Mala meteostanice WH1080 s propojenim k PC s linuxem

Výroba elektrické energie pomocí větrných turbín, malých větrných elektráren, diskuze na téma účinnosti, dostupných řešení, zkušenosti, nápady, praktické rady.
vanous
Příspěvky: 116
Registrován: sob říj 15, 2011 7:28 pm

Mala meteostanice WH1080 s propojenim k PC s linuxem

Příspěvek od vanous »

Moc nestiham, prepinani siti zatim nemam a ani cas na zdokumentovani sveho poloostrovu :) , ale v pondeli vecer (cti v utery rano) jsem na http://www.e-viaco.cz/meteostanice-wh10 ... enim-k-pc/ objednal WH1080, dnes (wow!) dorazila a je (dočasně, půjde na konzolku na stodolu na štít nad hřeben) namontovaná:
20120829_001_sm.jpg
mezi důležitými parametry bylo (mimo jiné) propojení s linuxem. chtěl bych logovat větrná data pro zjištění, zda má smysl uvažovat nad větrnou turbínkou...

linux info:
pro stahování a posílání dat někam jinam je vhodný http://code.google.com/p/fowsr/
pro stahování a vlastní hostování dat http://code.google.com/p/wfrog/

zrady:
fowsr vypisuje spousty (i chybových) hlášek, ale data ve skutečnosti stahuje a ukládá do /var
wfrog potřebuje pywws, i když se to nezdá http://code.google.com/p/pywws/

plusy:
fowsr - kompilace bez potíží
wfrog - popadl jsem deb a žádný problém na unstable debianu

čekám než mi dorazí raspi, abych mohl zrušit starý laptop a nahradit jej.

edit:
screenshot wfrog:
Screenshot.png
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Mala meteostanice WH1080 s propojenim k PC s linuxem

Příspěvek od tomas »

Mám prakticky stejnou meteostaničku Topcom National Geographics 265 NE
http://www.abclinuxu.cz/hardware/vstupn ... ics-265-ne
připojenou k routeru ASUS WL-500gP V2. A používal jsem k stahovaní a zobrazovaní dat komerční Stribog http://www.pocasidoma.cz/ ale pořád s tím byly problémy a teď už mi Stribog nechce vůbec fungovat. Přitom program wwsr http://meteolinger.lowlevel.cz/tracker na PC s meteostaničkou funguje, ovšem potřebuji to provozovat na routeru ASUS WL-500gP V2 nebo Arduinu. Tak díky za typy na další programy, jak budu mít čas, tak se to pokusím nějak nacpat do toho routeru.
Naposledy upravil(a) tomas dne stř srp 29, 2012 11:18 pm, celkem upraveno 1 x.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
vanous
Příspěvky: 116
Registrován: sob říj 15, 2011 7:28 pm

Re: Mala meteostanice WH1080 s propojenim k PC s linuxem

Příspěvek od vanous »

hmm, wwsr ani wwsr3.3 mi neběhá... ale možná to potřebuje v základně nějaká data, každopádně díky za info, na Meteolinger jsem před časem narazil, ale nyní jsem na něj zapomněl...

EDIT: aha, tak to běhá, ale musí tam být data v displeji...
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain

Re: Mala meteostanice WH1080 s propojenim k PC s linuxem

Příspěvek od lwq »

Skoda, ze ste koupili celou meteostanici ... Staci koupit mechanicke dily za petikilo a k tomu Arduino a je vyrizeno ;-)
vanous
Příspěvky: 116
Registrován: sob říj 15, 2011 7:28 pm

Re: Mala meteostanice WH1080 s propojenim k PC s linuxem

Příspěvek od vanous »

Nějaké volné arduino tady mám, ale nechtěl jsem to celé řešit... navíc napojit arduino na síť znamená eth shield a to znamená cca 700 za arduino, 900 za eth shield, 100 poštovné + nákup komponent (2xteplota, srážky, tlak, 2x vlhkost, směr větru, rychlost větru) a pokud bych to chtěl bezdrátově (abych se nemusel bát, že mi do toho střelí blesk až do baráku) takže ještě připočíst - od pasu střelím 150kč přijímač, 100kč vysílač... za celou staničku jsem dal 2590 + poštovné + balné - cca 2720...
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Mala meteostanice WH1080 s propojenim k PC s linuxem

Příspěvek od xmasin »

Meteostanice je pěkná, asi zauvažuju, že si ji taky pořídím, ale varuji vás před raspi, sám dvě mám a zjistil jsem, že nejsou vhodná pro trvalý provoz, i kdyz jsem použil slušný napájecí zdroj a přidal i chlazení, tak se mě vcelku pravidelně v rozmezí hodin až jednotek dnů zasekávalo a byl nutný restart buď watchdogem nebo odpojením napájení.
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain

Re: Mala meteostanice WH1080 s propojenim k PC s linuxem

Příspěvek od lwq »

vanous píše:Nějaké volné arduino tady mám, ale nechtěl jsem to celé řešit... navíc napojit arduino na síť znamená eth shield a to znamená cca 700 za arduino, 900 za eth shield, 100 poštovné + nákup komponent (2xteplota, srážky, tlak, 2x vlhkost, směr větru, rychlost větru) a pokud bych to chtěl bezdrátově (abych se nemusel bát, že mi do toho střelí blesk až do baráku) takže ještě připočíst - od pasu střelím 150kč přijímač, 100kč vysílač... za celou staničku jsem dal 2590 + poštovné + balné - cca 2720...

Ty ceny jsou dost mimo ... :D
Jednak, pripojit arduino na sit neznamena automaticky ETH shield, ale i moznost komunikace pres USB s routerem kde to mam. A ty ceny ... 350,- Arduino (pvelectronics), 210,- ETH shield (dx.com)... Pravda, jeste se hodi prevodnik na USBcko ...
Dalsi komponenty nebudu resit cele ... Napriklad ... mechanicke dily, kde je srazkomer, anenometr, korouhvicka a radiacni stit 530,-, vlhkost 65,-, teplota 60,-, tlak 160,-, bluetooth (k arduinu a k routeru) 135x2 = 270,-, krabice 150,-. Celkem 1795,- ... :celebrate4:

A hlavne, muzes to stavet postupne a ne rovnou vyplacnou skoro tri litry za kus cinsky elektroniky ...
vanous
Příspěvky: 116
Registrován: sob říj 15, 2011 7:28 pm

Re: Mala meteostanice WH1080 s propojenim k PC s linuxem

Příspěvek od vanous »

Ty cenu jsou pěkné, ale nesouhlasím - moje cena byla 2720 s dopravou, což je pouze o tisíc více, (resp. 925) ne o tři a to za odladěný systém dám, mám záruku dva roky, v případěpotřeby součástky nakoupím viz ceny výše. Nutno přičíst: Teplotní čidla 2x, vlhkoměry 2x (systém mám ve spíži, kterou také monitoruji) to už je rozdíl pouze o 805,- z DX bych osobně bych připočítal daň české pošty za proclení 200,- to je o 605Kč.

Nutno přičíst geek factor, to uznávám, ale další projekty na zabití času s arduinem tady mám, taky s raspberry a s openmoko freerunnerem, takže jsem tu "pětistovku" navíc obětoval :) a bohužel nemohu tak na to nalepit arduionvské hacked :)

Myslím, že jsme to rozebrali pěkně :)

Edit: a ty cena za arduino a shield jsou mé, reálné, cca rok staré.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Mala meteostanice WH1080 s propojenim k PC s linuxem

Příspěvek od drama »

Nemohl byste mi někdo kdo máte WH1080 zjistit vztah mezi frekvencí anemometru a rychlostí větru? Klidně jen tři čtyři body pro nízké frekvence na křivce v/f (mělo by to být víceméně lineární)?
Vydal jsem se cestou připojení anemometru od WH1080 z Hadexu na 1-wire čítač, ale ještě jsem se nedostal ke kalibraci. U srážkoměru to bylo jednodušší...
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain

Re: Mala meteostanice WH1080 s propojenim k PC s linuxem

Příspěvek od lwq »

drama píše:Nemohl byste mi někdo kdo máte WH1080 zjistit vztah mezi frekvencí anemometru a rychlostí větru? Klidně jen tři čtyři body pro nízké frekvence na křivce v/f (mělo by to být víceméně lineární)?
Vydal jsem se cestou připojení anemometru od WH1080 z Hadexu na 1-wire čítač, ale ještě jsem se nedostal ke kalibraci. U srážkoměru to bylo jednodušší...
Snad pomuze datasheet ...

http://www.sparkfun.com/datasheets/Sens ... embly..pdf

https://www.sparkfun.com/products/8942
vanous
Příspěvky: 116
Registrován: sob říj 15, 2011 7:28 pm

Re: Mala meteostanice WH1080 s propojenim k PC s linuxem

Příspěvek od vanous »

drama píše:Nemohl byste mi někdo kdo máte WH1080 zjistit vztah mezi frekvencí anemometru a rychlostí větru? Klidně jen tři čtyři body pro nízké frekvence na křivce v/f (mělo by to být víceméně lineární)?
Vydal jsem se cestou připojení anemometru od WH1080 z Hadexu na 1-wire čítač, ale ještě jsem se nedostal ke kalibraci. U srážkoměru to bylo jednodušší...
nemám doma osciloskop, ale snad pomohou datasheety viz výše...
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Mala meteostanice WH1080 s propojenim k PC s linuxem

Příspěvek od drama »

Bohužel v datasheetu to není resp. je tam jen jedna hodnota. Nezbývá mi než kalibrovat.
simec
Příspěvky: 1
Registrován: stř úno 12, 2014 10:45 am

Re: Mala meteostanice WH1080 s propojenim k PC s linuxem

Příspěvek od simec »

Dobrý den,
dělám diplomku a kromě jiných problémů řeším komunikaci s mechanickými díly meteostanice WH1080 s arduinem, našel jsem pár příkladů zde na fóru, mohli byste mi poradit, jak to mám připojit? Není někde diagram/návrh?

Děkuji za odpověď
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Mala meteostanice WH1080 s propojenim k PC s linuxem

Příspěvek od solárník »

drama píše:Bohužel v datasheetu to není resp. je tam jen jedna hodnota. Nezbývá mi než kalibrovat.
Nu, při zanedbání minimálního vlivu tření ložisek, ovlivňujícího rozmezí řekněme 0-1m/s (pokud to tedy má slušně promazaná kuličková) by vám ta jedna hodnota měla stačit. Proto jich v datasheetu víc neuvedli.

Při takových předpokladech bývá křivka v~f miskového anemometru celkem přesná přímka z nuly přes ten náš jeden bod z datasheetu. Pokud to mám specifikovat blíže, tak velmi přesná v rozmezí cca 1 až 30m/s. V oblastech nad 30m/s se frekvence obyčejně lehce sklání dolů, ale v té chvíli už většina lidí honí tašky ze střechy po dvoře (popřípadě hledá celou střechu), takže nás to zas tolik zajímat nemusí.

Jinými slovy, pokud vám při kalibraci řekněme mezi (ať nežeru) 2 až 20m/s nevyšla naprosto přesná přímka, tak jste měřil někde něco blbě, nebo je ložisko v háji ;)

U 50m/s bývá chyba proti přímce cca -7 až -9%.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Mala meteostanice WH1080 s propojenim k PC s linuxem

Příspěvek od solárník »

Vida, tady jsem našel graf z kalibrace miskového anemometru z větrného tunelu (provedeného v tunelu ČHMÚ firmou Mikrovlny s.r.o.). Jak můžete vidět, odpovídá mému popisu naprosto přesně. Přímka až někde k 30m/s. U jiného miskového anemometru se bude měnit jen sklon přímky (který zjistíte z toho jednoho bodu v datasheetu - musí procházet bodem [0,0] a tím bodem v datasheetu). Takže žádná kalibrace není potřeba. Případné mikroskopické odchylky na grafu od přímky v sekci pod 30m/s spíš přičítám nepřesnosti měření a v rozsahu 0-1m/s tření ložiska.
Přílohy
anemo.gif
(23.71 KiB) Staženo 5172 x
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Mala meteostanice WH1080 s propojenim k PC s linuxem

Příspěvek od tomas »

simec píše:Dobrý den,
dělám diplomku a kromě jiných problémů řeším komunikaci s mechanickými díly meteostanice WH1080 s arduinem, našel jsem pár příkladů zde na fóru, mohli byste mi poradit, jak to mám připojit? Není někde diagram/návrh?

Děkuji za odpověď
Nejlépe asi bezdrátově ne? Něco je třeba tady:
http://www.sevenwatt.com/main/analyzing ... k-signals/
http://www.sevenwatt.com/main/wh1080-protocol-v2-fsk/
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
bis69
Příspěvky: 32
Registrován: sob bře 23, 2013 4:43 pm

Re: Mala meteostanice WH1080 s propojenim k PC s linuxem

Příspěvek od bis69 »

simec píše:Dobrý den,
dělám diplomku a kromě jiných problémů řeším komunikaci s mechanickými díly meteostanice WH1080 s arduinem, našel jsem pár příkladů zde na fóru, mohli byste mi poradit, jak to mám připojit? Není někde diagram/návrh?

Děkuji za odpověď
Jiz delsi dobu jsem take chtel vlastni meteostanici. Minuly rok v breznu byla ve vyrodeji v Lidlu :-) ta co tam maji tak 2x do roka. Vedel jsem, ze jiz nekdo cte jeji komunikaci na 433MHz pomoci Arduina, tak jsem si ji koupil. Na konci leta jsem rozbehal Arduino s ukladanim do databaze s web rozhranim na Raspberry. Na Novy rok 2014 jsem nastavil "ostry provoz" a hned 22.1. se Raspberry nejak kouslo a vlastni blbosti jsem prisel o vsechna dosavadni data a o dala z grid-free fve (1panel). Proste jsem nezalohoval :-) Jelikoz jsem mel pro fve v databazi hodne procedur,funkci a triggeru a veskery obsah webu, tak jsem od 22.1. udel takovou lite variantu. U meteostanice to bylo lepsi, tam v db byl jen log a asi 4funkce, takze to jsem jeste dal dohromady. Vetsina toho je v php.

Tady je muj pocin s meteostanici k nahlednuti (dlazdice vpravo): http://90.182.76.49:8090
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Mala meteostanice WH1080 s propojenim k PC s linuxem

Příspěvek od drama »

solárník píše:
drama píše:Bohužel v datasheetu to není resp. je tam jen jedna hodnota. Nezbývá mi než kalibrovat.
Nu, při zanedbání minimálního vlivu tření ložisek, ovlivňujícího rozmezí řekněme 0-1m/s (pokud to tedy má slušně promazaná kuličková) by vám ta jedna hodnota měla stačit. Proto jich v datasheetu víc neuvedli.

Při takových předpokladech bývá křivka v~f miskového anemometru celkem přesná přímka z nuly přes ten náš jeden bod z datasheetu. Pokud to mám specifikovat blíže, tak velmi přesná v rozmezí cca 1 až 30m/s. V oblastech nad 30m/s se frekvence obyčejně lehce sklání dolů, ale v té chvíli už většina lidí honí tašky ze střechy po dvoře (popřípadě hledá celou střechu), takže nás to zas tolik zajímat nemusí.

Jinými slovy, pokud vám při kalibraci řekněme mezi (ať nežeru) 2 až 20m/s nevyšla naprosto přesná přímka, tak jste měřil někde něco blbě, nebo je ložisko v háji ;)

U 50m/s bývá chyba proti přímce cca -7 až -9%.
Ano, máte pravdu, z předpokladů co píšete jsem nakonec vyšel, graf s kalibirací uvedený výše jsem taky našel. Jedinou nejistotu, kterou mám je to, že nevím zda ten anemometr v datasheetu je přesně ten můj. Ale něco to měří a odhaduji, že to není tak daleko od reality http://postolka.klikva.net/vitr.png
Roger
Příspěvky: 505
Registrován: pon čer 10, 2013 8:25 pm

Mala meteostanice WH1080 s propojenim k PC s linuxem

Příspěvek od Roger »

bis69 píše:
simec píše:Dobrý den,
dělám diplomku a kromě jiných problémů řeším komunikaci s mechanickými díly meteostanice WH1080 s arduinem, našel jsem pár příkladů zde na fóru, mohli byste mi poradit, jak to mám připojit? Není někde diagram/návrh?

Děkuji za odpověď
Jiz delsi dobu jsem take chtel vlastni meteostanici. Minuly rok v breznu byla ve vyrodeji v Lidlu :-) ta co tam maji tak 2x do roka. Vedel jsem, ze jiz nekdo cte jeji komunikaci na 433MHz pomoci Arduina, tak jsem si ji koupil. Na konci leta jsem rozbehal Arduino s ukladanim do databaze s web rozhranim na Raspberry. Na Novy rok 2014 jsem nastavil "ostry provoz" a hned 22.1. se Raspberry nejak kouslo a vlastni blbosti jsem prisel o vsechna dosavadni data a o dala z grid-free fve (1panel). Proste jsem nezalohoval :-) Jelikoz jsem mel pro fve v databazi hodne procedur,funkci a triggeru a veskery obsah webu, tak jsem od 22.1. udel takovou lite variantu. U meteostanice to bylo lepsi, tam v db byl jen log a asi 4funkce, takze to jsem jeste dal dohromady. Vetsina toho je v php.

Tady je muj pocin s meteostanici k nahlednuti (dlazdice vpravo): http://90.182.76.49:8090
Asi by to chtelo upravit zobrazeni jednotek na svisle ose
bis69
Příspěvky: 32
Registrován: sob bře 23, 2013 4:43 pm

Re: Mala meteostanice WH1080 s propojenim k PC s linuxem

Příspěvek od bis69 »

Roger píše: Asi by to chtelo upravit zobrazeni jednotek na svisle ose
Spíš by to chtělo upravit velikost grafu v divu :-) Jednotky jsou správně, akorát se tam nevejdou. Když najedeš myší na tu hodnotu "1 ..." tak se ti ukáže celé číslo.

Díky za info

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek