 280Ah AKU 2, 2xJK-BMS
dano
Příspěvky: 394
Registrován: pát zář 01, 2017 8:54 am

Re: Ceny panelů budou asi stoupat

Příspěvek od dano »

Realita je taka, ze zdrazeli uz ceny surovin a materialov (ceny enegrii pojdu hore zachvilu). Staci sa pozriet o kolko stupla cena medi, hlinika, ocele, plastov... presne o tomto pisal Mikel a jedna sa o globalne zdrazovanie, teda tyka sa to celeho sveta. Od toho sa bude odvijat zdrazovanie. Zatial to v globale nieje nijak vyrazne, ale aj potraviny od zaciatku roka pekne zdrazeli. Inflacia v USA je o dost vyssia ako bola predpokladana, FED zacal tlacit peniaze extremnym tempom, ktore tu nebolo od 2. sv. vojny. Biden presadil zvysenie rozpoctu na 6 bilionov $. Toto vsetko sa niekde odzrkadli.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Ceny panelů budou asi stoupat

Příspěvek od ota »

Dovoz 40´´ kontejneru z CN stal loni touto dobou 2000USD
Aktualní cena je 12000USD

Na trhu je nedostatek plastového granulátu co se používá na izolace kabelů.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
UTima
Příspěvky: 91
Registrován: ned zář 01, 2019 1:29 pm

Re: Ceny panelů budou asi stoupat

Příspěvek od UTima »

Pěkný den přeji,
jak tak koukám, podle Vás bych se měl rychle rozhoupat. Už rok si hraji s myšlenkou pořídit domácí FVE.
Po přečtení tady všech názorů a zkušeností, jsem rozhodnutý jít cestou 48V systému.
Jako měniče bych rád využil klon Axperta -PIP 5048MK, tady je problém, že jej nemohu sehnat, (přes přímé poslaní z Taiwan to zatím nechci řešit) dokonce jsem již i psal na MPP Solar a zatím mají sklady půl roku vyprodané. Odpověď byla od Peggy, že koncem července by mohl být dostupný i v EU.
Proč to ale píšu sem, pořád čekám až budu mít měnič doma, ale tak nějak také cítím, že se děje kolem dost nedobrého, včetně zdražování všeho.
Proto se Vás jako odborné laické veřejnosti ptám, jestli mám klidně raději už dnes objednat panely: GWL/Sunny Mono 330Wp 60 cells cena vychází 2733Kč včetně DPH za kus. Záměrně si vybírám 60 buňkové, abych mohl na PIP 5048MK udělat zapojení 4S3P panel má tyto hodnoty:
MPP voltage (V) 33,8
Voltage without load (V) 41,3
a měnič má vstup:
Maximální napětí MPPT vstupu 145 Voc

je moje úvaha v zapojení správná?
A mám tedy objednat?
Nebo ještě vyčkat?

Hele je mi jasné, že to Vaše doporučení objednání není závazné, ale víte jak, potřebuji v tomto jako začátečník postrčit. Přeci jen situaci pozoruji dost neodborně.
Velice děkuji.
1 x MPP PIP 5048MK (axpert - bez přetoků) + 12 x 330W CS + 16x280Ah - JK BMS + Solar Assistant - Home Assistant.
https://pvoutput.org/intraday.jsp?id=114933&sid=100171
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Ceny panelů budou asi stoupat

Příspěvek od vlkazajac »

Doposiaľ som vždy oľutoval, ak som niečo kúpil dopredu " na sklad ". Všeobecne ceny za 1 Wp išli doteraz dolu, výkon panelov sa postupne zvyšuje.

4S je moc, 3S by som si tiež ešte prepočítal ....

///////

Pri paneloch vychladených na - 20°C by tam pri 3S mohlo byť krátkodobo cez 138 V. Pri mimoriadne čistom ovzduší ešte viac. Je to myslím jemne za hranou.

https://files.gwl.eu/inc/_doc/attach/St ... -black.pdf
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
chatař
Příspěvky: 861
Registrován: stř bře 20, 2019 4:05 pm

Re: Ceny panelů budou asi stoupat

Příspěvek od chatař »

Doposiaľ som vždy oľutoval, ak som niečo kúpil dopredu " na sklad ". Všeobecne ceny za 1 Wp išli doteraz dolu, výkon panelov sa postupne zvyšuje.

No jo, jenže dnes je jiná doba. Covid zamíchal kartama, světová ekonomika je v háji.
11S (8 REC 295Wp POLY + 3 Canadian Solar 300Wp) Axpert VM II 24V/3000W, 2P Canadian Solar + MPPT Victron Smart Solar 100/20 + Carspa 24/230, 600W Pure sine + 4x Varta 6V/232Ah.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ceny panelů budou asi stoupat

Příspěvek od kodl69 »

Taky doporučuju 3s, je potřeba nezapomínat na Voc a teplotní koeficient, při -20°C je pro 4s třeba těchto:
https://shop.iftech.cz/polykrystalicke- ... y-ram.html 175V!!! Je potřeba počítat s nárůstem Voc o cca 10% oproti hodnotě udávané při 15°C. Pěkná kalkulačka je tady: http://www.midnitesolar.com/sizingTool/index.php
a pozor na to, na rozdíl od Midnite Clasic nemá akspert funkci hyper VOC (panely jsou odpojený na kontaktu relé), ale prostě shoří...
P.S: Iftech prodává trochu "značkovější" panely než GWL, a za podobný ceny, stejně jako https://www.getrading.eu/fvpanely/kusovy-prodej/ ale připadá mi, že už je tam značnej nárůst, nesleduju to ... Stejně jako je nárůst cen Al profilů, nerezu, mědi a t.d...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Ceny panelů budou asi stoupat

Příspěvek od ota »

GWL nebrat!!!
Neuznávají záruky. Několikrát mě vyfakovali.
Iftech nebo GBC solino ti uznají záruku výrobce i po 9 letech.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Ceny panelů budou asi stoupat

Příspěvek od vlkazajac »

Snažím sa upozorniť, že aj 3 tieto panely sú moc. Pozrite sa aktuálne na link od Kostěja, kde sú namerané radiácie v oranžovom grafe. To by jeden neveril, aké sú špičky ........

https://www.chmi.cz/aktualni-situace/ak ... raha-libus
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
UTima
Příspěvky: 91
Registrován: ned zář 01, 2019 1:29 pm

Re: Ceny panelů budou asi stoupat

Příspěvek od UTima »

máte samozřejmě pravdu, děkuji za opravu systém panelů musí být 3s4p.
Teď zrovna jde v TV jak vše letí nahoru, kovy, měď, uhlí. Není prostě vstupní surovina.
Když se tady narazilo na kvalitu opravdu ty GWL nesou úplně OK?
A jak řešíte rozměry? mám plán a i místo na střeše na dvě řady po šesti panelech. Ale jeden panel má rozměr 1684 x 1002 což asi na šestimetrový profil nenacpu. Takže ještě spojku a 30cm profilu? To bude asi lepší na střídačku.
1 x MPP PIP 5048MK (axpert - bez přetoků) + 12 x 330W CS + 16x280Ah - JK BMS + Solar Assistant - Home Assistant.
https://pvoutput.org/intraday.jsp?id=114933&sid=100171
UTima
Příspěvky: 91
Registrován: ned zář 01, 2019 1:29 pm

Re: Ceny panelů budou asi stoupat

Příspěvek od UTima »

Pánové jste frajeři jak se snažíte nezištně pomoci ale teď v tom mám úplný chaos.
Ceny půjdou nahoru.
Panely GWL nebrat
zapojení 3S je moc
chápe, že jsem si vybral střídač pip 5048mk právě na základě tady doporučované varianty ohledně bezpečné instalace - žádné přetoky. Jako panic ohledně FVE jsem chtěl tento systém abych předešel těmto problémů.
A teď nevím kudy kam. Asi půjdu na ryby .-)
1 x MPP PIP 5048MK (axpert - bez přetoků) + 12 x 330W CS + 16x280Ah - JK BMS + Solar Assistant - Home Assistant.
https://pvoutput.org/intraday.jsp?id=114933&sid=100171
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ceny panelů budou asi stoupat

Příspěvek od kodl69 »

Spojky samozřejmě na střídačku, a raděj si nechat větší kus rezervy, když kousek přesahuje, vadí podstatně míň, než když 0.5cm chybí, to říká i moje stará :) K šířce panelu je potřeba připočítat 2cm na úchytku a 2cm na úchyt na konci, takže 6panelů 1002mm bude celkem
6x1002+7*20= 6152mm bez sebemenší mezery, 6300mm je přijatelná míra.

P.S. něco od GWL mám na střeše, tuším 2 stringy, a zatím fungují, ale to co píše OTA už jsem slyšel od víc lidí...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rva
Příspěvky: 3527
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ceny panelů budou asi stoupat

Příspěvek od rva »

UTima píše:Pánové jste frajeři jak se snažíte nezištně pomoci ale teď v tom mám úplný chaos.
Ceny půjdou nahoru.
Panely GWL nebrat
zapojení 3S je moc
chápe, že jsem si vybral střídač pip 5048mk právě na základě tady doporučované varianty ohledně bezpečné instalace - žádné přetoky. Jako panic ohledně FVE jsem chtěl tento systém abych předešel těmto problémů.
A teď nevím kudy kam. Asi půjdu na ryby .-)
To chce klid. Nějaké panely od GWL mám, i nějaké baterie (přes eskutr.cz) a jako malý domácí šmudla s nějakou zárukou stejně nepočítám. A s omezeným rozpočtem (což mám vždy), bych dnes nebral ani Axpert, ale jeho ještě levnější klony. A ze skladu v Evropě - aktuálně elektrárnu chystám na přestavbu a tam budou paralelně pracovat dva nebo 3 https://www.aliexpress.com/item/32947127120.html. A proč tyto? Snad pracují i bez baterie, tak předpokládám, že přežijí i havárii typu náhlého odpojení baterie za chodu.
Kvůli očekávané vysoké inflaci nečekám na podzim, ale měniče, panely, kabeláž a konstrukce jsou objednány a pomalu se shromažďují.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek